Jump to content

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΒΡΑΧΙΑ


Recommended Posts

Καλώς σας βρήκα,

Ομολογώ ότι παρακολουθώ εδώ και λίγο καιρό το forum αλλά μόλις τώρα γράφτηκα γιατί χρειάζομαι τις πολύτιμες γνώσεις σας ως πιο έμπειροι από εμένα.

Καταρχήν λίγα λόγια για το ενυδρείο μου... Είναι ένα juvel 400 με θαλασσινό νερό εδώ και 10 μήνες με έναν χρόνο και 75 κιλά βράχο, πολλά κοράλια και μερικά ψαράκια... Επιφυλάσομαι για φωτογραφικό υλικό.

Το πρόβλημά μου τώρα... Εδώ και λίγο καιρό περίπου έναν μήνα τα βράχια μου έχουν αρχήσει και βγάζουν κάτι σαν φύκια (μοιάζει με γλίτσα-σκόνη), προσπάθησα να τα καθαρίσω με έναν κυκλοφορητή ''φύσώντας τα'' αλλά μάταια.

Μήπως έχετε να μου προτείνεται κάτι?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σας παρακαλώ πείτε μου την γνώμη σας...

είναι σημαντικό για μένα...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλως ορισες.

Χρειαζεται λίγη υπομονή. Έχει περάσει λιγοτερο απο 1,5 ώρα από το π΄ρωτο σου τεστ.

Επείσης δεν χρειάζεται να ξεκινάς πολλές φορές το ιδιο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

με συγχωρήτε έγινε από λάθος.

θα προσπαθήσω να έχω περισσότερη υπομονή, απλά επειδή στο σπίτι μου δεν έχω INTERNET και χρησιμοποιώ την σύνδεση από το γραφείο που εργάζομαι..

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες....

Το θεμα ειναι να βρεις την αιτια που προκαλει τημ εμφανιση της αλγης... Καλο θα ηταν να δουμε μια Photo για να καταλαβουμε τι ακριβως ειναι αλλα σε γενικες γραμμες ισως εχεις ανεβασμενα Νιτρικο και Φωσφορικα... μπορεις να μας βαλεις τις μετρησεις σου να δουμε τι γινεται ?

Link to comment
Share on other sites

δεν τις θυμαμε απεξω...

θα προσπαθησω να σας τις δειξω...

τωρα οσον αφορα τους βραχους τι μπορω να κανω???

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ξερετε? μπορειτε να με βοηθησετε η οχι?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ξερετε? μπορειτε να με βοηθησετε η οχι?

Σίγουρα μπορούμε να σε βοηθήσουμε αλλά πρώτα πρέπει να μας βοηθήσεις και εσύ.

Αν δεν δώσεις της μετρήσεις και δεν βάλεις μια φωτογραφία για να γίνει μια διάγνωση του προβλήματος σου πως περιμένεις να σε βοηθήσουν οι θαλασσινοί.

...Καλο θα ηταν να δουμε μια Photo για να καταλαβουμε τι ακριβως ειναι αλλα σε γενικες γραμμες ισως εχεις ανεβασμενα Νιτρικο και Φωσφορικα... μπορεις να μας βαλεις τις μετρησεις σου να δουμε τι γινεται ?

Link to comment
Share on other sites

ωραια θα προσπαθησω να ανεβάσω το απογευμα...

keep in touch...

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες στο aquazone ..

πες μας σε παρακαλώ τι ΚΗ , ΡΗ , φωσφορικά , ΝΟ3 εχεις , με τι τεστ τα μετράς

πότε άλλαξες λάμπες τελευταία ?

τι άλλα μηχανήματα έχεις και πως τα δουλεύεις ..

τι ψάρια έχεις

καλή συνέχεια !

μην αγχώνεσαι … η άλγη δεν θα φύγει σύντομα … έχεις χρόνο . :bowdown: .

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες φίλε στην παρέα μας...

Τα παιδιά πιο πάνω σου ζήτησαν ορισμένες πληροφορίες για το σύστημα σου καθώς και καμιά foto για να δουμε περι τινος πρόκειται. Μην βιαζεσαι και μην ανυσυχεις. Θα βρεθει λυση, περιμενουμε νεα σου

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σασ εχω οτι μου ζητησατε και περιμενω την πολυτιμη βοηθεια σασ...

αλατοτητα 1024

θερμοκρασια 27

ca 400mg/l

kh 11

no3 50mg/l

no2 <0.1mg/l

nh4 0.5mg/l

ph 7.5-8.0

χρησιμοποιω το φιλτρο του ενυδρειου, αλλο ενα εξωτερικο, τα test ειναι της sera και εχω ακομα εναν κυκλοφορητη εξωτερικο. αυτα ξερω και αυτα σασ λεω... :bowdown:

αναμενω τισ απαντησησ σασ.

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα ..

ελπίζουμε ότι τα τεστ της sera δεν μας λένε αλήθεια ..

