Jump to content

Ανεμηστηρακια


iki28

Recommended Posts

Καλημερα φιλοι μου .

Αυριο σκεφτομαι να βαλω τα ανεμηστηρακια πανω στο καπακι του ενυδρειου.Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι

ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΑΝΕΜΗΣΤΗΡΑΚΙΑ ειναι 220v :) και οχι 12v, θα εχω προβλημα ασφαλειας απο τους υδρατμους? ;):thumbup:

Θελω να πω ολοι εδω μεσα απο οτι εχω διαβασει εχετε ανεμηστηρακια 12v και με ευκολια μπαινουν απο την εσωτερικη πλευρα του καπακιου.Εγω ομως που εχω ανεμηστηρακια με 220 v μηπως θα ειναι παρακινδυνευμενο να τα βαλω απο την εσωτερικη πλευρα λογω υγρασιας.

Ρωταω γιατι δεν θελω σε καμια περιπτωση να δω τα ψαρια μου να παθαινουν ηλεκτροπληξια το λιγοτερο. :(

Ευχαριστω

Χρηστος

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΕΒΑΖΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!!

220 βολτ κοντα στο νερο ειναι κινδυνος-θανατος και οχι μονο για τα ψαρια σου...

Link to comment
Share on other sites

Απο -πανω απο το καπακι ομως δεν υπαρχει προβλημα σωστα?

Link to comment
Share on other sites

?Καποια αλλη απαντηση?

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να μην τα βαλεις.και επανω στο καπακι να τα βαλεις δεν μπορεις να ελενξεις την υγρασια.ΜΗΝ το κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Το απο κατω το καταλαβαινω το απο πανω ομως τι προβλημα θα δημιουργησει?

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω και αλλες γνωμες .

Link to comment
Share on other sites

Για πιο λογο φιλε μου να μπεις σε αυτον τον κοπο με 220?

Αφου υπαρχουν πιο ασφαλες...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα ανεμηστηρακια αγοραστηκαν και δουλεψαν περισυ αλλα με κατασκευη διαφορετικη απο αυτην.Αγορασα αυτα γιατι δυστιχως δεν πιανουν τα χερια μου για να παρω τα 12βολτα και να τα προσαρμοσω με μετασχηματιστες.Αυτα που εχω μου στοιχισαν πολυ περισσοτερο απο τα μικρα 12βολτα ,περιπου 50€ ,οποτε τωρα δεν εχω χρηματα για να παρω καποια αλλα.Θα ηθελα να κανω την δουλεια μου με αυτα που εχω.

Τα καλωδια θα μπουνε μεσα σε καναλακι για να αποφυγω καθε περιπτωση επαφης με νερο(υδρατμους)

Έγινε επεξεργασία - iki28
Link to comment
Share on other sites

Απο μεσα απο το καπακι δεν θα τα εβαζα σε καμια περιπτωση. Απο εξω ομως γιατι οχι? Τα δικα μου ετσι τα εχω εδω και αρκετα χρονια και δεςν ειχα προβλημα. Αλλωστε απο τη στιγμη που φυσανε προς την επιφανεια του νερου, οι υδρατμοι φευγουν μακρυα!!! Απλα θελει προσοχη στη στηριξη, μη πεσει μεσα!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλα φιλε Nidal γιατι ειχα αρχισει να απογοητευομαι

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να τα βαλεις απο τα πλαγια να δουλεψουνε.Εγω ετσι εχω βαλει ενα 220 βολτ και δεν εχω υγρασια κα8ολου και μου ερικσε 2 βα8μους την θερμοκρασια και ειναι σταθερη εκει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλοι μου .

Αυριο σκεφτομαι να βαλω τα ανεμηστηρακια πανω στο καπακι του ενυδρειου.Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι

ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΑΝΕΜΗΣΤΗΡΑΚΙΑ ειναι 220v :) και οχι 12v, θα εχω προβλημα ασφαλειας απο τους υδρατμους? ;):thumbup:

Θελω να πω ολοι εδω μεσα απο οτι εχω διαβασει εχετε ανεμηστηρακια 12v και με ευκολια μπαινουν απο την εσωτερικη πλευρα του καπακιου.Εγω ομως που εχω ανεμηστηρακια με 220 v μηπως θα ειναι παρακινδυνευμενο να τα βαλω απο την εσωτερικη πλευρα λογω υγρασιας.

Ρωταω γιατι δεν θελω σε καμια περιπτωση να δω τα ψαρια μου να παθαινουν ηλεκτροπληξια το λιγοτερο. :(

Ευχαριστω

Χρηστος

Πριν τα τοποθετήσεις φρόντισε να έχεις ρίξει αλεύρι στο ενυδρείο και να έχεις έτοιμο λαδολέμονο...

