Jump to content

ΕΗΕΙΜ 2217 από το ΝΕΤ


ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ

Recommended Posts

Ανακάλυψα μία τιμή super για το ΕΗΕΙΜ Classic 2217: 84.90€ :D

Είναι δυνατόν ή υπάρχει κάποια παγίδα;

http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/webshop.pl

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς παγίδα; Το συγκεκριμένο μαγαζί είναι πολύ αξιόπιστο και πάρα πολλοί χομπίστες το χρησιμοποιούν για τις αγορές τους.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς παγίδα; Το συγκεκριμένο μαγαζί είναι πολύ αξιόπιστο και πάρα πολλοί χομπίστες το χρησιμοποιούν για τις αγορές τους.

11488[/snapback]

Εάν υπολογίζω σωστά, η τιμή του έρχεται χωρίς το φόρο, δηλ. 70.64€+ τα έξοδα μεταφοράς αναλόγως το βάρος. Για 24 κιλά η τιμή είναι +30€. Οπότε 100€ στο σύνολο. Το προχωράω; Η εγγύηση παίζει κανονικά, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς χωρίς το φόρο; η τιμή είναι η αναγραφόμενη συν το κόστος μεταφοράς.

Η εγγύηση ισχύει αλλά αν σου χαλάσει και αποφασίσεις να πας στον αντιπρόσωπο στην Ελλάδα είναι πολύ πιθανό να μην βγάλεις άκρη. Θα πρέπει να το στείλεις στη Γερμανία για να στο αντικαταστήσουν/επισκευάσουν κατά πάσα πιθανότητα.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο ΔΕΝ έχει τις πολύτιμες και ακριβές διπλές βάνες της EHEIM με αποτέλεσμα άν τις αγοράσεις ξεχωριστά το φίλτρο να σου βγεί ίσως και ακριβότερα από το να το αγόραζες απο την ελλάδα που η τιμή του είναι γύρω στα 120 με 145 ευρώ....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες Δημήτρη ισχύει για το 2213. Δεν νομίζω ότι ισχύει για το 2217. Βέβαια με ένα email/τηλέφωνο στο aquaristikshop, μπορεί κάποιος να μάθει άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς χωρίς το φόρο; η τιμή είναι η αναγραφόμενη συν το κόστος μεταφοράς.

Η εγγύηση ισχύει αλλά αν σου χαλάσει και αποφασίσεις να πας στον αντιπρόσωπο στην Ελλάδα είναι πολύ πιθανό να μην βγάλεις άκρη. Θα πρέπει να το στείλεις στη Γερμανία για να στο αντικαταστήσουν/επισκευάσουν κατά πάσα πιθανότητα.

11492[/snapback]

Στους όρους γράφει πως αν πουληθεί σε χώρα εκτός Γερμανίας αφαιρείται ο φόρος.

Εάν είναι να πάρω ΕΗΕΙΜ και να χρειαστώ service ή και αντικατάσταση....κρίμα στο όνομα και τη διαφήμηση!!!!

Όσον αφορά στις βάνες που λέει ο Husky_Jim είμαι ανίδεος και το δέχομαι. Αλλά και πάλι δεν θα έχει πιο φθηνές τις βάνες (χωρίς να το έχω ψάξει), οπότε τα παίρνεις μαζί. :D

Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω και εγώ μία εναλλακτική;

Υπάρχει προσφορά στο aquaristic.net το 2224 με τις διπλές βάνες , με υλικά, με το installation kit 1+2 στα 99,98€ .Βέβαια είναι με ροή φιλτραρίσματος 700lt/h αλλά νομίζω πως είναι καλή περίπτωση. Τα έξοδα αποστολής μέχρι 10 κιλά είναι 19,98 € σύνολο περίπου 120€. Αποστολή με UPS γύρο στις 5 εργάσιμες.

Το έχει πάρει ο ThDam και είναι ευχαριστημένος. Εάν θέλεις στείλε ΠΜ για περισσότερες πληροφορίες.

Το site είναι http://store.aquaristic.net/index_en/index.html - onlinestore – aquariums – Offers – Special Offers (δεν αφήνει να κάνεις bookmark τη σελίδα)

Link to comment
Share on other sites

"3. Payment

The prices at the time of the order are valid. All prices are including VAT.When the delivery is effected to a country outside the EU, the VAT will be deducted and not be charged "

Άρα όπως κατάλαβες το no tax ισχύει εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Τώρα για τα double tap connectors χρειάζεται ένα 12/16 (9,19) και ένα 16/22 (18,39) και αν επικοινωνήσεις με το μαγαζί θα σου πουν αν περιλαμβάνονται στη συσκευασία ή αν τα αγοράζεις ξεχωριστά.

Για τα συγκεκριμένα προιόντα έχει 12,90 μεταφορικά και -3% έκπτωση.

Αν μάθεις τελικά ενημερωσέ μας. :D

Έγινε επεξεργασία - neon
Link to comment
Share on other sites

Άρα όπως κατάλαβες το no tax ισχύει εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Τώρα για τα double tap connectors χρειάζεται ένα 12/16 (9,19) και ένα 16/22 (18,39) και αν επικοινωνήσεις με το μαγαζί θα σου πουν αν περιλαμβάνονται στη συσκευασία ή αν τα αγοράζεις ξεχωριστά.

11499[/snapback]

Λάθος μου, δεν παρατήρησα το EU.

Έκανα την ερώτηση και περιμένω απάντηση. Τα αντίστοιχα στο site κοστίζουν 27.58€, οπότε πάει στα 122€. Πάλι υπάρχει κάποια διαφορά. Φαντάσου εάν παραγγείλω και τα media και ό,τι άλλο.....

