Jump to content

Μηπως γνωρίζετε?


Recommended Posts

Μηπως γνωρίζετε τι είναι αυτο?

cimg1889hb3.jpg

Τα πράγματα έχουν ξεκινισει 2 βδομάδες τώρα όπουμου έχουν πεθάνει 4 κριμπς χωρίς λόγο (εμφανή) τουλάχιστων

Άπο τοτε τι έχω κάνει?

Έκανα 4 μέρες θεραπία με Unicell για βακτήρια

Έβαλα τύρφη για να πέσει το PH

Έβαλα γίωση στο νερό

Εχω Άνθρακα εδω και 4 μέρες για να πάρει τα υπολυματα απο το φάρμακο (δεν ξέρω πότε ακριβώς να τον βγάλω)

Οι μετρήσεις μου πλέον είναι

ΝΗ3: 0

NO3 : 30

NO2 : 0

GH : 8

KH :8

PF : 6,8 (Είναι καλα εδώ ώστε να βγάλω την τύρφη?)

- Τι είναι αυτο που φένετε στην κοιλιά του σκαλαριού μου στη φοτό?

- Γιατί πεθένουν τα κριμπς.

Κάτι άλλο που δεν ξέρω αν είναι σημαντικό

Ένα απο τα κρίμπς μου ειναι πιο μεγάλο απο τα άλλα και εχι γίνει επιθετικό τισ τελευταίες μέρες.

Τα άλλα 2 που ήταν στο ίδιο μέγεθος με αυτο πέθαναν οπότε δεν νομίζω να έχει ζευγλαρι γιατί όλα τα άλλα δεν μεγαλώνουν!!!!!!!!! δεν ξέρω πάλι γιατί αλλα ΔΕΝ!!!

Είμαι μεταξύ απελπισίας ,απογοήτευσης και τρέλας.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα krib και θεωρώντας ότι το ενυδρείο είναι στρωμένο:

Ενδέχεται το μεγάλο να στα κηνυγούσε και λόγω στρες να κατέληξαν...

-Αν δεν είδες σημάδια αρρώστιας και τα λίτρα σου είναι λίγα, τότε το στρες μπορεί να τα σκότωσε.

-Αν πήρες τα krib πρόσφατα, ίσως να μη κατάφεραν να προσαρμοστούν στο ενυδρείο σου.

Σε περίπτωση που έχεις ζευγάρι, θα το καταλάβεις εύκολα. Το ζευγάρι πιάνει μια δική του περιοχή, γίνονται επιθετικά και συνεργάζονται στο να διώχνουν κάθε εισβολέα. Το αρσενικό krib έχει μυτερή ουρά και μυτερό ραχιαίο, κοιλιακό πτερύγιο--->

Το ΝΟ3 είναι λίγο τσιμπημένο :D Καλό θα ήταν να το ρίξεις γύρω στο 10.

Link to comment
Share on other sites

Για το στρες το καταλαβαινω γιατι τα κυνηγάει όλα παρα πολυ. Κάθοντε σε μια γωνιά αναπνέουν γρήγορα και πεθαίνουν.

Αλλά δεν βλέπω ζευγάρι, το θέμα είναι πως δεν νομίζω πως είναι τόσο μεγάλα ώστε να έχω ζευγάρι. Να φανταστείς δεν έχουν καν χρώματα στις ουρές τους ακόμα.

Επίσεις να πώ ότι ήδη ζουν μαζί πάνω απο 6 μήνες.

Μήπως έχεις και καμιά γνώμη για το σκαλάρι?

Να ανυσηχώ η μήπως έχει απλά ορέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως γνωρίζετε τι είναι αυτο?

cimg1889hb3.jpg

Τα πράγματα έχουν ξεκινισει 2 βδομάδες τώρα όπουμου έχουν πεθάνει 4 κριμπς χωρίς λόγο (εμφανή) τουλάχιστων

Άπο τοτε τι έχω κάνει?

Έκανα 4 μέρες θεραπία με Unicell για βακτήρια

Έβαλα τύρφη για να πέσει το PH

Έβαλα γίωση στο νερό

Εχω Άνθρακα εδω και 4 μέρες για να πάρει τα υπολυματα απο το φάρμακο (δεν ξέρω πότε ακριβώς να τον βγάλω)

Οι μετρήσεις μου πλέον είναι

ΝΗ3: 0

NO3 : 30

NO2 : 0

GH : 8

KH :8

PF : 6,8 (Είναι καλα εδώ ώστε να βγάλω την τύρφη?)

- Τι είναι αυτο που φένετε στην κοιλιά του σκαλαριού μου στη φοτό?

- Γιατί πεθένουν τα κριμπς.

Κάτι άλλο που δεν ξέρω αν είναι σημαντικό

Ένα απο τα κρίμπς μου ειναι πιο μεγάλο απο τα άλλα και εχι γίνει επιθετικό τισ τελευταίες μέρες.

Τα άλλα 2 που ήταν στο ίδιο μέγεθος με αυτο πέθαναν οπότε δεν νομίζω να έχει ζευγλαρι γιατί όλα τα άλλα δεν μεγαλώνουν!!!!!!!!! δεν ξέρω πάλι γιατί αλλα ΔΕΝ!!!

Είμαι μεταξύ απελπισίας ,απογοήτευσης και τρέλας.

Ο γεννετικος σωληνας της θηλυκιας σου (αν βλεπω καλα) που ετοιμαζεται να γεννησει.- :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Το σκαλάρι φαίνεται οκ. Με προβλημάτισε λίγο το κόκκινο σημάδι στο μάτι όμως :unsure:

Σχετικά με το στρες, φτιάξε πολλές κρυψώνες στο βυθό ώστε να μπορούν να ησυχάζουν τα κηνυγημένα krib.

6 είναι πολλά για 100λίτρα νερό. Σκέψου ότι έχω 4(2+2) στα 300 λίτρα και πέφτει ξύλο αν συναντηθούν :bowdown:

Δες λίγο σόου:

Για τι μέγεθος krib μιλάμε; Αν είναι μικρότερα από 3εκ τότε όντως είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις τα γένη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...