Jump to content

Τιμές Τζαμιών


efthvag

Recommended Posts

Επειδή μετά από σχεδόν 2 χρόνια απουσίας, θέλω να κατασκευάσω νέο ενυδρείο διαστάσεων 170Μ Χ 55Π Χ 70Υ, πήγα και πήρα προσφορές..Έδωσα μόνο τα 5 βασικά τζάμια,χοντρικά (χωρίς να υπολογίσω π.χ. ότι τα πλαινά θα μπουν "μέσα" άρα δεν θα είναι 55άρια) απλά να πάρω μια ιδέα και για κόντρες κλπ. τα βρίσκω μετά. Ακούστε λοιπόν τι έπαθα...Πήγα σε δύο μαγαζιά και ζήτησα...

Τζάμια πάχους 12mm όχι ψημένα, αλλά ρονταρισμένα (όχι extra clear,το διευκρίνισα) και συγκεκριμένα:

1 Χ 170 Χ 55 (βάση)

2 Χ 170 Χ 70 (μπρος-πίσω)

2 Χ 55 Χ 70 (πλαϊνά)

Στο πρώτο μαγαζί μου είπαν 571 ευρώ και στο δεύτερο 250 ευρώ!!!

Τι γίνεται; υπάρχει κάποια παρεξήγηση; ή ο καθένας χρεώνει ό,τι θέλει; Μήπως παίζει κάτι με την ποιότητα των τζαμιών;

Η αλήθεια είναι ότι στο 2ο μαγαζί (το φτηνό!) είχα παραγγείλει πριν 2-3 χρόνια τζάμια για ένα ενυδρείο 100Λ- 1m που είχα φτιάξει παλιότερα και τότε είχα πάρει προσφορά από αλλού και ήταν πάλι φτηνότερος ο ίδιος...αλλά όχι τόσο πολύ...μάλιστα το παιδί τότε επέμενε να μην το φτιάξω με 8άρι τζάμι για να μου πέσει το κόστος!!! Και σήμερα πάλι που έθιξα το θέμα για τα extra clear, τουλάχιστον για το μπροστινό τζάμι, ο πρώτος απλά μου επιβεβαίωσε ότι το κόστος θα ανέβει κατά πολύ, ενώ στο δεύτερο μαγαζί μου είπε "όντως έχουν σχεδόν διπλή τιμή αλλά δεν αξίζει, πάλι θα σου "φεγγίζει" η "πρασινίλα" από το πίσω και τα πλαϊνά"-ενώ θα μπορούσε να μου πάρει ακόμα 50 ευρώ για το extra clear π.χ.

Για ρίξτε κανένα φως.... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

πολυ μεγαλη αποκλιση οντως....

τα τζαμια ειναι ροντε και πλυμμμενα....?ρωταω γιατι αλλαζει και η τιμη και η διαφορα ειναι πραγματι μεγαλη.....

Link to comment
Share on other sites

πολυ μεγαλη αποκλιση οντως....

τα τζαμια ειναι ροντε και πλυμμμενα....?ρωταω γιατι αλλαζει και η τιμη και η διαφορα ειναι πραγματι μεγαλη.....

Ροντέ είναι σίγουρα και τα δύο...Για πλυμένα δεν ξέρω καν τι εννοείς...Πλυμένα; ωχ, άλλες έννοιες μου βάζεις...χα χα χα....Πάντως εσένα ποιό νούμερο σου φαίνεται πιο λογικο; Εγώ πριν ρωτήσω φανταζόμουν ένα 400άρι.

Link to comment
Share on other sites

πολλά λεφτά !!! για να πάρεις μονο τζάμια και ιδιως η πρώτη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

ο Πατέρας της αρραβωνιαστικίας μου βρήκε τζάμια πεταμένα στα σκουπίδια απο αλλαγές κουφωμάτων. Τα έκοψε και έφτιαξε ενυδρείο. Μην νομίζεις οτι αγοράζεις και χρυσάφι για να δώσεις τόσα χρήματα. Ο κόφτης τζαμιών είναι ενα μικρό απλό εργαλείο πολύ εύκολο στην χρήση. Απλά δεν θα είναι τέλεια τροχισμένα αλλά με μαύρη σιλικόνη ούτε θα φαίνεται η διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο να κατασκευαζεις μονος σου το ενυδρειο αλλα αν στοιχιζει περισσοτερο απο ετοιμο και καλο.

