Jump to content

Nitratereductor 400


Recommended Posts

γεια σας 8α η8ελα να ρωτησω αν κανεις απο σας εχει χρησιμοποιησει το NitrateReductoR 400 της Αqua medic τις αποψης του κα8ως και την χρησιμοτητα του χαπιου και της συριγγας . Σε ποιο σημειο βαζεις το χαπακι.. και πως? Γενικες πληροφοριες επανω σε αυτο.

Έγινε επεξεργασία - jeronimo_greece_
Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω το προϊόν, αλλά εγώ θα σε ρωτήσω γιατί το θέλεις.

Έχεις τόσο υψηλό ΝΟ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω το προϊόν, αλλά εγώ θα σε ρωτήσω γιατί το θέλεις.

Έχεις τόσο υψηλό ΝΟ;

απλη προφυλαξη φιλε μου φυλαγε τα ρουχα σου να εχεις τα μισα καλυτερα να δοσεις 5 φραγγα παραπανω παρα να τιν πατισεις στο μελλον απο καμια εξαρση ΝΟ και να μην το παρεις χαμπαρι η αν το παρεις να σε εχει δημιουργησει προβληματα... αχρειαστω να ειναι και αστο να δουλεβει

Έγινε επεξεργασία - jeronimo_greece
Link to comment
Share on other sites

-Το παραπανω ειναι φια την ελλατωση των ΝΟ3 αν δεν κανω λαθος...

οποτε γιατι δεν βαζεις κανα φυτακι να στα "ρουφαει" και να εχεις το καφαλι σου υσηχο οπως λες?

-Δε θα σου πω να ταιζεις λιγοτερο ή οτι υπαρχουν και οι αλλαγες νερου...

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται ειναι και για το ΝΟ2 δεν ειμαι σιγουρος επανω σε αυτο ομως .Οσο για φυτα εχω βασικα Ανουμπιες αργης αναπτυξης και ειναι η μονες που μπορουνε να αντεξουνε σε αυτην την 8ερμοκρασια δεν νομιζω κατι αλλο να μπορεσει να αντεξει επανω απο 30 βα8μους και αυτες ακομα ζοριζονται.Οσο για την 8ερμοκρασια 8α μου πεις γιατι την εχεις 30 και οχι 28.Η απαντηση σε αυτο ειναι 1ον αποφευγω εξαρση του ick επειδη μεσα εχω και corydoras και clown και 2ον επειδη εχο γερμανικους δισκους τους οποιους ρητη εντολη του γερμανου ειναι οπωσδηποτε 8ερμοκρασια επανω απο 30 εως 33 αν γινετε.Πως αντεχουνε τα cory ta pleko kai ta clown αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο .Μαλλον εχουνε συνη8ισει το περιβαλλον και ως τωρα δεν μου παρουσιασανε προβλημα και δεν δειχνουνε και σημαδια προβληματισμου.Δεν 8ελω την 8ερμοκρασια στους 33 και την κραταω στα8ερη στους 30,5 μην τυχον με παρουσιασει προβλημα η βιολογια η οποια υποψιν κραταει βαρια βαρια εως 33 βα8μους

Έγινε επεξεργασία - jeronimo_greece
Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται ειναι και για το ΝΟ2 δεν ειμαι σιγουρος επανω σε αυτο ομως .

Τον πρώτο καιρό στρωσίματος ενυδρείου επειδή το φίλτρο αποικείται από Nitrobacter και Nitrosomonas μέχρι να εμφανιστεί NO3 αναλώνει και NO2 αλλά μετά επειδή είναι αναερόβιο το περιβάλον μόνο NO3.

H σύριγγα είναι για το τάισμα και ανάπτυξη των βακτηριδίων. Πρέπει να διαλύεις την παστίλια με νερό από το ενυδρείο μέσα στην σύριγγα και να ταίζεις από την δευτερεύουσα βανίτσα δίπλα στην παροχή νερού από το ενυδρείο.

