Jump to content

Tetratec Ex-1200


sarevock

Recommended Posts

Αν ειχατε το παρακατω φιλτρο με τι υλικα θα το εξοπλιζατε για καλυτερη βιολογια? :)

Καλαθι 1: ?

Καλαθι 2: ?

Καλαθι 3: ?

Καλαθι 4: ?

post-9275-1226656317_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απλά τα πράγματα!

Στο κάτω καλαθάκι μπλε σφουγγάρι χαμηλά, μετά Sera Siporax (παραγγελία από εξωτερικό φυσικά) μέχρι και το πρώτο καλαθάκι πάνω και από πάνω ενυδρεικό βαμβάκι. Μπορείς να αποφύγεις το βαμβάκι (και φυσικά να κερδίσεις σε Siporax :) ) αν βάλεις προφίλτρα στις εισόδους του φίλτρου σου!

Με αυτόν τον τρόπο πετυχαίνεις ένα φουλ βιολογικό φίλτρο, με σωστή κυκλοφορία του νερού μέσα σε αυτό (λόγο σχήματος του Siporax) και με έναν απλό μηχανικό καθαρισμό με το μπλε σφουγγάρι, το ενυδρειακό βαμβάκι και τα προφίλτρα! Απλά SUPER!!!

Link to comment
Share on other sites

Οποτε αν σε περιπτωση που το γεμισω με siporax θα στραγγισω τα υπαρχοντα σφουγγαρια πανω στο siporax ετσι?

Τωρα αυτο το ..."μπλε" σφουγγαρι που το βρισκω? δεν μπορω να αφησω ενα απο τα μαυρα?

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ! Λέω ΑΥΤΟ! Χύμα πράμα!

Link to comment
Share on other sites

Το μαυρο ειναι ανθρακας και οχι δεν πρεπει.Υπαρχει μπλε σφουγγαρι και στο νετ αλλα και στο πετ σοπ...

Link to comment
Share on other sites

Το μαυρο ειναι ανθρακας και οχι δεν πρεπει.Υπαρχει μπλε σφουγγαρι και στο νετ αλλα και στο πετ σοπ...

Ο ανθρακας νομιζω ειναι το νουμερο 4 στην φωτο πιο πανω...

Το μαυρο σφουγγαρι ειναι : Tetra Tec BF Biological Filter Foam reliably removes medium-sized particles. Highly active biological filtration

:)

Link to comment
Share on other sites

Τωρα αυτο το ..."μπλε" σφουγγαρι που το βρισκω? δεν μπορω να αφησω ενα απο τα μαυρα?

Υπάρχει χύμα μπλε σφουγγάρι που το κόβεις όπως θες. Το μαύρο έχει (θεωρητικά) άνθρακα πάνω του για χημικό καθαρισμό, κάτι το οποίο δεν είναι απαραίτητο. Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να διώξεις τον άνθρακα από το μαύρο σουγγάρι... :)

Link to comment
Share on other sites

Ο ανθρακας νομιζω ειναι το νουμερο 4 στην φωτο πιο πανω...

Το μαυρο σφουγγαρι ειναι : Tetra Tec BF Biological Filter Foam reliably removes medium-sized particles. Highly active biological filtration

:)

Αν είναι έτσι... OK!

Link to comment
Share on other sites

Οποτε αν σε περιπτωση που το γεμισω με siporax θα στραγγισω τα υπαρχοντα σφουγγαρια πανω στο siporax ετσι?

Μπλε σαν και αυτο?

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/86e...0sponge%20fine/

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Οποτε αν σε περιπτωση που το γεμισω με siporax θα στραγγισω τα υπαρχοντα σφουγγαρια πανω στο siporax ετσι?

Μπλε σαν και αυτο?

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/86e...0sponge%20fine/

Αυτό είναι για τα εσωτερικά φίλτρα της Juwel. Υπάρχει χύμα της Dennerle αλλά δεν το βρήσκω τώρα στο νετ. Υπάρχει σε κατάστημα της Αθήνας. Αν θες ΠΜ να σου πω....

