Jump to content

Κατασκευη Background


christipan

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Μετά από πολύ αναζήτηση στο Internet για να βρω φυσικό φελλό και πολύ κούραση για την επεξεργασία του ώστε να μπορεί να τοποθετηθεί στην πλάτη του ενυδρείου τελικά τα κατάφερα!

Ολα ξεκίνησαν όταν αποφάσισα να αντικαταστήσω το ένα από τα 120L μου με ένα RIO 300 και να το κάνω βιοτοπικο αμαζωνιου. Το πρώτο πράγμα που έπρεπε να σκεφτώ ήταν το background, δεν ήθελα να βάλω μαύρο ή μπλε χαρτόνι γιατί το είχα στα άλλα 3 μου ενυδρεία και δεν με εντυπωσίασε ποτέ το αποτέλεσμα. Μετά σκέφτηκα τα background της juwel. Το ROCK δεν ταίριαζε για βιοτοπικο αμαζωνιου και το ROOT δεν μου κόλλαγε καλά στο μάτι :) και τότε μου ήρθε η έμπνευση "θα βάλω φελλο!!"

Και ξεκίνησε η αναζήτηση στο internet. Η πρώτη ιδέα ήταν να κολλήσω πολλά φύλλα φελλού (αυτά που βάζουμε στους πινάκες ανακοινώσεων) και μετά να αρχίσω να τα σκαλίζω με το μαχαίρι, αλλά τελικά απορρίφθηκε γιατί τα φυλλα αυτά είναι κολλημένα τρίμματα φελλού με μια κόλλα που πιθανώς να είναι τοξική.

Έτσι έπρεπε να αναθεωρηθεί η ιδέα και να βρω φελλό που να είναι φυσικός. Τότε λοιπόν πέτυχα μια εταιρεία που κάνει εισαγωγή φυσικού φελλού από την Πορτογαλία και όταν λέμε φυσικού φελλού εννοούμε φυσικού όπως ακριβώς βγήκε από το δέντρο ακόμα και με τα χώματα που υπήρχαν πάνω στον κορμό του δέντρου!

Αυτό ήταν, έπρεπε να πάω επειγόντως να τον πάρω και να αρχίσω την κατασκευη του background. Και έτσι έγινε. Πήγα στην εταιρεία της οποίας ο ιδιοκτήτης είναι ένας πολύ ευγενικός κύριος και πρόθυμος να βοηθήσει σε οποιαδήποτε απορία πάνω στην επεξεργασία του φελλού!

Τα στοιχεία της εταιρείας είναι τα εξής:

DECORK HELLAS

ΜΑΤΣΟΥΚΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ & ΥΙΟΣ

Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗ 16 - ΤΡΕΙΣ ΓΕΦΥΡΕΣ ΜΥΚΟΝΙΑΤΙΚΑ ΑΘΗΝΑ

(ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ)

ΤΗΛ: 210 8329982 - 210 8329797

Τα φύλλα τα πήρα ακριβώς έτσι όπως φαίνεται στην πρώτη φώτο. Αφού κάθισα λίγο να τα χαζέψω άρχισα κατευθείαν το πλύσιμο στις 23:00 το βράδυ για να είναι έτοιμα το επόμενο μεσημέρι, μόνο που δεν υπολόγισα σωστά το χρόνο που χρειαζόταν και έτσι κατέληξα να τα τρίβω με την βούρτσα που είναι για τα χαλιά μέσα στην μπανιέρα μέχρι της 3:00 το πρωί για να καθαρίσουν από τα χώματα (φώτο 2).

