Jump to content

Προφίλτρο για Eheim 2211


d_lavr

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Υπάρχει σε κατάστημα στην Αθήνα προφίλτρο για eheim 2211, ή θα πρέπει να γίνει παραγγελία απο εξωτερικό?

Μπορεί να γίνει "πατέντα" (π.χ. με ένα κομμάτι μπλέ σφουγγάρι) ή θα υπάρξει πρόβλημα στην ροή του νερού?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Έγινε επεξεργασία - d_lavr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Υπάρχει σε κατάστημα στην Αθήνα προφίλτρο για eheim 2211, ή θα πρέπει να γίνει παραγγελία απο εξωτερικό?

Μπορεί να γίνει "πατέντα" (π.χ. με ένα κομμάτι μπλέ σφουγγάρι) ή θα υπάρξει πρόβλημα στην ροή του νερού?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Δεν ξέρω αν υπάρχει σε κατάστημα κάτι τέτοιο. Εγώ πάντως και στο 2211 που έχω και σε ένα 2224, έχω φτιάξει προφίλτρο με "χύμα" μπλε σφουγγάρι που πήρα από κατάστημα. Η ροή μειώνεται μόνο όταν στομώσει, οπότε το καθαρίζεις και όλα ok!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις χρησιμοποιήσει σφουγγάρι με ψιλές τρύπες υποθέτω. Σε τι διαστάσεις το έχεις κόψει?

Βρήκα ένα χοντρό σφουγγάρι, το έκοψα στο μήκος που το ήθελα και του άνοιξα τρύπα στη μέση για να το χώσω μέσα στο μπαστούνι. Ψιλές ή χοντρές τρύπες... εσύ θα αποφασίσεις ανάλογα με την μπίχλα του ενυδρείου σου και κάθε πότε θες (ή δεν θες) να ανοίγεις το φιλτράκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου. Απλά σκέφτομαι τι πυκνότητας σφουγγάρι να βάλω, με σκοπό να ανοίγω όσο το δυνατόν λιγότερο το 2211 για καθάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά για προφίλτρο έκοψα και έβαλα ένα κομμάτι σφουγγάρι και ομολογώ ότι λειτουργείάψογα.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω και κάτι άλλο επίσης.

Το φίλτρο (eheim 2211) μου παρουσιάζει κάποιο θόρυβο στο πάνω μέρος που βρίσκεται η αντλία όταν δουλεύει (σαν να συντονίζεται κατά κάποιο τρόπο). Η συνδεσμολογία του είναι με διπλά βανάκια εισόδου-εξόδου και το έχω κουνήσει αρκετές φορές μήπως και έχει μείνει αέρας καθόλου μέσα (δεν παίρνω και όρκο βέβαια ότι τα έχω καταφέρει 100%)

Έχετε καμμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Το ξανατσέκαρα για αέρα πάλι και δεν φαίνεται να υπάρχουν φυσαλίδες καθόλου στον κάδο. Η αντλία του 2211 συνήθως ακούγεται όταν δουλεύει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...