Jump to content

Oι Emersed καλλιέργειές μας...


Recommended Posts

Η πρώτη προσπάθεια για emersed Hygrophila corymbosa "Siamensis" :

εθελοντής1 :thumbup:

τον βάζουμε στο λιοπύρι χωρίς μερική κάλυψη με νερό :thumbup:

post-3972-1212509355_thumb.jpg

ο θόλος για υγρασία... :buttrock:

post-3972-1212509371_thumb.jpg

χμχμμμ... :hysterical:

post-3972-1212509384_thumb.jpg

το πείραμα απέτυχε παταγωδώς :hysterical:

θύμα, εεε... εθελοντής2 :hysterical::hysterical:

δεν τον βάζουμε στο λυοπύρι και καλύπτουμε μερικώς με νερό

post-3972-1212509395_thumb.jpg

λιγότερο εκκεντρικός θόλος :rasp:

post-3972-1212509406_thumb.jpg

και...μετά από 5 μήνες!!!...

post-3972-1212509418_thumb.jpg :buttrock:

μετά από 7 μήνες (σε χαμηλότερο φωτισμό)

post-3972-1212509443_thumb.jpg :rasp:

(παρατηράστε αύξηση μεσογονατίων διαστημάτων, αλλαγή χρώματος και τέντωμα φύλλων)

:bowdown: το πείραμα πέτυχε, ο εθελοντής επιβίωσε, θέλει μόνο λίγο πότισμα.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει χρήση φυτοχώματος και κάλυψη με χαλίκι. Ο σωλήνας που φαίνεται υπάρχει για να αερίζονται οι ρίζες μιάς και το δοχείο υπάρχει κανό 5 πόντων κάτω από το χώμα για να στραγγίζει και να μην σαπίζει, ταυτόχρονα με την εξάτμιση του νερού που μένει στο δοχείο δεν μένει ποτέ στεγνό το χώμα από πάνω, αρκεί να βάλω κάμποσο νερό στο δοχείο και το φυτό αντέχει μέχρι να αδειάσει.

Link to comment
Share on other sites

Εmersed Hemianthus callitrichoides " Cuba "

post-3972-1212510807_thumb.jpg

Οι βλαστοί που χρησιμοποίησα προέρχονταν ήδη από emersed καλλιέργεια οπότε δεν μπορώ να αναφέρω κάτι για την προσαρμογή του, απλά κάλυψα την γλάστρα με μεμβράνη τροφίμων και έκανα μερικές τρύπες για αερισμό, το χώμα το κρατάω πάντα υγρό αλλα όχι μουλιασμένο.

Η μόνη διαφορά emersed-submersed είναι στα φύλλα οπού στουν emersed βλαστούς είναι πιό μυτερά.

Link to comment
Share on other sites

Emersed Hemianthus micranthemoides (Pearlweed, Baby's tears)

4 εβδομάδες από τη φύτευση:

post-3972-1212511895_thumb.jpg

7 εβδομάδες από τη φύτευση:

post-3972-1212511913_thumb.jpg

Διαφορές emersed-submersed:

Το φυτό αναπτύσσεται ως ερπόν την emersed ενώ στη submersed μπορεί με υψηλό φωτισμό μόνο να μείνει ερπόν, ενώ σε χαμηλότερο αποκτά κατακόρυφο βλαστό, τα φύλλα διαφερουν επίσης πολύ καθώς στην emersed μορφή είναι στρογγυλα και όμοια σχεδόν με τα φύλλα της cuba (ξεχωρίζουν όμως αφού δεν έχουν τόσο μυτερή άκρη όσο η cuba) ενώ στην submersed μορφή μακραίνουν 2-3 φορές και μαλακώνουν-λεπταίνουν.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά πάνε οι καλλιέργειές σου βλέπω. Είδες και εσύ ότι και τα δύο είδη Hemianthus αναπτύσσονται ταχύτατα χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις. Από τη στιγμή που είναι ήδη προσαρμοσμένα μπορείς να "παίξεις" και με την υγρασία του αέρα χωρίς καθόλου ψέκασμα και να τη διατηρείς σε πολύ χαμηλά επίπεδα. Χαρακτηριστικά να επισημάνω ότι τα δικά μου είχα 2-3 μήνες να τα ψεκάσω. Τις τελευταίες εβδομάδες όμως τα πράγματα άλλαξαν με την άνοδο της θερμοκρασίας (καφέ και μαραμένα φύλλα) με τον ήλιο να τα χτυπάει τουλάχιστον 2 ώρες την ημέρα οπότε και θα αναζητήσω κάποια λύση για τη σκίαση τους. Αντε προσεχώς και κρυπτοκορίνες...Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μιχάλη! :bowdown: και για τα σχόλια και για τα κλαδέματα.

