Jump to content

Diy Overflow για ενυδρεια χωρις τρυπα!!!!


jumaru82

Recommended Posts

Παρακατω παραθετω φωτο απο ενα συστημα υπερχειλησης για ενυδρεια τα οποια δεν εχουν τρυπα στο τζαμι τους!!!Η παρακατω κατασκευη αν και φαινετε απλη εχω δαπανησει αρκετες ωρες.....σε σχεδιασμο και στο να την κανω χρηστηκη και πανω απ' ολα να την κανω να δουλεξει χωρις κινδυνους για το ενυδρειο μας αλλα και το σπιτι μας!!!Δουλευει αψογα μετα απο διακοπη ρευματος και γενικα δεν παρουσιαζει κανενα προβληματισμο και ιδιαιτεροτητα στη χρηση της!!Η κατασκευη οπως θα δειτε ειναι απλη αποτελειτε απο δυο θαλαμους οι οποιοι ειναι κατασκευασμενη απο πλαξι-glass ο ενας προριζετε για μεσα στο ενυδρειο και ο αλλος εκτος και σκοπος του ειναι να δημιουργει το λεγομενο "συφονη" ετσι ωστε να μην αδειαζει το U και σταματα να δουλευει η υπερχειληση!Το U ειναι 1 και 1/4 ιτζες ειναι αρκετα μεγαλη η επιλογη αλλα το πρωτοτυπο το εκανα λιγο μεγαλο και σε διαστασεις και σε ογκο μεταφορας νερου για να δω που βαδιζω!!!Παρακαλω οποιες παρατηρησεις και αποριες στο τροπο λειτουργιας του....εδω ειμαστε!Οι φωτο ειναι οι πρωτες λειπουν καποιες λεπτομεριες αλλα η βασικη εικονα ειναι αυτη πιο κατω!Ελπιζω τελος της βδομαδας να εχω κολλησει και το sump και να μπει σε λειτουργια η υπερχειληση (στο ενυδρειο εκτος αυτου εχει δουλεψει μια χαρα και στο αντιστοιχο θεμα του ενυδρειου μου εχει και video) και να ανεβασω τις τελικες εικονες αλλα και video απο τη χρηση της!Δεν ξερω τι αλλο να πω αφου δεν ημουν ποτε καλως στις παρουσιασεις των κατασκευων μου......ευχαριστω για την κατανοηση!!!

post-4702-1222207975_thumb.jpgpost-4702-1222208001_thumb.jpgpost-4702-1222208019_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Jum στα ειπα και στο αλλο post σου...

:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή φαίνεται η κατασκευή σου!!!!

Μια τρύπα στην κορυφή του σωλήνα με ένα βανάκι αέρα, μήπως είναι απαραίτητο για την απομάκρυνση των φυσαλίδων?

Link to comment
Share on other sites

μπραβο Γιαννη

ωραιο φαινεται αλλα μου φαινεται οτι λειπει το κομματι που ενωνει το μεσα με το εξω;

για δωσε πληροφοριες για τον σωληνα, απο που τον πηρες πως τον κουρμπαρες

και γενικα κοστος κατασκευης, φανταζομαι πλεξι ετσι;

η τunze εχει και ενα σφουγγαρι στο πανω μερος εσυ θα βαλεις;\

Νικο εχω δει την αντιστοιχη της tunze και εχει οντως σωληνακι το οποιο ομως δεν φαινεται ειναι στην κορυφη της σωληνας

αυτο εχει ενα περιεργο πραγμα στην ακρη που δεν ξερω τι ειναι, μηπως μπορεις να εξηγησεις;

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

μπραβο κ απο μενα :bowdown:

φαινεται πολυ καλη κατασκευη το μονο που μενει τωρα ειναι αν λειτουργει σωστα :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και λεμε...ο σωληνας ηρθε ετσι απο ebay το συνολικο κοστος κρατηθητε ανερχετε στα 25 ευρο βαζω το κοστος απο το φυλλο του πλέξι το οποιο δεν εχει τελειωσει εννοειτε!!!Οσο για το σφουγκαρι θα το κοιταξω να δω αν χρειαζετε!Για το σωληνακι το ξερω οτι καλο θα ηταν να υπαρχει και το εχω σκοπο!Απλα περιμενω να βγαλω στη πιστα το μονοθεσιο για τις υπολοιπες δοκιμες εξελιξης!!!Πανο οντως λειπει αυτο το κομματι δεν ηθελα να τη κολλησω ακομα!!