αλλιώς μιλάμε για ένα άστρωτο ενυδρείο , επικίνδυνο για τους οργανισμούς που υπάρχουν μέσα

0,5 mg/l αμμωνία .. είναι πολύ !

δοκίμασε και με άλλα τεστ aquarium pharmaceuticals , tropic marine , salifert

μέσα στα φίλτρα τι έχεις και πως τα συντηρείς ?

να πάρεις ένα τεστ για φωσφορικά tropic marine

η κυκλοφορία νερού είναι ανεπαρκέστατη , φρόντισε να έχεις κυκλοφορία τουλάχιστον 15 φορές τα λίτρα του ενυδρείου σου :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια στην ουσια σασ παρακαλω... εγω αλλο σασ ρωτησα...

πωσ μπορω να καθαρισω τα βραχια απο την αλγη που εχουν πανω τουσ...

το ενυδρειο ειναι ηδη 11 μηνων και πεταει...

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα .. συγνώμη φίλε για τη καθυστέρηση

ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ …

και όλα θα πάνε μια χαρά

πρόσεξε να τις κάνεις σωστά ..

για πιο άμεσα αποτελέσματα δοκιμάζεις να τη τραβήξεις με τα χέρια ..

βάζεις ένα ψάρι που τη τρώει ..

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

εκανα την τελευταια αλλαγη την προηγουμενη κυριακη...

την επομενη ποτε προτεινετε να την κανω?

αν εβγαζα τα βραχια στην λεκανη τησ αλλαγησ και τα καθαριζα θα εκανα καλα ή ειναι βλακεια αυτο που σκεφτομαι?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια κανεισ...

δεν μπορειτε να με βοηθησετε???

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια στην ουσια σασ παρακαλω... εγω αλλο σασ ρωτησα...

πωσ μπορω να καθαρισω τα βραχια απο την αλγη που εχουν πανω τουσ...

το ενυδρειο ειναι ηδη 11 μηνων και πεταει...

Το σύστημά σου, παρόλο που λειτουργεί 11 μήνες, δείχνει την εικόνα ενός ανώριμου συστήματος.

Αυτό μπορεί να οφείλεται σε επεμβάσεις που κάνεις, κακό τάισμα, σε έλλειψη κάποιων βασικών συσκευών όπως χημικού φίλτρου ή και κακής συντήρησης, όπως τακτικής αλλαγής ενεργού άνθρακα, αντι-φωσ, και συστηματικών αλλαγών νερού.

Είναι λογικό μετά από τόσους μήνες να μην έχει απαλλαγεί από την άλγη, αφού τα νιτρικά είναι απαράδεκτα και προφανώς και τα φωσφορικά.

Θα πρέπει να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες, όπως από τι υποστηρίζεται το σύστημά σου, την ποσότητα των φυσικών βιολογικών υλικών, τον τρόπο συντήρησης, τους οργανισμούς που φιλοξενεί…..

Link to comment
Share on other sites

εκανα την τελευταια αλλαγη την προηγουμενη κυριακη...

την επομενη ποτε προτεινετε να την κανω?

αν εβγαζα τα βραχια στην λεκανη τησ αλλαγησ και τα καθαριζα θα εκανα καλα ή ειναι βλακεια αυτο που σκεφτομαι?

Αλλαγές πρέπει να κάνεις τακτικά, μέχρι να φέρεις τα νιτρικά σου σε αποδεκτά επίπεδα.

Τι ποσότητα % αλλαγή έκανες??

Χημικά υλικά πότε άλλαξες?? Και κάθε πότε αλλάζεις??

Προσέχεις το τάισμά σου, ώστε να έχεις κάποιο αποτέλεσμα??

Με τον τρόπο που περιγράφεις, θα καθαρίσεις τα βράχια σου από την άλγη, αλλά δεν θα διορθώσεις το πρόβλημα που την δημιουργεί. Ταυτόχρονα θα αποδιοργανώσεις την ισορροπία του συστήματός σου, αν το κάνεις ταυτόχρονα σε όλη την ποσότητα του βράχου..

Αλγοβόρους οργανισμούς έχεις??

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια κανεισ...

δεν μπορειτε να με βοηθησετε???

Βρίσκεσαι σε ερασιτεχνικό forum, όπου τα μέλη του έχουν τις υποχρεώσεις της καθημερινότητας και στον ελεύθερο χρόνο τους ασχολούνται με το ενυδρειακό χόμπι. Αν βιάζεσαι τόσο πολύ, ίσως θα έπρεπε να απευθυνθείς σε κάποιον επαγγελματία, συντηρητή ενυδρείων.

Link to comment
Share on other sites

με συγχωρητε για την ανυπομονησια μου αλλα στεναχωριεμαι που το βλεπω ετσι γιαυτο και ειμαι βιαστικος να βρω λυση...

