Jump to content

Ψύξη Σε Rio 180 High-Lite


delta66

Recommended Posts

Ψυξη σε Rio 180 High-lite
Και προαιρετικα, ελεγχος ανωτατης και κατωτατης θερμοκρασιας με controller eliwell IC 915.
(η συνδεσμολογια και η ρυθμιση του eliwell υπαρχει μεμονομενα και εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=35800)

Προλογος.
Η ψυξη γινεται με 4 ανεμιστηρακια (3 εισαγουν αερα μεσα στο ενυδρειο και ενα εξαγει) με τη μεθοδο της εξατμισης του νερου.
(Χονδρικη μετρηση εξατμισης 2-6 λιτρα την ημερα, αναλογα τις θερμοκρασιες)
Ο θερμανση γινεται με ρυθμιζομενης θερμοκρασιας θερμαντηρα Jaeger 150W.
Ο ελεγχος της θερμοκρασιας θα γινει με controller που θα ελεγχει και θα ανοιγοκλεινει την θερμανση ή την ψυξη αναλογα την κατωτατη και ανωτατη θερμοκρασια που θα ορισουμε.

Τα υλικα που διαλεξα ειναι:
- 4 ανεμιστηρες 80mm 14€
- 1 σταθεροποιημενο τροφοδοτικο πολλαπλης τασης (1,5-12V) και 1Α (Amarad MWS 8211) 7-8€
- 1 temperature controller Eliwell IC915 220V (με τον πλαστικο αισθητηρα Eliwell NTC PVC καταλληλο για νερο) 49€ απο ΕΨΕΜ
- 4 Αντικραδασμικες βασεις για τους ανεμιστηρες και ροδελες για τις βιδες απο σιλικονη. 8€
- 4 Φιλτρα σκονης. 12€
- 16 Ανοξειδωτες βιδες και παξιμαδια που θα αντικαταστησουν τις απλες βιδες του ανεμιστηρα που σκουριαζουν. (1,70€ οι 20+20)


- 1 αρσενικο διπολικο φις 220V (για την τροφοδοτηση του Eliwell)
- 2 θηλυκα διπολικα φις 220V (για την τροφοδοτηση του θερμαντηρα και του τροφοδοτικου των ανεμιστηρων)
- 1 αρσενικο μικρο βισμα για 12V (για την ενωση τροφοδοτικου και καλωδιου που παει στα ανεμιστηρακια)
- 1 θηλυκο μικρο βισμα για 12V (το αντιστοιχο).
- 1 δικλωνο καλωδιο 220V (μηκος να φτανει απο το eliwell μεχρι την παροχη ρευματος)
- 2 δικλωνα καλωδια 220V (μηκος να φτανουν απο το eliwell μεχρι τα θηλυκα διπολικα φις που θα δινουν ρευμα στα θερμαντηρα και στο τροφοδοτικο)
- 1 δικλωνο καλωδιο για 12V (μηκος να φτανουν απο το τροφοδοτικο μεχρι το τελευταιο ανεμιστηρακι κανωντας τη διαδρομη πισω απο το ενυδρειο και μεσα στο καπακι. Θα χρειαστει λιγο παραπανω - πχ 0,5 μετρο - για τις διακλαδωσεις)
- 1 καναλι καλωδιων (καταλληλου παχους για να χωραει το καλωδιο 12V των ανεμιστηρων.)
- Μονωτικη ταινια ή θερμοσυστελομενο μακαρονι για τις ενωσεις των καλωδιων.
- Λαστιχακια στηριξης καλωδιων σε σασι.
Κατα προτιμηση ολα τα ηλεκτρολογικα (καλωδια, φις) σε χρωμα μαυρο.
Συνολο ηλεκτρολογικου υλικου 7-10€


Συνολικο κοστος ~100€ (χωρις το κοστος του θερμαντηρα ~21€ που προυπηρχε)




Μερικα εργαλεια που χρησιμοποιησα.

aRIO180001.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εργασια.

Μετρησεις:

Υπολογιζω το μηκος του καναλιου των καλωδιων να ειναι απο το ενα ανοιγμα του καπακιου (για τους σωληνες και τα καλωδια) μεχρι το αλλο για να στριβει ευκολα το καλωδιο των ανεμιστηρων και να βγαινουν απο αυτα.

aRIO180085.jpg

Συνολο μηκος καναλιου 78cm.

Και το κοβω.

aRIO180003.jpg

Το κολλαω απο την εσωτερικη μερια του φλαπ (να κοιταει το νερο δλδ) και απο την αντιθετη μερια που ειναι οι λαμπες, σε αποσταση 1 cm απο την ακρη της μεγαλης πλευρας

και σε αποσταση 12 cm απο πλαγιες ακρες.

aRIO180084.jpg

aRIO180004.jpg

Μετραω την αποσταση που καλυπτουν οι λαμπες για να τοποθετησω τα ανεμιστηρακια πιο μακρυα ετσι ωστε να μη ειναι απο πανω τους.

