Jump to content

DuckWeed


SW1IXC

Recommended Posts

Ανοίγω χτες το καπάκι και ανακάλυπτω ότι η επιφάνεια του νερού έχει γεμίσει με μικρά φυλλαράκια τα οποία έχουν ριζίδια απο κάτω.

Και ερωτώ είναι duckweed και αν ναι πως βρέθηκε μέσα στο ενυδρείο μου :busted_cop:

Έγινε επεξεργασία - SW1IXC
Link to comment
Share on other sites

Tέτοιο είναι?

gallery_190_26_61948.jpg

Αν ναι τότε λέγεται κι αλλιώς limna minor και είναι πολύ εύκολο να μεταφερθεί στο ενυδρείο σου από κάποιο φυτό που αγόρασες και που υπήρχε σε κάποιο φύλλο του, ή από κλαδέματα από ενυδρεία τα οποία έχουν limna minor.

Προσπάθησε να το αφεραίσεις όλο! Μην αφήσεις ούτε ένα φυλλαράκι γιατί θα ξαναβγεί. Μεγαλώνει τρομερά γρήγορα και καλύπτει σε χρόνο dt την επιφάνεια του νευδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Έλα Γιάννη ναι τέτοιο.

Να το βγάλω λες ε...Ε βέβαια θα καλύψει το φωτισμός ειδάλως.

Κρίμα και μαρέσει το οπτικό της όλης υπόθεσης όταν ανοίγω το καπώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω πρώτα να :busted_cop: αυτόν που σου έδωσε τα κλαδέματα με τη φακή και μετά να την μαζέψεις με την απόχη σιγά σιγά... :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απο την Ludwigia Repens rubin που μου την έδωσε ο προλαλήσαν όλα τα υπόλοιπα τα αγόρασα.

Βέβαια επειδή και απο μαγάζι που πήρα μόνο ενα φυτό απο τα πολλά που έχω, ήταν ντίκα με limna minor.

δεν είμαι σίγουρος απο που προήλθε. Ειδάλλως θα είχαμε εχθροπραξίες :busted_cop:

Έγινε επεξεργασία - SW1IXC
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω πρώτα να  :busted_cop: αυτόν που σου έδωσε τα κλαδέματα με τη φακή και μετά να την μαζέψεις με την απόχη σιγά σιγά...  :busted_cop:

8874[/snapback]

και εάν καταφέρεις και το διώξεις για πάντα εμένα να μου τρυπήσεις την μύτη :lmao:

Δεν νομίζω να έχει καταφέρει ποτέ κανένας να διώξει την Lemna Minor από το ενυδρείο του από την στιγμή που εμφανίστηκε :thumbup: εκτός βέβαια και εάν έχεις μέσα ψάρια που την τρώνε. Βλέπεις όταν έκανα το πείραμα με τα παμφάγα αφρικανάκια μου δεν έμεινε απολύτως τίποτε αλλά σε όλα τα άλλα ενυδρεία απλά ΔΕΝ ΦΕΥΓΕΙ.

Πάντως να ξέρεις ότι όπως και το κερατόφυλλο έτσι και αυτό είναι τρελή ρουφίχτρα νιτρικών.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όποιος θέλει limna minor πριν ξηλώσω το ενυδρείο μου μπορεί να έρθει να πάρει με σακούλες....

Πολύ άτιμο φυτό, όλο το βγάζεις και όλο ξαναβγαίνει !

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε τώρα... γιατι με σας τους γιαννάδες μπλέξαμε τους μοιρούς μας..

Άμα είναι ρουφίχτρα νιτρικών ας υπάρχει.

Άμα είναι να παιδευτώ να το βγάλω και να ξαναβγεί άσε δε θα πάρω.

Θα το κρατάω υπο έλεγχο να μην μου καλύψει τον φωτισμό αλλά να ναι και μπόλικο να ρουφάει νιτρικά.

Γιαννή γιατί το ξηλώνεις το ενύδρειο βρε...

Link to comment
Share on other sites

Γιαννή γιατί το ξηλώνεις το ενύδρειο βρε...

8879[/snapback]

Γιατί περιμένω από μέρα σε μέρα το 500 λιτρο :busted_cop::busted_cop::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...