Jump to content

Recommended Posts

παρακαλώ θα ήθελα την βοήθεια σας.πήρα το 902 λόγο που το άλλο με 2 εξόδους ειχε ελειψη,ειμαι άσχετος με τα αγγλικα και με ηλεκτρονικό σχέδιο!!!!θέλω να το συνδέσω με ενα ανεμιστηρακι και να εχω 27 βαθμους.να ανοιγόταν οταν ανεβαινει η θερμοκρασία και να κλείνει όταν πέφτει!το μόνο που κατάλαβα ειναι στο 8και9 μπαίνει ο αισθητηρας που βυθίζω στο ενυδρείο το ανεμιστιρακι εχω παρει τροφοδοτικό 12volt που το συνδέω και πως???επίσης την τροφοδοσία που την συνδέω και πως???θα είμαι υπόχρεος παιδιά όποιος ξέρει ας κάνει το καλό :blink:

Link to comment
Share on other sites

παρακαλώ θα ήθελα την βοήθεια σας.πήρα το 902 λόγο που το άλλο με 2 εξόδους ειχε ελειψη,ειμαι άσχετος με τα αγγλικα και με ηλεκτρονικό σχέδιο!!!!θέλω να το συνδέσω με ενα ανεμιστηρακι και να εχω 27 βαθμους.να ανοιγόταν οταν ανεβαινει η θερμοκρασία και να κλείνει όταν πέφτει!το μόνο που κατάλαβα ειναι στο 8και9 μπαίνει ο αισθητηρας που βυθίζω στο ενυδρείο το ανεμιστιρακι εχω παρει τροφοδοτικό 12volt που το συνδέω και πως???επίσης την τροφοδοσία που την συνδέω και πως???θα είμαι υπόχρεος παιδιά όποιος ξέρει ας κάνει το καλό :blink:

Το 6 και το 7 είναι η κεντρική τροφοδοσία. Δηλαδή από την πρίζα 220V κατευθείαν στο 6-7 [ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΡΕΥΜΑ].

Τώρα, λογικά το ανεμιστηράκι πρέπει να το βάλεις στο 1 και 3. Διάβασε το manual και δες να το επιβεβαιώσεις. Υπάρχει περίπτωση να πρέπει να το συνδέσεις στο 1 και στο 2.

Οι τρόποι συνδεσμολογίας είναι οι 2 παρακάτω:

Α)post-6647-1215189762_thumb.jpg

και

Β)post-6647-1215189778_thumb.jpg

Η διαφορά των 2 είναι πως στην πρώτη περίπτωση (που είναι και η προτεινόμενη) συνδέεις την τροφοδοσία του μετασχηματιστή στο Eliwell, οπότε δεν θα τον έχει συνεχώς υπό τάση. Σε αυτή τη περίπτωση θα χρειαστείς μία μπαλαντέζα.

Στην δεύτερη περίπτωση έχεις τον μετασχηματιστή συνεχώς υπό τάση και συνδέεις στον Eliwell την έξοδο του μετασχηματιστή, δηλαδή τα 12V...

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Το 6 και το 7 είναι η κεντρική τροφοδοσία. Δηλαδή από την πρίζα 220V κατευθείαν στο 6-7 [ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΡΕΥΜΑ].

Τώρα, λογικά το ανεμιστηράκι πρέπει να το βάλεις στο 1 και 3. Διάβασε το manual και δες να το επιβεβαιώσεις. Υπάρχει περίπτωση να πρέπει να το συνδέσεις στο 1 και στο 2.

Οι τρόποι συνδεσμολογίας είναι οι 2 παρακάτω:

Α)post-6647-1215189762_thumb.jpg

και

Β)post-6647-1215189778_thumb.jpg

Η διαφορά των 2 είναι πως στην πρώτη περίπτωση (που είναι και η προτεινόμενη) συνδέεις την τροφοδοσία του μετασχηματιστή στο Eliwell, οπότε δεν θα τον έχει συνεχώς υπό τάση. Σε αυτή τη περίπτωση θα χρειαστείς μία μπαλαντέζα.

