Jump to content

Eναλλακτικη ρητινη


sarevock

Recommended Posts

Πριν απο λιγο ειχα μια κουβεντα με την κουνιαδα μου πανω στα "περι χημειας" του νερου, και μου ειπε οτι στην σχολη της (Χημικο Θεσ/νικης) απιονιζουν το νερο τους με "εναλλακτικη ρητινη" ενα κυλινδρικο σωληνα δηλαδη οποιος περιεχει ρητινη μεσα και ειναι απλα συνδεμενος με την βρυση, φανταστητε ενα φιλτρο δηλαδη..

Ερχομαστε τωρα στην ερωτηση,

το νερο της πολης μου ειναι γενικα σκληρο και επειδη δεν θελω να μπλεξω με ΑΟ λογω του οτι τα λιτρα που θα "πεταω" θα ειναι παρα πολλα (εχω 740λιτρα ενιδρειο) σκεφτηκα αν αυτη η λυση ειναι εφικτη και αν καποιος εδω μεσα εχει δουλευει με αυτες τις ρητινες, ποια τα υπερ/κατα?

Περιμενω με αγωνια απαντησεις γιατι κατι τετοιο θα ηταν τελειο!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα το ακουω αυτο... :chair:

Ενδιαφερον φενεται :chair:

Link to comment
Share on other sites

Ίσος αυτό σε βοηθήσει

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=10595

Link to comment
Share on other sites

οποτε μιλαμε για αυτα εδω ετσι?

http://www.aquaristic.net/aquarium/technic...changer/?lang=1

τα εχει κανεις?

που συνδεονται?

τι σημαινουν τα λιτρα που εχουν διπλα οι μπουκαλες? 1λ 2λ 5λ 10λ ?

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λιγο ειχα μια κουβεντα με την κουνιαδα μου πανω στα "περι χημειας" του νερου, και μου ειπε οτι στην σχολη της (Χημικο Θεσ/νικης) απιονιζουν το νερο τους με "εναλλακτικη ρητινη" ενα κυλινδρικο σωληνα δηλαδη οποιος περιεχει ρητινη μεσα και ειναι απλα συνδεμενος με την βρυση, φανταστητε ενα φιλτρο δηλαδη..

Ερχομαστε τωρα στην ερωτηση,

το νερο της πολης μου ειναι γενικα σκληρο και επειδη δεν θελω να μπλεξω με ΑΟ λογω του οτι τα λιτρα που θα "πεταω" θα ειναι παρα πολλα (εχω 740λιτρα ενιδρειο) σκεφτηκα αν αυτη η λυση ειναι εφικτη και αν καποιος εδω μεσα εχει δουλευει με αυτες τις ρητινες, ποια τα υπερ/κατα?

Περιμενω με αγωνια απαντησεις γιατι κατι τετοιο θα ηταν τελειο!!!

