Jump to content

Ξεκίνημα αντλίας σε Serafill 1100


infodigger

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Μήπως ξέρει κανείς κανένα κόλπο για να ξεκινάει πιο εύκολα το εξωτερικό φίλτρο? Στις οδηγίες λέει να κλείσω την έξοδο του φίλτρου και να χρησιμοποιήσω τη χειροκίνητη αντλία μερικές φορές αλλά ακόμα και έτσι είναι πολύ δύσκολο να ξεκινήσει.

Ευχαριστώ!

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Aν το φιλτρο σου ειναι γεματο νερο(αρχικα) και η εισοδος του στο ενυδρειο κατω απ την σταθμη του νερου..τουλαχιστον εμενα εχω παρατηρησει οτι με βοηθαει και τις περισσοτερες φορες δεν κανω χρηση της 'τρομπας'.

Εχω το eheim 2028.

Link to comment
Share on other sites

Exω το ιδιο φιλτρο.

1.. γεμισε το φιλτρο νερο.

2.. προσπαθησε να γεμισεις και τους σωληνες (με ανοιχτες βανες)

3.. βαλτο σε λειτουργεια και ολα θα δουλεψουν κανονικα.

3.. καθε φορα που θα καθαριζεις το φιλτρο πριν να αποσυνδεσεις να κλεινεις και τισ δυο τις βανες των σωληνων.

ετσι δεν θα χρειαζεται να τους ξαναγεμισεις.

JD Sparos.

PS Με την τρομπα αν καταφερεις να το ξεκινησεις πες μου και εμενα πως τα καταφερες.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Τελικά οι απαντήσεις με έκαναν να σκεφτώ κάτι που δούλεψε άψογα. Χρησιμοποίησα την αντλία του εσωτερικού φίλτρου και τη σύνδεσα μέσα στο νερό στην είσοδο του εξωτερικού. Έτσι μόλις την άνοιξα το εξωτερικό φίλτρο άρχισε να λειτουργεί από τη ροή αυτή. Το έβαλα στο ρεύμα και έβγαλα την εσωτερική αντλία και συνέχισε να λειτουργεί τέλεια!

Link to comment
Share on other sites

Μια Χαρα εκανες

αντι να καθεσε να γεμιζεις φιλτρα και σωληνες, το εκανε για εσενα το εσωτερικο φιλτρο.

Μην ξεχνας, καθε φορα που θα χρειαζεται να ανοιξεις το φιλτρο να κλεινεις τις βανες απο τους σωληνες. Ετσι δεν θα χρειαζεται ουτε η χρηση του εσωτερικου φιλτρου, αρκει βεβαια να ειναι το φιλτρο γεματο.

JD Sparos.

Link to comment
Share on other sites

-Αν βγαζεις την εξοδο του φιλτρου να τρεχει σ'ενα κουβα εκτος ενυδρειου και πιο κατω απο τη σταθμη του ενυδρειου τοτε δεν θα'χεις προβλημα.. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...