ELITE EF-1800

ΜΟΝΤΕΛΟ: E-FLAT

ΧΡΩΜΑΤΑ: ΜΑΥΡΟ - ΚΑΡΥΔΙΑ - ΒΑΛΑΝΙΔΙΑ

ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ: 650 λίτρα

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ: 1808mm x 508mm x 700mm

ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ: 3 x 30W ΦΩΤΙΣΤΙΚΑ

ΣΕΤ ΑΝΑΚΛΑΣΤΗΡΩΝ

ΤΙΜΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ: 540 €

ELITE EF-2000

ΜΟΝΤΕΛΟ: E-FLAT

ΧΡΩΜΑΤΑ: ΜΑΥΡΟ - ΚΑΡΥΔΙΑ - ΒΑΛΑΝΙΔΙΑ

ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ: 750 λίτρα

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ: 2008mm x 538mm x 720mm

ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ: 3 x 30W ΦΩΤΙΣΤΙΚΑ

ΣΕΤ ΑΝΑΚΛΑΣΤΗΡΩΝ

ΤΙΜΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ: 680 €

http://zoofilia-ionias.interpet.gr/AQUARIU...eia_elite_2.htm

Συγνωμη για την παρεμβαση, ειπα μηπως σε ενδιαφερει και το εξετασεις.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε efthvag υπαρχουν τρελες αποκλισεις στις τιμες εγω που θελω να φτιαξω sumb πηρα προσφορες απο πολλους τζαμαδες μου ζητησαν απο 650ευρω :unsure: και τον ρωτησα 2 φορες αν εννοει τοσα για αυτα τα τζαμια που θελω και μου ελεγε εε ναι ποσα θες να κανουν και τα πηρα τελικα με 104 τι να πω δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο να κατασκευαζεις μονος σου το ενυδρειο αλλα αν στοιχιζει περισσοτερο απο ετοιμο και καλο.

................................................

Συγνωμη για την παρεμβαση, ειπα μηπως σε ενδιαφερει και το εξετασεις.

Μη ζητάς συγγνώμη αγαπητέ delta (και γείτονα!!) γι αυτό έθεσα το θέμα, για να παρω απαντήσεις. Ευχαριστώ πολύ, το έχω ψάξει, αλλά τα έτοιμα δε με καλύπτουν, θέλω DIY για υπερχείλιση εσωτερική, sump, αντίστοιχο έπιπλο να βολεύει, καπάκι όπως με βολεύει κ.λ.π. Για να μην πω την απόλαυση του να το φτιάξες μόνος σου...Και 300 ευρώ να μου πει κάποιος ότι θα φτιάξει ό,τι έχω βάλει κατά νου και θα μου το φέρει στο σαλόνι, έτοιμο, στρωμένο, φυτεμένο κλπ κλπ, μάλλον όχι θα του πω. Ίσως είναι τρελό για κάποιους, αλλά κάποιοι θα συμφωνήσουν και μαζί μου. Ευχαριστώ και πάλι...περιμένω κ άλλες παρεμβάσεις όσο θα προχωράω...θα μαθαίνετε νέα μου (απειλή :unsure: )

Link to comment
Share on other sites

ο Πατέρας της αρραβωνιαστικίας μου βρήκε τζάμια πεταμένα στα σκουπίδια απο αλλαγές κουφωμάτων. Τα έκοψε και έφτιαξε ενυδρείο. Μην νομίζεις οτι αγοράζεις και χρυσάφι για να δώσεις τόσα χρήματα. Ο κόφτης τζαμιών είναι ενα μικρό απλό εργαλείο πολύ εύκολο στην χρήση. Απλά δεν θα είναι τέλεια τροχισμένα αλλά με μαύρη σιλικόνη ούτε θα φαίνεται η διαφορα.

