Jump to content

Replica Lava Stone


sarevock

Recommended Posts

Λοιπον, μου ρθε μετα απο διαβασμα για φενιζολ και πολυουρεθανη να φτιαξω μια ρεπλικα λαβα πετρα απο φενιζολ :P

Παρτε ενα γρηγορο δειγμα και πειτε μου γνωμες, βασικα εγινε πολυ προχειρα μα πααααααααρα πολυ προχειρα :glare:

μας πιεζει ο χρονος το ματς βλεπετε :)

Ποια ειναι η ρεπλικα? η αριστερη ή δεξια? :thumbup:

post-9275-1227373084_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω δεξιά :):P:glare::thumbup: Αλλά ερώτηση άσχετης: η λάβα δεν έπρεπε να είναι ε...... μαύρη; :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

σαν σχιστολιθος μου φαινεται αυτο που βλεπω, δεν μπορω να καταλαβω ποιο ειναι το πραγματικο και ποιο το αντιγραφο

θα μας πεις και τον τροπο;

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να συμφωνήσω και εγώ, η δεξιά μου φαίνεται πιο καλή. :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η ρεπλικα ειναι η ΔΕΞΙΑ... τα κομματακια φενιζολ που φαινονται στις πετρες ειναι επειδη απο το τριψιμο γεμισε ο τοπος!!!

-το φενιζολ ειναι DOW 5αρι το οποιο και ετριψα πολυ προχειρα με ενα σβουρακι.

-αλοιψα το φενιζολ με σιλικονη, το απλωσα δηλαδη μεχρι να καλυψει ολη την επιφανεια με ενα λαστιχενιο γαντακι

-κονιορτοποιησα μια μικρη ποσοτητα λαβας με σφυρι (Βεβαια ενας παλιος καλος μυλος για καφε θα βοηθουσε αλλα... και το σφυρι κανει δουλεια για σκονη!!!)

-πασπαλισα την σκονη πανω στην απλωμενη σιλικονη

Απο δευτερα θα δοκιμασω με φλογιστρο να δωσω περισσοτερη "φυσικοτητα" στο φενιζολ και να πειραματιστω με αλλες "σκονες" απο πετρες...

Το θεμα ειναι με τι βερνικι να την περασω για να την βυθισω?

Υπαρχει κατι παιδια σε αδιαβροχο βερνικι μη τοξικο? :)

Ψηφίζω δεξιά. Αλλά ερώτηση άσχετης: η λάβα δεν έπρεπε να είναι ε...... μαύρη;

Υπαρχει και κοκκινη και μαυρη λαβα.

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι με τι βερνικι να την περασω για να την βυθισω?

:) Υπαρχει κατι παιδια σε αδιαβροχο βερνικι μη τοξικο? :P

Link to comment
Share on other sites

Κατι πηρε το ματι μου διαβαζοντας για εποξικη ρητινη, βερνικι νερου και σκληρηντή...

εσεις με τι "χερι" μου προτεινεται να τις περασω?

Link to comment
Share on other sites

Κατι πηρε το ματι μου διαβαζοντας για εποξικη ρητινη, βερνικι νερου και σκληρηντή...

εσεις με τι "χερι" μου προτεινεται να τις περασω?

Για εποξειδική ρητίνη χρειάζεσαι κάποια που να είναι κατάλληλη για την εσωτερική βαφή ντεποζίτων πόσιμου νερού.

Τέτοια ρητίνη έχει, για παράδειγμα, η εταιρεία NEOTEX (είχα ρωτήσει παλαιότερα όταν έψαχνα ρητίνη για τη βαφή εσωτερικού background, μάλιστα είχα και ένα αναλυτικό διαφημιστικό το οποίο δυστυχώς δεν το βρίσκω τώρα).

Το θέμα είναι ότι δεν νομίζω ότι θα βυθιστεί η κατασκευή σου απλά επειδή θα το περάσεις με ρητίνη ή βερνίκι νερού.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Για εποξειδική ρητίνη χρειάζεσαι κάποια που να είναι κατάλληλη για την εσωτερική βαφή ντεποζίτων πόσιμου νερού. Τέτοια έχει για παράδειγμα η εταιρεία NEOTEX (είχα ρωτήσει παλαιότερα όταη ήθελα ρητίνη για τη βαφή εσωτερικού background, μάλιστα είχα και ένα αναλυτικό διαφημιστικό το οποίο δυστυχώς δεν το βρίσκω τώρα).

Το θέμα είναι ότι δεν νομίζω ότι θα βυθιστεί η κατασκευή σου απλά επειδή θα το περάσεις με ρητίνη ή βερνίκι νερού.

Φιλε Ανδρεα, την εποξειδικη ρητινη οπως αναφερεις την χρειαζομαι σαν ενα "φιλμ" προστασιας να ερθει δηλαδη και να "Δεσει" κατα καποιο τροπο την "σκονη" της πετρας. Σαν βερνικι δηλαδη τελικο.

Μηπως εννοεις αυτο?

Τωρα για το βυθισμα σιγουρα δεν θα βοηθησει καθολου, οταν ερθει η ωρα ΑΝ τελικα φτιαξω τεχνητα βραχια σιγουρα θα κολληθουν μαζι με κανονικες πετρες για να βυθιστουν!