Οι ιοντοαναταλλακτικες ρυτινες (απιονισμος) ειναι παρομοια μεθοδος με την Α.Ο (πολυ χονδρικα αυτο). Οτι δεν "πετας" νερο ειναι ενα απο τα θετικα της, αλλα αυτο δεν σημαινει, οτι δεν εχει αρνητικα. Το κοστος ειναι αρκετα μεγαλο γιατι οπως καταλαβαινεις, δεν εχουν απεριοριστη διαρκεια ζωης. Αν ηταν ετσι θα το ειχαμε μαθει ηδη ολοι αυτο και θα ηταν απο τα βασικα συστηματα, για οποιον χρειαζεται μαλακο και οξινο νερο για τα ψαρια του. Για να γινω λιγο πιο αναλυτικος, χρειαζεται να αγορασεις ρυτινη που να εχει μεσα δυο ειδη (ανιοντων και κατιοντων) ανακατεμενα (συνηθως ονομαζεται Mixed bed). Αυτη πουλιεται με το λιτρο στα καταστηματα χημικων κυριως, αλλα μπορεις να βρεις και σε αντιπροσωπιες που εχουν συστηματα για νερο (μονο για μεγαλες ποσοτητες συνηθως). Ο κορεσμος των ρυτινων εξαρταται απο την "φρεσκαδα" τους και απο την ποιοτητα του νερου που "καθαριζουν". Πρεπει λοιπον να κανεις μετρησεις για να τις αντικαταστησεις εγκαιρα. Τοποθετουνται σε κυλινδρικους σωληνες που βρισκεις σε διαφορα μεγεθη (π.χ. μπορει να εχει υψος ενα μετρο περιπου και "καθαριζει" περιπου 2 τονους νερο). Η τιμη τους ειναι περιπου 10-15 ευρω το λιτρο. Απ'οτι εχω μαθει τελευταια κανονικα τις επιστρεφεις και τους κανουν αναγομωση, αλλα εγω δεν το εχω κανει ποτε και γι'αυτο το λεω με επιφυλαξη. Στο νερο των ρυτινων (οπως και της Α.Ο) ΔΕΝ ΖΕΙ ΨΑΡΙ (ετσι ξερω, δεν ειμαι χημικος-υδροβιολογος), γι'αυτο πρπει να κανεις επανατοποθετηση των ηλεκτρολυτων (οπως και στην Α.Ο). Υπαρχουν και καποια ετοιμα συστηματα σε καταστηματα του εξωτερικου για ενυδρεια, αλλα δεν εχω ασχοληθει καθολου. Εγω διαθετω ενα φιλτρακι που υπηρχε πριν πολλα χρονια στο Ελληνικο εμποριο (για ενυδρειο), αλλα η παραγωγη του σταματησε. Ετσι αναγκαστηκα να ψαχνω για πατεντες και εφτασα στις ρυτινες αυτου του τυπου, που ειναι παρομοιες με τις δικες του. Ελπιζω να βοηθησα λιγο.- :chair:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Επειδη διαβασα και το αλλο θεμα (αυτο που"ξεθαψες"), το νερο βγαινει με μηδενικες τιμες στις σκληροτητες (οπως και στην Α.Ο) και "ψευδη" ενδειξη στο ΡΗ.- :chair:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Στο νερο των ρυτινων (οπως και της Α.Ο) ΔΕΝ ΖΕΙ ΨΑΡΙ (ετσι ξερω, δεν ειμαι χημικος-υδροβιολογος), γι'αυτο πρπει να κανεις επανατοποθετηση των ηλεκτρολυτων (οπως και στην Α.Ο).

Βοηθησες και με το παραπανω, απλα εδω αν μπορεις να μου εξηγησεις πως επανατοποθετουμε ηλεκτρολυτες?

τι εννοεις? :chair:

Επισης δεν καταλαβα αυτο με το μεγαλο κοστος, για τις ΑΟ μιλας?

Αρα συμπερασμα? το δουλευεις χρονια αυτο να υποθεσω?

Οσο για τις ρητινες θα ηταν χρησιμο να μου πεις σε παρακαλω ποιες ακριβως χρησιμοποιεις? (οι οποιες θα ξερουμε τουλαχιστον οτι εχουν τα σωστα αποτελεσματα)

εισαι ικανοποιημενος?

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

ηλεκτρολυτες ειναι ουσιες που προσθετεις εκ των υστερων στο καθαρο νερο σου (καθαρο ειτε με ρητινες ειτε απο ΑΟ)

ειναι σκευασματα που αγοραζεις στα ψαρομαγαζα και ειναι συνηθως σε μορφη σκονης που διαλυεις στο νερο πριν το προσθεσεις στο ενυδρειο σου

Link to comment
Share on other sites

Για το μεγαλο κοστος μιλαει για τις ρυτινες. (την συχνη αντικατασταση τους)

Στη συγκριση βαλε και οτι,

η οσμωση θελει καθε 6 μηνες αλλαγη προφιλτρα και καθε 2-4 χρονια τη μεμβρανη (αναλογα το νερο της βρυσης και τα λιτρα που βγαζεις).

Ενας τροπος να μη πετας πολυ νερο και να μη βαζεις εξτρα ηλεκτρολυτες ειναι να κανεις μιξη νερου ΑΟ και βρυσης.

Δεν θελει πολυπλοκο και με κοστος καθαρισμα (flushing για ενα λεπτο καθε μηνα αρκει)

Φυσικα για τη σταθερητητα των τιμων θα πρεπει να ελεγχεις συχνα και το νερο της βρυσης καθως οι τιμες αλλαζουν αναλογα τις εποχες αλλα και απο αλλους λογους κατα περιοχες.

Τον ελεγχο δεν θα τον γλυτωνες ουτε και με τη χρηση ρυτινων.

Αν βαζεις 100% ΑΟ ξεκινας απο μηδενικες τιμες στη σκληροτητα και ρυθμιζεις εσυ με τους ηλεκτρολυτες την τιμη της. Ετσι αποφευγεις τις συνεχεις μετρησεις.

Καπου κερδιζεις και καπου χανεις σε ολες τιμς μεθοδους.