Στο θεμα τωρα... αλλαζω νερο καθε 15 μερες περιπου 35% χημικα αλλαξα την περασμενη Κυριακη που αλλαξα και νερο (χημικα εννοω αυτα που ειναι μες στο φιλτρο ετσι? μην σας λεω και μπουρδες...) και τα αλλαζω σχεδον καθε μηνα.

τωρα οσον αφορα το ταισμα... ταιζω μια φορα την ημερα καθε απογευμα

τωρα αλγοφοροι οργανισμοι δεν ξερω τι ειναι για να απαντησω...

περιμενω τις απαντησεις σας...

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου είναι 400 λίτρα. Σωστά??

Προσπάθησε να μας το περιγράψεις, όσο μπορείς καλύτερα. Με λίγα λόγια να μας αναφέρεις τι και πόσα ψάρια έχει, τι είδους κοράλλια, φωτισμός, φωτοπερίοδος, συστήματα φίλτρανσης, κυκλοφορία νερού, ποσότητα ταΐσματος, φωσφορικά και ότι άλλο νομίζεις. Μια φωτογραφία σίγουρα θα βοηθούσε.

Η έξαρση άλγης υπήρχε από την αρχή λειτουργίας του συστήματός σου ή παρουσιάστηκε ξαφνικά?? Οι τιμές που μας αναφέρεις ήταν πάντα ίδιες ή άλλαξαν κάποια στιγμή? Έκανες κάποια αλλαγή τώρα τελευταία?

Αυτό που θα ήθελα να σου αναφέρω, είναι ότι η άλγη είναι κάτι φυσιολογικό. Συνέχεια παράγεται και συνέχεια καταναλώνεται.

Η προσπάθεια του χομπίστα είναι να διατηρείται ο μηχανισμός ανάπτυξης και καταστροφής, σε ισορροπία. Και η προσπάθεια αυτή επικεντρώνεται στη στέρηση τροφής, που στην προκειμένη περίπτωση είναι τα νιτρικά και φωσφορικά άλατα, η περίσσεια άλλων οργανικών και στην φιλοξενία οργανισμών που τρέφονται με άλγη, όπως κάποια είδη ψαριών, ερημιτών, σαλιγκαριών.

Μετά από 11 μήνες λειτουργίας, το σύστημά σου θα έπρεπε να έχει ωριμάσει αρκετά και να είχε ισορροπήσει. Κάτι τέτοιο όμως δεν φαίνεται από τις τιμές που μας δίνεις. Αυτό με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι κάτι δεν κάνεις σωστά. Αυτός είναι και ο λόγος που σου ζητάω περισσότερες πληροφορίες, ώστε να με οδηγήσουν σε κάποιο συμπέρασμα.

Όπως καταλαβαίνεις η απάντηση στο ερώτημά σου δεν μπορεί να είναι απλή. Δηλαδή κάνε «αυτό» και η άλγη θα εξαφανιστεί. Αλλά πρέπει να εμβαθύνουμε στον τρόπο λειτουργίας του συστήματός σου, για να αναζητήσουμε την αιτία.

Link to comment
Share on other sites

αυτην τι στιγμη εχει 1 γκομπι 4 νταμσελ 4 κρομις και εναν αστακο, απο κοραλλια δεν τα ξερω να τα ονοματισω απλα μου αρεσαν στα διαφορα μαγαζια που πηγαινα τους εδειχνα τι αλλο ειχα και μου τα προτειναν...

εχω ενα σαν δεντρο ξερω μια ανεμωνη ασπρη 2 βραχακια με λουλουδακια χρωματιστα, 2 σαν σφουγγαρια μια οφιλια (μαλλον ετσι το λενε...)

Η αλλαγη που εκανα ειναι να παρω τα περισσοτερα ψαρια απο μεσα λογω μετακομισεις (σπιτιου και ενυδρειου (απο μικρο σε μεγαλυτερο))

Το φαγητο που ριχνω ειναι μεχρι να γεμισει το μισο καπακι απο το βαζακι της τροφης.

λαμπες εχω 2 του ενυδρειου (marine μου ειπαν) και αναβουν 9 ωρες την ημερα. Φιλτρα εχω 2 ενα του ενυδρειου το οποιο εχει μεσα καρβουνο και κατι σαν μπαλακια (αυτα μου ειπαν να βαζω) και το εξωτερικο το οποιο εχει μεσα κατι σαν μακαρονακι κοφτο και η κυκλοφορια του νερου γινεται απο τα φιλτρα και απο αλλον εναν κυκλοφορητη ο οποιος εχει μπει αντιθετα ωστε το νερο να κινειται κυκλικα στο ενυδρειο.

αυτα. με συγχωρητε για τις λεξεις που χρησιμοποιω αλλα δεν γνωριζω τα κανονικα τους ονοματα οποτε...

τωρα οσον αφορα την φωτο θα προσπαθησω να ανεβασω οταν θα γυρισω σπιτι το βραδακι...

και παλι σας ευχαριστω για τις πολυτιμες πληροφοριες!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...