Από 5άρια τζάμια είμαι υπερπλήρης...Έχω φίλο αλουμινά που έχει να με τροφοδοτήσει 5-6άρια τζάμια για να φτιάξω...όχι ενυδρείο, αλλά πισίνα!!! Από εκεί έχω πάρει ήδη για να μετατρέψω ένα παλιό μου ενυδρείο DΙMS (Did It My Self :bowdown: ) 70Λ σε sump και μάλιστα φιμέ :unsure: Από 12άρια όμως έχω ψάξει όλες τις χωματερές αλλά τίποτα! Δεν τα πετάνε οι άτιμοι :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε efthvag υπαρχουν τρελες αποκλισεις στις τιμες εγω που θελω να φτιαξω sumb πηρα προσφορες απο πολλους τζαμαδες μου ζητησαν απο 650ευρω :unsure: και τον ρωτησα 2 φορες αν εννοει τοσα για αυτα τα τζαμια που θελω και μου ελεγε εε ναι ποσα θες να κανουν και τα πηρα τελικα με 104 τι να πω δεν ξερω.

Αν έχεις όρεξη, γράψε μου διαστάσεις του sump, να κάνω μία σύγκριση...Φαντάζομαι αυτός με τα 650 ευρώ σε ρώτησε όλο νόημα "..για τι τα θες τα τζάμια?..." πριν σε...σφάξει στην τιμή;

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμαστε εδω στο Ρεντη (αν ισχυει ακομα το τηλεφωνο)

2104829511 Τζάμια χονδρική

Μαλεφάκης Αντώνιος

Μελά Παύλου 46

Αγιος Ιωάννης Ρέντης 18233

Μαλλον περνα απο κει γιατι απο το τηλεφωνο δεν θα βγαλεις ακρη για την τιμη

και ρωτα και εδω (παλι αν ισχυουν ακομα τα τηλεφωνα)

τζαμας και κολλαει κιολας

Περάκης Γιώργος.

2104291213 6944965080

Χατζηκυριακου στον Πειραια

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ναι την ειχα πατησει κι εγω με εναν καφρο ετσι. Ηθελα ενα κομματι 25x40 και με ρωτησε πρωτα τι το θελω και με χρεωσε μετα...

Τι να τους πεις ομως? Τα θελω για κορνιζες?

Link to comment
Share on other sites

Μη ζητάς συγγνώμη αγαπητέ delta (και γείτονα!!) γι αυτό έθεσα το θέμα, για να παρω απαντήσεις. Ευχαριστώ πολύ, το έχω ψάξει, αλλά τα έτοιμα δε με καλύπτουν, θέλω DIY για υπερχείλιση εσωτερική, sump, αντίστοιχο έπιπλο να βολεύει, καπάκι όπως με βολεύει κ.λ.π. Για να μην πω την απόλαυση του να το φτιάξες μόνος σου...Και 300 ευρώ να μου πει κάποιος ότι θα φτιάξει ό,τι έχω βάλει κατά νου και θα μου το φέρει στο σαλόνι, έτοιμο, στρωμένο, φυτεμένο κλπ κλπ, μάλλον όχι θα του πω. Ίσως είναι τρελό για κάποιους, αλλά κάποιοι θα συμφωνήσουν και μαζί μου. Ευχαριστώ και πάλι...περιμένω κ άλλες παρεμβάσεις όσο θα προχωράω...θα μαθαίνετε νέα μου (απειλή :bowdown: )

Εχεις ξαναφιαξει ενυδρειο και μαλιστα μεγαλο (1,70 σωστα;:unsure: ;;;; :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Sakman εαν δεν πεις και το παχος δεν μας λεει κατι η τιμη που γραφεις

φανταζομαι 10αρι η 12αρι εβαλες ομως ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά σε όλους...