(υπολογιζω και το κομματι του φλαπ που μπαινει μεσα στη υποδοχη του καπακιου)

Συνολο 5,5 cm απο την ακρη (με τα "δοντια") του φλαπ ειναι αρκετα.

aRIO180005.jpg

Τσεκαρω την αποσταση που θα μπουν τα ανεμιστηρακια, απο τη μερια των λαμπων.

aRIO180007.jpg

και απο τη μερια που ειναι το καναλι των καλωδιων.

aRIO180008.jpg

Στην τοποθητηση των ανεμιστηρων κατα πλατος ειμαι ΟΚ.

Τωρα πρεπει να υπολογισω και την τοποθετηση κατα μηκος.

Υπολογιζω τα ανεμιστηρακια να μη πεσουν ουτε πανω στην κεντρικη κοντρα.

Η κοντρα βρισκεται απο το 48 ως το 52 cm του φλαπ.

aRIO180006.jpg

Η πραξη ειναι απλη, εχω 99,5 cm για την ακριβεια μηκος φλαπ.

Πρεπει να τοποθετησω 4 ανεμιστηρακια των 8 cm το καθενα σε ιση αποσταση και να μη πεσουν πανω στο 48o-52o εκατοστο που ειναι η κοντρα.

Τα κενα ενδιαμεσα στα ανεμιστηρακια ειναι 5.

99,5 - (4Χ8=32) = 67,5 : 5 = 13,5

καθε 13,5 cm θα τοποθετω και απο ενα ανεμιστηρακι.

Η κοντρα θα ειναι ελευθερη,

Ξεκιναω το σημαδεμα

aRIO180009.jpg

Αν ειχα ποτηροτρυπανο 8cm θα γινοταν πολυ πιο ευκολα, πιο γρηγορα και με πιο ακριβεια η δουλεια μου.

Τωρα μπορω να πω οτι δεν επρεπε να πω "δε βαριεσαι".

Αντι για ποτηροτρυπανο χρησιμοποιησα το γνωστο 8cm "ποτηρο-"

aRIO180010.jpg

και το τρυπανο.

aRIO180012.jpg

aRIO180011.jpg

Τρυπημα.

aRIO180013.jpg

aRIO180014.jpg

Κοψιμο με λεπιδι τα ενδιαμεσα (προσοχη τα χερια)

aRIO180015.jpg

Πιεζω

aRIO180016.jpg

aRIO180017.jpg

aRIO180018.jpg

Λιμα για τα χοντρα (δεν χρειαζεται να γινει τελειο γιατι δεν θα φαινεται τιποτα.

aRIO180019.jpg

Εφαρμογη το ανεμιστηρακι στην τρυπα και σημαδεμα με καρφια.

aRIO180020.jpg

aRIO180021.jpg

Τρυπες για τις βιδες.

aRIO180022.jpg

Βαζω κατω με την πλατη ενα φιλτρο σκονης, μια βιδα και μια ροδελα σιλικονης (απο τη συσκευασια της αντικραδασμικης βασης)

aRIO180023.jpg

aRIO180024.jpg

aRIO180025.jpg

Περναω απο πανω το φλαπ.

aRIO180026.jpg

Και την αντικραδασμικη βαση σιλικονης.

aRIO180027.jpg

Πρωτο τοποθετω το ανεμιστηρακι που θα εξαγει τον αερα, με τους ελικες να βγαζουν τον αερα προς τα εξω. (εχει και ενδεικτικα βελακια)

aRIO180028.jpg

aRIO180029.jpg

Και το γυριζω να τσεκαρω.

aRIO180030.jpg

Μια χαρα. Συνεχιζω και για τα υπολοιπα με τη διαφορα οτι αυτα θα σπρωχνουν τον αερα μεσα στο ενυδρειο.

Επισης προσεχω τα φιλτρα της σκονης να εχουν ολα την ιδια φορα πλεγματος (καθαρα για το οπτικο μερος της εργασιας)

Το δεξι οπως βλεπετε θα αναγκαστω να το ξεμονταρω.

aRIO180031.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συνδεσεις καλωδιων.

