Jump to content

Νέο Δισκοενυδρείο


dpolyk

Recommended Posts

Μετά από στησίματα και πίσω αποφάσισα και εγώ να μπώ στο τρυπάκι να στήσω δισκοενυδρείο. Κάποιες απορίες που αν θα μπορούσατε να μου λύσετε οι πιο έμπειροι στο θέμα θα το εκτιμούσα πολύ .(1) Η πρώτη μου απορία είναι ποιά φυτά μπορώ να βάλω στο ενυδρείο τα οποία δεν έχουν πολλές ανάγκες όσον αφορά φωτισμό ? έχω βρεί κάποια σε προηγούμενα θέματα αλλά όταν έψαξα στα προφίλ των φυτών είδα ότι κάποια έχουν υψηλές ανάγκες σε φωτισμό .

(2)Το άλλο που θα θελα να μάθω έιναι όσον αφορά τους συγκάτοικους των δίσκων . Το ενυδρείο είναι 350 λίτρα και σκέφτομε για 5~6 δίσκους , όταν ρώτησα στο petshop αν μπορώ να βάλω neon tetra μαζί φυσικά η απάντηση ήταν ναι και στον αριθμό 30 .

(3)Προς το παρόν έχω γεμίσει με νερό από το δίκτυο το ενυδρείο για στρώσιμο με τύρφη στο φίλτρο (εξωτερικό) , περιμένω Α/Ο από RO-MAN και όταν με το καλό φτάσει θα κάνω αλλαγη νερού γύρω στο 70% (σωστό 70% ? ) και θα θελα να ρωτήσω κατά πόσον είναι αναγκαία τύρφη όταν θα χρησιμοποιώ νερό από Α/Ο

(4) Σκέφτομε για CO2 DIY προς το παρόν και θα θελα να μάθω αν δύο δύλιτρες φιάλες με μαγιά κτλ θα είναι επαρκής για 350 λίτρα ενυδρείο

(5) Η χρήση αεραντλίας τελικά είναι αναγκαία προαιρετική ή απαγορευτική

Συγνώμη αν σας κουράζω έχω διαβάσει διάφορα θέματα πριν ρωτήσω αλλά σε κάποια σημεία έχω αμφιβολίες . Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλώς σας βρήκα

Έγινε επεξεργασία - dpolyk
Link to comment
Share on other sites

υπολογιζεις οτι 1 δισκος θελει 50 -60 λιτρα ο καθενας.ειναι κοπαδοψαρο.χρηση νερου Α/Ο συνιστω .επισης καλο ειναι να αγορασεις μια λαμπα uv.φυτα μπορεις να βαλεις αφοβα anubias ,vallsineria. χρηση της τυρφης καλο κανει.πολλα ξυλα ειναι απαραιτητα.diy co2 θελει προσοχη.αν θελεις co2 προτεινω ph controller.αεραντλια δεν ειναι απαραιτητη αλλα καλο ειναι να υπαρχει.μπορεις να βαλεις το ενα φιλτρο να αναταραζει την επιφανεια του νερου σου.Ποσα φιλτρα εχεις στο ενυδρειο σου για φιλτρανση?

Link to comment
Share on other sites

επισης νεον δεν τα προτεινω.ροδοστομοι ,cardinal tetra παντα σε κοπαδια ειναι ποιο συνιθισμενα σε περιπτωσεις δισκων.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε zapetros , ευχαριστώ για την άμεση απάντηση , φίλτρο που χρησιμοποιώ είναι ένα εξωτερικό canister 2200λ/ώρα , δεν είναι αρκετό για 350 λίτρα ενυδρείο ?

cardinal tetra πόσα μπορό να βάλω ?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από στησίματα και πίσω αποφάσισα και εγώ να μπώ στο τρυπάκι να στήσω δισκοενυδρείο. Κάποιες απορίες που αν θα μπορούσατε να μου λύσετε οι πιο έμπειροι στο θέμα θα το εκτιμούσα πολύ .(1) Η πρώτη μου απορία είναι ποιά φυτά μπορώ να βάλω στο ενυδρείο τα οποία δεν έχουν πολλές ανάγκες όσον αφορά φωτισμό ? έχω βρεί κάποια σε προηγούμενα θέματα αλλά όταν έψαξα στα προφίλ των φυτών είδα ότι κάποια έχουν υψηλές ανάγκες σε φωτισμό .

Κατ'αρχην καλημερα!

Ιδανικα φυτα για ενυδρειο δισκων θα ελεγα τα επρισσοτερα ειδη της οικογενειας των Echinodorus, καμια Valisneria, καμια anumbia, αντε και κανα φυτο επιφανειας οπως α πουμε Pistia Stratiotes.

(2)Το άλλο που θα θελα να μάθω έιναι όσον αφορά τους συγκάτοικους των δίσκων . Το ενυδρείο είναι 350 λίτρα και σκέφτομε για 5~6 δίσκους , όταν ρώτησα στο petshop αν μπορώ να βάλω neon tetra μαζί φυσικά η απάντηση ήταν ναι και στον αριθμό 30 .

Ιδανικοι συγκατοικοι για τα λιτρα σου ειναι κοπαδακια Ροδοστομων και Cardinal Tetra. Οχι Neon Τετρα καθως θελουν χαμηλοτερες θερμοκρασιες. Απο εκει και περα μερικα Coryudoras για το βυθο και 4-5 ancistrus για την αλγη.