post-42-1201455178_thumb.jpgpost-42-1201455203_thumb.jpg

Την επόμενη το μεσημέρι τα τοποθέτησα πρόχειρα μέσα στο ενυδρείο και αφού τα σημάδεψα εκεί που έπρεπε να κοπούν, άρχισα το κόψιμο για να συνεχίσω μετά με το γέμισμα της κοιλότητας του φελλού με αφρό πολυεουρεθανης(φωτο 3,4,5). Το κόλπο για να γεμίσει καλά η κοιλότητα είναι να βάλετε αφρό μέσα της και μετά από 1-2 λεπτά να βρέξετε τα πλακάκια ή οποιαδήποτε γυαλιστερή επιφάνεια, να γυρίσετε το φελλό ανάποδα ώστε ο αφρός να είναι προς τα κάτω και πάνω στον φελλό να βάλετε ένα βάρος(φωτο3). Μέτα από μερικές ώρες που θα 'χει στεγνώσει ο αφρός μπορείτε να κόψετε τον αφρό(φωτο 4) για να γίνει επίπεδη η επιφάνεια και να μπορέσει να κολληθεί με σιλικόνη στην πλάτη του ενυδρείου (φωτο 6,7)

post-42-1201457060_thumb.jpgpost-42-1201457088_thumb.jpgpost-42-1201457130_thumb.jpg

post-42-1201457158_thumb.jpgpost-42-1201457198_thumb.jpg

Αναμένω τις απορίες, τα σχόλια και τις εντυπώσεις σας για αυτό μου το εγχείρημα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή πατέντα και πολύ ωραίο το αποτέλεσμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το αποτελεσμα, μπραβο!!

Ο φελλος ομως δεν θα χαλασει απο το νερο? Ειναι σιγουρο οτι δεν θα σου παρουσιασει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το αποτελεσμα, μπραβο!!

Ο φελλος ομως δεν θα χαλασει απο το νερο? Ειναι σιγουρο οτι δεν θα σου παρουσιασει προβλημα?

Απ'οτι μου είπε ο εισαγωγέας αλλά και πολλά ξένα site που αναφέρονται στον φελλό για τρόφιμα η για χρήση σε terrarium. Δεν χαλάει, δεν σαπίζει, δεν διαβρώνετε.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο οπτικο αποτελεσμα..!!!!

πολυ καλη ιδεα,μπραβο...

οντως ο φελλος δεν εχει προβλημα στο νερο.....

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία στο εγχείρημα σου.

Δώσε μεγάλη προσοχή στην κόλληση διότι έχεις δυο υλικά που έχουν τρομερή άνοδο μέσα στο νερό. Επίσης κάποιοι που τον χρησιμοποίησαν τον είχαν επί πέντε χρόνια στο νερό και δεν έπαθε τίποτα. Σε άλλους πάλη μετά από τρία χρόνια διάλυσε δεν σάπισε αλλά άρχισε να τρίβεται. Ενώ σε κάποιους γέμισε μέσα σε ένα μήνα μύκητες. Σίγουρα θα παίζει μεγάλο ρόλο για όλα τα παραπάνω που σου ανέφερα και η ποιότητα του νερού πχ αλκαλικό ή ξινό, το οξυγόνο, φροντίδα, κτλ.

Και κάτι ακόμη την ανοδική τάση δεν θα την χάση ποτέ διότι ο φελλός είναι αδιάβροχος στο εσωτερικό του φλοιού, και από ότι με είπαν σε αυτούς που τους τρίφτηκε, τρίφτηκε μόνο η εξωτερική επιφάνια διότι φαίνεται η εξωτερική επιφάνια του φελλού έχει διαφορετική σύσταση από ότι στο εσωτερικό του.

Αυτά που σου γράφω είναι εμπειρίες από άλλους χομπιστες που τον δοκίμασαν τον φελλό. Και ο ένας πίνει νερό στο όνομα του και ο άλλος δεν θέλει ούτε να το ακούσει.

Πάντως το όλο εγχείρημα περιέχει ένα ρίσκο και για τους παραπάνω λόγους δεν το επιχείρησα ποτέ παρά μόνο σφραγισμένο με εποχική ρητίνη.

Γενικά θα σε συμβούλευα να ρίξεις και μια ματιά σε κάποιες ξένες σελίδες για να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία στο εγχείρημα σου.