Κοβω απο το πιο μακρυνο ανεμιστηρακι το καλωδιο, λιγο πιο μακρυ απ'οτι χρειαζεται να μπει στο καναλι.

aRIO180032.jpg

Περναω με καλαΐ τα απογυμνωμενα καλωδια για να κολλησουν ευκολα.

aRIO180033.jpg

Ενωνω τα καλωδια του ανεμιστηρα με την ακρη του καλωδιου που θα παει στο τροφοδοτικο.

aRIO180079.jpg

aRIO180034.jpg

Τυλιγω με μονωτικη ταινια ή θερμοσυστελομενο μακαρονι τις ενωσεις και βαζω το καλωδιο στο καναλι.

aRIO180035.jpg

Ακουλουθω την ιδια πορεια και για τα αλλα καλωδια ειτε κοβωντας το κεντρικο καλωδιο που παει στο τροφοδοτικο, ειτε καιγοντας το και ανοιγοντας ενα ανοιγμα στο καλωδιο για να κολλησουμε τα καλωδια των ανεμιστηρων.

aRIO180036.jpg

aRIO180042.jpg

aRIO180041.jpg

aRIO180043.jpg

Σημαδευω τα σημεια στο καναλι που θα μπαινουν τα καλωδια των ανεμιστηρων και κανω ανοιγματα με τον κοφτη.

aRIO180044.jpg

aRIO180045.jpg

aRIO180046.jpg

Κλεινω με το καπακι του καναλιου τα καλωδια μεσα.

aRIO180047.jpg

Ετοιμο.

aRIO180048.jpg

Τωρα η συνδεση ολης της κατασκευης με το τροφοδοτικο.

Κοβω το βισμα του τροφοδοτικου, για να συνδεσω το δικο μου βισμα.

aRIO180050.jpg

aRIO180051.jpg

aRIO180052.jpg

aRIO180053.jpg

aRIO180067.jpg

Βαζω το τροφοδοτικο στην πριζα και ελεγχω τη λειτουργεια.

aRIO180054.jpg

aRIO180055.jpg

aRIO180056.jpg

aRIO180057.jpg

aRIO180059.jpg

aRIO180060.jpg

Αν δεν θελω να βαλω controller για τον ελεγχο της θερμοκρασιας, ρυθμιζω τα Volt του ανεμιστηρα ετσι ωστε να μου κατεβαζουν τη θερμοκρασια σε 24ωρη βαση, μεχρι ενα επιθυμητο οριο.

Αφηνω το θερμαντηρα μεσα στο ενυδρειο στη ρυθμιση που τον ειχα και το χειμωνα να παιζει το ρολο της ασφαλειας σε περιπτωση που "ξεχαστω" και οι ανεμιστηρες κατεβασουν περισσοτερο απ'οτι πρεπει τη θερμοκρασια.

Φυσικα οτι γλυτωσω απο τη μη εγκατασταση του controller θα τα πληρωσω στο ρευμα, γι'αυτο......

Link to comment
Share on other sites

Μερος 2ο : Τοποθετηση, συνδεση και ρυθμιση του controller θερμοκρασιας.

(η συνδεσμολογια και η ρυθμιση υπαρχει μεμονομενα και εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=35800)

aRIO180061.jpg

Ειχα ευκαιρο ενα μεταλικο κουτι που ηταν ακριβως στο μεγεθος του eliwell αλλα δεν το συστηνω να ειναι μεταλικο για διαφορους λογους.

Πρωτα ειναι δυσκολο να ανοιχτει τρυπα μπροστα για να μπει ο eliwell.

Χρησιμοποιησα λαμαρινοψαλιδο που ειναι πολυ εξειδικευμενο εργαλειο.

Ενα πλαστικο κοβεται πολυ πιο ευκολα και ειναι και ασφαλες σε περιπτωση διαρροης ρευματος στο σασι.

Θεωρηστε λοιπον οτι βλεπετε πλαστικο κουτι.

aRIO180062.jpg

aRIO180063.jpg

Αν δεν ειναι μαυρο το βαφουμε.

aRIO180064.jpg

Ξεκιναω να φτιαξω τη συνδεσμολογια.

Κανω πρωτα τις γεφυρωσεις στον eliwell που θα με γλυτωσει απο πολυπλοκες διακλαδωσεις στα φις.

Τα πρασινα καλωδια μου δειχνουν τις γεφυρωσεις.

aRIO180071.jpg

Κοβω λιγο απο το καλωδιο των 220V που εχω παρει και το χρησιμοποιω για το γεφυρωμα του 1 - 4 και 4 - 6.

aRIO180080.jpg

Περναω ολα τα καλωδια που θα συνδεθουν στον eliwell απο τις δυο τρυπες που εχω ανοιξει στο πισω μερος του κουτιου

και που εχω βαλει και λαστιχακια στηριξης και μετα τα περναω και απο τη μπροστινη τρυπα.

Ετσι οταν τελειωσω τις συνδεσεις θα τραβηξω προσεκτικα πισω τα καλωδια και θα εφαρμοσω την προσοψη του eliwell στην τρυπα του κουτιου.

aRIO180065.jpg

Στο 8 και το 10 συνδεω τον αισθητηρα του eliwell.

Στο 6 και 7 την παροχη ρευματος στον eliwell.

Στο 2 και στο 7 το καλωδιο που θα δινει ρευμα στον θερμαντηρα

Και στο 5 και το 7 το καλωδιο που θα δινει ρευμα στο τροφοδοτικο των ανεμιστηρων.

