Jump to content

ΜΑΥΡΕΣ ΚΗΛΙΔΕΣ!!


Recommended Posts

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΜΑΥΡΕΣ ΚΗΛΙΔΕΣ ΣΕ 2 ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΟΥ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΤΟ CONTRASPOT ΤΗΣ TETRA ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ. ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΟΥΝ Κ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΨΑΡΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΚΗΛΙΔΕΣ ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?

post-376-1140381500_thumb.jpg

post-376-1140381642_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι κηλίδες εμφανίστηκαν ξαφνικά; Τα ψάρια είναι καινούργια στο ενυδρείο;

Οι τιμές ph-kh-gh-θερμοκρασία ΝΟ3,ΝΟ2,ΝΗ4 ποιες είναι;

Μάλλον πρόκειται για κάποιο παράσιτο αντίστοιχο του ich. Με τη θεραπεία που έκανες καλό θα ήταν να ανέβαζες λίγο και τη θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχουν τα ψάρια σου λέγετε black spot disease ή αλλιώς black ick.

Για την θεραπεία μπορείς να χρησιμοποιήσεις διάλυμμα Methylen Blue ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΛΛΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ !!!

ΠΡΟΣΟΧΗ !!! Το Methylen Blue καταστρέφει όλα τα βακτήρια στα φίλτρα σου για αυτό και πρέπει η θεραπεία να γίνει σε ξεχωριστό ενυδρείο.

Επίσης μπορείς να βρείς και σε προιόντα διαφόρων εταιρειών φάρμακα που το καταπολεμούν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχουν τα ψάρια σου λέγετε black spot disease ή αλλιώς black ick.

Για την θεραπεία μπορείς να χρησιμοποιήσεις διάλυμμα Methylen Blue ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΛΛΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ !!!

ΠΡΟΣΟΧΗ !!! Το Methylen Blue καταστρέφει όλα τα βακτήρια στα φίλτρα σου για αυτό και πρέπει η θεραπεία να γίνει σε ξεχωριστό ενυδρείο.

Επίσης μπορείς να βρείς και σε προιόντα διαφόρων εταιρειών φάρμακα που το καταπολεμούν.

12164[/snapback]

ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΕΙΧΑΝ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΚΗΛΙΔΕΣ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΤΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ. ΤΑ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ 1 ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΕΞΑΠΛΩΣΗ ΤΩΝ ΚΙΛΙΔΩΝ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥΣ. ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΜΩΣ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΟΤΙ ΑΠΟΚΤΗΣΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΨΑΡΙΑ ΕΝΑ LABIDOCHROMIS SP. YELLOW ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΚΗΛΙΔΑ ΔΕΞΙΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΟΥ. ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΛΥΜΑ ΤΟ ΜETHYLEN BLUE? ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΕΔΩ ΠΟΥ ΜΕΝΩ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΥΣΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το βρίσκεις δοκίμασε να αναιβάσεις την θερμοκρασία στους 28-29 και να ρίξεις στο ενυδρείο αλάτι για κιχλίδες στην δοσολογία που λέει η συσκευασία που θα αγοράσεις από το LFS.

Link to comment
Share on other sites

Οι μαύρες κηλίδες είναι παράσιτα που πολλές φορές ενώ έχουν θεραπευτεί τα ψάρια καποιες ή όλες μπορεί να παραμείνουν στα ψάρια. Επίσης πολλές φορές θεραπεύονται μόνες τους. Πάντως αν θες δοκίμασε κάποιο φάρμακο και πες μας :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...