Jump to content

Το πριν και το μετά...


istellas

Recommended Posts

Εδώ και 2 χρόνια είχα το ενυδρείο μου με βασικά ψάρια τους δίσκους και ΠΟΛΛΑ φυτά. Προσπαθούσα να συνδιάσω το βιότοπο του Αμαζονίου με τα φυτά και τα ψάρια μου... Μετά από συμβουλές από τον Heiko Bleher ήρθε επιτέλους η ώρα όπου η αλαγή έγινε πραγματικότητα και πλέον το ενυδρείο μου θυμίζει περισσότερο βιότοπο.

Το ενυδρείο άδειασε, τα ψάρια βγήκαν, τα φυτά ξυλώθηκαν και όλα πήγαν κατ ευχήν!!!! Βασικός μέτοχος στην όλη διαδικασία και βοηθός ήταν ο φίλος μου Nidal, όπου χωρίς τη βοήθειά του ακόμα θα έβγαζα το παλιό υπόστρωμα :D

Το υπόστρωμα αλλάχτηκε από ψιλό χαλαζιακό χαλίκι που ήταν σε ψιλόκκοκη χαλαζιακή λευκή άμμο, προστέθηκαν περισσότερα ξύλα και ρίζες, μπήκαν κάποιες σπηλιές για τα αγαπημένα μου γατόψαρα (τα οποία τις τίμησαν άμεσα!!!), φυτεύθηκαν λίγα φυτά και ξαναμπήκαν τα ψάρια. Επίσης μειώθηκαν οι λάμπες αφού το πολύ φως είχα παρατηρήσει πως ενοχλούσε τα ψάρια που είχα.

Τα φυτά που έμειναν είναι πλέον διάφορα είδη anubias, λίγη sagitarria subulata, και μερικά εχινόδορα (όλα αμαζονιακά φυτά!). Από ψάρια... εννοείται οι δίσκοι, ένα κοπάδι καρδινάλιων, ancistrus και corydoras.

Το όλο αποτέλεσμα εμένα με ικανοποιεί πολύ, όπως επίσης και τα ψάρια μου, αν κρίνω από την συμπεριφορά τους!!! :thumbup:

Τέλος να αναφέρω πως τρομερή εντύπωση μου έκανε η μάρκα της άμμου που χρησιμοποίησα, η οποία ΔΕΝ θόλωσε το νερό καθόλου.... και ακόμα περεισσότερο αν σκεφτεί κανείς πως ούτε καν την έπλυνα πριν την χρησιμοποιήσω...

Επειδή όμως μια φωτό ισοδυναμεί με 1000 λέξεις...... τα σχόλια δικά σας!

Το πριν....

20071122.jpg

Το μετά...

220080303.jpg

Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ ομορφο φιλε μου.ελπιζω τα ψαρακια σου να το χαρουν οσο και εσυ! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Απλα υπεροχο!!!!! Τωρα βλεπω το τελικο αποτελεσμα καθως εφυγα πριν ολοκληρωθει η μεταφορα των ψαριων στο νεοστημενο ενυδρειο.

Θεαματικα καλυτερο απο οτι περιμενα!!!

Μπραβο ρε Γιανναρε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θερμα συγχαρητηρια φιλε το αποτελεσμα ειναι φανταστικο.Και το προηγουμενο εμοιαζε με Αμαζονιο λογω της ...ζουγκλας που υπηρχε!Ευχομαι να το ευχαριστηθεις και εσυ και τα ψαρακια σου!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα υπεροχο!

Η διαφορα με πριν ειναι φανερη με την πρωτη ματια.... !

Μπραβο Γιανναρε !

Link to comment
Share on other sites

αψογος ιωαννη..!!!!!!μου θυμιζει το....δικο μου..!!!

δε με λες...?ποια αμμο χρησιμοποιησες..?μηπως αυτη που βγαζει η hagen..?

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Γιαννη ......πηραν αερα!!!