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Ούτε να που να το σκέφτεσαι. Πήγαινε πάρε 12βολτα. Είναι πάνφτηνα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν τα τοποθετήσεις φρόντισε να έχεις ρίξει αλεύρι στο ενυδρείο και να έχεις έτοιμο λαδολέμονο...

.

.

.

.

.

Ούτε να που να το σκέφτεσαι. Πήγαινε πάρε 12βολτα. Είναι πάνφτηνα!!!

Συγγνωμη κιολας αυτο ομως δεν ειναι χιουμορ.

Το παμφθηνα ειναι σκετικο οταν μετρας ευρω το ευρω για να βαλεις βενζινη,αλλα τελως παντων σε περιπτωση που δεν το ειδες ποιο πανω ΔΕΝ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ,οποτε η αγορα νεων ανεμηστηρων ειναι περιτη.

Link to comment
Share on other sites

Η λυση ειναι 12βολτα μην το ρισκαρεις με 10€ το πολυ περνεις 3 9αρια και καθαριζεις... e-shop.gr

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σκεφτομαι να κανω ειναι αυτο.

Δεν νομιζω οτι εχει κανεναν κινδυνο post-530-1213981290_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη κιολας αυτο ομως δεν ειναι χιουμορ.

Το παμφθηνα ειναι σκετικο οταν μετρας ευρω το ευρω για να βαλεις βενζινη,αλλα τελως παντων σε περιπτωση που δεν το ειδες ποιο πανω ΔΕΝ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ,οποτε η αγορα νεων ανεμηστηρων ειναι περιτη.

Ειλικρινά συγγνώμη. Δεν ήθελα να με παρεξηγήσεις.

Το θέμα πάμφθηνα δεν θα το χαρακτήριζα ιδιαίτερα σχετικό όταν μιλάμε για κόστος €3-4. Μάλιστα μπορώ να σου κάνω και την εξής προσφορά: Πήγα και αγόρασα 4 ανεμιστηράκια 12cm τα οποία όμως είδα πως δεν μπορώ να τα προσαρμώσω στο ενυδρείο μου (ήθελα 9cm). Βλέπω πως μένεις Πειραιά. Εγώ δουλεύω Άλιμο. Αν θες συναντιώμαστε και στα δίνω. Και δεν το λέω χαριστικά... Θα το έλεγα σε οποιονδήποτε (ανευ οικονομικής ευκαίριας) αφού εμένα μου είναι άχρηστα. Όσον αφορά την τοποθέτησή τους και την δυνατότητα να την κάνεις εσύ, απλά θα σου πω πως είναι πολύ εύκολο και πιστεύω πως θα λάβεις κάθε βοήθεια από εδώ μέσα ώστε να κάνεις σωστή και ωραία δουλειά.

Τέλος, για να σου απαντήσω και σοβαρά στο ερώτημά σου, επειδή έχω δουλέψει και ως ηλεκτρολόγος για αρκετά χρόνια και επειδή τυχαίνει να έχω δει πολλά, θα σου έλεγα να μην κάνεις την κίνηση να βάλεις τα 220V πάνω από νερό. Πόσο τυχαίο θεωρείς το γεγονός ότι μέσα σε μπάνιο/WC δεν υπάρχει ούτε μία πρίζα έστω και ψηλά, απομακρισμένη από την οποιαδήποτε παροχή νερού??? Κι εσύ θες να βάλεις κάτι "ασταθές" 220V πάνω από νερό???

Μην παίζεις και μην ρισκάρεις με το ρεύμα. Πολλά μπορεί να συμβούν.... και το λιγότερο θα είναι να βράσεις τα ψαράκια σου.

Ειλικρινά συγγνώμη και πάλι και ειλικρινά επικοινώνησε μαζί μου να σου δώσω τα ανεμιστηράκια!

Link to comment
Share on other sites

Πριν τα τοποθετήσεις φρόντισε να έχεις ρίξει αλεύρι στο ενυδρείο και να έχεις έτοιμο λαδολέμονο...

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Ούτε να που να το σκέφτεσαι. Πήγαινε πάρε 12βολτα. Είναι πάνφτηνα!!!