Δώσε μεγάλη προσοχή στην κόλληση διότι έχεις δυο υλικά που έχουν τρομερή άνοδο μέσα στο νερό. Επίσης κάποιοι που τον χρησιμοποίησαν τον είχαν επί πέντε χρόνια στο νερό και δεν έπαθε τίποτα. Σε άλλους πάλη μετά από τρία χρόνια διάλυσε δεν σάπισε αλλά άρχισε να τρίβεται. Ενώ σε κάποιους γέμισε μέσα σε ένα μήνα μύκητες. Σίγουρα θα παίζει μεγάλο ρόλο για όλα τα παραπάνω που σου ανέφερα και η ποιότητα του νερού πχ αλκαλικό ή ξινό, το οξυγόνο, φροντίδα, κτλ.

Και κάτι ακόμη την ανοδική τάση δεν θα την χάση ποτέ διότι ο φελλός είναι αδιάβροχος στο εσωτερικό του φλοιού, και από ότι με είπαν σε αυτούς που τους τρίφτηκε, τρίφτηκε μόνο η εξωτερική επιφάνια διότι φαίνεται η εξωτερική επιφάνια του φελλού έχει διαφορετική σύσταση από ότι στο εσωτερικό του.

Αυτά που σου γράφω είναι εμπειρίες από άλλους χομπιστες που τον δοκίμασαν τον φελλό. Και ο ένας πίνει νερό στο όνομα του και ο άλλος δεν θέλει ούτε να το ακούσει.

Πάντως το όλο εγχείρημα περιέχει ένα ρίσκο και για τους παραπάνω λόγους δεν το επιχείρησα ποτέ παρά μόνο σφραγισμένο με εποχική ρητίνη.

Γενικά θα σε συμβούλευα να ρίξεις και μια ματιά σε κάποιες ξένες σελίδες για να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα.

Ευχαριστώ πολύ για της παρατηρήσεις σου.

Εγω το εχω δυο βδομάδες με νερό χωρίς ψάρια για να τσεκάρω την αντοχή των κολλήσεων που έχουν γίνει στην πλάτη αλλά και γενικά για οτιδήποτε περίεργο μπορεί να συμβεί. Μέχρι τώρα δεν εχω παρατηρήσει κάτι που να με προβληματίζει.

Μήπως έχεις κάποιο link που να έχει πληροφορίες?

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο οπτικα αποτελεσμα !

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά κάνει 39€ το τετραγωνικό μέτρο και τα αγοράζεις σε κομμάτια όπως στην πρώτη φώτο.

Link to comment
Share on other sites

Λιγο καθυστερημενα (τωρα το ειδα) παρα πολυ ομορφο,μου αρεσε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά από ένα μήνα πως πάει ο φελλός στο νερό έχεις κανένα πρόβλημα;

Στείλε καμιά νέα φωτογραφία να δούμε πως είναι το τελικό αποτέλεσμα μιας και χάθηκαν η πρώτες.

Link to comment
Share on other sites

Μέτα από ένα μήνα ο φελλός είναι μια χαρά και όσο περνάει ο καιρός γίνετε όλο και πιο όμορφος!

δεν εχω παρατηρήσει καμιά αλλοίωση αλλά ούτε τίποτα περίεργους μύκητες!

post-42-1204671017_thumb.jpgpost-42-1204671036_thumb.jpg

post-42-1204671065_thumb.jpgpost-42-1204671081_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ καλο αποτελεσμα ΜΠΡΑΒΟ :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο πολύ ωραίο το αποτέλεσμα.!!! :D

Περί ορέξεως ουδείς λόγος αλλά προσωπικά θα έβαζα και λίγη moos :thumbup:

Και μια τελευταία ερώτηση πόσο είναι το συνολικό πάχος του, ή απλά κατά πόσα λίτρα μειώθηκε το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ καλο το αποτελεσμα φιλε! :thumbup: ουτε καν το ειχα σκεφτει!...αλλα εχω και γω καποιες αποριες

1.θεμα λιτρων οπως ειπε ο φιλος Χρηστος και

2δεν παιζει προβλημα με τον αφρο?

Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ καλο το αποτελεσμα φιλε! :thumbup: ουτε καν το ειχα σκεφτει!...αλλα εχω και γω καποιες αποριες

1.θεμα λιτρων οπως ειπε ο φιλος Χρηστος και

2δεν παιζει προβλημα με τον αφρο?

