Jump to content

Αυγά?


Mixalis

Recommended Posts

Γεια σας,

εδώ και δυο μέρες η θυληκιά μπαινοβγαίνει συνέχεια απο απο την σπηλια του αρσενικού....απο αυγά ομως τίποτα :) ....τι θα μπορούσε να συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν οι διαστάσεις της σπηλιάς να είναι λίγο μεγαλύτερες από αυτό που πρέπει θα ζορίζεται ο αρσενικός να την στριμώξει... Υπομονή και θα τα ξανακαταφέρει :)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο φίλε Storm. Οι σπηλιές είναι προτιμότερο να έχουν πάτο, ή να αφήνεις από κάτω χαλίκi? Έχω μόνο καρύδες, οπότε ....

Link to comment
Share on other sites

Με πάτο είναι καλύτερα. Τα δικά μου sp3 δεν μπήκαν ποτέ σε καρύδα αντίθετα όταν έβαλα σπηλιά γέννησαν σχετικά γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε, θα πρέπει να ψάχνω για σχιστόλιθο τώρα... Ευχαριστώ κ πάλι φίλε..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε trooper...τελικά ήταν θέμα χρόνου :thumbup:

Αυτή τη φορά είναι πολύ περισσότερα τα αυγά :):):thumbup:

Σκέφτομαι να τα βάλω σε γεννίστρα μέσα στο ενυδρείο.

Στη γεννήστρα θα ήταν καλύτερα να βάλω άμμο η σαλιγκάρια για να τρώνε τη γλίτσα που πιάνει ο πάτος?

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις και σαλιγκάρια (πχ Apple Snails) θα σου φάνε και τα αυγά... δοκιμασμένο :)

Εγώ έβγαλα μωρά πριν από 4-5 μέρες. Τα έβαλα σε μία γυάλα με έναν θερμοστάτη και μία αεραντλία (χωρίς φίλτρο). Κάνω αλλαγές νερού 50% από το κυρίως ενυδρείο 3 φορές ημερησίως, έτσι ώστε να μην ανεβάζει ανεπιθύμητες τιμές. Φρόντισε μετά την 2-3 μέρα που θα σκάσουν τα αυγουλάκια να τα ταϊζεις ΠΟΛΛΕΣ φορές ημερησίως από λίγο και με πολύ κάλη και θρεπτική τροφή (spirulina).

Όταν μεγαλώσουν λίγο και δεν θα κινδυνεύουν μπορείς να τα ρίξεις στο κυρίως ενυδρείο σου. Επίσης υπάρχει και ένας άλλος τρόπος διατροφής για τα πολύ μωρά (infusoria). Τώρα δεν προλαβαίνω να σου γράψω την διαδικασία για΄τι πρέπει να φύγω. Θύμισε μου με ΠΜ να στην πω.

Link to comment
Share on other sites

Τα αυγά εκκολαύθηκαν :P:glare::thumbup::buttrock:

Έχω βάλει τα μισά σε γεννήστρα στο ενυδρείο,και τα άλλα μισά τα έβαλα σε 12λιτρο ενυδρείο :)

Οι πρώτες φωτο δεν είναι και πολύ καλές....

post-4843-1227301306_thumb.jpg

post-4843-1227301332_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...