Jump to content

Cyphotilapia Frontosa


sarevock

Recommended Posts

Παιδια καλημερα, εχω μια απορια πανω στην Cynotilapia frontosa

ποιες οι διαφορες μεταξυ "“Burundi” και “Zaire blue” ? και γιατι εχουν τοση μεγαλη διαφορα στην τιμη?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να μην ανοιγω νεο θεμα παιδια ακυρωστε τι ρωταω στο πρωτο ποστ :)

Τωρα θελω μια μικρη βοηθεια στο θεμα τροφης για 3 ψαρια:

1) Με ποιες τροφες ειναι το σωστο να ταιζω τις φροντοζες?

2) Με ποιες τροφες ειναι το σωστο να ταιζω τους καλβους?

3) Με ποιες τροφες ειναι το σωστο να ταιζω τα γατοψαρα synodontis

Θα ηταν παρα πολυ χρησιμο αν υπηρχαν Links απο τα προτεινομενα σκευασματα τροφων :)

Ευχαριστω πολυ παιδια! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

www.fishprofiles.com

Link to comment
Share on other sites

www.fishprofiles.com

Βασικα δεν το εθεσα σωστα το ερωτημα, το τι τρωνε ξερω εχω διαβασει, το ποια σκευασματα (εταιριες) προτεινεται εσεις θελω να μαθω! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν το εθεσα σωστα το ερωτημα, το τι τρωνε ξερω εχω διαβασει, το ποια σκευασματα (εταιριες) προτεινεται εσεις θελω να μαθω! :rolleyes:

Εγω ταιζα με Omega One,και δεν ειχα ποτε προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ταιζα με Omega One,και δεν ειχα ποτε προβλημα.

Thanks Dias :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σαν εταιρια μου αρεσουν πολυ οι τροφες της Tropical. Εγω τετοιες ταιζω.

Απλα δεν ξερω για την περιπτωση σου τι ειναι πιο καταλληλο...

Link to comment
Share on other sites

Σαν εταιρια μου αρεσουν πολυ οι τροφες της Tropical. Εγω τετοιες ταιζω.

Απλα δεν ξερω για την περιπτωση σου τι ειναι πιο καταλληλο...

Thanks Γιωργο :rolleyes:

Δεν υπαρχει και καποιος φροντοζακιας στο site να μας πει... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω frontozes αλλά στα δικά μου τους δένω με πετονιά σε μία mopani ενα 20ευρω και παραγγέλνουν ότι θέλουν! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Βρηκα αυτο τι λετε?

Tropical Tanganyika is a special multi-ingredient flake food formulate for cichlids from Lake Tanganyika, and also those from the genera Altolamprologus, Julidochromis, Lamprologus, Neolamprologus, Cyprichromis, Paracyprichromis and other fish with a primarily carnivorous diet. Tropical Tanganyika contains top quality proteins, including krill (12%) and squid (3%), which provide a great source of exogenous amino acids. Tropical Tanganyika has been designed to have an excellent palatability, so that it appeals to fussy and demanding fish. This food has also been enriched with Spirulina (8%) to help regulate digestion and enhance disease resistance. By regularly feeding this food, you will ensure the healthy development of your fish and stimulate spawning.

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να τις ταιζω γαριδες, καβουροψυχες κατεψυγμενες? (αυτες που εχουν στα μαρκετ)

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι πράγματι καβουρόψυχες ναι .

Και μύδια μπορείς να βάλεις μέσα στη ποικιλία τροφής που θέλεις να τους δώσεις .

Πάντα για όλα πρέπει να υπάρχει μέτρο .

Εγω σε γενικές γραμμές προτιμώ τις έτοιμες τροφές του εμπορίου σε βυθιζομενα πελετς μια ποικιλία , και σαν συμπλήρωμα όλα τα άλλα που αναφέρεις τα κατεψυγμένα .

Υπάρχουν στην αγορά και κατεψυγμένες τροφές έτοιμες εξειδικευμένες .

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν ειναι καλο το "κυριο μενου" να ειναι γαριδες , μυδια καλαμαρια?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι κατεψυγμενες τροφες του εμποριου ή δικιας σου προτιμησης

5-6 φορες την εβδομαδα και 1 φορα μια τροφη με σπιρουλινα ειναι το

καλυτερο κατα την γνωμη μου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει προβλημα.... :thumbup:

Προσφατα αγορασα 5 φροντοζες κατα πασα πιθανοτητα burundi με καποιες ενστασεις για γυρω περιοχες...

Ειχα σκοπο να βγαλω ενα χαρεμακι 1 alpha male και 4 θυληκα...

Σημερα παρατηροντας τα συνεχεια για κανα 10 ημερο βλεπω οτι κατα πασα πιθανοτητα εχουμε 3 αρσενικα και (ελπιζω) 2 θυληκα...

εχω εναν αρσενικο ο οποιος απο την πρωτη μερα "επιασε" περιοχη και δεν αφηνε ουτε... "pellet" να πλησιασει...