Τα φυτά αυτά δεν τα έχω ψεκάσει ποτέ aφού ήταν τύπος emersed από την αρχή, μόνο το χώμα κρατάω υγρό με πότισμα κέθε 4-5 μέρες και δεν τα βλέπω να διψούν, με τη διαφορά οτι το φως που δέχονται είναι έμμεσο και η θερμοκρασία του χώρου σχετικά χαμηλή. Θα συνεχίσω με λίγη cryptocoryne αλλά με ενδιαφέρουν πολύ και φυτά του γένους anθbia, τέλος θα ήθελα να δω πως γίνεται η rotalla... με βλέπω να φτιάχνω ενυδρείο χωρίς νερό... :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Η Rotala rotundilfolia σε emersed έχει πραγματικά πολύ ενδιαφέρον και νομίζω την είχες δεί όταν ήρθες. Οι κρυπτοκορύνες όμως είναι άλλη φάση ειδικά όταν θα σου βγάλουν και τα πρώτα λουλούδια όπως εμένα. Όσο για το ενυδρείο χωρίς νερό μην το γελάς καθόλου έχει πολλές εφαρμογές :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

ναι ναι θέλουμε update!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι είχε φέρει ο viciouscircle στην συνάντηση!Μάλλον cuba ήταν!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κάθεστε?

...

Emersed άλγη!!! :bowdown:

post-3972-1241537412_thumb.jpg

Εμφανίστηκε σε φυτόχωμα με ακραίες τιμές υγρασίας, σε ένα δοχείο που έχω για προσαρμογή φυτών από emersed σε submersed και τούμπαλιν. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω υπάρχουν πολλά κουφά!!! :bowdown:

Τη θα έλεγες για emersed Riccia fluitans :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Κάθεστε?

...

Emersed άλγη!!! :hysterical:

post-3972-1241537412_thumb.jpg

Εμφανίστηκε σε φυτόχωμα με ακραίες τιμές υγρασίας, σε ένα δοχείο που έχω για προσαρμογή φυτών από emersed σε submersed και τούμπαλιν. :bowdown:

Eμενα μου εμεινε μια φακη πανω στο χωμα και ειναι μια χαρα, πρασινη πρασινη... :hysterical:

Ξέρω υπάρχουν πολλά κουφά!!! :hysterical:

Τη θα έλεγες για emersed Riccia fluitans :hysterical:

Γινεται :bowdown::bowdown::bowdown::hysterical::hysterical::blush::blush:

Link to comment
Share on other sites

Τη θα έλεγες για emersed Riccia fluitans :bowdown:

post-2663-1241587578_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα κανω εγω Update στο ποστ του Γιωργου! :thumbup::thumbup:

Εχουμε και λεμε, η cuba ειναι μια χαρα, το βλεπετε κιολας, πηγε σε μεγαλυτερη γλαστρουλα:

post-7878-1242643490_thumb.jpg

Mετα εχουμε pogostomon, cryptocoryne parva, και microsorum microsorium windelov.

Αυτο το γλαστρακι δεν παει και πολυ καλα, αλλη εχει καλυτερευση.

post-7878-1242643529_thumb.jpg

Επισης εχουμε microsorum pteropus που τα πηγαινει τελεια :D , cuba χωρις σχολιο, φακη επισης χωρις σχολιο :angry02::thumbup::D

post-7878-1242643563_thumb.jpgpost-7878-1242643571_thumb.jpgpost-7878-1242643579_thumb.jpg

Και μια μηλια ;):thumbup:

post-7878-1242643740_thumb.jpgpost-7878-1242643733_thumb.jpg

Αυτη η μηλια εχει πολυ ωραια ιστορια!

Ειναι απιστευτη η φυση. :D

Την ωρα που εκοβα ενα μηλο, και μεσα βρηκα ενα σπορο που ειχε σκασει και ειχε βγαλει την πρωτη ριζουλα!

Τον περνω το βαζω στις emersed, και μεσα σε 2 βδομαδες εχει γινει ετσι :thumbup:

Γεωπονικο σου ερχομαιιιιιιιιιιιιιιιι :thumbup::thumbup::rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

post-2663-1241587578_thumb.jpg

Τελικά οι "γαριδούλες" δεν κατάφεραν να επιβιώσουν στο ενυδρείο μου ;) Κρίμα... Στενοχωρήθηκα πραγματικά!