Σαφέστατες πληροφορίες για την λειτουργία και το τάισμα υπάρχουν στο Βιβλίο Οδηγιών.

NitrateReductor_400_410.74_.pdf

Για να πετύχει πρέπει να έχεις και ένα Redox meter (υπάρχει υποδοχή για το probe) ώστε να παρακολουθείς την παντελή έλειψη Οξυγόνου, και να ρυθμίζεις την ροή ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Τον πρώτο καιρό στρωσίματος ενυδρείου επειδή το φίλτρο αποικείται από Nitrobacter και Nitrosomonas μέχρι να εμφανιστεί NO3 αναλώνει και NO2 αλλά μετά επειδή είναι αναερόβιο το περιβάλον μόνο NO3.

H σύριγγα είναι για το τάισμα και ανάπτυξη των βακτηριδίων. Πρέπει να διαλύεις την παστίλια με νερό από το ενυδρείο μέσα στην σύριγγα και να ταίζεις από την δευτερεύουσα βανίτσα δίπλα στην παροχή νερού από το ενυδρείο.

Σαφέστατες πληροφορίες για την λειτουργία και το τάισμα υπάρχουν στο Βιβλίο Οδηγιών.

NitrateReductor_400_410.74_.pdf

Για να πετύχει πρέπει να έχεις και ένα Redox meter (υπάρχει υποδοχή για το probe) ώστε να παρακολουθείς την παντελή έλειψη Οξυγόνου, και να ρυθμίζεις την ροή ανάλογα.

thanks man μονο μια ερωτηση ακομα ... οταν λες να ταιζεις διαλυεις το χαπακι σε ποσοτητα νερου ιση με την συρριγα με νερο του ενυδρειου και το αδειαζεις ολο το μιγμα μεσα στο δετευρευον σωληνακι?και αν οχι σε ποση ποσοτητα και κα8ε ποσο?

Link to comment
Share on other sites

Αν συνδυάσεις φίλτρο με χαμηλή κυκλοφορία, υλικό με ανοξικό πυρήνα π.χ matrix seachem και η είσοδός του να παίρνει νερό από τα χαμηλά και σχετικά στάσιμα επίπεδα του νερού που είναι φτωχά σε οξυγόνο, πιστεύω θα το καταφέρεις πιό οικονομικά και πιό σταθερά από την συσκευή απονιτροποίησης που θέλει και τάισμα.

Για δες αυτό

Τους τελευταίους μήνες που το φίλτρο είχε μειώσει πολύ την κυκλοφορία του και είχα προσθέσει πολύ σπασμένο siporax είχα πρόβλημα έλειψης αζώτου για τα φυτά, παρ' όλα αυτά αν ρυθμίσεις κατάλληλα τις παραπάνω παραμέτρους οι anubias που είναι βραδείας ανάπτυξης θα τα πάνε τέλεια και από άλγη 0.

Link to comment
Share on other sites

thanks man μονο μια ερωτηση ακομα ... οταν λες να ταιζεις διαλυεις το χαπακι σε ποσοτητα νερου ιση με την συρριγα με νερο του ενυδρειου και το αδειαζεις ολο το μιγμα μεσα στο δετευρευον σωληνακι?και αν οχι σε ποση ποσοτητα και κα8ε ποσο?

welcome man :D

Οι οδηγίες της AquaMedic λέει ένα ολόκληρο χαπάκι/ημέρα ή μέχρι 3 και μετά το αφήνεις για λίγες μέρες. Διάβασε λίγο τις οδηγίες, που σου επισύναψα, γιατί ή συχνότητα ταίσματος των βακτηριδίων είναι σχετική και ανάλογη με το φορτίο του ενυδρείου και την παραγωγή ΝΟ3.

Επίσης άν χρησιμοποιείς Deniballs (τις άσπρες σφαίρες), δεν χρειάζεται τάισμα παρά λίγο στην αρχή και μετά αλλάζεις σφαίρες κάθε χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...