Μιας και ξεθάψατε το θέμα, τα τζάμια αγοράστηκαν για ενυδρείο 170μΧ55πΧ75υ σε πάχος 12 χιλ, ρονταρισμένα και πλυμμένα. Μαζί με αρκετά κομμάτια ακόμη πάχους 10 χιλ. (αυτά όχι ρονταρισμένα) για κόντρες περιμετρικές πάνω και κάτω (8 κομμάτια), και πέντε ακόμη εγκάρσιες (ενώνουν προστά με πίσω τζάμι). Επίσης 2 ακόμη κομμάτια 10 χιλ. για τον πύργο υπερχείλισης. Τελικό κόστος 300 ευρώ με ΦΠΑ και παράδοση στο σπίτι. Προσωπικά το θεωρώ λογικό κόστος και είχα και καλή εξυπηρέτηση-μεταχείριση, τα τζάμια ήρθαν άψογα σε διαστάσεις, ακόμα και στην παραμικρή λεπτομέρεια (κάτι φάλτσα σε κόντρες, τρύπα στον πάτο κλπ). Μη σας κουράζω άλλο, αν κάποιος θέλει περισσότερες λεπτομέρειες, ΠΜ.

Να ζητήσω και συγγνώμη από το φίλο discus fan, δεν είδα την ερώτησή σου τότε, τώρα το αντιλήφθηκα που εμφανίστηκε πάλι το θέμα...Όχι ενυδρείο τόσο μεγάλο δεν είχα ξαναφτιάξει, είχα φτιάξει ένα 70εκ. και ένα 1 μέτρου...Θεωρώ πως το διάβασμα που έχω κάνει για κατασκευές και το γεγονός ότι "πιάνουν" τα χέρια μου έχει οδηγήσει σε καλό αποτέλεσμα...Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και πάλι συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλη χρονια,εγω που εχω ψαξει σε πολλους τζαμαδες το 20mm τζαμη 105ευρω το τετραγονικο και 15 ευρω το ροντε τρεχον μετρο ,για διαστασεις 300 Χ100Χ100 μονο τα 5 κοματια μου ζητησαν 2100 ευρω

Link to comment
Share on other sites

ειμαι σε διαδικασια κατασκευης sump για το Rio 400 (θα μπει μεσα σε ενα απο τα ντουλαπια του)

ρωτησα ενα καταστημα σημερα εδω στο Π.Φαληρο για τιμη 5χιλ και μου ειπε 40€ το τμ (απλο γυαλι, οχι ασφαλειας, οχι ρονταρισμενο) στο Reroy Merlin (διπλα στο Ικεα στο αεροδρομιο στα Σπατα) το ιδιο πραγμα το εχουν 15,90€ το τμ (το θεματακι με αυτους ειναι οτι δεν εχουν αυτην την στιγμη τζαμια 5χιλ)

ΧΑΟΔΗΣ ΔΙΑΦΟΡΑ

οπως παντα στον ακριβο μαστορα του ειπα οτι ειναι πολυ ακριβος (ετσι για να ξερει οτι ο κοσμος ψαχνει την αγορα)

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

Τι να τους πεις ομως? Τα θελω για κορνιζες?

Στελιο,απο τη στιγμη που αγοραζουμε κομματια,δεν νομιζω οτι ειμαστε και υποχρεωμενοι να αναφερουμε και που θα τα χρησιμοποιησουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή μετά από σχεδόν 2 χρόνια απουσίας, θέλω να κατασκευάσω νέο ενυδρείο διαστάσεων 170Μ Χ 55Π Χ 70Υ, πήγα και πήρα προσφορές..Έδωσα μόνο τα 5 βασικά τζάμια,χοντρικά (χωρίς να υπολογίσω π.χ. ότι τα πλαινά θα μπουν "μέσα" άρα δεν θα είναι 55άρια) απλά να πάρω μια ιδέα και για κόντρες κλπ. τα βρίσκω μετά. Ακούστε λοιπόν τι έπαθα...Πήγα σε δύο μαγαζιά και ζήτησα...

Τζάμια πάχους 12mm όχι ψημένα, αλλά ρονταρισμένα (όχι extra clear,το διευκρίνισα) και συγκεκριμένα:

1 Χ 170 Χ 55 (βάση)

2 Χ 170 Χ 70 (μπρος-πίσω)

2 Χ 55 Χ 70 (πλαϊνά)

Στο πρώτο μαγαζί μου είπαν 571 ευρώ και στο δεύτερο 250 ευρώ!!!