Περναω τα καλωδια απο την τρυπα που εχω ανοιξει με το τρυπανι ψηλα μεσα στο κεντρικο ντουλαπι της βασης του ενυδρειου.

aRIO180066.jpg

Τα στελνω στο χωρο των πολυπριζων και συνδεω στο καλωδιο παροχης ρευματος του eliwell το αρσενικο φις, ενω στα αλλα δυο τα θυληκα.

Τον αισθητηρα θα τον δουμε μετα.

aRIO180069.jpg

aRIO180068.jpg

aRIO180070.jpg

Το καλωδιο του αισθητηρα το περναω μεσα στο ενυδρειο εκει που εχω το βυθιζομενο θερμομετρο.

Το τοποθετω ετσι ωστε αν τραβηξω οτιδηποτε να μη το παρω μαζι.

Το περναω μαλιστα μεσα απο τη βεντουζα του θερμομετρου και το ακινητοποιω τελειως.

Καθως ειναι πολυ σημαντικο να μη φυγει ο αισθητηρας απο το νερο γιατι θα μετραει αερα και θα δουλευουν ανεξελεγκτα θερμαντηρας και ανεμιστηρες.

aRIO180072.jpg

aRIO180073.jpg

Βιδωνω και στην οροφη του μεσαιου ντουλαπιου τον eliwell και τωρα μενει ο προγραμματισμος.

aRIO180074.jpg

aRIO180075.jpg

aRIO180076.jpg

aRIO180077.jpg

aRIO180078.jpg

Προγραμματισμος του Eliwell



Στον προγραμματισμο θα αναφερω μονο οτι θα αλλαξω/ρυθμισω. Ολα τα αλλα τα αφηνω στις default ρυθμισεις.

Ταυτοχρονα θα εξηγω τι κανει η καθε ρυθμιση.

1. Προγραμματιζω την πρωτη εξοδο να ειναι για ελεγχο του θερμαντηρα. (για το φις Α στο σχεδιο)

> Πιεζω για 5 δευτερολεπτα τουλαχιστον το set και με τα βελακια παω στο rE1, παταω set και με τα βελακια παω στο HC1,

> παταω set και με τα βελακια παω στο H (heat). Παταω παλι set για επιβεβαιωση και fnc για να βγω.

2. Προγραμματιζω την δευτερη εξοδο να ειναι για ελεγχο των ανεμιστηρων. (για το φις Β στο σχεδιο)

> Πιεζω για 5 δευτερολεπτα τουλαχιστον το set και με τα βελακια παω στο rE2, παταω set και με τα βελακια παω στο HC2,

> παταω set και με τα βελακια παω στο C (cool). Παταω παλι set για επιβεβαιωση και fnc για να βγω.

3. Ρυθμιζω μετα, να μου δειχνει τη θερμοκρασια με ακριβεια δεκαδικου.

> Πιεζω για 5 δευτερολεπτα τουλαχιστον το set και με τα βελακια παω στο dlS, παταω set και με τα βελακια παω στο ndt,

> παταω set και με τα βελακια παω στο y (yes). Παταω παλι set για επιβεβαιωση και fnc για να βγω.

4. Μετα τον προγραμματιζω να λειτουργει συμφωνα με το τι ειδος αισθητηρα εχω βαλει. (τον πλαστικο για υγρα NTC)

> Πιεζω για 5 δευτερολεπτα τουλαχιστον το set και με τα βελακια παω στο CnF, παταω set και με τα βελακια παω στο H00,

> παταω set και με τα βελακια παω στο ntC. Παταω παλι set για επιβεβαιωση και fnc για να βγω.

5. Μετα προγραμματιζω την κατωτερη θερμοκρασια που επιτρεπω.

Εγω που εχω θερμαντηρα με θερμοστατη πρεπει να ρυθμισω το θερμαντηρα σε λιγο πιο υψηλη θερμοκρασια απο οτι θα ρυθμισω τον eliwell για να "ανοιγει" οταν του δινεται η εντολη.

> Πιεζω το set (φαινεται αμεσως) το SP1, παταω set και με τα βελακια ρυθμιζω τη κατωτερη θερμοκρασια.

> Παταω παλι set για επιβεβαιωση και fnc για να βγω.

6. Μετα προγραμματιζω την ανωτερη θερμοκρασια που επιτρεπω.

> Πιεζω το set και με τα βελακια παω στο SP2, παταω set και με τα βελακια ρυθμιζω τη ανωτερη θερμοκρασια.

> Παταω παλι set για επιβεβαιωση και fnc για να βγω.

7. Μετα τον προγραμματιζω ποσο περιθωριο σε διαφορα θερμοκρασιας του επιτρεπω για να αρχισει να λειτουργει ο θερμαντηρας.