Στην δεύτερη περίπτωση έχεις τον μετασχηματιστή συνεχώς υπό τάση και συνδέεις στον Eliwell την έξοδο του μετασχηματιστή, δηλαδή τα 12V...

Link to comment
Share on other sites

Το 6 και το 7 είναι η κεντρική τροφοδοσία. Δηλαδή από την πρίζα 220V κατευθείαν στο 6-7 [ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΡΕΥΜΑ].

Τώρα, λογικά το ανεμιστηράκι πρέπει να το βάλεις στο 1 και 3. Διάβασε το manual και δες να το επιβεβαιώσεις. Υπάρχει περίπτωση να πρέπει να το συνδέσεις στο 1 και στο 2.

Οι τρόποι συνδεσμολογίας είναι οι 2 παρακάτω:

Α)post-6647-1215189762_thumb.jpg

και

Β)post-6647-1215189778_thumb.jpg

Η διαφορά των 2 είναι πως στην πρώτη περίπτωση (που είναι και η προτεινόμενη) συνδέεις την τροφοδοσία του μετασχηματιστή στο Eliwell, οπότε δεν θα τον έχει συνεχώς υπό τάση. Σε αυτή τη περίπτωση θα χρειαστείς μία μπαλαντέζα.

Στην δεύτερη περίπτωση έχεις τον μετασχηματιστή συνεχώς υπό τάση και συνδέεις στον Eliwell την έξοδο του μετασχηματιστή, δηλαδή τα 12V...

ευχαριστώ αρχηγέ!!!! :blink: ξεκινάω τώρα και θα σε ενημερώσω!!

Link to comment
Share on other sites

έχω πρόβλημα! :blink: δεν βγάζω άκρη στον προγραμματισμό!!!!καμιά σχέση ως προς του άλλου που έχουμε στο forum.....

Link to comment
Share on other sites

έχω πρόβλημα! :blink: δεν βγάζω άκρη στον προγραμματισμό!!!!καμιά σχέση ως προς του άλλου που έχουμε στο forum.....

μου βγαζει Ε1!!!!!

Link to comment
Share on other sites

στην αρχη ολα καλα,οταν πηγα να το κανω με δεκαδικο ψηφιο κατι πατησα και μου αναβει ε1!!!!εμπλεξα απο το manual δεν βγαζω ακρη στην ελλαδα είμαστε και αγοράζουμε και δυστυχώς ολα ειναι αγγλικα λες και το πτυχιο το πήραμε εχθες!!!!!οποιος μπορει να βοηθήσει θα ήμουν υπόχρεος μιας και σε διαφορετική περίπτωση τζάμπα τα 40E :blink::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

στην αρχη ολα καλα,οταν πηγα να το κανω με δεκαδικο ψηφιο κατι πατησα και μου αναβει ε1!!!!εμπλεξα απο το manual δεν βγαζω ακρη στην ελλαδα είμαστε και αγοράζουμε και δυστυχώς ολα ειναι αγγλικα λες και το πτυχιο το πήραμε εχθες!!!!!οποιος μπορει να βοηθήσει θα ήμουν υπόχρεος μιας και σε διαφορετική περίπτωση τζάμπα τα 40E :blink::thumbup:

Χαλάρωσε και μην αγχώνεσαι.

Δες αυτό

http://www.eaparts.gr/images/files/27965/ELIWELL.pdf

Ίσως σε βοηθήσει.

Αυτό το manual έχεις;

http://www.frostechnic.com/new%20eliwell%2...lers/IC_902.pdf

Link to comment
Share on other sites

Χαλάρωσε και μην αγχώνεσαι.

Δες αυτό

http://www.eaparts.gr/images/files/27965/ELIWELL.pdf

Ίσως σε βοηθήσει.

