Jump to content

Κατασκευη σπηλιας για Pleco απο καρυδα


delta66

Recommended Posts

Για τις σωστες διαστασεις της "μονοκατοικιας" αντιγραφω απο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2437

• Μήκος : Όσο το μήκος του ψαριού, σύν το 1/3 του μήκους

• Πλάτος : Όσο το πλάτος του σώματος του ψαριού (χωρίς τα πτερύγια), σύν το 1/3 του πλάτους.

• Ύψος : Όσο το ύψος του ψαριού, σύν το 1/3 του ύψους.

Εργαλεια : οτι βρηκα και

Σιλικονη ενυδρειακη για το κολλημα. (δεν θα σηκωσει και τη γη στην πλατη της η καρυδα)

001.jpg

Κοβω τη καρυδα στη μεση (αφου εχω φαει το εσωτερικο της)

002.jpg

Κοβω τις ακρες και απο τα δυο νεα κομματια της καρυδας και φυλαω τα "καπακια" που θα περισσεψουν για αργοτερα.

003.jpg

Με τον κοφτη κοβω πορτα igloo στυλ, στο ενα μονο κομματι καρυδας.

004.jpg

005.jpg

Τσεκαρω την οσο καλυτερη εφαρμογη των δυο κομματιων καρυδας αλλα και των "καπακιων" που ειχα κοψει πριν.

006.jpg

008.jpg

007.jpg

Λιμαρω ολες τις ακρες για να μην εχουμε κανενα τραυματισμο.

009.jpg

Απολυμαινω για 10 λεπτα σε διαλυμα : νερο (19 μερη) και

απλης χλωρινης χωρις αρωματικα κλπ (1 μερος).

Μετα ξεπλενω καλα και αφηνω τη καρυδα σε νερο με τριπλη δοση αντιχλωριο για μιση ωρα.

010.jpg

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αφηνω να στεγνωσει (οσο χρονο χρειαστει) η καρυδα και κολλαω με ενυδρειακη σιλικονη τα δυο κομματια και απο πανω καλυπτω, κολλωντας τα "καπακια" που ειχα κοψει και φυλαξει.

011.jpg

Αφηνω να στεγνωσει η σιλικονη μια δυο μερες και αφου πιασω με κλωστη ενα κομματι moss στα "καπακια", την βαζω στο ενυδρειο.

012.jpg

Ειναι πιθανο στις επομενες μερες να εμφανιστει πανω στην καρυδα καποιος μυκητας οπως στα ενυδρειακα ξυλα (μοπανι κλπ)

Αν θελω τη βγαζω, την ξεπλενω και την επανατοποθετω, αλλα ειναι πολυ πιθανο οτι θα ξαναβγει και θα φυγει μονο οταν "κανει τον κυκλο του" και με τη βοηθεια των ψαριων (που τους αρεσει να το τσιμπολογανε).

013.jpg

Το σιγουρο ειναι οτι θα ερθει ο μελλοντικος κατοικος να τσεκαρει τη μονοκατοικια....

015.jpg

...και αν του αρεσει θα εγκατασταθει μονιμα.

016.jpg

Δεν αποκλειεται κατα την απουσια του να ερθουν επισκεψεις

017.jpg

018.jpg

019.jpg

Και σε λιγο καιρο θα μεγαλωσει και η Moss και θα καλυπτει την οροφη της καρυδας.

020.jpg

aP7110108b.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:rasp::wacko::wacko::wacko::buttrock:^_^

Τέλειο συγχαρητήρια φίλε Σπύρο, καταπληκτικό αποτέλεσμα. Ψάχνομαι εδώ κ τρεις μέρες για καρύδα και δεν μπορώ να βρω, μένω Κεφαλονιά βλέπεις.... Πάντως πολύ όμορφη σπηλιά και εξίσου καλή η παρουσίαση.

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο εκανες ωραια δουλεια ^_^ . Αναμεινε ................παω να μετρησω διαστασεις και να σου παραγγειλω, μερικες μονοκατοικιες.- :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ρε συ σπυρο. σορρυ που ξεθαβω το θεμα επειτα απο τοσο καιρο αλλα μια απορια.

εφοσον η σπηλια εχει μια πορτα μεσα πως βγαινει? με την οπισθεν? επισης σε μια φωτο φαινεται να βλεπει προς τα εξω. πως γυρισε μεσα στη σπηλια? δεδομενου οτι οι εσωτερικες διαστασεις τη σπηλιας πρεπει να ειναι 30% μεγαλυτερες απο το μεγεθος του ψαριου. δηλαδη αν καταλαβα καλα για ενα ψαρι 10 εκατοστων μηκος η σπηλια πρεπει να ειναι 13 εκατοστα, σωστα? μπορει και γυριζει εκει μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Την ιδια απορια ειχα κι εγω και μου ειπε ο χασκι....

