Jump to content

Καλώς σας Βρήκα!


Μαρία 2

Recommended Posts

Κατ'αρχήν, θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους :thumbup: για αυτό το φόρουμ. Είμαι σίγουρη ότι πάρα πολλοί έχουν πάρει πληροφορίες και οδηγίες από εδώ, χωρίς να έχουν γίνει μέλη σας. Αυτό που έχετε οργανώσει εδώ, είναι ουσιαστικά λειτούργημα.

Όπως αντιλαμβάνεστε, και 'γω πολύ νέα στο άθλημα :thumbup: Και μάλιστα άθλημα που μου 'ρθε ουρανοκατέβατο! Φίλοι, που η γνωριμία μας ξεκίνησε από επαγγελματική σχέση, μου έκαναν δώρο ένα ενυδρείο! Τους είπα για 3 χρυσοψαράκια που έχω εδώ και τέσσερα χρόνια σε γυάλα, και αποφάσισαν με το ενυδρείο να με "μυήσουν" σε αυτό το απίστευτο χόμπυ!

Εδώ και 2 εβδομάδες λοιπόν, διαβάζω, ρωτάω, και γενικά προσπαθώ να "στρώσω" όπως λέτε, το ενυδρείο μου. Ξεκίνησα από το pet shop, με φίλτρα, βακτηρίδια, τεστ σε sticks, (μετά διάβασα ότι εσείς οι πιο εμπειροι δεν τα εμπιστεύεστε. Τώρα λοιπόν, βρίσκομαι στη 12η μέρα, με ένα νέο χρυσοψαράκι που αγόρασα από προχθές, και αντιμετωπίζω 2 θέματα: Το ένα μου θέμα είναι το ψαράκι. Ενώ τρώει και παίζει αρκετά, την περισσότερη ώρα κάθεται είτε μέσα σε μια φωλίτσα είτε στο χαλικάκι, εντελώς ακίνητο, σαν να κοιμάται με ανοιχτά μάτια.

Το άλλο θέμα είναι ότι βλέπω το νερό θολό. Δεν μυρίζει, αλλά είναι σαν να έχει ένα αραιό σύννεφο. Το τέστ με τις ταινίες βγαίνει OK και το κάνω 2 φορές για να είμαι σίγουρη.

Μήπως έχετε καμιά ιδέα? :thumbup:

Σας έχω βάλει φωτό των ψαριών μου και του ενυδρείου. Ξέρω τα φυτά είναι άθλια! μπορεί να αποκτήσω αληθινά αν τα καταφέρω με όλα τα άλλα!

post-9368-1224264875_thumb.jpg

post-9368-1224264891_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, που βρήκατε στο προφίλ μου ότι είμαι άντρας με λένε Μαρία και είμαι από την Αιτολ/νία??? Πως αλλάζει αυτό????

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες στο forum μας και καλή συνέχεια

μπες στο ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΠΡΟΦΙΛ να κανεις τις αλλαγές που θέλεις

Link to comment
Share on other sites

εδω.......

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=23

πες μας λιγα πραγματα για το ενυδρειο σου..........λιτρα , φιλτρο εσωτερικο εξωτερικο , υλικα του φιλτρου, μετρησεις, αλλαγες νερου ??

Έγινε επεξεργασία - NAVY
Link to comment
Share on other sites

JEWEL 120λτ. Φίλτρα με τη σειρά, 2μπλέ,πρασινο,πρασινο(μπήκε προχθές στη θέση του άνθρακα) 2 λευκά.

Εξωτερικό φίλτρο? υλικά?

1η μέρα filter starter, μέχρι 11η denitrol,

Σημερινή μετρηση (σιγά μην τα ξέρω σωστά!) ph 7.2, kh7d, NO2 0, NO 3 έδειχνε ανάμεσα στο 0 και το 10. Δεν καταλαβαίνω τίποτα από χημεία!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν έχω κάνει καμία αλλαγή νερού. Μου είπαν στο pet shop αλλαγή νερού μετά και την εισαγωγή του τέταρτου χρυσόψαρούλη μου. Όσο για αυτό που αγόρασα κατόπιν οδηγίας τους και τό 'βαλα στο ενυδρείο, επειδή μου φαίνεται ότι αναπνέει πολύ γρήγορα, τελικά αποφάσισα να το βγάλω από μέσα! Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Δεν βρήκα κάποιο post με αντίστοιχο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

(σαν να κοιμάται με ανοιχτά μάτια).Δεν προκειται να δεις ψαρι να κοιμαται με ματια κλειστα γιατι απλουστατα δεν εχουν βλεφαρα :thumbup::thumbup:

Καλως ορισες στο ΑΖ!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες Μαρια και καλό διάβασμα!

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο Aquazone!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε βρε καλως την!!!

Μαρια μου σε καλωσοριζω κι εγω με τη σειρα μου και θα τα λεμε και μεσα απο εδώ τωρα πια! :wootwoot:

Κανε λιγη υπομονη ακομα να στρώσει για τα καλά το ενυδρείο και μη βιαστεις να βαλεις τις ψαρουκλες σου :chair: αν δεν εισαι σιγουρη οτι εχει σταθεροποιηθεί.

Επίσης ετοιμασου για ανουμπιες, αληθινα βραχακια και πολλα αλλα :chair:

Αλήθεια, το μικρο το ψαράκι τι κανει?

Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για όλα Αννυ :chair: . Δυστυχώς το ψαράκι δεν έζησε, αλλά μάλλον δεν έφταιγε το ενυδρείο. Τα είχαν παραλάβει την ίδια μέρα στο pet shop και τους είχαν πεθάνει πάνω από τα μισά λόγω μεγάλης διάρκειας ταξιδιού. Πήρα 2 σαλιγκαράκια όπως μου είπες και έχω τοποθετήσει το ammonia alert. Είχα ένα πρόβλημα χθές. Θα δεις έχω ανοίξει θέμα εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=21059&hl=

Όσο για το στρώσημο, ακολουθώ αυτό που σου είπα στο τηλέφωνο. Νερό από τη γυάλα μέσα στο ενυδρείο! :chair: Άρα δεν χρειάζεται να βάλω μέσα τα ψάρια μου ακόμα!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για όλα Αννυ :chair: . Δυστυχώς το ψαράκι δεν έζησε, αλλά μάλλον δεν έφταιγε το ενυδρείο. Τα είχαν παραλάβει την ίδια μέρα στο pet shop και τους είχαν πεθάνει πάνω από τα μισά λόγω μεγάλης διάρκειας ταξιδιού. Πήρα 2 σαλιγκαράκια όπως μου είπες και έχω τοποθετήσει το ammonia alert. Είχα ένα πρόβλημα χθές. Θα δεις έχω ανοίξει θέμα εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=21059&hl=

Όσο για το στρώσημο, ακολουθώ αυτό που σου είπα στο τηλέφωνο. Νερό από τη γυάλα μέσα στο ενυδρείο! :chair: Άρα δεν χρειάζεται να βάλω μέσα τα ψάρια μου ακόμα!!

Κριμα το μικρακι... αλλα δυστυχως συμβαινουν αυτα.

Υπομονη, διαβασμα και ΑΖ :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

:chair: Είμαι ακόμα στο σοκ της προσαρμογής! :wootwoot: Διαβάζω, διαβάζω, διαβάζω........... Μεγάλοι μπελάδες!! 'Εχετε όλοι τον σεβασμό μου :chair: Δεν φανταζόμουν ποτέ οτι είναι τόσο δύσκολο!!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...