πχ. αν εχω ρυθμισει κατωτερη θερμοκρασια 26C και το περιθωριο που θα του δωσω τωρα θα ειναι 0,1C βαθμοι, ο θερμαντηρας θα αρχισει να λειτουργει μολις παει η θερμοκρασια στους 25,9 και θα σταματησει οταν φτασει παλι τους 26.

Για αυτο στην ουσια η προηγουμενη ρυθμιση δεν ειναι η πραγματικη κατωτερη θερμοκρασια αλλα το πηλικο αυτης και το περιθωριο που θα του δωσουμε.

> Πιεζω για 5 δευτερολεπτα τουλαχιστον το set και με τα βελακια παω στο rE1, παταω set και με τα βελακια παω στο dF1,

> παταω set και με τα βελακια ρυθμιζω το περιθωριο που θελω (πχ 0,1). Παταω παλι set για επιβεβαιωση και fnc για να βγω.

8. Μετα τον προγραμματιζω ποσο περιθωριο σε διαφορα θερμοκρασιας του επιτρεπω για να αρχισουν να λειτουργουν οι ανεμιστηρες.

πχ. αν εχω ρυθμισει ανωτερη θερμοκρασια 27,5C και το περιθωριο που θα του δωσω τωρα θα ειναι 0,1C βαθμοι, οι ανεμιστηρες θα αρχισουν να λειτουργουν μολις παει η θερμοκρασια στους 27,6και θα σταματησουν οταν φτασει παλι τους 27,5.

Για αυτο στην ουσια η προηγουμενη ρυθμιση δεν ειναι η πραγματικη ανωτερη θερμοκρασια αλλα το αθροισμα αυτης με το περιθωριο που θα του δωσουμε.

> Πιεζω για 5 δευτερολεπτα τουλαχιστον το set και με τα βελακια παω στο rE2, παταω set και με τα βελακια παω στο dF2,

> παταω set και με τα βελακια ρυθμιζω το περιθωρει που θελω (πχ 0,1). Παταω παλι set για επιβεβαιωση και fnc για να βγω.

9. Τωρα μπορουμε να κανουμε και μια ρυθμιση σε περιπτωση που ξεσυνδεθει ή παθει βλαβη ο αισθητηρας, το πως θα συμπεριφερθει ο eliwell.

Σε αυτο ομως παιζει ρολο αν εχουμε θερμαντηρα με θερμοστατη ή οχι.

Αφου εχω λοιπον θερμαντηρα με θερμοστατη θα ρυθμισω ετσι ωστε να ειναι ανοιχτος συνεχεια απο τον eliwell και να σταματαει στη δικη του ρυθμιση.

> Πιεζω για 5 δευτερολεπτα τουλαχιστον το set και με τα βελακια παω στο rE1, παταω set και με τα βελακια παω στο On1,

> παταω set και με τα βελακια παω στο 1. Παταω παλι set για επιβεβαιωση και fnc για να βγω.

> Πιεζω για 5 δευτερολεπτα τουλαχιστον το set και με τα βελακια παω στο rE1, παταω set και με τα βελακια παω στο OF1,

> παταω set και με τα βελακια παω στο 0. Παταω παλι set για επιβεβαιωση και fnc για να βγω.

10. Το αντιστοιχο θα κανω και στα ανεμιστηρακια. Σε περιπτωση "βλαβης" δηλαδη ο eliwell θα αφησει ανοιχτα τα ανεμιστηρακια να φυσανε.

Αν κατεβασει πολυ τη θερμοκρασια θα επεμβει ο θερμαντηρας.

Θα εχουμε το ιδιο τροπο ψυξης θερμανσης με την πρωτη περιπτωση (ανεμιστηρες χωρις eliwell) αλλα και μεγαλη καταναλωση ρευματος.

Αν το αφησω στη default ρυθμιση, απλα δεν θα ανοιξουν ποτε οι ανεμιστηρες.

> Πιεζω για 5 δευτερολεπτα τουλαχιστον το set και με τα βελακια παω στο rE2, παταω set και με τα βελακια παω στο On2,

> παταω set και με τα βελακια παω στο 1. Παταω παλι set για επιβεβαιωση και fnc για να βγω.

> Πιεζω για 5 δευτερολεπτα τουλαχιστον το set και με τα βελακια παω στο rE2, παταω set και με τα βελακια παω στο OF2,

> παταω set και με τα βελακια παω στο 0. Παταω παλι set για επιβεβαιωση και fnc για να βγω.

Καλο ειναι κατα τη γνωμη μου να μην ειναι ιδιες, ολο το χρονο οι προγραμματισμενες θερμοκρασιες αλλα να αλλαζουν με τις εποχες.

Σπυρος Δελτα

__

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Σπύρο πολύ όμορφη και λεπτομερείς η παρουσίαση-κατασκευή!!!

Μπράβο!!!

