Jump to content

Επιλογη κρυσταλων


Guest ενυδριακιας

Recommended Posts

Guest ενυδριακιας

Καλησπερα σε ολους .τους φιλους .ξεκιναω αυτο το θεμα επιλογης τζαμιων γιατι θελω να φτιαξω το ενυδριο μου με τελικες διαστασεις 310χ90χ90 και δεν εχω βγαλει ακρη .Καποιοι λενε απλα τζαμια αλλοι ψημενα και αλλοι τριπλεξ.δεν μπορω να βγαλω ενα ασφαλες συμπερασμα.Πριν μερικες μερες πηγα σε ενα καταστημα που ειναι κορυφαιο ονομα στον χωρο και μου ειπαι για της διαστασεις αυτες να χρησιμοποιησω 8χ8mm τριπλεξ. θα ηθελα την γνωμη σας .επισης θα ηθελα βοηθεια με της τρυπες της υπερχειλησης και της επιστροφης.Σας ευχαριστω εκ,των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Άν και δέν είμαι ειδικός θα σου έλεγα να αποφύγεις τα τρίπλεξ.Από πολλές συζητήσεις με τους καλύτερους κατασκευαστές στην Ελλάδα (όταν ήθελα να φτιάξω μεγαλύτερο 3,5χ1χ1,20) είδα ότι τα τρίπλεξ έχουν πρόβλημα καθώς 'καμπυλώνουν' με την μεγάλη πίεση....Βέβαια ας περιμένουμε και τους ποιό αρμόδιους να απαντήσουν. :D

Link to comment
Share on other sites

Guest ενυδριακιας

ευχαριστω jim και αυτο νομιζω ο μηχανικος που μιλησα στα τζαμια δεν με επισε καθολου,μου ειπαι 8χ8 τριπλεξ για 3μ ενυδριο και στην ακρη το τζαμι κομενο 45 μοιρες.εμενα η γνωμη μου ειναι 20mm απλο.

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν απαντάει κανένας θα πω μερικά πράγματα χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος ότι είναι όλα σωστά γιατί δεν τα έχω φρέσκα.

Το ψημένο τζάμι είναι πολλές φορές πιο ανθεκτικό από το κρύσταλλο (δεν θυμάμαι ακριβώς πόσες φορές αλλά ίσως 6-9 φορές με μεγάλη επιφύλαξη). Το ψημένο για να σπάσει πρέπει να το κοπανήσεις ξανά και ξανά αφού είναι κάτι σαν «αλεξίσφαιρο» τζάμι ενυδρείων. Τώρα όμως αν σπάσει τελικά ένα ψημένο τζάμι θα γίνει όλο θρύψαλα γιατί από το ψήσιμο χάνει την ιδιότητα του ραγίσματος άρα όλο το ενυδρείο θα χυθεί με μιας στο πάτωμα… χωρίς να έχεις χρόνο να αντιδράσεις. Αν βάλεις όμως ένα άψητο τζάμι 2εκατοστών και το χτυπήσεις θα ραγίσει αλλά δεν θα διαλυθεί. Θα μπορέσεις να το αντικαταστήσεις σε μερικές ώρες ή μέρες ακόμη και αν αρχίσει να τρέχει νερό (που δεν θα τρέχει αν έχεις σωστές κόντρες).

Το σημαντικό που τονίζουν όσοι κατασκευάζουν τεράστια ενυδρεία είναι να μπουν πολλές ενισχύσεις στον πάτο αλλά και στο καπάκι. Όσο πιο συχνά μπορείς και βάζεις κόντρες τόσο λεπτότερο τζάμι θέλουν τα τοιχώματα (σε λογικά πλαίσια φυσικά).

Σε γενικές γραμμές τα μεγάλα ενυδρεία γίνονται με ψημένο τζάμι, απλά είναι πρόβλημα να βρεις φούρνο να χωρέσει την διάσταση που θες και φυσικά κοστίζει αρκετά. Νομίζω ότι οι τρύπες στο τζάμι γίνονται πριν ψηθεί και μετά δεν κάνουμε καμία επέμβαση σε αυτό γιατί θα το καταστρέψουμε όλο… Ούτε αλλαγές στις διαστάσεις γίνονται μετά το ψήσιμο ενώ ένα μεγάλο άψητο κρύσταλλο αν ραγίσει σε μια άκρη μπορούμε να το κόψουμε και να κάνουμε νέο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Guest ενυδριακιας

Σε ευχαριστω lazare για το ενδιαφερον σου εισουν αρκετα κατατοπιστικος.οποιος θαλασσινος μπορει να με βοηθηση με της τρυπες και την υπερχειληση θα του ειμαι υποχρεωμενος.ευχαριστω !!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...