Έγινε επεξεργασία - jumaru82
Link to comment
Share on other sites

πανακριβα σου κοστισε

δεν δινεις και κανενα λινκ απο τον σωληνα;

εαν εχει ληξη η δημοπρασια που τα πηρες εσυ μπορεις να δωσεις και τον τιτλο της για να ψαξω σχετικα με αυτο

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παρακατω παραθετω φωτο απο ενα συστημα υπερχειλησης για ενυδρεια τα οποια δεν εχουν τρυπα στο τζαμι τους!!!Η παρακατω κατασκευη αν και φαινετε απλη εχω δαπανησει αρκετες ωρες.....σε σχεδιασμο και στο να την κανω χρηστηκη και πανω απ' ολα να την κανω να δουλεξει χωρις κινδυνους για το ενυδρειο μας αλλα και το σπιτι μας!!!Δουλευει αψογα μετα απο διακοπη ρευματος και γενικα δεν παρουσιαζει κανενα προβληματισμο και ιδιαιτεροτητα στη χρηση της!!Η κατασκευη οπως θα δειτε ειναι απλη αποτελειτε απο δυο θαλαμους οι οποιοι ειναι κατασκευασμενη απο πλαξι-glass ο ενας προριζετε για μεσα στο ενυδρειο και ο αλλος εκτος και σκοπος του ειναι να δημιουργει το λεγομενο "συφονη" ετσι ωστε να μην αδειαζει το U και σταματα να δουλευει η υπερχειληση!Το U ειναι 1 και 1/4 ιτζες ειναι αρκετα μεγαλη η επιλογη αλλα το πρωτοτυπο το εκανα λιγο μεγαλο και σε διαστασεις και σε ογκο μεταφορας νερου για να δω που βαδιζω!!!Παρακαλω οποιες παρατηρησεις και αποριες στο τροπο λειτουργιας του....εδω ειμαστε!Οι φωτο ειναι οι πρωτες λειπουν καποιες λεπτομεριες αλλα η βασικη εικονα ειναι αυτη πιο κατω!Ελπιζω τελος της βδομαδας να εχω κολλησει και το sump και να μπει σε λειτουργια η υπερχειληση (στο ενυδρειο εκτος αυτου εχει δουλεψει μια χαρα και στο αντιστοιχο θεμα του ενυδρειου μου εχει και video) και να ανεβασω τις τελικες εικονες αλλα και video απο τη χρηση της!Δεν ξερω τι αλλο να πω αφου δεν ημουν ποτε καλως στις παρουσιασεις των κατασκευων μου......ευχαριστω για την κατανοηση!!!

post-4702-1222207975_thumb.jpgpost-4702-1222208001_thumb.jpgpost-4702-1222208019_thumb.jpg

Πολυ καλο φαινεται μπραβο! Εαν καταλαβα καλα δουλευει οπως της Tunze πχ?

Πως διασφαλιζεις ομως οτι δεν θα χασει το συφονη του σε περιπτωση διακοπης ρευματος?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη δουλεια! :unsure:

Η τρυπα με το σωληνακι στην κορυφη χρειαζεται για την εκκινηση της υπερχειλησης,οπως επισης μετα την εκκινηση προσαρμοζεις και μια μικρη αντλια(maxijet με ventouri) στο σωληνακι και σου τραβαει τυχων φυσσαλιδες που μπορει να κοψουν την λειτουργια της.

Επισης καλο ειναι να μην ακουμπαει η σωληνα στον πατο και να αφηνει ενα μικρο κενο,ωστε να τραβαει ανετα νερο.

Το σφουγγαρι στην tunze εχω μια εντυπωση οτι ειναι για τον θορυβο.

Έγινε επεξεργασία - bill28
Link to comment
Share on other sites

Βασιλη αυτο λεει και η tunze

"Fill both chambers of the outlet with water. Remove the nipple of the suction hose and draw air from the U pipe until it is completely filled with water. Reattach the hose quickly so that no air can get into the U pipe again. Lower the suction hose into the inside outlet chamber, and close the cover."

