Jump to content

Αυγά Σκαλαριών


south

Recommended Posts

Πριν 2 ημέρες το ζευγάρι των σκαλαριών γέννησε με αποτέλεσμα το ενυδρείο (220L κοινωνικό) να μετατραπεί σε αρένα .

Έτσι χθες βράδυ έστησα ένα 60 L με εσωτερικό φίλτρο (υλικά + 35L νερό

από το μεγάλο) και τα τοποθέτησα μέσα, μαζί με το πάνινο φυτό που είχαν τα αυγά.

Όλα πήγαν καλά ,μόνο 2-3 αυγά είναι άσπρα.

Υπάρχει ελπίδα να δούμε κανένα σκαλαράκι… ;

Τι άλλο χρειάζεται να κάνω; γιατί από γέννες δεν έχω ΄μυρουδιά΄.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Οι γονείς είναι μαζί; Αν όχι θα έπρεπε καθώς είναι απαραίτητοι για να καθαρίζουν και να ξασκαρτάρουν τα χαλασμένα αυγά. Διαφορετικά χρειάζεσαι methylene blue και αρκετή ενασχόληση για να καταφέρεις να δεις ουρές. Είναι αρκετά πιο δύσκολο χωρίς τους γονείς. Το νερό πρέπει να είναι όξινο και πολύ μαλακό (PH~6,5, GH<4), αν και έχουν αναφερθεί και σε υψηλότερες τιμές επιτυχημένες αναπαραγωγές. Καλό θα ήταν να προσθέσεις φυτά όπως java moss και κερατόφυλλο όπως επίσης να αντικαταστήσεις το εσωτερικό φίλτρο το οποίο είναι αρκετά επικίνδυνο για να ρουφήξει τον γόνο όταν αρχίσει να κολυμπά. Θα μπορούσες να βάλεις ένα φιλτράκι αεραντλίας. Επίσης καλό είναι να ξεκινήσεις καλλιέργεια artemia.

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ για την άμεση απάντηση,

Οι γονείς είναι μαζί ,και καθαρίζουν και ξεσκαρτάρουν τα χαλασμένα αυγά.

Είναι πολύ προστατευτικοί και εργατικοί .

το νερο εχει ph 7 kai gh 4.

Ο βυθός είναι σκέτο γυαλί , έχω από το ΙΚΕΑ 2 φυτά μέσα σε γυάλα ,να τα βάλω μαζι με τα γλαστράκια; ...φιλτράκι αεραντλίας; θα μπορούσες να μου δωσεις περισσοτερες πληροφορίες γι΄αυτό ;

(έλεγα να έβαζα τούλι στις γρύλιες εισαγωγής του φίλτρου)

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες και έχεις σκέτο γυαλί, καθαρίζει πολύ πιο εύκολα. Τα φυτάκια καλό θα ήταν να είναι σαν αυτά που σου λεω παραπάνω που δεν χρειάζονται χαλίκι και φύτεμα. Ειδικά η java moss θα δώσει μακροπρόθεσμα και τροφή στα μωρά.

Αν βάλεις τούλι είναι πιθανό να σου μπουκώσει πολύ γρήγορα.

Το φιλτράκι που λέω είναι σαν αυτό : http://www.aquazone.gr/index.php?ind=produ..._view&iden=1617 και λειτουργεί με αεραντλία.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ , ευχαριστώ ,

Θα ψάξω να βρω java moss και κερατόφυλλο.

Το απόγευμα θα ξεκινήσω καλλιέργεια αρτέμιας.

Ελπίζω σε 1-2 ημέρες να δω τη νέα ΄γενιά΄...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Αν και δεν έχω προσωπικη εμπειρία απο γένες με σκαλάρια, πιστεύω οτι θα μπορούσες, παράλληλα με τηε αρτέμια, να τους δίνεις και λιγο baby food της τέτρα ή/και λίγο babystar no. 2 50-100 μm για μωρά.Την tetra είναι εύκολο να την βρείς και εδώ (στην ελλάδα) ενώ για τα άλλα δεν είμαι σίγουρος.Έτσι μεγαλώνω μικρά κιχλίδων κεντρικής Αμερικής και Μαγαδασκάρης, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν θα δουλέψει το ίδιο καλά για τα σκαλάρια.Απλώς είναι πιο εύκολο απο το να καλλιεργείς αρτέμια,την οποια ούτως η άλλως δεν θα μπορούσαν να βρουν στο φυσικό τους περιβάλον τα μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δυστυχώς τα μικρα τά έφαγαν οι γονείς.

Αναγκαστικά έφυγα εκτός Αθηνών, τετάρτη μεσημέρι και γύρισα εχθές το βράδυ στο σπίτι και η γυναίκα μου είπε ότι είχε γεμίσει ο τόπος αυγά με ουρά που κινιόντουσαν πάνω και κοντά στο φύλο και χθες το πρωί δεν υπήρχε τίποτα…

Πέταξα την αρτέμια και έβαλα τα σκαλάρια στο 220l .

Στο μικρο μάλλον θα βάλω 3-4 Γκάπη, που αρέσουν στην γυναίκα μου...

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα. Είσαι σίγουρος ότι τα έφαγαν οι γονείς; Ή απλά το υποθέτεις; Το πιθανότερο είναι κάποιος άλλος λόγος-λόγοι συνέτρεξε για να μη ζήσουν τα μωρά. :D

Εγώ στη θέση σου πάντως, αφού έχεις καρπερό ζευγάρι, θα έκανα μία ακόμα προσπάθεια. Άλλωστε τώρα θα πρέπει να λύσεις και το πρόβλημα του ξύλου που θα πέσει την επόμενη φορά που θα αποφασίσουν να ζευγαρώσουν στο μεγάλο ενυδρείο :D

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η γυναίκα μου είπε ότι είδε κάποια στιγμή να βάζουν στο στόμα τους ένα που έπεσε από το φύλο και δεν το έβαλαν πίσω όπως έκαναν τις προηγούμενες ημέρες.

Κοίταξα στο φίλτρο και δεν υπήρχε τίποτα…

Το ζευγάρι είχε κάνει και πριν 3-4 μήνες αυγά, αλλά άσπρισαν όλα .

Οπότε το πιθανότερο είναι να ζευγαρώσουν μετά από κανένα τρίμηνο,

και δεν θέλω να τα έχω όλο αυτό το διάστημα σε 54 l .

στο μεταξύ για να μείνει στο σπίτι και το μικρό ενυδρείο ,(και στρωμένο) ο μόνος τρόπος είναι να βάλω μέσα τα γκάππυ, που αρέσουν στην γυναίκα μου και έτσι θα σταματήσει την γκρίνια. :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...