Αν εχεις χωρο να στησεις ενα μεγαλο δοχειο περισυλλογης του "αχρηστου" νερου απο την ΑΟ, μπορεις να το χρησιμοποιησεις σε αλλες δουλειες (με μια αντλια μεσα, βρυση στο δοχειο και λαστιχο).

Ποτισμα, πλυσιμο βεραντων, αυτοκινητου ακομα και στο καζανακι αν μπει το δοχειο στο παταρι ή και το θερμοσιφωνο.

Η τιμη μιας αξιοπιστης οσμωσης και των ανταλακτικων της εχει μειωθει θεαματικα σε σε σχεση με τα προηγουμενα χρονια,

Βρισκεις αξιοπρεπη ΑΟ 3 σταδιων 190 λιτρα την ημερα (λεει, 6 λιτρα την ωρα βγαζει εμενα και πεταω 15) με 60€ και μεμβρανη με 40-50€

ΥΓ στα 740 λιτρα δεν χρειαζονται (συνηθως) τοσο συχνες αλλαγες ή ιδιο ποσοστο οσο σε μικροτερα ενυδρεια, ψαξε το κι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με "κραταει" απο την ΑΟ ειναι το νερο που "πετιεται"... τωρα για το κοστος της ρητινης απο οτι καταλαβα ειναι σχετικο παλι, δηλαδη αν φτιαξεις ενα σωληνα 1μετρου ο οποιος "καθαριζει" 2 τονους νερο συμφωνα με τις αλλαγες νερου (σε φυσιολογικα επιπεδα) 1/3 καθε 1,5 μηνα ειναι γυρω στα 220 λιτρα καθε 1,5 μηνα

3 μηνες 440

6 μηνες 880

12 μηνες 1760 ... στο περιπου ολα αυτα

οποτε τις καθαριζεις καθε χρονο περιπου...

ξερω γω, πως το βλεπετε?

Link to comment
Share on other sites

Για υπολογισε ποσα λιτρα ρυτινης θελεις για ενα σωληνα μηκους ενος μετρου και διαμετρου 15 εκ. Πολλαπλασιασε με 10-15 ευρω το λιτρο και τοτε θα βρεις το κοστος καθε γεμισματος. Το καθε γεμισμα δεν θα εχει σταθεροτητα στο χρονο αντικαταστασης γιατι οπως εγραψα, εξαρταται απο το νερο που θα καθαριζει. Επισης εγραψα ηδη το ειδος της ρυτινης (Mixed Bed) αλλα δεν διαβαζεις προσεκτικα. Οι ρυτινες ειναι δυο τυπων: Ανιοντων και Κατιοντων. Εμεις χρειαζομαστε και των δυο, οποτε αγοραζουμε αυτες που ειναι ανακατεμενες (το ονομα δεν ειναι απολυτως σιγουρο, γιατι μπορει να το χρησιμοποιει μονο η εταιρια της οποιας το προιον αγοραζω εγω). Συμφωνω με τον Delta66 οτι με αυτες τις τιμες στις Α.Ο, ειναι πλεον μονοδρομος. Σε περιπτωση παντως αγορας προιοντος (ετοιμου συστηματος Κατι-Ανι) απο καταστημα του εξωτερικου, σε αυτα που γραφω ειναι σιγουρο οτι τα δεδομενα αλλαζουν. Ψαξτο λιγο παραπανω.- :chair:

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα... ακρη ακομα δεν μπορω να βγαλω...

δηλαδη ρε παιδια αν βαλω ΑΟ στις αλλαγες τις ταξεως του 30% (ειναι περιπου 220 λιτρα) ποσο νερο θα "πεταω" ??? αυτο με τρομαζει.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε τα πράγματα είναι απλά αυτό που κάνεις εσύ (δηλαδή ψάχνεσαι) καλά το κάνεις, αλλά πιο μπροστά από εσένα το έχουν κάνει και άλλοι (δηλαδή ψάχτηκαν) και κατέληξαν οι περισσότεροι στην ΑΟ.

Η ΑΟ έχει μόνο προτερήματα με το μοναδικό μειονέκτημα την σπατάλη νερού που την θεωρώ προσωπικά αμελητέα. Αυτό που σπαταλάμε εμείς σε νερό σε όλοι την διάρκεια της ζωής μας το σπαταλαει ένας αγρότης σε μια μέρα με το λάθος πότισμα που κάνει, δυστυχώς έτσι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο μετα απο ολα αυτα με βλεπω να καταληγω σε αφρικανες και αντε γεια ΑΟ και ΑΕ και ΕΕ :chair:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...