(3)Προς το παρόν έχω γεμίσει με νερό από το δίκτυο το ενυδρείο για στρώσιμο με τύρφη στο φίλτρο (εξωτερικό) , περιμένω Α/Ο από RO-MAN και όταν με το καλό φτάσει θα κάνω αλλαγη νερού γύρω στο 70% (σωστό 70% ? ) και θα θελα να ρωτήσω κατά πόσον είναι αναγκαία τύρφη όταν θα χρησιμοποιώ νερό από Α/Ο

Ειναι αναγκαια καθως προσθετει οφελιμες ουσιες για τα ψαρια αλλα και για τα φυτα στο νερο. Αν δεν εχεις ακομα ψαρια μεσα 70% αλλαγη ειναι ΟΚ, αλλιως κανε λιγοτερο.

(4) Σκέφτομε για CO2 DIY προς το παρόν και θα θελα να μάθω αν δύο δύλιτρες φιάλες με μαγιά κτλ θα είναι επαρκής για 350 λίτρα ενυδρείο

Οχι!

(5) Η χρήση αεραντλίας τελικά είναι αναγκαία προαιρετική ή απαγορευτική

Κατ'εμε για ενυδρειο δισκων ειναι απαραιτητη!!! Και αυτο διοτι λογω των υψηλων θερμοκρασιων το νερο χανει σε μεγαλο βαθμο την ικανοτητα του να κρατα οξυγονο!

Συγνώμη αν σας κουράζω έχω διαβάσει διάφορα θέματα πριν ρωτήσω αλλά σε κάποια σημεία έχω αμφιβολίες . Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλώς σας βρήκα

Καλωσηρθες!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε zapetros , ευχαριστώ για την άμεση απάντηση , φίλτρο που χρησιμοποιώ είναι ένα εξωτερικό canister 2200λ/ώρα , δεν είναι αρκετό για 350 λίτρα ενυδρείο ?

Μην κολλας στη ροη αλλα κυριως στη χωρητικοτητα του καδου!!!

Προσωπικα ποτε δεν θα εμπιστευομουν μονο ενα φιλτρο!

cardinal tetra πόσα μπορό να βάλω ?

25-30 θα ειναι καλο κοπαδακι!!!

Link to comment
Share on other sites

ακου τις συμβουλες του φιλου nidal .

Link to comment
Share on other sites

Nidal ευχαριστώ και εσένα για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες , από ότι κατάλαβα είσαι κατηγοριματικός με την χρήση diy co2 και φαντάζομε έχει να κάνει με το γεγονός ότι δεν ελέγχεται εύκολα μια τέτοια κατάσταση , όσον αφορά τα cardinal tetra εδώ(Κύπρο) δεν τα βρίσκω ούτε για πλάκα , οι εισαγωγείς δεν τα φέρνουν γιατί λέν είναι πολύ ευαίσθητα και έχουν μεγάλες απώλειες άρα μου μένει η επιλογή ροδοστομων

Link to comment
Share on other sites

Nidal ευχαριστώ και εσένα για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες , από ότι κατάλαβα είσαι κατηγοριματικός με την χρήση diy co2 και φαντάζομε έχει να κάνει με το γεγονός ότι δεν ελέγχεται εύκολα μια τέτοια κατάσταση , όσον αφορά τα cardinal tetra εδώ(Κύπρο) δεν τα βρίσκω ούτε για πλάκα , οι εισαγωγείς δεν τα φέρνουν γιατί λέν είναι πολύ ευαίσθητα και έχουν μεγάλες απώλειες άρα μου μένει η επιλογή ροδοστομων

:bowdown::buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ροδόστομοι ποια είναι η επιστημονικη ονομασία ή πως αλιώς λέγονται

Έγινε επεξεργασία - dpolyk
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ροδόστομοι ποια είναι η επιστημονικη ονομασία ή πως αλιώς λέγονται

Hemigrammus bleheri Ahl, 1924

Ροδόστομος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια , κατάφερα να βρω τελικά cardinal tetra, αλλά προέκυψε ένα καινούριο πρόβλημα ή όχι παρακαλώ δώστε τα φώτα σας ακόμη μία φορά . Όταν ζήτησα από το petshop corydoras μου έδωσε ένα είδος που έμοιαζε αλλά δεν ήμουν σίγουρος, όπως και να χει τα πήρα και αργότερα όταν το ψαξα ότι δήποτε άλλο από corydoras , στο internet το βρήκα με την ονομασία Botia modesta (common name : blue botia;

http://www.malawicichlidhomepage.com/aquai...es/image005.jpg

παρατήρησα μία περίεργη εξαφάνιση των cardinals ,και δεν ξέρω αν οφείλεται σε αυτούς τουσ κυρίους ή απλά για άλλους λόγους , και αν θα υπάρχει πρόβλημα με τους δίσκους . Προσπάθησα να τους βρώ να τους βγάλω εκτός αλλά αδύνατον κρύβοντε δεν ξέρω και γω που , παρακαλώ τα φώτα σας , ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα φώτα σας , χάνω ένα ένα τα cardinals , κάποιος τρόπος να τα ξεγελάσω για να τα βγάλω εκτός ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...