Jump to content

Προσπάθεια κατασκευής ενυδρείου.


bella

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Αύριο θα παραλάβψ τα τζάμια που παρήγγειλα για την κατασκευή του ενυδρείου μου. Οι διαστάσειςς είναι 1,20*0,50*0,50 και πάχος τζαμιου 10άρι.

Από αυτά που διάβασα μέχρι τώρα κατάλαβα ότι τα τζάμια θα είανι κολλημένα πάνω στη βάση και τα πλαϊνά θα είναι χωνευτά στα μεγάλα.

Τώρα όσον αφορά τις κόντρες: πώς πρέπει να μπουν? Τι απόσταση πρέπει να έχουν από το πάτο και πόση από την επιφάνεια? Οι μικρές πατάνε πάνω στις μεγάλες ή είναι από κάτω? Πόσες μέρες πρέπει να περάσουν μέχρι να τις κολλήσω?

Εκτός από τη σιλικόνη μπορώ να χρησιμοποιήσω και άλλη μορφή κόλλας?

Τέλος σκέφτομαι να φτιάξω μια σιδηροκατασκευή που να πιάνει σε όλες τις γωνίες του ενυδρείου καθώς και τον πάτο και την επιφάνεια. Θα χρησιμεύσει σε τίποτα ή δε χρειάζεται?

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία - bella
Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχη εχεις ξανακολλησει ενυδρειο τοσο μεγαλο εχεις καποια

εμπειρια η θα στο κολλησει καποιος γνωστος που ξερει?

Θα μου το κολλήσει άτομο που ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

ρίξε μια ματιά εδώ : http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/kataskEnydr.htm

και εδώ: http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Thema...ataskEnydr3.htm

όσο για κολλα αυστηρά και μόνο σιλικόνη και μάλιστα ειδική για ενυδρεία, να το γράφει επάνω στη συσκευασία...τσέκαρε το ενυδρείο καλά, όχι μόνο για διαρροές αλλά έχε υπόψιν σου και 300 λίτρα νερό χυμένα στο σαλόνι...όσο καιρό κι αν το αφήσεις στο μπαλκόνι δοκιμαστικά ποτέ δεν ξέρεις...εύχομαι βέβαια όλα να πάνε καλά...

Για τη σιδηροκατασκευή δεν ξέρω, συνηθως βλέπω σκέτο γυαλί να χρησιμοποιούν...έχεις σκεφτεί φαντάζομαι και το θέμα σκουριάς (λέω, καλού-κακού)

Link to comment
Share on other sites

Για τη σιδηροκατασκευή δεν ξέρω, συνηθως βλέπω σκέτο γυαλί να χρησιμοποιούν...έχεις σκεφτεί φαντάζομαι και το θέμα σκουριάς (λέω, καλού-κακού)

Το σίδερο θέλω να το βάλω εξωτερικά από το γυαλί και να αγκαλιάζει μόνο τις γωνίες του. Ξέρεις μήπως σε τι απόσταση βάζουμε τις κόντρες? Πρέπει να εφάπτονται στο πάτο ή να απέχουν?

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση που κανεις μπορει ευκολα να απαντηθει απο το ατομο που θα στο κολλησει!!!

Αν δεν το ξερει τοτε κατι δεν παει καλα(Στο λεω για να σε βαλω σε σκεψεις!!!)

Τις σιδερογωνιες απλα ξεχνα τες καθως δεν προσφερουν τιποτα στην κατασκευη, απλα στο παρελθον χρησιμοποιουσαν αλουμινογωνιες για διακοσμητικους σκοπους.

Τελος οι κατω κοντρες θα πρεπει να εφαπτονται στο γυαλι του πατου και το πλαινο ενω οι πανω κοντρες να ειναι 5-7 ποντους κατω απο το χειλος του τζαμιου.

Παρολα αυτα που σου λεω, αυτος που θα στο κολλησει δε μου γεμιζει το ματι καθως οι ερωτησεις σου ειναι εντελως αστειες στο να απαντηθουν απο καποιον που ξερει να κολλαει ενυδρεια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Nidal, μήπως αυτός που θα το αναλάβει έχει απλά ξανακολλήσει τζάμια αλλά όχι για ενυδρείο; Κοίταξες στα links που σου έδωσα; Δείξτα και σε αυτόν που θα κολλήσει τα τζάμια καλού-κακού...

Link to comment
Share on other sites

Τελος οι κατω κοντρες θα πρεπει να εφαπτονται στο γυαλι του πατου και το πλαινο ενω οι πανω κοντρες να ειναι 5-7 ποντους κατω απο το χειλος του τζαμιου.

Παρολα αυτα που σου λεω, αυτος που θα στο κολλησει δε μου γεμιζει το ματι καθως οι ερωτησεις σου ειναι εντελως αστειες στο να απαντηθουν απο καποιον που ξερει να κολλαει ενυδρεια :thumbup:

Δεν τον έχω ρωτήσει ακόμα αλλά θέλω να ξέρω και εγώ πριν κάνει το οτιδήποτε. Σ'ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες είναι πολύ χρήσιμες, ειδικά για τις κόντρες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...