"" Καλα καλα μας εβαλες να γεμισουμε με φυτα τα δικα μας για να σε μοιασουμε οσο μπορουμε.. και εσυ ..!!!!"" :buttrock:

Γιαννη πανεμορφο :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

RESPECT!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τις σπηλιές που ίσως κάποιοι να πρόσεξαν που έχω βάλει, να μην ξεχάσω να αναφέρω πως είναι clopyright Husky :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

"" Καλα καλα μας εβαλες να γεμισουμε με φυτα τα δικα μας για να σε μοιασουμε οσο μπορουμε.. και εσυ ..!!!!"" :thumbup:

:buttrock::thumbup:

Τώρα εμείς τι πρέπει να κάνουμε να αρχίσουμε να ξηλώνουμε ?? :D

Γιάννη πολύ όμορφο ήταν, άψογο παραμένει.

Εμένα μου άρεσε εξίσου και το πριν αλλά υποστηρίζω ανεπιφύλαχτα

την καλύτερη προσέγγιση στο βιότοπο. :thumbup::blink:

Πες μας για την άμμο αν θέλεις...

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν θυμάμαι μάρκα από την άμμο γιατί τα σακουλάκια τα πέταξα μετά τη χρήση τους :D Αυτό που μπορώ να πω είναι πως είναι πολύ ψιλόκοκκη, κατάλευκη και ΤΡΟΜΕΡΑ καθαρή!!!! Μάρκα θα μπορέσει να μας θυμήσει ο Nidal, μια και από εκεί την είχα πάρει. Πάντως δοκίμασα στην αρχή να πλύνω ένα σακί και δεν έβγαλε την παραμικρή θολούρα. Το αποτέλεσμα ήταν μετά το άδειασμα του ενυδρείου να την προσθέσω σε 20 πόντους νερό που είχα ήδη βάλει για να τσεκάρω κάτι ενώσεις σε σωλήνες και το νερό να παραμείνει διάφανο χωρίς ίχνος θολούρας!!!! Δεν θυμάμαι να έχω ξαναβάλει υπόστρωμα χωρίς να χρειαστεί να το ξεπλύνω πρώτα. Αυτό βεβαίως μου γλίτωσε κάνα 2ωρο πλυσίματος για τα 12 σακιά που είχα πάρει!!!! Την συστίνω ανεπιφύλακτα σε όσους θέλουν να δοκιμάσουν άμμο :buttrock: Η πλάκα επίσης είναι πως τα corydoras όλη την ώρα χώνουν το κεφάλι τους στην άμμο σκαλίζοντας και ψάχνοντας για τροφή χωρίς να πληγώνουν καθόλου τα μουστάκια τους... Ομοίως και οι ανσίστρους σκάβουν με τις ουρές τους εύκολα την άμμο κάτω από τα ξύλα ώστε να φτιάξουν σπηλιές! Και το καλύτερο είναι πως και στον Αμαζόνιο έχει άμμο και όχι χαλίκι... ->τάδε έφη Nidal που τον επισκέφτηκε πρόσφατα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραίο...

Ετσι πως εγινε αναδείχτηκαν περισσότερο οι δίσκοι...

Link to comment
Share on other sites

Αντίστοιχη εμπειρία είχα με ποταμίσια άμμο της EUROPET για malawi.

Μπήκε κατευθείαν στο ενυδρείο και δεν άφησε καμία θολούρα.

Στην προσπάθεια μου να πλύνω ένα μέρος της ανακάλυψα ότι δεν είχε νόημα, όπως κι εσύ Γιάννη.

Πάντως και η εισήγηση του φίλου απ' όπου την είχα πάρει ήταν ότι δεν χρειάζεται πλύσιμο κάτι το οποίο απ' ότι θυμάμαι αναγραφόταν και στη συσκευασία.

Υπάρχουν πάντα προϊόντα τα οποία προσφέρουν αυτό που υπόσχονται και στην προκειμένη περίπτωση φανερά τη χαίρονται και τα ψαράκια σου Γιάννη.

ΕΥΓΕ !

