Jump to content

καπακι


AGGE

Recommended Posts

καλησπερα ..εχω ενα record 60..σκεφτομαι να του βγαλω την λαμπα και τον μετασχηματιστη και να του βαλω 2 *24 watt Τ5 γιατι το προοριζω για φυτεμμενο για δυσκολα σχετικα φυτα..πως σας φαινεται.. να το επιχειρησω? η αναλογια watt/λιτρο θα ειναι επαρκης? βοηθειστε με.. ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα AGGE!

Το Juwel-Rekord 60 έχει εξωτερικές διαστάσεις 61x31x36 και φοράει μια λάμπα Τ8-15W-45cm... Δυστυχώς η μικρότερη Τ5-ΗΟ που υπάρχει είναι η 24W που αναφέρεις, αλλά είναι 55cm πράγμα που σημαίνει ότι δε θα χωρέσει στο ενυδρείο σου... :lol:

Από εκεί και πέρα και για φυτά υψηλών απαιτήσεων μπορείς να τοποθετήσεις λάμπες PC, οι οποίες προσφέρουν πολλά Watt σε μικρές διαστάσεις! Φυσικά εκτός των φυτών θα πρέπει να παρέχεις διοξείδιο και λιπάσματα για να κρατήσεις μακρυά την άλγη με τόσο φως! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα AGGE!

Το Juwel-Rekord 60 έχει εξωτερικές διαστάσεις 61x31x36 και φοράει μια λάμπα Τ8-15W-45cm... Δυστυχώς η μικρότερη Τ5-ΗΟ που υπάρχει είναι η 24W που αναφέρεις, αλλά είναι 55cm πράγμα που σημαίνει ότι δε θα χωρέσει στο ενυδρείο σου... :wacko:

Καλημέρα σε όλους!

Κοίτα τώρα φίλε Genirous που θα διαφωνήσουμε πάλι :wacko:

Η μικρότερη Τ5-HO που υπάρχει είναι όντως 24W αλλά σε διάσταση 43,8 cm της JUWEL και διατίθεται σε 5 διαφορετικές θερμοκρασίες Κelvin - άρα χωράει.

(Γενικά η JUWEL έχει όλες τις ισχύς σε Watt ένα σκαλοπάτι κάτω σε διάσταση πχ 43,8 cm - 24W, 59 cm - 28 W κ.ο.κ. μάλον ειδική παραγγελία για να ικανοποιεί τις διαστάσεις των ενυδρείων της)

Γιά περισσότερα http://www.juwel-aquarium.de/en/high_lite_...447.htm?cat=686

Η μόνη παρότρυνση που θα έκανα στον φίλο AGGE είναι πριν προχωρήσει να υπολογίσει το κόστος Λάμπες + Ανακλαστήρες + Ballast + τον κόπο του για να δεί αν αξίζει ή αν με τα ίδια χρήματα παίρνει ένα ενυδρείο με 2 λάμπες και ψηλότερο από την αρχή.

Φυσικά η ΧΑΡΑ της δημιουργίας DIY δεν πληρώνεται με τίποτα. :hysterical:

Πέραν αυτού υπάρχει σαν ανταλλακτικό όλο το φωτιστικό High-Light 55 cm της JUWEL που είναι για το πίσω μέρος του Trigon 350 με 2 x 24W και ταιριάζει στο πάνω μέρος του επικλινούς καπακιού του Record 60, αφού κοπούν τα πλαστικά και βγούν τα ηλεκτρικά. Κόστος γύρω στα 70 € χωρίς λάμπες.

Επειδή το συγκεκριμένο ενυδρείο έχει ύψος μόνο 30 εκατοστά, μια άλλη οικονομική λύση είναι η τοποθέτηση ανακλαστήρα με κόστος γύρω στα 8 - 10 € ώστε να έχει καλύτερο φως στο κέντρο και να στέλνει φως και στο πίσω μέρος του Record 60 που πάσχει.

Καλή επιτυχία ότι και να αποφασίσεις φίλε AGGE :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Κοίτα τώρα φίλε Genirous που θα διαφωνήσουμε πάλι :lol:

Η μικρότερη Τ5-HO που υπάρχει είναι όντως 24W αλλά σε διάσταση 43,8 cm της JUWEL και διατίθεται σε 5 διαφορετικές θερμοκρασίες Κelvin - άρα χωράει.

...

Αυτή τη φορά δε διαφωνούμε :rasp: , καθώς συμφωνώ μαζί σου φίλε Salvator_S! :rasp:

Αυτές οι λάμπες δεν έχουν περαστεί ακόμα στο σκληρό μου δίσκο... :hysterical:

Η μόνη μου διαφωνία (ΙΜΟ) είναι απέναντι στη Juwel (και όχι απέναντί σου), καθώς δημιούργησε μια νέα σειρά λαμπτήρων. Η νέα αυτή σειρά δεν έχει δοκιμαστεί στο χρόνο και δε μας δίνει η εταιρεία βασικά τεχνικά χαρακτηριστικά όπως ένταση (Lumen), χρόνο ζωής, χρωματικό φάσμα... :wacko:

ΥΓ: BTW, θα παρεβρεθείς αύριο? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ευλογώ τα γένεια μου (ναι έχω :lol: ) αλλά ίσως σε βοηθήσει αυτό που σε γλυτώνει και από κάποια υπερθέρμανση το καλοκαίρι.

