Jump to content

Φωτισμος


Panos1990

Recommended Posts

Εχετε καμια ιδεα πως να βαλω λαμπες σε καπακι απο 75λτ.. Ειναι βιοτοπικο αμαζονιου και θελω να προσθεσω καποια φυτα (Anoubias, Microsorum, Ceratophyllum, Vallisneria) ειναι ευκολα φυτα, και προσορινα εχω βρει μια λυση (μια λαμπα πισω,πανω απο το ενυδρειο) αλλα θελω να ειναι ολοκληρομενο. Οπως καταλαβενεται ειναι ευκολα φυτακια και δεν θελει και το ψαρακι (piranhas) πολυ φως.. Εχεται να μου προτινεται κατι ?

Eυχαριστω...!!!!!!!!!! :chair:

Link to comment
Share on other sites

Ενα φωτιστικο... Το φωτιζει καλα αλλα οχι αρκετα... Να φοτο

Link to comment
Share on other sites

Καμια ιδεα ρε παιδια ?? Εχω σκεφτει να παρω τ5 λαμπες και να τις βδωσω απο κατω αλλα υπαρχει προβλημα με την υγρασια.................

Link to comment
Share on other sites

Για την υγρασια γιατι δεν βαζεις ενα κατι σαν προστατευτικο τζαμι αντιστοιχο της επιφανειας του ενυδρειου? γιατι οσο να ναι με τους υδρατμους θα εχεις προβλημα....

(αν κολουσες δηλαδη 2 κοντρες τζαμια και πανω σε αυτες "καθοτανε" το μεγαλο τζαμι-καπακι)

σιγουρα οι εμπειροτεροι θα σου βρουνε σωστες λυσεις εδω μεσα

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σκεφτομουνα και εγω.. Να βαλω ενα τζαμι απο πανω αντι για καπακι, να ανοιξω καμια τρυπα να βγενουν σωληνες απο φιλτρο εξω, και απο πανω να βαλω τις λαμπες... Θα φενεται λιγο ασχημα αλλα δουλεια θα κανει.. Ευχαριστω..!! :)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως το καλύτερο και ομορφότερο που μπορείς να φτιάξεις είναι ένα ξύλινο καπάκι από κόντρα πλακέ θαλάσσης! Πρέπει να υπάρχουν θέματα παιδιών εδώ στο φόρουμ που έχουν παρουσιάσει τέτοιες κατασκευές! :)

Όσο για το γυάλινο καπάκι πάνω από την επιφάνεια του νερού είμαι λίγο αντίθετος... Και αυτό διότι με την υγρασία και την εξάτμιση σιγά-σιγά θα θολώνει το τζάμι από τα άλατα με αποτέλεσμα οι λάμπες που θα είναι από πάνω να έχουν μειωμένη απόδοση στο φωτισμό του ενυδρείου, μείωση που μπορεί να φτάσει μέχρι το 40%... :)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δκιο για τα αλατα, δεν το σκεφτηκα καθολου.... Θα το ψαξω τοτε για κοντρα πλακε.. Ευχαριστω πολυ!!!!!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γιωργο με προβληματισες τωρα... γιατι και εγω κατω απο το καπακι με τις λαμπες εχω 3 συρωμενα τζαμια... οποτε πρεπει να ριχνω καθαρισμα συχνα-πυκνα...

Thanks! :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντος αν φτάνει στο γυάλινο καπάκι νερό μόνο από εξάτμιση και όχι από πιτσιλιές του φίλτρου ή αεραντλίας, είναι 100% καθαρό νερό χωρίς άλατα, οπότε και το τζάμι δεν θα θολώνει...

...καλό όμως είναι να ελέγχεις το τζάμι και να το καθαρίζεις από τυχόν άλατα όταν χρειάζεται με ξυδόνερο που τα διαλύει... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...