Link to comment
Share on other sites

με αυτην την παρουσιαση βοηθα ολους μας να φτιαξουμε καλυτερα τα ενυδρεια μας :buttrock::buttrock::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ωραια κατασκευη,και πολυ αναλυτικη παρουσιαση.Μπραβο!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

βοηθαει πολυ,σωστος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικη δουλεια

Μπραβο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εξαιρετικη δουλεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα επαγγελματικη δουλεια , μπραβο , θα βοηθησει πολλους ! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φανταστική παρουσίαση !!!

επειδή με το θέμα είμαι άσχετος και θα το προσπαθήσω 2 ερωτήσεις :

1. το τροφοδοτικό από που το πήρες? μαγαζί με ηλεκτρολογικά? και πως το ζητάς?

2. όλα τα ανεμιστηράκια τα συνδέεις σε ένα καλώδιο και αυτό στο τροφοδοτικό?

ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φανταστική παρουσίαση !!!

επειδή με το θέμα είμαι άσχετος και θα το προσπαθήσω 2 ερωτήσεις :

1. το τροφοδοτικό από που το πήρες? μαγαζί με ηλεκτρολογικά? και πως το ζητάς?

2. όλα τα ανεμιστηράκια τα συνδέεις σε ένα καλώδιο και αυτό στο τροφοδοτικό?

ευχαριστώ πολύ!!

1. Μαγαζι με ηλεκτρονικα οχι ηλεκτρολογικα, το ζητας : "ενα σταμπιλαρισμενο τροφοδοτικο, πολλαπλης τασης (3-12V) 1 αμπερ (A) τουλαχιστον. Αν ζητησεις αυτο που εχω δωσεις ειναι 1400 μιλιαμπερ. (mA)"

2. Ναι

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο ουσιαστικα τα ανεμηστηρακια εχουν δυο καλωδια ενα κοκκινο και ενα μαυρο (εαν εχουν και αλλα χρωματα αγνοησε τα) ολα τα κοκκινα τα συνδεεις μεταξυ τους και ολα τα μαυρα μεταξυ τους, εχεις λοιπον δυο καλωδια τα οποια τα συνδεεις στο τροφοδοτικο σου, επειδη το τροφοδοτικο δεν εχει κοκκινο-μαυρο δοκιμαζεις και τους δυο συνδιασμους και βλεπεις σε ποια μερια βγαζουν τον αερα συμφωνα παντα με τα χαραγμενα συμβολα που εχουν πανω οι ανεμηστηρες σου

Μπράβο φανταστική παρουσίαση !!!

επειδή με το θέμα είμαι άσχετος και θα το προσπαθήσω 2 ερωτήσεις :

1. το τροφοδοτικό από που το πήρες? μαγαζί με ηλεκτρολογικά? και πως το ζητάς?

2. όλα τα ανεμιστηράκια τα συνδέεις σε ένα καλώδιο και αυτό στο τροφοδοτικό?

ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο ουσιαστικα τα ανεμηστηρακια εχουν δυο καλωδια ενα κοκκινο και ενα μαυρο (εαν εχουν και αλλα χρωματα αγνοησε τα) ολα τα κοκκινα τα συνδεεις μεταξυ τους και ολα τα μαυρα μεταξυ τους, εχεις λοιπον δυο καλωδια τα οποια τα συνδεεις στο τροφοδοτικο σου, επειδη το τροφοδοτικο δεν εχει κοκκινο-μαυρο δοκιμαζεις και τους δυο συνδιασμους και βλεπεις σε ποια μερια βγαζουν τον αερα συμφωνα παντα με τα χαραγμενα συμβολα που εχουν πανω οι ανεμηστηρες σου

σας ευχαριστώ πολύ και τους 2!!! αγόρασα τα πάντα και είμαι οκ !! το μόνο που δεν βρήκα ήταν τα ίδια ανεμηστηράκια μου έδωσαν αυτά : http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650425 και μου είπαν ότι είναι ίδια.

σας ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να μην βάλω φωτιά στο σπίτι!! χε χε

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ και τους 2!!! αγόρασα τα πάντα και είμαι οκ !! το μόνο που δεν βρήκα ήταν τα ίδια ανεμηστηράκια μου έδωσαν αυτά : http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650425 και μου είπαν ότι είναι ίδια.