Link to comment
Share on other sites

"3. Payment 

 

The prices at the time of the order are valid. All prices are including VAT.When the delivery is effected to a country outside the EU, the VAT will be deducted and not be charged "

Άρα όπως κατάλαβες το no tax ισχύει εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Τώρα για τα double tap connectors χρειάζεται ένα 12/16 (9,19) και ένα 16/22 (18,39) και αν επικοινωνήσεις με το μαγαζί θα σου πουν αν περιλαμβάνονται στη συσκευασία ή αν τα αγοράζεις ξεχωριστά.

Για τα συγκεκριμένα προιόντα έχει 12,90 μεταφορικά και -3% έκπτωση.

Αν μάθεις τελικά ενημερωσέ μας.  :D

11499[/snapback]

Το συγκεκριμμένο φίλτρο έρχεται και χωρίς τα υλικά, οπότε πρέπει να υπολογίζεις συν 42.90 ευρώ και γι' αυτά.

Εγώ έχω πάρει το 2224 από το aquaristik 700l/h, το οποίο έρχεται πλήρες με υλικά και το installation kit 1 και 2. Δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο, το βάζεις και δουλεύει κατευθείαν. Περίπου 100 ευρώ και 20 μεταφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για τα double tap connectors χρειάζεται ένα 12/16 (9,19) και ένα 16/22 (18,39) και αν επικοινωνήσεις με το μαγαζί θα σου πουν αν περιλαμβάνονται στη συσκευασία ή αν τα αγοράζεις ξεχωριστά.

Για τα συγκεκριμένα προιόντα έχει 12,90 μεταφορικά και -3% έκπτωση.

Αν μάθεις τελικά ενημερωσέ μας.  :D

11499[/snapback]

"Sorry but the double tap connectors are not

included so these items must be ordered separatly."

Η επίσημη απάντηση του aquaristic.net. Αλλά και πάλι οι βάνες κάνουν ~28€.

Το 2224 είναι 700l/h ενώ το 2217 1000l/h και σκέφτομαι να φτιάξω ένα 160άρι ή και 200άρι. Στο 160άρι με πιάνει οριακά ενώ με το 200άρι......

Τί να κάνω; :D Είναι και θέμα...τιμής :D

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί λένε ότι τα 700l/h είναι μια χαρά για τα 200 λίτρα, αλλά η προσωπική μου άποψη είναι ότι η αντλία του φίλτρου πρέπει να γυρίζει 5 φορές τα λίτρα του ενυδρείου. Ρίξε μια ματιά στο aquaristik.net υπάρχουν και άλλα φίλτρα σε προσφορά που μπορεί να σου κάνουν. Θα σου πρότεινα να κάνεις και κάποια τηλέφωνα ή να βάλεις κάποιο ποστ στα καταστήματα που φιλοξενούνται στο aquazone και να ρωτήσεις τιμές και σε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο aquaristik.net υπάρχουν και άλλα φίλτρα σε προσφορά που μπορεί να σου κάνουν. Θα σου πρότεινα να κάνεις και κάποια τηλέφωνα ή να βάλεις κάποιο ποστ στα καταστήματα που φιλοξενούνται στο aquazone και να ρωτήσεις τιμές και σε αυτά.

11549[/snapback]

Θέλω την βοήθειά σας γιατί έχω χαθεί :D

Στο Aquatics Online βρήκα αυτά:

Eheim 4005300 Installation Set 1 - 16mm 1 11.99 11.99

Eheim 4004310 Installation Set 2 - 12mm 1 11.59 11.59

Eheim 2217+ External Canister Filter 1 76.99 76.99

Eheim 4004412 12mm Double Tap Coupling 1 8.49 8.49

Eheim 4005410 16mm Double Tap Coupling 1 16.99 16.99

Order Total: 126.05

Οι τιμές είναι σε λίρες που σημαίνει ~0.85€ (εάν ξέρει κάποιος την ακριβή αντιστοιχία € - λίρας ας την πει) η λίρα.

Άρα 126.05 + 30 (έξοδα) = 156 άρα ~133€. Καλά δεν είναι;

Από τα parts χρειάζομαι κάτι άλλο; Είδα για για Surface Suction Extractor.

Το χρειάζομαι;

υ.γ. έχει και προσφορά το 2224 "Ready to Run" 78 λίρες!!

Έγινε επεξεργασία - ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

GBP 0,6881

Διαιρείς τις λίρες με το παραπάνω νούμερο και σου δίνει ευρώ. Η χρέωση στην κάρτα διαφέρει λίγο αλλά θα είναι περίπου τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Άρα 126.05 + 30 (έξοδα) = 156 άρα ~133€. Καλά δεν είναι;

11568[/snapback]

post-194-1139563885_thumb.jpg

H λίρα έχει περίπου 0,68€ άρα 156 λίρες = 185,36€

Μάλλον δεν συμφέρει.

υ.γ. έχει και προσφορά το 2224 "Ready to Run" 78 λίρες!!

79 λίρες με 0,68 = 116. Στο aquaristic.net εχει 100€

Link to comment
Share on other sites

post-194-1139563885_thumb.jpg

H λίρα έχει περίπου 0,68€ άρα 156 λίρες = 185,36€ 

Μάλλον δεν συμφέρει.

79 λίρες με 0,68 = 116. Στο aquaristic.net εχει 100€

11571[/snapback]

Έχετε δίκιο, τα υπολόγισα ανάποδα. Όντως η λίρα είναι πιο ακριβή :D

Άδικα χάρηκα :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...