Jump to content

Νέο είδος σκώληκα στο ενυδρείο μου


Recommended Posts

Επειδή, όπως κάποιοι από 'σας θα γνωρίζετε, πως τα ενυδρεία μου δεν είναι απλά ενυδρεία, αλλά ένας κόσμος ολόκληρος, σήμερα βρήκα ένα νέο είδος σκουλικιού να περιφέρετε μέσα στο φυτεμένο μου:

IMG_1370-1.jpg

Στην παραπάνω φωτογραφία είναι 3 από αυτά που είδα και μάζεψα, αν και είμαι βέβαιος πως έχει και άλλα εκεί μέσα! Τα σκουλίκια είναι μαύρα, σχετικά χοντρά, μήκους περίπου 1cm και νομίζω πως έχουν ψιλές τριχίτσες στο σώμα τους! Το ενυδρείο αυτή τη στιγμή φιλοξενεί πολλά φυτά, ένα θηλυκό Apistogramma, ένα μικρό Ancistrus sp.3 και πολλά... πάρα πολλά Apple snails παραγωγής μου!

Ξέρει κανείς τί είδους σκουλίκια είναι αυτά, από που μπορεί να προέρχονται και σε τί μεταμορφώνονται???

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ :thumbup:

Είναι τα γνωστά σε όλους μας black worms....

Σκότωσέ τα αμέσως φτάνουν τα 3 μέτρα σε μήκος και τρώνε ότι βρούν μπροστά τους... :thumbup:

Ά ρε Νίκο τι άλλο θα σου εμφανιστεί ακόμα? :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Σκότωσέ τα αμέσως φτάνουν τα 3 μέτρα σε μήκος και τρώνε ότι βρούν μπροστά τους... :thumbup:

Σιγά μη τα σκοτώσω... Έχω έναν γείτονα που μου σπάει τα νεύρα! Θα τα μεγαλώσω και θα του τα... παρουσιάσω!!!

Ά ρε Νίκο τι άλλο θα σου εμφανιστεί ακόμα?

Ξέρω ότι ζηλεύετε! Αλλά μη στεναχωριέστε. Έχω εγώ πολλά για να σας δώκω! :thumbup:

ΥΓ: Η ονομασία Black Worm αληθεύει?

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Η ονομασία Black Worm αληθεύει?

:thumbup: Δέν νομίζω

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιησε τα για δολωμα οταν θα πας για ψαρεμα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε ένα πλαστικό ποτηράκι είχα φυλάξει τα διάφορα περίεργα που είχα βρει στα ενυδρεία μου τις τελευταίες μέρες. Αυτό το είχα κλείσει με ένα γυαλάκι και του ανανέωνα το νερό ημερησίως, καθώς και έριχνα ελάχιστη τροφή. Σήμερα βρήκα το παρακάτω:

IMG_1372_resized.jpg

Είναι τα κλασσικά εντομάκια που, κυρίως το καλοκαίρι, επισκέπτονται τα WC...

Είχα 2 τέτοια αλλά στην προσπάθειά μου να βγάλω το γυαλάκι για να δω από ποιο από τα έντομα που είχα προήλθε, το ένα απέδρασε.

Στο εν το μεταξύ εγώ αυτά τα έλεγα "μυγάκια" αλλά προφανώς για να προέρχονται από προνύμφη κάμπιας είναι κάτι άλλο... Έχει κανείς ιδέα πως λέγεται??? Είμαι πολύ περίεργος να ψάξω και να βρω σε τί συνθήκες αναπαράγεται (προφανώς του ενυδρείου μου) και ίσως έτσι βρω και από που προήλθε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...