Παρ'όλα αυτά, αυτή η Riccia, έχει δώσει άλλη όψη στο ενυδρείο. Βέβαια παρατήρησα και κάποια ψιλοανησυχητικά σημάδια:

Στο ενυδρείο που την έριξα έχω έναν Betta, ένα Ancistrus cf. Cirrhosus ενήλικο και κάποτε είχα ρίξει άλλα 4 μωράκια. Στην πορεία κατάφερνα να βλέπω μόνο 2 μικρά ταυτόχρονα, γι'αυτό υπέθεσα πως τα άλλα 2 μας άφησαν χρόνους. Χτες, και μετά την εισαγωγή της Riccia, τα είδα και τα 4 μικρά πάνω στα τζάμια εκ των οποίων τα 2 είχαν πολύ (μα πάρα πολύ) έντονη αναπνοή! Αλλά παρ'όλα αυτά η διάθεσή τους για φαΐ είναι σταθερή. Από χτες τα παρακολουθώ. Ο Betta δεν έχει καταλάβει κάτι για την ώρα, ούτε ο ενήλικας Cirrhosus.

Τα συγκεκριμένα φυτά, Χρήστο, τα έφερες από ενυδρείο σου ή κατευθείαν από τη μαμά φύση?

Link to comment
Share on other sites

Από τα φυτά που έφερα στην συνάντηση μόνο η πελια και η μοος ήταν από την μαμά φύση τα άλλα ήταν από τον μπαμπά Χρήστο ;) .

Ακόμα τα ποτάμια είναι κρύα και δεν ανέβηκαν τα φυτά πάνω για να τα ψαρέψω

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο σε εκανα περηφανο; :D:D;):thumbup:

Ρε συ Πάνο, είπαμε, να μας κάνεις περήφανους, όχι να μας ξεφτυλίσεις!... :D

Καλή συνέχεια, άντε και σύντομα να φτιάξουμε νέα κατηγορία vivarium!

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρεπετε να παρουσιασω κι εγω μερικες emersed καλλιεργειες που διατηρω στο μπαλκονι εδω και 2 χρονια.

post-6932-1242950357_thumb.jpgpost-6932-1242950381_thumb.jpgpost-6932-1242950415_thumb.jpgpost-6932-1242950437_thumb.jpgpost-6932-1242950455_thumb.jpgpost-6932-1242950476_thumb.jpgpost-6932-1242950502_thumb.jpgpost-6932-1242950526_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επισης την μινι λιμνουλα μου 5 λιτρων που εχει γινει ενας pico υδροβιοτοπος μετα απο 2 χρονια. Ξεκινησε ως κουβαδακι αποθηκευσης μερικων φυτων και καπου στην πορεια εβαλα υποστρωμα.

Αυτη τη στιγμη φιλοξενει μεσα 5 μωρα Pseudomugil gertrudae και 7 νεογεννητα Rasbora heteromorpha και 2 Celestial pearl danio χωρις καμια μηχανικη υποστηριξη και κανενος ειδους οργανο παρα μονο ενα θερμομετρο για να τσεκαρω την θερμοκρασια.

Τα ψαρακια δεν ταιζονται, τρωνε infusoria και εχουν κλεισει ηδη 1 εβδομαδα εκει μεσα.

H Ηygrophila siamensis εχει ανθισει εδω και 3 μηνες και ακομα βγαζει μωβ λουλουδια.

post-6932-1242950949_thumb.jpgpost-6932-1242950990_thumb.jpgpost-6932-1242951029_thumb.jpgpost-6932-1242951070_thumb.jpgpost-6932-1242951143_thumb.jpgpost-6932-1242951222_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Raven
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

απιστευτο!!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Λυπον αρχιζω πειραμα!

Αγοραζω γλαστρα 100λιτρων, βαζω φυλλοχωμα για υποστρωμα απο πανω χαλικι.

Το γεμιζω νερο, μισο βρυση μισο απο ενυδρειο.

Φυτευω, μετα απο καμια βδομαδα ριχνω ενα ζευγαρι γκαπι.

Και καταγραφω γεγονοτα ;)

Το πειραμα δεν θα εχει φιλτρο, μονο θερμομετρο.

Φιλε Raven με εβαλες σε ιδεες. :D

Θα κανω παρουσιαση οταν το ετοιμασω :thumbup::D

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...