Το λαδολεμονο με το αλευρι καλο φιλε μου αλλα για κανα μαριδακι.Οχι για τα δικα μας.Ριο 300 και 240 λειτουργω με 220αρια χωρις προβλημα.Τα καλωδια περασμενα σε καναλακι,και τα ανεμηστηρακια βιδωμενα απο κατω.Στην μερια που βγαινουν τα καλωδια αν βαλεις σιλικονη δεν εχεις προβλημα με υγρασια.Η προσοχη που απαιτειται ειναι στον τακτικο ελεγχο αν ειναι βιδωμενα καλα.Καλο θα ηταν να μην ειμαστε απολυτοι με τιποτα.Γεια σου Νινταλ......... :)

Link to comment
Share on other sites

Το λαδολεμονο με το αλευρι καλο φιλε μου αλλα για κανα μαριδακι.Οχι για τα δικα μας.Ριο 300 και 240 λειτουργω με 220αρια χωρις προβλημα.Τα καλωδια περασμενα σε καναλακι,και τα ανεμηστηρακια βιδωμενα απο κατω.Στην μερια που βγαινουν τα καλωδια αν βαλεις σιλικονη δεν εχεις προβλημα με υγρασια.Η προσοχη που απαιτειται ειναι στον τακτικο ελεγχο αν ειναι βιδωμενα καλα.Καλο θα ηταν να μην ειμαστε απολυτοι με τιποτα.Γεια σου Νινταλ......... :)

Ok! Δεν πρόκειται να διαξιφιστώ με κανέναν και ο τρόπος που μου απαντάς είναι αντίστοιχος με αυτόν που που απάντησα εγώ στον iki28, οπότε υποθέτω πως μου αξίζει η ειρωνεία...

Στο θέμα μας όμως! Εδώ έχουν γίνει συζητήσεις για το κατά πόσο είναι επικίνδυνο να σκάσει ένα ενυδρείο χωρίς κόντρες, για την ποιότητα των ηλεκτρολογικών του, για τις μάρκες που είναι αξιόπιστες... Όλα είναι θέμα ρίσκου. Οι πιθανότητες να γίνει κάτι είναι ίσως μικρότερες του 1%. Όμως υπάρχει η πιθανότητα να συμβεί και όταν μιλάμε για κόστη που δεν ξεπερνούν τα €20, μόνο και μόνο για να εκμηδενίσεις αυτό το 1%, θεωρώ πως αξίζει τον κόπο.

Τώρα ο καθένας κάνει αυτό που θέλει και στην τελική δεν πέφτει λόγος σε κανέναν, αλλά καλό θα ήταν πριν κάνει κάτι να είναι ενημερωμένος σωστά. Και θεωρώ πως με το να εμψυχώνετε κάποιον να βάλει μία "ΑΣΤΑΘΗ" συσκευή 220V πάνω σε ένα "ΑΣΤΑΘΕΣ" πτυσσόμενο αντικείμενο το οποίο βρίσκεται πάνω από νερό είναι εντελώς λανθασμένη πληροφορία!!!!

ΞΑΝΑΤΟΝΙΖΩ: Μιλάμε για ένα κόστος που δεν ξεπερνάει τα €20!!!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν ειρωνευτηκα κανεναν.Λοιπον σαφως τα 12αρια ειναι ακινδυνα.Απλα ανεφερα τροπο να γινουν και τα 220αρια εφοσον υπαρχουν ακινδυνα

.Συγνωμη αν παρεξηγηθηκα φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν ειρωνευτηκα κανεναν.Λοιπον σαφως τα 12αρια ειναι ακινδυνα.Απλα ανεφερα τροπο να γινουν και τα 220αρια εφοσον υπαρχουν ακινδυνα

.Συγνωμη αν παρεξηγηθηκα φιλε μου

Καμία απολύτως παρεξήγηση :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ας το τελειωσουμε εδω .

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Απο -πανω απο το καπακι ομως δεν υπαρχει προβλημα σωστα?

Αρκει να μη υπαρχει περιπτωση ουτε 1% να βρεθουν απο κατω απο το καπακι :)

τα ανεμιστηρακια παντως κανουν γυρω στα 3,5€ το ενα.

Αν δεν θελει καποιος να τα κανει σουπερ ντουπερ κατασκευη με αντικραδασμικες βασεις κλπ, αυτα και ενα σταμπλαρισμενο τροφοδοτικο πολλαπλης τασης (3-12V) τροφοδοτικο με 6-7€ ειναι ετοιμο. (MWS 8211)

Τα υπολοιπα εξοδα (καλωδια, καναλι κλπ ειναι εξοδα που ετσι κι αλλιως κανεις και ειναι κι αυτα λιγα (2-3€).

3 απο τα συγκεκριμενα ανεμιστηρακια (λογω στρφων και ροης αερα) φτανουν να καλυψουν ενα 200λιτρο.

2 να φυσανε μεσα και ενα εξω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...