Τι γίνεται; υπάρχει κάποια παρεξήγηση; ή ο καθένας χρεώνει ό,τι θέλει; Μήπως παίζει κάτι με την ποιότητα των τζαμιών;

Η αλήθεια είναι ότι στο 2ο μαγαζί (το φτηνό!) είχα παραγγείλει πριν 2-3 χρόνια τζάμια για ένα ενυδρείο 100Λ- 1m που είχα φτιάξει παλιότερα και τότε είχα πάρει προσφορά από αλλού και ήταν πάλι φτηνότερος ο ίδιος...αλλά όχι τόσο πολύ...μάλιστα το παιδί τότε επέμενε να μην το φτιάξω με 8άρι τζάμι για να μου πέσει το κόστος!!! Και σήμερα πάλι που έθιξα το θέμα για τα extra clear, τουλάχιστον για το μπροστινό τζάμι, ο πρώτος απλά μου επιβεβαίωσε ότι το κόστος θα ανέβει κατά πολύ, ενώ στο δεύτερο μαγαζί μου είπε "όντως έχουν σχεδόν διπλή τιμή αλλά δεν αξίζει, πάλι θα σου "φεγγίζει" η "πρασινίλα" από το πίσω και τα πλαϊνά"-ενώ θα μπορούσε να μου πάρει ακόμα 50 ευρώ για το extra clear π.χ.

Για ρίξτε κανένα φως.... :closedeyes:

φιλαρακι βρηκες τελικα τιμη για τζαμια?
Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου φτιαχτο ενυδρειο εβαλα...

100χ80 χ 20mm

105χ85 χ 20mm

100χ50 χ 14mm (Χ2)

80χ50 χ 14mm (Χ2).

Μου πηγανε γυρω στα 500-550 euro.

Οταν λεμε ρονταρισμενα και πλυμμενα τι εννοουμε?

Link to comment
Share on other sites

Ρονταρισμένα (από το round) δηλαδή με "στρογγυλεμμένες" άκρες, όπως εδω:

post-617-1236642636_thumb.jpg

Το εξωτερικό τζάμι είναι ρονταρισμένο, οι κόντρες όχι, ελπίζω να φαίνεται η διαφορά.

Όσο για το "πλυμένα" μετά το ροντάρισμα περνάνε από μηχανή που τα πλένει και "βουρτσίζει" μερικές φορές για να φύγουν μικρά κομματάκια γιαλιού από το τρόχισμα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια η κατασταση ειναι πραγματικα χαοδες. Ειχα ρωτησει κι εγω 2-3 και μερικους φιλους οταν εφτιαξα το δικο μου. Ισως θα επρεπε να επερνε καποιος μια καλη προσφορα με τη συμφωνια να τον διαφημιζε στο φορουμ μας. Στη συζητηση ακουσα τρελες τιμες αλλα και μερικες πολυ λογικες. Ο φιλος με το 1 μετρο ενυδρειο (αν καταλαβα καλα) τι το εκανε 20αρι τζαμι? υπερβολη ρε παιδια... ρωτατε πρωτα. Καλα κανουν αυτοι.

Ενα ειναι σιγουρο. Το ετοιμο ενυδρειο οσο καλο και ακριβο και αν ειναι δεν φτανει με τιποτα το χειροποιητο απο καποιον που γνωριζει. Για τη μαγεια της κατασκευης θα καταλαβετε αν σας πω το εξης... Γιατι ολοι εσεις εχετε ενα ενυδρειο στο σπιτι σας και δεν πατε στη θαλασσα ή να θαυμασετε το ενυδρειο του φιλου σας? Γιατι το οικοσυστημα αυτο το εχετε φτιαξει μονοι σας... Γιατι λοιπον να αγορασω ετοιμο? Στηνω ενα δευτερο 120 αρι αυτες τις μερες, εργοστασιακο και δεν καταλαβα τιποτα. Τελειωσε γρηγορα ρε παιδι μου. Δεν παιδευτηκα, δεν ιδρωσα, δεν το εννιωσα.

Και κατι αλλο: ποιος ολογος να ειναι πλυμενο ενα τζαμι 1-1,50 μετρα εφο'οσον μπορω να το πλυνω κι εγω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...