1. Απο τα 300L που είναι στο σύνολο το ενυδρείο, τα 260L είναι καθαρά και τα υπόλοιπα είναι 30kg άμμος και ο φελλός.

2.Ο αφρός αφού στεγνώσει είναι ακίνδυνος για το ενυδρείο.

Το βράδυ θα σας πω για το πάχος του φελλού.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

1. Απο τα 300L που είναι στο σύνολο το ενυδρείο, τα 260L είναι καθαρά και τα υπόλοιπα είναι 30kg άμμος και ο φελλός.

2.Ο αφρός αφού στεγνώσει είναι ακίνδυνος για το ενυδρείο.

Το βράδυ θα σας πω για το πάχος του φελλού.

Αγαπητοί φίλοι,

Επειδή γνωρίζω (λόγω δουλείας) το θέμα του φελλού, δε θα έπρεπε να ξεχνάμε

ότι ο "φυσικός φελλός" είναι κομμάτια από το φλοιό των αντίστοιχων δέντρων.

Δεντρα που υπάρχουν κατά κανόνα στην Ιβηρική χερσόνησο (Πορτογαλία & Ισπανία),

σε αρκετά "αλμυρά" εδάφη. Χωρίς να είμαι χημικός ώστε να πιθανολογήσω

μακροχρόνιες ανωμαλίες στα νερά των ενυδρίων μας.

Οποιος, πάντως, ενδιαφέρεται για φυσικό (ακατέργαστο) φελλό σε πλάκες των 5εκ.

μπορώ να δώσω δωρεάν σε λογική ποσότητα για κάθε ενυδρείο.

(crisgift@otenet.gr)

Κατα την ταπεινή μου γνώμη, θέλει πάντως προσοχή και μακροχρόνιο ρίσκο.

Δεν το λέω γιατί γνωρίζω τόσα πολλά για τα ενυδρεία, αλλά φοβάμαι το υλικό.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι,

Επειδή γνωρίζω (λόγω δουλείας) το θέμα του φελλού, δε θα έπρεπε να ξεχνάμε

ότι ο "φυσικός φελλός" είναι κομμάτια από το φλοιό των αντίστοιχων δέντρων.

Δεντρα που υπάρχουν κατά κανόνα στην Ιβηρική χερσόνησο (Πορτογαλία & Ισπανία),

σε αρκετά "αλμυρά" εδάφη. Χωρίς να είμαι χημικός ώστε να πιθανολογήσω

μακροχρόνιες ανωμαλίες στα νερά των ενυδρίων μας.

Οποιος, πάντως, ενδιαφέρεται για φυσικό (ακατέργαστο) φελλό σε πλάκες των 5εκ.

μπορώ να δώσω δωρεάν σε λογική ποσότητα για κάθε ενυδρείο.

(crisgift@otenet.gr)

Κατα την ταπεινή μου γνώμη, θέλει πάντως προσοχή και μακροχρόνιο ρίσκο.

Δεν το λέω γιατί γνωρίζω τόσα πολλά για τα ενυδρεία, αλλά φοβάμαι το υλικό.

Καλησπέρα!

Μετα απο περίπου 5 μήνες στο ενυδρείο ο φελλός είναι μια χαρά.

Εχει αρχίσει να πιάνει λίγο πράσινη άλγη και να φαίνεται ακόμα πιο όμορφος, τα ψάρια τον τσιμπάνε συνεχεία και τα σαλιγκάρια βολτάρουν και κρύβονται μέσα στης εγκοπές του.

οσο αφορά τις συνθήκες νερού δεν εχω παρατηρήσει κάποια ανωμαλία

οι μετρήσεις μου είναι:

νερό βρύσης

PH 7.5

GH 9

KH 7

νερό ενυδρείου

PH 6.8 (ME PH CONTROLLER)

GH 6

KH 4

χωρίς να βάζω τύρφη η οτιδήποτε άλλο που να επηρεάζει την σκληρότητα του νερού εκτός από μια ριζά μαγκρουβερ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...