Jump to content

Εσωτετρικό Μεγάλο φίλτρο


PACIFIC

Recommended Posts

Επειτα απο πολλούς μήνες αποφάσισα να σας δείξω το εσωτερικό φίλτρο που έχω κατασκευάσει .....

Το λέω ενυδρείο μέσα σε ενυδρείο ...... :)

Είναι όντος ενα μικρό με τζάμι ενυδρείο διαστάσεων 26cm χ 15cm x 20cm περίπου ...

Οσοι έχεται μεγάλο ενυδρείο δεν τρώει χώρο και επισης είναι πολύ καλύτερο απο το μεγαλύτερο εξωτερικό που φυσικά το πληρώνεις ενα μηνιάτικο ........

Περιγραφή .

Παίρνουμαι τον εσωτερικό φίλτρο φθηνό 10-15Ευρώ . Αφήνουμαι μόνο τον μηχανισμό και προσθέτουμαι στην έξοδο του εναν σωλήνα . Το φίλτρο το τοποθετούμαι στο κέντρο του ενυδρείου στο πάτω και δεξιά και αριστερά έχει απο 1 κιλό biobur sera και στο απο πάνω σαν ακπάκι άλλο ενα κιλο sera biobour .

Σκεπάζουμε με σφουγάρι απο κάτω προς τα πάνω juwell το χοντρούς πόρους μετά το μεσαίο που λένε ότι είναι για νιτρικά δεν μας απασχολή αυτό μετά απο μήνα θα γίνει κανονικό σφουγάρι και πάνω έχουμαι το λεπτό σφουγάρι juwell .

είναι τα πιο μεγάλα που έχει ή juwell .

Το σωληνάκι που έχουμε βάλει στο φίλτρο το οδηγούμαι στο πλάι για να βγεί προς τα πάνω .

Μέσα στο ενυδρείο έχω τοποθετήσει και ενα μικρό φίλτρο 10-15Ευρώ με υαλοβάμβακα και κάθε εβδομάδα το αλλάζω . Μέσα σε αυτό μπορώ να βάλω και άνθρακα αν χρειαστεί .

Αυτά οι εικόνες δείχνουν περισσότερα .....

Το μεγάλο φίλτρο καθαρίζω μόνο το πάνω σφουγγάρι καθε μήνα και αν .

Το νερό το πέρνει απο ψιλά και δεν βρωμίζει πολλή . Ενω το εσωτερικό είναι στο πυθμένα του ενυδρείου και ώστε τραβάει και τροφές και απόβλυτα τον ψαριών .

Ευχαριστώ

post-6612-1214934618_thumb.jpg

post-6612-1214934686_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη δουλεια,το κακο ειναι οτι τρωει χωρο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέπα φίλε μου...

Προσωπική μου πάντα άποψη είναι οτι η συγκεκριμένη κατασκευή χαλάει όλη την εικόνα του ενυδρείου ενώ είναι ενδιαφέρουσα κατασκευή, έτσι όπως έχεις μές την μέση κυκλοφορητές σωλήνες σουγγάρια κτλ μου κάνει λίγο σαν εργαστήριο ,χάνεις πολύ όγκο νερού χάνεις αισθητικά και δέν ξέρω κατα πόσο λειτουργεί...

ΥΓ το καλοριφέρ δίπλα λειτουργεί; αν ναι δεν έχεις πρόβλημα;

Πάντα φιλικά και να με συμπαθάς ε; :)

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη δουλεια,το κακο ειναι οτι τρωει χωρο...

τρώει αλλά το αποτέλεσμα είναι τέλειο στα ψάρια και να φανταστείς σε καθαρό νερό το ενυδρείο μου είναι 45 περρίπου λίτρα σκέψου τα λίτρα του φιλτρου και θα δείς τι δουλειά κάνει ........

Τα ψαράκια μου είναι πάνω απο 30+ νεογνά 30+ και όλο γενάνε .....

Το θέμα αισθητικής καλύπτεται με τα φυτά και δεν το δείνεις σημασία ...... κερατοφυλλο κ.λ.π

Το καλοριφέρ δεν επιρεάζει καθόλου έχω το χειμώνα σταθερά 26 C.......

Το φίλτρο μπορεί και να γίνει πιο μικρό αν κάποιος ασχολήται με κατασκευές μπορεί να το βάλει όπισθεν του ενυδρείου με άλλο σχήμα κ.λ.π.......

Το έχω στο σαλόνι και το επιβλέπω συνέχεια ........

Απλός το έβαλα για να πάρει κάποιος κάποια ιδέα και να μην αγράσει αν δεν μπορεί τα πανάκριβα εξωτερικά φίλτρα ........ αν θέλει φυσικά ......

Τα ψαράκια είναι πολλά για το νερό αλλά ψάχνω να τα δώσω ...........

Έγινε επεξεργασία - PACIFIC
Link to comment
Share on other sites

και δέν ξέρω κατα πόσο λειτουργεί...

Αν σου πώ οτι αλλάζω νερό κάθε 15+ ημέρες το καλοκαίρι και το χειμώνα 20+ ημέρες με καμία απώλεια και επισης με NO2 μη ανιχνευσημο και NO3 25-50 και αυτές οι μετρήσης είναι πριν την αλλαγή του νερόυ κατα 50% με καθαρισμό βυθού ......

Link to comment
Share on other sites

Αν σου πώ οτι αλλάζω νερό κάθε 15+ ημέρες το καλοκαίρι και το χειμώνα 20+ ημέρες με καμία απώλεια και επισης με NO2 μη ανιχνευσημο και NO3 25-50 και αυτές οι μετρήσης είναι πριν την αλλαγή του νερόυ κατα 50% με καθαρισμό βυθού ......

Εγω θα σου προτεινα αλαγες εβδομαδιεες ειτε καλοκαιρι ητε χειμωνα,επεισης κατι θα πρεπει να κανεις με το προβλημα της ιχθυοφορτωσης.Οσο για το φιλτρο πολυ καλη δουλεια,αλλα τρωει πολυ χωρο ενα εξωτερικο θα

ηταν οτι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα εφτιαξες κατι αναμεσα σ'αυτο:

Φιλτρο τυπου Aμβουργου ή Hamburger Mattenfilter http://de.wikipedia.org/wiki/Mattenfilter

http://www.labyrinthfische.de/html/einrichtung.html

και σ'αυτο : sump filter http://www.algaeholics.co.uk/ourtank/image...SUMP/SUMP11.JPG

Ενα sump δλδ μεσα στο ενυδρειο.

Αν κανει τη δουλεια σου και δεν σε ενοχλει το θεαμα, τι να πω εγω?

Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.

Link to comment
Share on other sites

Το αλλο με τον τοτο ......................;;;;;;; :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...