σημερα νομιζω οτι εχω ακομη 2 αρσενικα... οσο μπορουν να φανουν δηλαδη κυριως απο το ..."οργανο" τους...

ελπιζω να κανω λαθος.... ελπιζω...

Αυτοι οι 3 λοιπον τσαμπουκαδες πλακωνονται συχνα πυκνα με αποτελεσμα να δαγκωνουν ο ενας τα πτερυγια του αλλου... :thumbup: ...

τωρα τι γινεται?

Δεν μπορω να τα πιασω με αποχη και να τα παω πισω... ειναι αδυνατο...

Σκεφτηκα να βαλω λιγεσ θυληκες αλλα τα λιτρα μου δεν ειμαι σιγουρος οτι θα "σηκωσουν" 2 θυληκες ακομα... τι λετε?

Τι αλλο μπορω να κανω?

Αντε πες οτι εχω 1 alpha male και ακομα 1 beta male ... ο τριτος? θα τον ριμαξουν?

...βοηθατε... :D

Link to comment
Share on other sites

Νηστικά για 2-3 μέρες και ψαροπαγίδα

και παρακάλα να πιάσεις αυτό που θέλεις.......

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να φτιαξεις και δικη σου τροφη,αλλα το μυδι με μετρο

Υπαρχει καποιος... "τσελεμεντες" ?

κατι ειχε παρει το ματι μου για μπλεντερ και γαριδες,σπανακια και κατι τετοια... αλλα δεν κρατησα το λινκ.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για τις κιχλίδες μου φτιάχνω αυτό το μείγμα (european shrimp mix)

με αναλογία 1/3 γαρίδες, 2/3 μπιζέλια, ενώ εκτός από ψαρο-βιταμίνη (seachem nourish ή sera fishtamin) βάζω και σκόρδο φρέσκο ή seachem garlic.

Φτηνές κατεψυγμένες γαρίδες βρίσκω στο LIDL ή στο IKEA ή στη λαική (γάμπαρι).

Είναι ένα πολύ γνωστό μείγμα με πολύ καλές διατροφικές ιδιότητες.

Μαζί με τα μπιζέλια μπορείς να προσθέσεις και ελαφρά ζεματισμένο σπανάκι, μπρόκολο ή κάτι άλλο σχετικό. Όσο πλησιάζεις προς παμφάγα ή σαρκοβόρα ψαράκια αυξάνεις την αναλογία υπερ των γαρίδων και μειώνεις τα χορταρικά.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε : Οι γαρίδες να ΜΗΝ ειναι αποφλοιωμένες.Και βέβαια προσθέτουμε και μια κουταλιά σούπας σπιρουλίνα.

Φιλικά Σωκράτης :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω..!

Μετα φανταζομαι το βαζουμε στην καταψυξη... οταν ερθει η ωρα να ταισουμε?

πως το ξεπαγωνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω..!

Μετα φανταζομαι το βαζουμε στην καταψυξη... οταν ερθει η ωρα να ταισουμε?

πως το ξεπαγωνουμε?

Βεβαίως στη κατάψυξη.Κάποιοι το χωρίζουν σε πλαστικές παγοκυψέλες όποτε έχουν ετοιμους κύβους και ταίζουν άλλοι αφού βάλουν την πίττα ( κοίτα το link που σου έδωσε ο Ανδρέας ) στη ψύξη για λίγο μετά την βγάζουν , την χαράζουν κάθετα και οριζόντια ώστε να δημιουργηθούν πάλι κύβοι και μετα στη ψύξη.Ετσι όποτε θέλουν να ταίσουν αφαιρούν - αφού είναι χαραγμένα - τον κύβο που θέλουν.

Το ξεπάγωμα γίνεται με δυο τρόπους απο την πείρα μου :

1. Εγώ το βάζω σε δίκτυ με μανταλάκι ( απο petshop ) και με βεντούζα το συγκρατώ στο μπροστινό τζάμι και ξεπαγώνει σιγά μέσα στο ενυδρείο ενώ τα ψάρια τρώνε.Γίνεται πανικός.

2.Ο άλλος τρόπος βάζεις τον κύβο σε ενα ποτήρι με νερό ενυδρείου το ξεπαγώνεις και το ρίχνεις σιγά - σιγά

μέσα στο ενυδρείο .Και πάλι πανικός.

Φιλικά Σωκράτης :thumbup:

Υ.Γ. Μια διόρθωση μόνο, η frontosa λέγεται Cyphotilapia και όχι Cynotilapia.Η afra λέγεται cynotilapia afra και είναι malawi mbuna . Οσον αφορά την σπιρουλίνα που σου γράφω πιο πάνω εννοώ καθαρή σπιρουλίνα σε σκόνη.

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Μια διόρθωση μόνο, η frontosa λέγεται Cyphotilapia και όχι Cynotilapia.Η afra λέγεται cynotilapia afra και είναι malawi mbuna .

...ναι, η ταχυτητα βλεπεις! :thumbup:

Ωραια! οποτε πρεπει σιγα σιγα να πειραματιζομαι με τα υλικα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...