Jump to content

ΤΟ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΤΑ


reefdaddy

Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά πριν από λίγο καιρό είχα κάνει παρουσίαση το reef μου στο ποστ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1134 σήμερα θα σας το ξαναδείξω μια και γίνανε και γίνονται ακόμα μεγάλες αλλαγές βασικά μετά από επίσκεψη του ΤΑΝ και μετά από ένα μεγάλο συμβούλιο που πρέπει να κράτησε 2 λεπτά ξηλώσαμε το ενυδρείο και το ξαναφτιάξαμε αφαιρώντας το εσωτερικό φίλτρο που μου αφαιρούσε πολλή χώρο

(10χ45χ40) και ξαναφτιάχτηκε ο βράχος και έγινε αναταξινόμηση τον κυκλοφοριτων με τρομερά αποτελέσματα μετά αυτή τη εβδομάδα θα φτιαχτή sump ώστε να φύγουν τα εξωτερικά φίλτρα και να μπει και το skimmer μέσα στο sump .σας δείχνω μερικές Φώτος και θα σας κρατώ ενήμερους:

Το reef έχει 30 κιλά ζωντανό βράχο

20 κιλά ψόφιο αραγωνιτη

20 κιλά ζωντανό

4χ T5 39 W marine white arcadia 14000k

1x T5 39 W marine blue actinic

από ψάρια προς το παρόν έχω ένα damsel και ένα clown

2 turbo snail και ένα ερημίτη καθώς και μια debelius :lmao:

τέλος να πω και δημόσια ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Θανάση (TAN) :lmao: για την βοήθεια του :busted_cop::busted_cop::thumbup:

post-236-1136795853_thumb.jpg

post-236-1136795883_thumb.jpg

post-236-1136795906_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - reefdaddy
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ε ναι ειναι γεγονος οτι ο Θανασης κανει θαυματα!!! Απο προσωπικη πειρα μπορω να πω οτι ειναι απο τους πιο αποτελεσματικους και αμεσους ανθρωπους που εχω γνωρισει...το εχω ξαναπει αλλα χωρις αυτον ακομα θα προσπαθουσα να το φτιαξω το ενυδρειο μου :busted_cop:

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερο πραγματικά! Ωραίος και ο βράχος σου επίσης.

Άντε με το καλό και κοραλάκια!

Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό και κοραλάκια!

8860[/snapback]

Με πολλά κοραλακια :thumbup::lmao::busted_cop::busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έτοιμο και το sump με το refugium !!!!!!!!!!!!!!!!! :D

να και μια φωτο απο το πως ειναι τωρα το REEF

post-236-1138023845_thumb.jpg

post-236-1138023866_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συγαρητήρια! Το Sump είναι ΤΕΛΕΙΟ.

Μου αρέσει επειδή είναι τύπου compact δηλαδή "τρία σε ένα".Εκμεταλεύτηκες το χώρο σου κατα τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρατηρώ είναι ότι στο sump σου το πάνω τζάμι από το substrat pro φτάνει στο χείλος του sump. Αυτό ίσως να έπρεπε να το κάνεις 1-2 εκατοστά πιο χαμηλό γιατί αν για κάποιο λόγο (αχρείαστο να ναι) βουλώσει το χώρισμα στο substrat pro, το νερό θα χυθεί εκτός του sump, αφού δεν θα μπορέσει να πάει στο διπλανό διαμέρισμα (refugium).

Κατά τα άλλα είναι άψογο :D Αλήθεια με τι αντλίες το δουλεύεις?

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμ δεν έχεις και άδικο κάτι θα κάνω σε ευχαριστώ :D:D

Όσο για αντλίες έχω μια 1200 λίτρα για να πηγαίνει το νερό στο ενυδρείο και μια 600 λίτρα για να στέλνει νερό στην uv

Έγινε επεξεργασία - reefduddy
Link to comment
Share on other sites

Συγαρητήρια! Το Sump είναι ΤΕΛΕΙΟ.

Μου αρέσει επειδή είναι τύπου compact δηλαδή "τρία σε ένα".Εκμεταλεύτηκες το χώρο σου κατα τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Φιλικά Νίκος

10057[/snapback]

Νίκο σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια :D

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη δουλειά.Πραγματικά αξιοποίησες στο έπακρο τις δυνατότητες που σου δίνει ο χώρος.Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα για τυχών μπούκωμα αν δεν αμελήσεις την συχνή αντικατάσταση του υαλοβάμβακα.

Και πάλι μπράβο Κώστα βλέπω αρκετό μεράκι και αυτό είναι βασικό. :D

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη δουλειά.Πραγματικά αξιοποίησες στο έπακρο τις δυνατότητες που σου δίνει ο χώρος.Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα για τυχών μπούκωμα αν δεν αμελήσεις την συχνή αντικατάσταση του υαλοβάμβακα.

