Jump to content

Συμβουλές για Jbl φίλτρο Cristalprofi 120


freedom

Recommended Posts

Το παρακάτω είναι μύνημα που έστειλα στον MOD Χρήστο για να με βοηθήσει σχετικά με ένα φίλτρο JBL μια και ξέρει αρκετά για αυτά επειδή έχει χρόνια.

Το κάνο ποστ στο φόρουμ για 2 λόγους. Ο ένας είναι γιατί δεν μου το βγάζει στα send items στο Π.Ε. Μέλους αφού το έστειλα οπότε μπορεί να μην το έχει λάβει ^_^ ... και ο άλλος είναι γιατί υπάρχουν και γενικές ερωτήσεις που μπορεί όποιος θέλει να απαντήσει :buttrock:

" Έχω ένα cristalprofi 120 που το είχα πάρει μαζί με τα υλικά του σετ πριν 1 χρόνο περίπου. Το ενυδρείο μου είναι ένα 120L με σκαλάρια.

Ροή

1. Πάντα είχε χαμηλή ροή και πρόσφατα που το μέτρησα ήταν 200L/h με τα υλικά της εταιρίας μέσα. Ύστερα από λύσημο προπέλας, η οποία έκανε θόρυβο από τότε που το πήρα και νόμιζα ότι ήταν το φυσικό του, η ροή ανέβηκε στα 300L/h. To κανονικό του φίλτρου όμως είναι 600L/h αλλά με υλικά ή χωρίς;

2. Τα 300L/h δεν είναι λίγα για το ενυδρείο μου;

3. Μπορεί να έχει κατασκευαστικό λάθος;

Υλικά

1. Έχω κάνει μια φορά αλλαγή στα σφουγγάρια και έβαλα σαν αυτά που είχε όταν το πήρα. Κεραμικά και βιόμπαλες δεν άλλαξα. Καλά έκανα;

2. Είδα από έναν κατάλογο που έχεις ποστάρει τις JBL ότι υπάρχουν πολλά διαθέσιμα υλικά. Παρότι είχα χαμιλή ροή στο ενυδρείο ποτέ δεν είχα πρόβλημα αμμωνίας και ΝΟ2 αλλά πάντα υψηλό NO3. Ποια υλικά πρέπει να πάρω από τον πίνακα, ποιά μου συστήνεις;

3. Προτείνεις υλικά JBL ή κάποιας άλλης μάρκας και ποια?

4. Το καλαθάκι με τα κεραμικά πρέπει να είναι γεμάτο μέχρι επάνω ή να βγάλω λίγα;

5. Κάπιοι γράφουν στο φορουμ ότι οι βιόσφαιρες ανεβάζουν τα νιτρικά και ότι δεν κάνουν δουλειά. Ποια έιναι η απόψή σου;

Οι τελευταίες μετρήσεις του νερού είναι:

NO3 = 50

NO2 = 0

NH3 = 0

pH = 7.2

GH = 13

KH = 6

Η σκληρότητα ήταν μεγαλύτερη. Έπεσε με τύφρη που έβαλα κάτω κάτω στο φίλτρο μαζί με τις βιόσφαιρες και με 20% αλλαγης του νερού με απιονισμένο."

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

ύστερα από διάβασμα μου λύθηκαν κάποιες απορίες.

1. Τα φίλτρα έχουν ονομαστική ροή χωρίς τα υλικά. Με τα υλικά πέφτει η ροή που δεν πρέπει να είναι κάτω από το 2 φορές την ώρα τα Λίτρα του ενυδρείου. Ειδικά τα JBL Που έχουν μεγάλο κάδο ακόμα και 1 φορά/h μου είπαν κάπιοι ότι είναι αρκετά.

2. Τα υλικά ξυλώθηκαν όλα και πήρα Substrat pro που είναι καλό και για το NO3 παράλληλα με ΝΟ2 και άλλα.

3. Για τις βιόσφαιρες άλλοι λεν ότι ανεβάζουν τα νιτρικά και άλλοι όχι. Εάν δω ότι ελατόνωνται με το substrat pro θα τις ξαναβάλω.

Link to comment
Share on other sites

ύστερα από διάβασμα μου λύθηκαν κάποιες απορίες.

1. Τα φίλτρα έχουν ονομαστική ροή χωρίς τα υλικά. Με τα υλικά πέφτει η ροή που δεν πρέπει να είναι κάτω από το 2 φορές την ώρα τα Λίτρα του ενυδρείου. Ειδικά τα JBL Που έχουν μεγάλο κάδο ακόμα και 1 φορά/h μου είπαν κάπιοι ότι είναι αρκετά.

2. Τα υλικά ξυλώθηκαν όλα και πήρα Substrat pro που είναι καλό και για το NO3 παράλληλα με ΝΟ2 και άλλα.

3. Για τις βιόσφαιρες άλλοι λεν ότι ανεβάζουν τα νιτρικά και άλλοι όχι. Εάν δω ότι ελατόνωνται με το substrat pro θα τις ξαναβάλω.

Βαρεθηκα να στο γραφω.......οι βιοσφαιρες ειναι για αλλου ειδους φιλτρα. :rasp: Τωρα τι σημαινει αυτο που γραφεις για το ανεβασμα ....δεν ξερω. ^_^ Παντως εχεις ανοιξει .........ποσα θεματα αληθεια;;; :wacko::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Βαρεθηκα να στο γραφω.......οι βιοσφαιρες ειναι για αλλου ειδους φιλτρα. :wacko: Τωρα τι σημαινει αυτο που γραφεις για το ανεβασμα ....δεν ξερω. :rasp: Παντως εχεις ανοιξει .........ποσα θεματα αληθεια;;; :wacko::buttrock:

Οι βίοσφαιρες ήταν μέσα στο φίλτρο από την μαμά τους δεν τις πήρα εγώ. Η JBL τις έχει στο βασικό setup ως μηχανικό υλικό όπως και άλλες εταιρίες. Απλά σε "άλλου είδους φίλτρα" όπως λες λειτουργούν και ως βιολογικό υλικό γιατί δημιουργούν αναερόβια βακτήρια. Πολοί λοιπόν υποστηρίζουν ότι σε εξωτερικό απλό φίλτρο ανεβάζουν τα νιτρικά.

Τα θέματα τα ανοίγω με διαφορετικό θέμα. Αλλά κάπιοι σπαμάροντας αλλάζουν το θέμα στην πορεία! ^_^

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...