Jump to content

φιλτρο Carefοur


vaggelis p

Recommended Posts

καλησπερα,εχω το ενυδρειο carefοur 94λιτρων κ θελω 2 πληροφοριες για το φιλτρο (κουτι κολλημενο στο πισω μερος)

1ον. οσων αφορα τον καθαρισμο της αντλιας,ξερει καποιος πως ανοιγει για να καθαριστει λεπτομερεστατα,δεν βλεπω πουθενα εγκοπες να κουμπωνει κ φοβαμαι μην το σπασω.

2ον.ολοι λενε οτι το συγκεκριμενο φιλτρο ειναι για πεταμα κλπ.(πολλοι το λενε επειδη απλα το εχουν ακουσει αλλα anyway).πως θα καταλαβω πως οντως δεν κανει την δουλεια του κ δεν φιλτραρει το νερο σωστα,εκτος των μετρησεων?κανει καποιον θορυβο οταν ειναι στα..τελευταια του?μια ενδειξη,κατι?το φιλτρο δουλευει 6 μηνες.

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο οι μετρησεις θα "αποδειξουν" οτι το φιλτρο δεν κανει δουλεια.

Προσωπικα το χρησιμοποιησα για αρκετο καιρο χωρις κανενα προβλημα. Απλα ειχα προσθεσει και αρκετο μακαρονι για βιολογικο υλικό.

Τωρα για την αντλία δεν γνωρίζω...

Link to comment
Share on other sites

Εάν του αφαιρέσεις τα σφουγγάρια, και του προσθέσεις βιολογικό υλικό, μια χαρά θα κάνει την δουλειά του. :blink:

επειδή αυτό το κατάστημα φέρνει διαφορετικών εργοστασίων ενυδρεία, δεν μπορώ να σου πω κάτι για την αντλία, ( σίγουρα όμως κάποιος τρόπος υπάρχει για ν’ανοίγει )

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα θα σου προτινα να παρεις ενα Eheim 2213 και να βγαλεις αυτο.Ο γαμπρος μου εχει το ιδιο ενυδρειο με εσενα στην αρχη ηταν ολα μια χαρα μετα απο 6 μηνες ειχε καποιες απολειες.το εβγαλε και εβαλε το 2213.Δεν ειναι σιγουρο οτι ηταν το φιλτρο αλλα μολις εβαλε το 2213 ολα ηταν μια χαρα.

Υ.Γ επισης θα αποκτησεις και λιγο παραπανω χωρο αν βγαλεις το εσωτερικο

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_Κρικ
Link to comment
Share on other sites

Το πόσο καλά κάνει την δουλειά του ένα φίλτρο εξαρτάτε από την ποσότητα και την ποιότητα των υλικών που έχει μέσα.

Τα 2 λίτρα υλικών που χωράει το δικό σου φίλτρο, καλύπτουν την ιχθυοφορτωση που θα έχεις στα 94 λίτρα νερού, και δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.

Είχα για μερικά χρόνια 5 τέτοια ενυδρεία 120 λιτρων το κάθε ενα , και με 2 λίτρα υλικών στο κάθε φίλτρο δεν υπήρξε το παραμικρό πρόβλημα.

Τώρα εάν εσύ θέλεις να αφήσεις περισσότερο χώρο στα ψαράκια, σου μπορείς να το ξηλώσεις, και να βάλεις ένα εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη την ιδια δουλεια κανει ενα φιλτρο ας πουμε κινεζικο και την ιδια δουλεια ενα Eheim και ας εχουν τα ιδια υλικα μεσα???

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη την ιδια δουλεια κανει ενα φιλτρο ας πουμε κινεζικο και την ιδια δουλεια ενα Eheim και ας εχουν τα ιδια υλικα μεσα???

Το φίλτρο σε ενα ενυδρείο, δεν είναι απολύτος τίποτα άλλο απο τα υλικά του, ένα δοχείο και μία αντλία.

Αν μιλάμε για τα ίδια υλικά, τον ίδιο όγκο δοχείου, και τα ίδια λίτρα/ωρα στην αντλία, κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά.

Το μόνο που μένει, ειναι η αξιοπιστία της αντλίας.

Link to comment
Share on other sites

δλδ να μην αγχονομαστε εμεις που εχουμε αυα τα φιλτρα!εχω κ μακαρονι, σφουγγαρι, κ απο πανω υαλοβαμβακα!ειναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη μου εγω σου ειπα την γνωμη μου.ΕΓΩ τι θα εκανα???

1.θα κραταγα το εσωτερικο μονο με σφουγγαρι και ενα εξωτερικο μονο βιολογικα υλικα.Μακαρονι-σαμπστρατ

2.Θα εβγαζα το εσωτερικο και θα εβαζα ενα εξωτερικο με μακαρονι σφουγγαρι-σαμπστρατ-υαλοβαμβακα

3.Θα κραταγα το εσωτερικο με τα υλικα του 2ου παραδειγματος

Πιστευω οτι το καλυτερο ειναι το 1ο παραδειγμα.Οτι νομιζεις.Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

δλδ να μην αγχονομαστε εμεις που εχουμε αυα τα φιλτρα!εχω κ μακαρονι, σφουγγαρι, κ απο πανω υαλοβαμβακα!ειναι οκ?

Αν δεν το παρακανεις με τα ψαρια και προσεχεις τις αλλαγες νερού σου, μια χαρα θα εισαι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...