Link to comment
Share on other sites

Ok thanks Νικο :)

Οσο για τα υπαρχοντα σφουγγαρια (ξερω γινομαι κουραστικος) τα στραγγιζω πανω στο siporax οταν το βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Ok thanks Νικο :)

Οσο για τα υπαρχοντα σφουγγαρια (ξερω γινομαι κουραστικος) τα στραγγιζω πανω στο siporax οταν το βαλω?

Ναι, και μάλιστα αν σε παίρνει, άσε καποια σφουγγάρια που έχουν βακτήρια πάνω τους μέσα στο φίλτρο, βάλε γι'αρχή λιγότερο siporax και μετά από 3-4 βδομάδες τα βγάζεις και συμπληρώνεις siporax.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

update

Αλλαξα υλικο χθες και εβαλα siporax !

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Τωρα αυτο το ..."μπλε" σφουγγαρι που το βρισκω?

Πουλανε σε ολα τα ενυδρειακα καταστηματα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν παρω αυτο μπορω να το "δουλεψω" σε οτι σχημα θελω ετσι? (εννοω να το κοψω) ,

αλλη μια απορια ειναι αν μπορω να το δουλεψω και σαν προφιλτρο... τι λετε?

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν παρω αυτο μπορω να το "δουλεψω" σε οτι σχημα θελω ετσι? (εννοω να το κοψω) ,

αλλη μια απορια ειναι αν μπορω να το δουλεψω και σαν προφιλτρο... τι λετε?

Μία χαρά είναι!!! Και φυσικά κάνει και για προφίλτρο, αλλά θα πρέπι ή να βρει κάποιο "δοχείο" να το βάλεις (εγώ έχω "βαρελάκια" της TUNZE) ή να τα διαμορφώσεις έτσι ώστε να φορεθούν σωστά στις εισόδους των φίλτρων σου!

Link to comment
Share on other sites

Για προφιλτρο καλυτερα με μεγαλυτερες τρυπες για να μην στομωνει γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΕΝΩΧΛΩ ΠΙΟΣ ΤΟ ΕΒΑΛΕ ΑΓΓΕΛΙΑ? ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ 2 ΤΕΤΡΑ 1200 ΕΓΩ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΧΩ ΔΩΚΙΜΑΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΕΙΧΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΠΙΔΩΣΕΙΣ ΩΣ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ>>>

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΕΝΩΧΛΩ ΠΙΟΣ ΤΟ ΕΒΑΛΕ ΑΓΓΕΛΙΑ?

Ε?

ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ 2 ΤΕΤΡΑ 1200 ΕΓΩ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ

Το υλικο αλλαξε...

ΕΧΩ ΔΩΚΙΜΑΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΕΙΧΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΠΙΔΩΣΕΙΣ ΩΣ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ>>>

Θα δοκιμασω και ο καιρος θα δειξει

Ασε που εδω που τα λεμε σκεφτομαι να το σουταρω το 1200 και να παρω ενα δευτερο eheim 2080

:rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

για το ενυδρειο που θες να στισεις αν ειναι για αυτο σου προτεινο 2 1200 τετρα και αν θες γαματα αποτελεσματα βαλε υλικα μεσα τις aheım και τηα εισαι ο πρωτος... απο εκει και μετα αν μπορεις να διαθεσεις αρκετα λεφτα εχει ενα τις aheım pro αλλα ειναι γυρο στο 600ευρω

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 φιλτρα

1 tetratec 1200

1 eheim 2080

με (πλεον) βιολογικο υλικο και τα 2, το 1200 εχει παρα πολυ μικρο καδο εδω που τα λεμε και γενικα σε θεμα ποιοτητας απο οτι βλεπω μεχρι τωρα ειναι πολυ "λιγο" σε σχεση με την Eheim, οποτε σκεφτομαι για αργοτερα ακομα ενα 2080...

Link to comment
Share on other sites

[θα εισαι ολα τα λεφτα μετα :rolleyes: δεν μου ειπες ομως πιος εβαλε αγγελια για ouarou?

Link to comment
Share on other sites

[θα εισαι ολα τα λεφτα μετα :rolleyes: δεν μου ειπες ομως πιος εβαλε αγγελια για ouarou?

[off-topic]

Αν εννοεις τα ΠΜ σου ειπα εσυ να βαλεις αγγελια [/off-topic]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...