Jump to content

Αναγνώριση Apistogramma


stormtrooper

Recommended Posts

Η κούκλα της φωτογραφίας είναι ένα θυληκό Apistogramma. Επειδή της ψάχνω γαμπρό και νομίζω πως υπάρχουν αρκετά είδη από Apistogramma, θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος την ακριβή ονομασία ώστε να ξέρω τί να ψάχνω... Με την ευκαιρία αν υπάρχει κάποιος ο οποίος δίνει/πουλάει γαμπρό, θα τον δεχτώ ευχαρίστως!!! :thumbup:

IMG_1368_resize.jpg

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Στην παρακατω σελιδα δειχνει μονο 3 ειδη Απιστογραμα αλλα κανενα δεν μοιαζει με το δικο σου http://www.malawicichlidhomepage.com/aquarium/fish_list.html Ριξε μια ματiα εδω http://images.google.de/images?client=fire...Suche&gbv=2

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου μοιαζει μαλλον με cacatuoides,αλλα αρσενικο και οχι θυληκο....

μαλλον....

προσοχη αυτα τα υπεροχα ζωα χρειαζονται μαλακο νερακι,αρκετες καρυδες κατεψυγμενη τροφη,και θελουν χαρεμι τα αρσενικα.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου μοιαζει μαλλον με cacatuoides,αλλα αρσενικο και οχι θυληκο....

μαλλον....

προσοχη αυτα τα υπεροχα ζωα χρειαζονται μαλακο νερακι,αρκετες καρυδες κατεψυγμενη τροφη,και θελουν χαρεμι τα αρσενικα.... :thumbup:

Νομίζω πως το βρήκα:

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/a_cacatuoides.htm

Προ 3-4 μηνών το είχα πάρει μαζί με τον άντρα της ο οποίος ήταν ίδιος με την φωτογραφία του παραπάνω link. Δυστυχώς όμως, παρόλο την καλή φροντίδα που τους έδειχνα, ο αρσενικός εξ'αρχής έδειξε να μην έχει προσαρμωστεί και μία εβδομάδα μετά :thumbup:

Τώρα γι'αυτό που λες ότι σου φέρνει σε αρσενικό... με προβληματίζεις. Όταν την είχα πάρει δεν είχε αυτά τα υπέροχα χρώματα, τα οποία εμφανίστηκαν εδώ και 2 μήνες. Λες να τα πήρα για ζευγάρι και τελικά αυτό να ήταν μικρό αρσενικό????

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τελικά κανείς που να μπορεί με σιγουριά να αναγνωρίσει το φύλλο του Απιστογράμματος της φωτογραφίας!!!!

Λέτε να είναι... gay?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε stormtrooper, καλά που δεν βρήκες γαμπρό. Δεν ξέρω πόσο μεγάλο είναι το ενυδρείο σου αλλά μάλλον θα γινότανε μεγάλος χαμός. Φαντάζεσε να σου φέρνανε προξενιό κανέναν μουστακαλή :thumbup:

Πέρα από την πλάκα, από όσα έχω διαβάσει, νομίζω ότι ξεχωρίζουν πολύ εύκολα τα αρσενικά από τα θηλυκά apistos. Τόσο από τα εκτεταμένα και μακρύα πτερύγια τους (από όπου πήραν και το όνομα τους) όσο και από τον πολύ πιό εντονο χρωματισμό τους. Το δικό σου σίγουρα είναι αρσενικό.

Και για του λόγου το αληθές δες

εδώ

Link to comment
Share on other sites

Thanx :thumbup:

Με έπεισες πως η "κούκλα" είναι τελικά κούκλος!!! Οπότε ψάχνω για νύφες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό και καλούς απογόνους... Είναι σχετικά εύκολο ψαράκι. Τουλάχιστον το πιο εύκολο από τα apistogramma.

Link to comment
Share on other sites

..........Τουλάχιστον το πιο εύκολο από τα apistogramma.

Μα ειναι apistogramma!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μα ειναι apistogramma!!! :D

Είπα : "το πιο εύκολο από τα apistogramma"

και όχι : "πιο εύκολο από τα apistogramma"

Μια τόσο δα λεξούλα κάνει την διαφορά... :thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...