Αυτό το manual έχεις;

http://www.frostechnic.com/new%20eliwell%2...lers/IC_902.pdf

Σε ευχαριστώ φίλε χτες μέχρι τις 01.30 το πάλευα τελικά το είχα κλειδώσει κιόλας!!!!μόλις ήρθα απο πειραιως ενας τύπος μου το προγραμμάτισε και είναι έτοιμο!!!εχει στην εταιρεία φοβερό manual αλλ δεν νομίζω να το δίνουν :thumbup: .Σε ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια σου!!! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η συνδεσμολογία του ανεμιστήρα είναι στα 1-3 ή στα 1-2???

Ενημερωτικά.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η συνδεσμολογία του ανεμιστήρα είναι στα 1-3 ή στα 1-2???

Ενημερωτικά.... :blink:

τελος φιλε μου δεν υπαρχει :thumbup: προσπαθω να συνδεσω των μετασχηματιστη και δεν βγαζω ακρη πως!!!!!!εχεις καμια ιδεα των εχω ξυλωση :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τελος φιλε μου δεν υπαρχει :blink: προσπαθω να συνδεσω των μετασχηματιστη και δεν βγαζω ακρη πως!!!!!!εχεις καμια ιδεα των εχω ξυλωση :thumbup:

1 και 3 ενταξει αλλα πως?????βαζω το ενα ακροφισιο του μετασχηματιστη στο 1 και απο το 3 ενα καλωδιο στο 6 μετα βαζω την μ.....α στο ρευμα και δουλευει ο μετασχηματιστης ενω κανονικα επρεπε να ανοιγει στους 28 βαθμους και να κλεινει στους 27!!αντε να βγαλω ακρη :thumbup::thumbdown::thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

1 και 3 ενταξει αλλα πως?????βαζω το ενα ακροφισιο του μετασχηματιστη στο 1 και απο το 3 ενα καλωδιο στο 6 μετα βαζω την μ.....α στο ρευμα και δουλευει ο μετασχηματιστης ενω κανονικα επρεπε να ανοιγει στους 28 βαθμους και να κλεινει στους 27!!αντε να βγαλω ακρη :blink::thumbup::thumbup:

8-9: Αισθητήρας

6-7: Καλωδιάκι με ένα φις όπου καταλήγει σε μία πρίζα σου

Τέλος με αυτά τα 2. Πάμε τώρα στον ανεμιστήρα:

Ο ανεμιστήρας έχει 3 καλωδιάκια. Λευκό, κόκκινο, μαύρο. Το λευκό το κόβεις. Δεν χρειάζεται.

Πάμε στον μετασχηματιστή. Το καλώδιο του μετασχηματιστή έχει μέσα του 2 καλωδιάκια. Πρέπει να κόψεις το μάυρο περιτύλιγμα του καλωδίου για να τα δεις. Εφόσον τα εμφανίσεις, συνδέεις το ένα καλωδιάκι του μετασχηματιστή με το μαύρο καλώδιο του ανεμιστήρα. Στη συνέχεις συνδέεις το άλλο καλωδιάκι του μετασχηματιστή στο 1 του Eliwell. Μετά συνδέεις το κόκκινο καλωδιάκι του ανεμιστήρα στο 3 του Eliwell. Αν δεν σου δουλέψει σημαίνει πως είναι ανάποδα η πολυκότητα. Δηαλδή θα πρέπει να κάνεις ακριβώς ότι σου έγραψα πάνω, με την διαφορά ότι στη θέση του μαύρου καλωδίου του ανεμιστήρα θα βάλεις το κόκκινο και στη θέση του κόκκινου το μαύρο...

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

θέλω να ευχαριστήσω δημόσια τον νικο για της συμβουλές που μου έδωσε προκειμένου να εγκαταστήσω το eliwell 902.νικο :blink::thumbup::thumbup::thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...