στα ελληνικα σε πολυ ελευθερη μεταφραση λεει να γεμισεις τα δυο διαμερισματα με νερο (μεσα και εξω απο το ενυδρειο) μετα αφαιρεις την ταπα που εχει το μικρο σωληνακι και ρουφας μεχρι να φυγει ο αερας και να μεινει μονο νερο μεσα στην σωληνα U, επειτα ξανασυνδεεις την ταπα γρηγορα για να μην ξαναπαρει αερα, μετα τοποθετεις το σωληνακι απο την εσωτετικη μερια του θαλαμου (δηλαδη την δεξαμενη που ειναι μεσα στο ενυδρειο) και κλεινεις το καπακι

αναρωτιεμαι εαν κατι τετοιο που εφτιαξε ο jumaru μπορει να γινει εξολοκληρου απο γυαλι μαυρο παχους 5mm ας πουμε

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

αναρωτιεμαι εαν κατι τετοιο που εφτιαξε ο jumaru μπορει να γινει εξολοκληρου απο γυαλι μαυρο παχους 5mm ας πουμε

Εννοειτε πως γινετε και θα ειναι και πιο ευκολο.Η κλειστου τυπου ειναι πιο δυσκολη με τζαμι αλλα οχι αδυνατη!

Link to comment
Share on other sites

Ολα γινονται!Στην αρχη και εγω για μαυρο flexi πηγαινα αλλα επειδη ειναι η πρωτη που θα μπει σε λειτουργια ηθελα να βλεπω μεσα ακριβως τι γινετε!Γι'αυτο και εγινε διαφανο!Οσο για το γυαλι πολυ κοπως και χρημα χωρις λογο!Το μοντελο οταν ολοκληρωθει αφου δουλεψει και ειμαι σιγουρος θα μπει μαυρο καπακι απο πανω και δεν θα φαινετε τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αρκετες ωρες σε πειραματα ετσι ωστε να δω ποσα ακριβως λιτρα εχει δινατοτητα να κατεβασει η υπερχειληση φτασαμε στο συμπερασμα οτι κατεβαζει ανετα 1200λτ την ωρα εως 1500!!!Παρακατω εχω ενα videaki με την υπερχειληση εν ωρα εργασια!!!Η αντλια ειναι για 1000λτ αφου τοσα εχω σκοπο να χρησιμοποιησω στο ενυδρειο μου!Να σημειωθει οτι εχει κοπει αρκετες φορες το ρευμα και ολα πανε ρολοι!!Θα δουλευει ετσι 1-2 μερες ακομα και μετα θα γινει εφαρμογει και στο ενυδρειο!!!!

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟΝ ΑΣΠΟΣΤΟΛΟ(NAVY)!!!!! Ο οποιος μου εδωσε αρκετες αντλιες διαφορετικων λιτρων για να μπορεσω να εχω εικονα του τι γινετε!!!ΑΠΟΣΤΟΛΕ και παλι σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!!!!!!!

video :

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλός φίλε Γιάννη! Εφυέστατο!

Έχεις πειραματιστεί καθόλου με την μείωση του θορύβου από το σιφωνάρισμα? (σφουγγαράκια???)

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη δουλεια κανει το καλαμακι οσο αστειο και αν φαινετε!!!Ειχα αυτο το προβλημα μεχρι που το ελυσε ο πατερας μου....με το καλαμακι τελικα ο παλιος ειναι αλλιως.....

Link to comment
Share on other sites

χεχε ειμαι πολυ παρατηρητικος τελικα

εχω δει το βιντεακι 2-3 φορες δεν παρατηρησα καθολου το καλαμακι

για εξηγησε μας τι ακριβως κανει

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ απλο εχεις παρατηρησει στο μπανιο που ρουφαει το σιφονι και κανει ενα χαρακτηριστικο θορυβο.....και οπτικα φαινετε σαν ρουφηχτρα, ε αυτο το καλαμακι δινει αερα στη σωληνα και δεν δημιουργειτε ουτε θορυβος ουτε αυτη η ρουφιχτρα τοσο εντονα!!Απο θορυβο δε καθολου!!!!!Μαγκας ο father....!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...