Ναι βγαινει με την όπισθεν....

Για το γυρισμα όμως ναι...... μπηκε με την όπισθεν?? :)

Link to comment
Share on other sites

Εφ' όσον πρόκειται για σπηλιά αναπαραγωγής τότε θα πρέπει να έχει αυστηρά μόνο ΜΙΑ είσοδο-έξοδο.

Αυτό γιατί στην πλειοψηφία των ειδών των λορικαριίδων, το αρσενικό εγκλωβίζει το θηλυκό στην σπηλιά (σε μερικά είδη αυτό μπορεί να κρατήσει μέρες) εώς ότου αυτή εναποθέσει τα αυγά.

Το αρσενικό στην συνέχεια τα γονιμοποιεί και όπως έχω παρατηρήσει αρκετές φορές με τα δικά μου ψάρια, αν τα αυγά είναι στο πίσω μέρος της σπηλιάς, για καλύτερη γονιμοποίηση εισέρχεται στην σπηλιά με την όπισθεν (ουρά) για να φτάνει καλύτερα.

Συνήθως τα αρσενικά επιλέγουν στενές σπηλιές έτσι ώστε να αισθάνονται προστατευμένα από πιθανούς εχθρούς.

Προσωπική άποψη που έχω εκφράσει και σε πολλά site στο εξωτερικό για πλέκο, είναι ότι πάντα φτιάχνω και προτείνω και στους υπόλοιπους να το κάνουν, σπηλιές που το μέγεθος τους είναι αντίστοιχο του αρσενικού για το οποίο φτιάχνω την σπηλιά.

Βέβαια καλό είναι να έχουμε τουλάχιστον 2-3 σπηλιές με +- μέγεθος έτσι ώστε να επιλεχθεί από το ψάρι η καλύτερη για αυτόν.

Επίσης ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρόλο παίζει και το ρεύμα στην είσοδο της σπηλιάς πράγμα που συμβάλει στην καλύτερη οξυγόνωση των αυγών μέχρι την στιγμή της εκκόλαψης.....

ΠΛΕΚΟΜΟΥΡΛΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Εφ' όσον πρόκειται για σπηλιά αναπαραγωγής τότε θα πρέπει να έχει αυστηρά μόνο ΜΙΑ είσοδο-έξοδο.

Αυτό γιατί στην πλειοψηφία των ειδών των λορικαριίδων, το αρσενικό εγκλωβίζει το θηλυκό στην σπηλιά (σε μερικά είδη αυτό μπορεί να κρατήσει μέρες) εώς ότου αυτή εναποθέσει τα αυγά.

Το αρσενικό στην συνέχεια τα γονιμοποιεί και όπως έχω παρατηρήσει αρκετές φορές με τα δικά μου ψάρια, αν τα αυγά είναι στο πίσω μέρος της σπηλιάς, για καλύτερη γονιμοποίηση εισέρχεται στην σπηλιά με την όπισθεν (ουρά) για να φτάνει καλύτερα.

Συνήθως τα αρσενικά επιλέγουν στενές σπηλιές έτσι ώστε να αισθάνονται προστατευμένα από πιθανούς εχθρούς.

Προσωπική άποψη που έχω εκφράσει και σε πολλά site στο εξωτερικό για πλέκο, είναι ότι πάντα φτιάχνω και προτείνω και στους υπόλοιπους να το κάνουν, σπηλιές που το μέγεθος τους είναι αντίστοιχο του αρσενικού για το οποίο φτιάχνω την σπηλιά.

Βέβαια καλό είναι να έχουμε τουλάχιστον 2-3 σπηλιές με +- μέγεθος έτσι ώστε να επιλεχθεί από το ψάρι η καλύτερη για αυτόν.

Επίσης ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρόλο παίζει και το ρεύμα στην είσοδο της σπηλιάς πράγμα που συμβάλει στην καλύτερη οξυγόνωση των αυγών μέχρι την στιγμή της εκκόλαψης.....

ΠΛΕΚΟΜΟΥΡΛΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :)

Αυτα :thumbup:

Η καρυδοσπηλια εχει μεγαλυτερο εσωτερικο απ'οτι πρεπει, για πλεκοαναναπαραγωγη.