Βασικα σημερα διαπιστωσα ενα προβλημα, οτι η χρηση σιλικονης για επαλοιψη ολης της κατασκευης δεν συμφερει ΚΑΘΟΛΟΥ... μπορω να χρησιμοποιησω αυτη την "εποξειδικη ρητινη" σαν κολλα πρωτα και μετα σαν δευτερο χερι σαν μονωση? ή πρεπει να παρω αλλη κολλα για την κολληση τις σκονης πανω στο φενιζολ?

Thanks! :)

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Ανδρεα, την εποξειδικη ρητινη οπως αναφερεις την χρειαζομαι σαν ενα "φιλμ" προστασιας να ερθει δηλαδη και να "Δεσει" κατα καποιο τροπο την "σκονη" της πετρας. Σαν βερνικι δηλαδη τελικο.

Μηπως εννοεις αυτο?

Τωρα για το βυθισμα σιγουρα δεν θα βοηθησει καθολου, οταν ερθει η ωρα ΑΝ τελικα φτιαξω τεχνητα βραχια σιγουρα θα κολληθουν μαζι με κανονικες πετρες για να βυθιστουν!

Βασικα σημερα διαπιστωσα ενα προβλημα, οτι η χρηση σιλικονης για επαλοιψη ολης της κατασκευης δεν συμφερει ΚΑΘΟΛΟΥ... μπορω να χρησιμοποιησω αυτη την "εποξειδικη ρητινη" σαν κολλα πρωτα και μετα σαν δευτερο χερι σαν μονωση? ή πρεπει να παρω αλλη κολλα για την κολληση τις σκονης πανω στο φενιζολ?

Thanks! :)

Ναι αυτή είναι ! Μπράβο σου την εντόπισες !

Η Αφορμή ήταν το thread του Χρήστου που πολύ σωστά σου παρέθεσε ο Orck.

Τώρα έχω ακόμη μία επιφύλαξη. Λες ότι θα κολλήσεις τα τεχνητά βράχια φελιζόλ μαζί με κανονικά για να βυθιστούν. Νομίζω ότι και εδώ θα έχεις πρόβλημα. Έχεις δοκιμάσει να κρατήσεις μπάλα στο βυθό?? Η δύναμη τςη άνωσης θα μπορέσει σε βάθςο χρόνου να συγκρατηθεί από την κόλληση της σιλικόνης; Μην ξεχνάς αότι το φελιζόλ που κολλάμες στον πάτο τελικά πιέζεται στη θέση του και από τις πέτρες που βρίσκονται πάνω του. Εδώ όμως με τα τεχνητά βράχια ίσως έχεις πρόβλημα. Εκτός αν τα κολλήσεις "κάτω" από άλλα αληθινά. Θέλω να πώ ότι έχει μεγάλη σημασία η διάταξη που θα φτιάξεις με κάτι τέτοιο, μην αρχίσουν αυτά και σου εκτινάσσονται στην επιφάνεια του ενυδρείου.

Γενικά το φελιζόλ είναι καλό υλικό για να φτιάξεις backgrounds (που θα είναι καλά κολλημένα και παχτωμένα) αλλά πέτρες..... ίσως για terranium ναι αλλά για ενυδρείο...

Για τη χρήση της ρητίνης ως κόλλας δεν είμαι σίγουρος (ο Χρήστος ίσως έχει καμιά ιδέα).

Θα μπορούσα εναλλακτικά να σου προτείνω το εξής:

Αφού το τελικό αποτέλεσμα που θέλεις είναι να έχεις βραχάκια που να μοιάζουν με λάβας, τότε πάρε οποιαδήποτε πέτρα- βότσαλο σε όποιο σχήμα σου αρέσει, (ακόμα και ελαφρόπετρες αρκεί να βυθίζονται) άλειψε τις με σιλικόνη και πέρνα τις με σκόνη λάβας.

Το τελικό αποτέλεσμα θα είναι πάλι το ίδιο ( πέτρες που θα μοιάζουν όλες με λάβας) και θα βυθίζονται

κιόλας.

Αυτή είναι μία τεχνική που χρησιμοποίησα εγώ στο αφρικάνικό μου με τη χρήση σιλικόνης και άμμου δύο τύπων ώστε να γίνουν πιο ομοιόμορφες οι διάφορες πέτρες που είχα (ειδικότερα, χρησιμοποίησα δύο είδη υλικού: χοντρόκοκκη άμμο Ιερισσού και ψιλό σκούρο χαλίκι, και πασπαλίζοντας τις διάφορες αληθινές και ψεύτικες πέτρες δημιούργησα μετά το στέγνωμα τους, κολλώντας τις ανάλογα, δύο διακριτές περιοχές).

Το βάρος πάντως μην σε τρομάζει τόσο !!

Δες και αυτό

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Ανδρεα ευχαριστω, μου εδωσεσ τροφη για περεταιρω σκεψεις...

(ναι το θεμα τουΧρηστου και εχω δει και εχω απαντησει κι ολας :) )

Ολα αυτα γινονται για το βαρος, αν και ολοι με εχουν καθησυχασει .... τεσπα αν ο κανονας ειναι 2,7kgr πετρας εκτοπιζουν 1 λιτρο νερου και 1lt ειναι περιπου 0.9kgr τοτε κατι γινεται...

τεσπα μεχρι να το στησω τελικα το Tanganyika με βλεπω στη συνταξη ... :P

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...