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Τελειο το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη "αναβαθμιση" istellas! :thumbup:

Εγω δυστηχως δεν εχω το ψυχικο κουραγιο να κανω κατι τετοιο. :D Παροτι εχω βαλει το πιο ψιλοκοκο χαλικι που υπαρχει και χρωματος γαιωδες εγω προτιμω και θεωρω και τα ψαρακια μου την λευκη αμμο.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Μπράβο! Μπράβο! :thumbup: πανέμορφο!

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπράβο εισέπραξες Γιάννη για αυτό εγώ θα σου πω νέμεν το μπράβο μου πλην να συμπληρώσω ότι αν έβαζες και μια δυο όρθιες ρίζες πίσω θα έδειχνε ακόμη πιο όμορφο το ενυδρείο σου. Πάντως αν συνεχίσεις έτσι σε βλέπω για το μέλλον να σκουρύνεις το νερό και να βγάλεις τελείως τα φυτά. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη αλλαγη μου αρεσει πολυ :D αλλα θα συμφωνησω και εγω θα εβαζα καμια ριζουλα ορθια θα εδειχνε πολυ.Οσο για την αμμο τι να πω?Ειχα παρει και εγω και εμεινα ......το πρωτο σακι ξεπλυνα τα υπολοιπα 5 τα εριξα ετσι χωρις να θολωσει καθολου το νερο με το παραμικρο ιχνος βρωμιας αλλα και εγω πεταξα τα σακια(σακουλες) ωστε να σας πω πως λεγεται.Αρα ο nidal θα λυσει το μυστηριο της καταλευκης αμμου :thumbup: .

Link to comment
Share on other sites

Απλα υπεροχο.Πηγα εχθες στο μαγαζι του μακρυμαλλι και αγορασα 2 σακια αμμο.Τα ερυξα πανω στην δικια μου αλλα τελικα του nidal ειναι επιπεδα καλυτερη.Οποτε σημερα που θα παω να αγορασω αλλες 4-6 θα σας πω και την μαρκα.Παντος istellas πολυ ομορφο το ενυδρειο σου.Μπραβο και χαλαλι ο κοπος για την αλλαγη που εκανες.Αξιζε

Link to comment
Share on other sites

Απλα υπεροχο.Πηγα εχθες στο μαγαζι του μακρυμαλλι και αγορασα 2 σακια αμμο.Τα ερυξα πανω στην δικια μου αλλα τελικα του nidal ειναι επιπεδα καλυτερη.Οποτε σημερα που θα παω να αγορασω αλλες 4-6 θα σας πω και την μαρκα.Παντος istellas πολυ ομορφο το ενυδρειο σου.Μπραβο και χαλαλι ο κοπος για την αλλαγη που εκανες.Αξιζε

Τελικά τί μάρκα άμμος είναι, γιατί ενδιαφέρει κι εμένα!!

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακή η άμμος!!!!

Άφθονος χώρος για κολύμπι των δίσκων. Έπεσε πολύ κούρεμα.

Ελάχιστες κρυψώνες. Θα προτιμούσα μερικές ρίζες κάθετες στην πίσω πλευρά.

Έβαλες υπόστρωμα για τα φυτά???

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι λίγες κρυψώνες υπάρχουν στη δεξιά πλευρά του ενυδρείου δίπλα στον πύργο υπερχείλησης :D Όσο για ψηλές ρίζες αν βρω καμιά που να μου αρέσει θα βάλω.... :thumbup:

Υπόστρωμα όπως είναι φυσικό δεν έβαλα με την άμμο γιατί έτσι όπως σκάβουν οι ancistrus θα ερχόταν όλο στην επιφάνεια. Είναι σκέτη άμμος και σε λίγο καιρό βλέποντας την ανάπτυξη των φυτών θα κρίνω αν χρειάζεται και καμιά πλακέτα βυθού.

Όποιος και όποτε θέλει μπορεί να περάσει από το σπίτι να το δει :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να βρω λεξεις που να δειχνουν το ποσο πολυ ενθουσιαστηκα με το πριν αλλα και με το μετα!!!!!!!!! :D:thumbup::buttrock::thumbup::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - iliascryptic
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...