σας ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να μην βάλω φωτιά στο σπίτι!! χε χε

Συγκριτικο στα 12V (δλδ αν πιασουν οι χοντρες ζεστες και θελεις να το φουλαρεις)

ARCTIC FAN PRO TC 80MM

# Διαστάσεις ανεμιστήρα: 80 x 80 x 25 mm.

# Ταχύτητα ανεμιστήρα: 1000 - 2500 RPM.

# Ροή αέρα: 12 - 32 CFM / 22 - 56 m3/h.

# Απαιτήσεις τροφοδοσίας: 12 V, 0.14 Amp.

# Επίπεδα θορύβου: 23.5 - 34 dBA.

# Βάρος: 78 gr.

# Σύνδεση: 3 pin.

# Εγγύηση: 2 χρόνια.

ZALMAN ZM-F1 80MM SILENT FAN

# Διαστάσεις: 80x80x25 mm.

# Ταχύτητα Περιστροφής ανεμιστήρα: Ρυθμιζόμενη μεταξύ Normal: 3000 RPM και Silent:1700 rpm.

# Ροή αέρα: Normal: 36,5 CFM, Silent: 20,6 CFM.

# Voltage (Volt): Normal: 12VDC, Αθόρυβη: 5,5 VDC.

# Επίπεδο θορύβου: Normal:34,2 dB-A, Αθόρυβο:20 dB-A.

# Βάρος: 76 g.

# Εγγύηση: Ένα έτος

μμμ κοντα ειναι

δεν ξερω στη "silent" λειτουργια πωα θα σου πανε.

Στη λειτουργεια στα 9V που το εχω ρυθμισει δεν ακουγεται καθολου.

Το βραδυ ενα φφφφφ ελαφρυ ακουγεται και αυτο οταν γινεται απολυτη ησυχια και δεν δουλειει ουτε το ψυγειο ουτε τπτ.

γιατι δεν εκανες τηλεφωνικα παραγγελια?

σε μια μερα θα τα εφερναν. :)

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Λαθη προς αποφυγην

Σημερα εριξα ενα κλαδεματακι και οπως τραβαγα τα φλαπ για να κανω δουλεια μου, τραβηξα λιγο το καλωδιο των ανεμιστηρων που παει στο τροφοδοτικο.

Τσεκαρα το τροφοδοτικο οτι ηταν στην πριζα και το αφησα.

Τελειωσα και εφυγα.

Μετα απο κανα δυωρο κοιταξα το eliwell και βλεπω 28,2.!!!!!!

(εχω ρυθμισει προς το παρον να ανοιγει 27,5 και να κλεινει 27,3) και το led του eliwell εδειχνε οτι η παροχη ρευματος στο τροφοδοτικο των ανεμιστηρων ειναι ανοιχτη.

Αλλα ανεμιστηρες τιποτα.

Ανοιγω ντουλαπι και τσεκαρω παλι το τροφοδοτικο οτι ειναι στο φις που δινει ρευμα ο eliwell.

Ολα OK. τοτε?

Ειχε φυγει τελικα το βισμα που εχω βαλει στο καλωδιο αναμεσα στο τροφοδοτικο και τα ανεμιστηρακια.

Τα ενωσα και τυλιξα την ενωση με μονωτικη ταινια για παν ενδεχομενο.

δεν το δυναμωσα στα 12V, το αφησα να κατεβασει αργα τη θερμοκρασια και να δω ποση ωρα θα κανει κιολας.

Απο 28,2 το κατεβασε σε 27,3 σε 2 ωρες οσο εκανε να ανεβει δηλαδη εκει.

aRIO180067.jpg

Link to comment
Share on other sites

μπραβο,πολυ ωραιο!!!!και αποτελεσματικο και ομορφο!

Link to comment
Share on other sites

ΔΙΟΡΘΩΣΗ

Στο ποστ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=146095

Και μετα τις φωτο εχω γραψει για τον προγραμματισμο του eliweel.

Αν μπορει καμποιος mod ας διορθωσει τις 2 προτασεις για τον προγραμματισμο ανωτερης και κατωτερης θερμοκρασιας.

- Μετα προγραμματιζω την κατωτερη θερμοκρασια που επιτρεπω.

Εγω που εχω θερμαντηρα με θερμοστατη πρεπει να ρυθμισω το θερμαντηρα σε λιγο πιο υψηλη θερμοκρασια απο οτι θα ρυθμισω τον eliwell για να "ανοιγει" οταν του δινεται η εντολη.

Πιεζω για 5 δευτερολεπτα τουλαχιστον το set και με τα βελακια παω στο SP1, παταω set και με τα βελακια ρυθμιζω τη κατωτερη θερμοκρασια.

Παταω παλι set για επιβεβαιωση και fnc για να βγω.

- Μετα προγραμματιζω την ανωτερη θερμοκρασια που επιτρεπω.

Πιεζω για 5 δευτερολεπτα τουλαχιστον το set και με τα βελακια παω στο SP2, παταω set και με τα βελακια ρυθμιζω τη ανωτερη θερμοκρασια.

Παταω παλι set για επιβεβαιωση και fnc για να βγω.

Το σωστο ειναι :

- Μετα προγραμματιζω την κατωτερη θερμοκρασια που επιτρεπω.

Εγω που εχω θερμαντηρα με θερμοστατη πρεπει να ρυθμισω το θερμαντηρα σε λιγο πιο υψηλη θερμοκρασια απο οτι θα ρυθμισω τον eliwell για να "ανοιγει" οταν του δινεται η εντολη.