Και πάλι μπράβο Κώστα βλέπω αρκετό μεράκι και αυτό είναι βασικό. :D

10072[/snapback]

:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είναι κολλημένο στο refugium είναι πεταλίδα ;;;

Πως την ξεκόλησες ρε θηρίο απο το βράχο ;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά πεταλίδα είναι :D τώρα το πως την ξεκόλλησα είναι εύκολο απλά με ένα μαχαιράκι την σπρώχνεις προς τα εξω ελαφρά και μετά ξεκολλάει μόνη της !!! :D

Στο sump βέβαια δεν υπάρχει μόνο η πεταλίδα αλλά και δύο αχινοί (δική μας)που τώρα βολτάρουν στο reef μέσα (το ίδιο και η πεταλίδα) 2 καβουράκια ένας ερημίτης και διάφορα σαλιγκάρια όλα δικά μας για δοκιμή μια και φτιάχνω μεσογειακό τώρα . :D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το reef μετά από την προσθήκη 3 ephilia 1 hammer coral(ephilia) 1 bubble coral 2 sinularies

Δεν έχουν ανοίξει ακόμα σωστά θα σας στείλω πιο καλές Φώτος αύριο

:D:D:D:D:D:hysterical::hysterical::hysterical::angry2::thumbup::thumbup::thumbup::P:rasp:

post-236-1139767790_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - reefdaddy
Link to comment
Share on other sites

Κώστα πραγματικα αλλαξε εντελως!! Καλη συνεχεια !!

Link to comment
Share on other sites

Κώστα τα νέα σου κοράλλια είναι πανέμορφα και το ενυδρείο σου βδομάδα στην βδομάδα όλο και ομορφαίνει. :D

Link to comment
Share on other sites

Την εβδομάδα που πέρασε το reef προχώρησε αρκετά :thumbup: γίνανε κάποιες αλλαγές στο τεχνικό μέρος του reef όπως προσθήκη άλλης μιας αντίστασης 300 w μια και παρατηρήθηκε μια μικρή αστάθεια στη θερμοκρασία ,αλλάχτηκε η βάση του skimmer με την μαγνητική βάση της tunze :thumbup: αλλάχτηκαν οι θέσεις τον κικλοφοριτον ώστε να είναι καλύτερη η ροή και τέλος μπήκαν κοράλλια .Τα κοράλλια αγοράστηκαν από μέλος του aquazone και και ήρθαν αρκετά ταλαιπωρημένα :hysterical: μια και παρόλο την τέλεια συσκευασία έπεσε δραματικά η θερμοκρασία με αποτέλεσμα το bubble να έρθει νεκρό.:D (παρόλο που έγινε μια ύστατη προσπάθεια να σωθεί δεν κατάφερα τίποτα)

Τα υπόλοιπα είναι μια χαρά και το μόνο πρόβλημα ήταν μια σχετικά (υπερβολική :D ) κατανάλωση ca μου έπεσε σε 2 μέρες από 460 στο 260!!!!!!!!!! :hysterical::hysterical::angry2: Και όταν το πήρα χαμπάρι(μια και παρατήρησα ένα ελαφρό κλείσιμο τον κοραλλιών) έπαθα 5 εγκεφαλικά και 3 καρδιακές προσβολές :D:D και τρέχω από χτες να διορθώσω το ca :D

Κατά αλλά όλα καλά και να οι Φώτο που είπα από τα κοράλλια :thumbup::P

post-236-1139949732_thumb.jpg

post-236-1139949750_thumb.jpg

post-236-1139949777_thumb.jpg

post-236-1139949803_thumb.jpg

post-236-1139949819_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία Κώστα

Προχώρα έτσι με σταθερά βήματα

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα Κώστα για το bubble. :D . Ας ελπίσουμε τα υπόλοιπα να πάρουν τα πάνω τους σύντομα γιατί είναι πραγματικά πολύ όμορφα.

Για ασβέστιο τι ρίχνεις;

Link to comment
Share on other sites

Και γω αυτό βάζω Κώστα αλλά δεν είναι μόνο ασβέστιο. Μαγνήσιο, στρόντιο μετράς καθόλου; Μήπως τα ανεβάσεις πολύ αυτά; Εγώ το ρίχνω με μέτρο γιατί δεν μετράω τα άλλα δύο. :D

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω ,χτες έκανα και μια αλλαγή νερού 15% και το ca είναι σε φυσιολογικά επίπεδα τώρα :angry2: (για την ώρα τουλάχιστον :hysterical: ).

Σήμερα παρέλαβα και το salinity monitor της pinpoint :D και αύριο έρχεται και το ca monitor :D (τσούζει παιδιά άσχημα :hysterical: ) πάλι της pinpoint ώστε να έχουμε καλύτερο ελενχο στις μετρήσεις :thumbup: , τέλος άλλαξα και την αντλία επιστροφής από το sump από μια maxi jet 1200 σε μια τερατώδης hydor 3000 lt :D σειρά μετά έχει το red ox monitor αλλά τον άλλον μήνα γιατί θα με χωρίσει η γυναίκα μου :hysterical::D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα πας Κώστα... Μέσα στην τεχνολογία σε βρίσκω :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...