Salvator και Genirous θα χαρώ πολύ να τα πούμε την κυριακή από κοντά! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Όντως φίλε Genirous η JUWEL δεν δίνει και πολλά χαρακτηριστκά στο site μόνο ΑΥΤΟ που αναφέρει τις θερμοκρασίες Kelvin.

Λυπάμαι που πέταξα τα κουτιά γιατι πάνω σ'αυτά αν θυμάμαι καλά έχει το φάσμα.

Έβαλα 6 στο καπάκι του Reef που ετοιμάζω και θα σου πώ εν καιρό από πρώτο χέρι τι κάνουν μόλις πάρω και Φωτόμετρο :wacko:

Φίλε Viciouscircle είχα δεί την παρουσίασή σου παλαιότερα και έκανες ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ δουλειά :rasp: βέβαια δεν έχουν όλοι τις ίδιες ικανότητες.

Είχα σκεφτεί να κάνω κάτι παρόμοιο αλλά έμπλεξα με άλλα και έκρινα ότι τελικά είναι υπερβολή η δαπάνη για ένα τόσο ρηχό ενυδρείο, εδώ δεν προλαβαίνω να κλαδεύω με την μία λάμπα.

Το πιό εύκολο και με ελάχιστη δαπάνη που μπορεί να κάνει κάποιος στο Record 60 είναι να αντικαταστήσει τον μετασχηματιστή + satrter με ένα μονό ηλεκτρονικό ballast (κινέζικο 3,5 € και Osram 8,5 €) για δραστική μείωση της θερμοκρασίας, να βάλει μία λάμπα "Πλήρους φάσματος" και να βάλει ένα Super-duper ανακλαστήρα από αυτούς που ετοιμάζεις :wacko::rasp: .

Παρά κάποιες οικογενειακές υποχρεώσεις, κάνω προσπάθεια να παραβρεθώ στο κόψιμο της πίτας. Λέω τελικά να κρατάω μία λάμπα για να με γνωρίσετε :hysterical:

Πιστεύω να τα πούμε από κοντά. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Άντε ρε παιδιά χαίραμε που συμφωνείτε μια φορά :wacko:

Το μόνο που έχω εγώ να πω είναι ότι γενικά και καθαρά από προσωπική εμπειρία η λάμπες της Juwel δεν μου έκατσαν καλά.

Άσε είμαι φανατικός οπαδός των λαμπτήρων πλήρως φάσματος :lol: (χωρίς να θέλω να υποτιμήσω της άλλες λάμπες).

Πάντως εγώ αν ήμουν στην συνάντηση θα κρατούσα μια JBL :wacko:

Link to comment
Share on other sites

...

Λέω τελικά να κρατάω μία λάμπα για να με γνωρίσετε :thumbup:

Πιστεύω να τα πούμε από κοντά. :lol:

...

Πάντως εγώ αν ήμουν στην συνάντηση θα κρατούσα μια JBL :thumbup:

Πλάκα -πλάκα καμιά κονκάρδα στο πέτο με το ψευδώνυμο δε'ν κακό... :rasp:

Λέω να βάλω μια Osram fluora στο πέτο, τι λέτε...??? :thumbup:

:wacko::wacko::hysterical::rasp::rasp::rasp:

Έγινε επεξεργασία - Genirous
Link to comment
Share on other sites

Όλα κι όλα Χρήστο, πάντα συνφωνούσαμε ότι διαφωνούμε μην το χαλάς τώρα! :wacko:

Για τις Juwel T8 συμφωνούμε, δεν έλεγαν και τίποτα απλές λάμπες ήταν και χωρίς ιδιαίτερες προδιαγραφές.

Για το γλυκό ξέρεις ή μάλον το μυρίζεσαι :wacko: JBL και ξερό ψωμί.

Για το Reef θα δοκιμάσω την Juwel με τρία ζευγάρια Τ5 στα φάσματα 10000Κ , 15000Κ & 20000Κ ήταν οι μόνες που με βόλευαν σε διάσταση και οι απαιτήσεις σε φάσμα διαφορετικές. Θα δείξει και θα το κουβεντιάσουμε σε άλλο section.

Πέρα από την πλάκα, όντως κάτι πρέπει να κάνουμε για αναγνώριση,

και ελπίζω να έμεινε κάτι από όλα αυτά στον φίλο AGGE που έθεσε το αρχικό θέμα! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...