Πιεζω το set (φαινεται αμεσως) το SP1, παταω set και με τα βελακια ρυθμιζω τη κατωτερη θερμοκρασια.

Παταω παλι set για επιβεβαιωση και fnc για να βγω.

- Μετα προγραμματιζω την ανωτερη θερμοκρασια που επιτρεπω.

Πιεζω το set και με τα βελακια παω στο SP2, παταω set και με τα βελακια ρυθμιζω τη ανωτερη θερμοκρασια.

Παταω παλι set για επιβεβαιωση και fnc για να βγω.

Ευχαριστω.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μπραβο αρχηγε!!!!μια ερωτησουλα, εχω ενα ενυδρειο 54 λιτρα και ειναι nano reef εβαλα ενα ανεμιστηρακι αναποδα να βγαινει προς τα εξω η θερμοκρασια και παει μια χαρα απο 28 ομως φτανει 24!!!!κατι που δεν θελω!!αν βαλω controler πως θα το συνδεσω με ενα μονο ανεμιστηρακι?και ποσο θα κοστιση με τον αισθητηρα που αναφερεις?? :)

Link to comment
Share on other sites

μπραβο αρχηγε!!!!μια ερωτησουλα, εχω ενα ενυδρειο 54 λιτρα και ειναι nano reef εβαλα ενα ανεμιστηρακι αναποδα να βγαινει προς τα εξω η θερμοκρασια και παει μια χαρα απο 28 ομως φτανει 24!!!!κατι που δεν θελω!!αν βαλω controler πως θα το συνδεσω με ενα μονο ανεμιστηρακι?και ποσο θα κοστιση με τον αισθητηρα που αναφερεις?? :)

Το ένα ανεμιστηράκι το συνδέεις κανονικότατα όπως μπορείς να συνδέσεις τους 3-4-5-6-7.... Η λογική είναι ίδια σε όλες τις περιπτώσεις. Ο Controller έχει 2 εξόδους. Μία για το ανεμιστηράκι σου και μία για τον θερμοστάτη σου. Επίσης να ξέρεις πως αν δεις σε κάποια φάση πως δεν σου κάνει το ένα μόνο ανεμιστηράκι μπορείς άμεσα και σχεδόν πανεύκολα να συνδέσεις και άλλους (από ηλεκτρολογικής άποψης). Η προσαρμωγή κι άλλων ανεμιστήρων στο ενυδρείο είναι άλλο θέμα (τρυπήματα σε καπάκι κλπ)...

Το κόστος του Controller Eliwell IC915 μαζί με τον αισθητήρα είναι στα €49,80 αν δεν κάνω λάθος (49,50 ο controller και 0,30 ο αισθητήρας). Από 'κει και πέρα θα χρειαστείς το/τα ανεμιστηράκια σου (€2,5 με €5 το ένα) συν έναν μετασχηματιστή AC 220V σε DC 12V (προτείνω να έχει ρυθμιζόμενη τάση) και στα 1400-1600mAmber (από €10 έως €20). Όλα τα παραπάνω θα τα βρεις πολύ εύκολα. Το ανεμιστηράκι από κατάστημα υπολογιστών, τον μετασχηματιστή από κατάστημα ηλεκτρονικού και σε κάποια ηλεκτρολογικού υλικού και τον controller ΕΔΩ.

Αν έχεις πρόβλημα με την συνδεσμολογία σου και το πως θα πρέπει να γίνει η όλη δουλειά, σήκωσε καμία φωτογραφία του ενυδρείου σου, πες μας τις πιθανές θέσεις του ανεμιστήρα και θα καθοδηγηθείς σίγουρα από κάποιον από εμάς...

Άντε, και καλή κατασκευή ;)

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

...συν έναν μετασχηματιστή AC 220V σε DC 12V (προτείνω να έχει ρυθμιζόμενη τάση) και στα 1400-1600mAmber (από €10 έως €20)....

Ολα καλα αλλα εδω θα διαφωνησω.

Κατ'αρχην θα ζητησει τροφοδοτικο και οχι μετασχηματιστη. ((DC σαν το ρευμα που παραγουν οι μπαταριες)

Δευτερον, με ενα ανεμιστηρακι δεν χρειαζεται να παρει "τερας" 1400mA αφου το καθε ανεμιστηρακι ειναι το πολυ 200mA. Με μισο αμπερ (500mA) ειναι υπερκαλυμενος.

Επισης οπως ειπες να ειναι πολλαπης τασης (πολυπακ) και σταθεροποιημενο για να μη υπαρχει περιπτωση να καψει το ανεμιστηρακι αν το λειτουργει τσιτα στα 12V.

Απο τη σελιδα εδω πχ το MW500GS (προτελευταιο) με 5,5€ ειναι αρκετο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...