Καλυτερη η μακροστενη.

Η καρυδοσπηλια (και μαλιστα το ενα μισο και οχι κολημενα) ειναι καλη φωλια για απιστογραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει ενας mod να κανει edit στο 3ο ποστ και να βγαλει απο την παραθεση ολες τις φωτο?

Ελεος.

Δεν θα ανοιγει με τιποτα η σελιδα σε χαμηλοτερες συνδεσεις.

Link to comment
Share on other sites

[οφφτοπικ]Σπυρο ή την σπηλια την εφτιαχνες μεγαλη βδομαδα..Ή βρηκες καπου χωμενο περιοδικο με προγραμμα τηλεορασης απο την μεγαλη βδομαδα....[/οφφτοπικ]

Link to comment
Share on other sites

[οφφτοπικ]Σπυρο ή την σπηλια την εφτιαχνες μεγαλη βδομαδα..Ή βρηκες καπου χωμενο περιοδικο με προγραμμα τηλεορασης απο την μεγαλη βδομαδα....[/οφφτοπικ]
Απο τα στοιχεια της φωτο Date/Time: 2008:05:24 20:22:06 :)

Ποιος εισαι ο Ηρακλης Πουαρο?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μπορει ενας mod να κανει edit στο 3ο ποστ και να βγαλει απο την παραθεση ολες τις φωτο?

Ελεος.

Δεν θα ανοιγει με τιποτα η σελιδα σε χαμηλοτερες συνδεσεις.

Άν και η απάντηση μου θα έπρεπε να είναι "Άλλαξε πάροχο ή κάνε αναβάθμιση γραμμής", η επιθυμία σας πραγματοποιήθηκε..... :)

Link to comment
Share on other sites

Άν και η απάντηση μου θα έπρεπε να είναι "Άλλαξε πάροχο ή κάνε αναβάθμιση γραμμής", η επιθυμία σας πραγματοποιήθηκε..... :)

Δεν το ειπα για μενα κυριε Admin, εμενα παει σφαιρα. :)

Αλλα εινα ιφιλοι που παραπονιουνται, ενιοτε.

Ειναι και περιττο να κανουμε παραθεση παλι τις φωτο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το γυρισαμε σε παιχνιδι "ποσο παρατηρητικοι ειστε"? :)

:thumbup:

Αμα εχεις ορεξη και δεν εχεις τι να κανεις....

Εκει καταληγεις....

Να κοιτας τα γυρω γυρω απο τις φωτο...:)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω λίγο κάτι; Την καρύδα πώς την καθάρισες τελείως απο τα "αποφάγια"; Δηλάδη όσο πειναλέος και να είσαι πρεπει να είσαι..... πλεκο για να φας και το τελευταίο ίχνος καρύδας και να μείνει μόνο το ξύλο :thumbup: . Ακόμα: δεν σαπίζει ποτέ;

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πιο πειναλεος απο πλεκο :thumbup:

Αν βγαλεις σωστα την τροφη απο μεσα δεν μενει τπτ.

Μετα περασα και με ενα συρμα κουζινας (καινουριο) το εσωτερικο αποτι θυμαμαι.

Link to comment
Share on other sites

OK. Αμα τύχει και ασχόληθω με σπηλιές θα ενημερώσω. Για την ώρα προτεραιότητα έχει το moonlight (απο DIY)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Λεω να πειραματιστω και εγω με αυτη την κατασκευη! :thaman:

Εχω μια απορια ομως...Πως ανοιγουμε την καρυδα στην μεση ετσι ωστε να φαμε και το εσωτερικο της? Με το πριονι??? :thaman:

Ρωταω γιατι ετσι και αλλιως παντα ειχα την απορια "πως ανοιγει μια καρυδα για να την φαμε"... :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Λεω να πειραματιστω και εγω με αυτη την κατασκευη! :thaman:

Εχω μια απορια ομως...Πως ανοιγουμε την καρυδα στην μεση ετσι ωστε να φαμε και το εσωτερικο της? Με το πριονι??? :wootwoot:

Ρωταω γιατι ετσι και αλλιως παντα ειχα την απορια "πως ανοιγει μια καρυδα για να την φαμε"... :thaman:

Εγω την ανοιξα στην μέση με πριόνι,εβγαλα το γάλα της και μετα λιγο λίγο με το μαχαίρι το έξηνα και ετσι εβγαλα και το εσωτερικό της, πραγμα που ηταν πολύ δυσκολο :thaman::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...