Jump to content

είναι αρκετό;


akkornteon

Recommended Posts

το σκέφτομαι από καιρό και πλέον το πήρα απόφαση, αλλά θέλω και την γνώμη σας.. για 55lt φυτεμένο με γαρίδες στο μέλλον και αρκετά guppies, αρκεί ένα eheim 2032, ή να πάω στο μεγαλύτερο. Για τα λίτρα μου σύμφωνα με την εταιρεία είναι οκ, αλλά πολλά ακούγονται ότι όσο περισσότερο βιολογικό υλικό τόσο καλύτερα. Ακόμη η ιχθυοφόρτιση είναι μικρή, αλλά gia 20 ερώ διαφορά αν αξίζει το μεγαλύτερο τα δίνω.

Ποια η γνώμη σας; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αν η διαφορά είναι 20 ευρώ πάρε το μεγαλύτερο! Προσωπικά είμαι πολύ υπέρ της βιολογίας, αλλά κάποιοι θα διαφωνήσουν και θα το θεωρήσουν υπερβολή.

Σκέψου ότι εγώ έχω το Eheim 2224 (για 250L) σε ένα 60λιτρο και το 2080 (για 1200L) σε 300λιτρο!

Όπως ξαναείπα τα 20 ευρώ δεν είναι θέμα, νομίζω, οπότε με κλειστά μάτια στο μεγαλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

αυτό θέλω να μάθω, γιατί διαφωνούν όσοι διαφωνούν; τι μπορει να επηρεάσει η υπερβολική βιολογία; να βλάψει τα φυτά;

Link to comment
Share on other sites

αυτό θέλω να μάθω, γιατί διαφωνούν όσοι διαφωνούν; τι μπορει να επηρεάσει η υπερβολική βιολογία; να βλάψει τα φυτά;

Δεν επηρεάζει απολύτως τίποτα αρνητικά... μόνο θετικά! Απλά κάποιοι το θεωρούν υπερβολικό από άποψη κόστους κάδου (φίλτρου) και φυσικά κόστους βιολογικού υλικού!

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο αρνητικό που έχει είναι σε περίπτωση που έχουμε πλούσιο φυτεμένο ενυδρείο και με απαιτητικά φυτά να επηρεάσει το μεγάλο φίλτρο την δοσολογία των λιπασμάτων (αυξάνεται). Βασικά τα φουλ φυτεμένα αυτό που τα επηρεάζει αρνητικά δεν είναι ο όγκος της βιολογίας αλλά το πόσες φορές ανακυκλώνεται το νερό από τα φίλτρα. Αν οι ανακύκλωση δεν υπερβαίνει της 2-4 φορές δεν τρέχει τίποτα. Όσο αυξάνεται η ανακύκλωση τόσο πιο πολύ λίπασμα χρειαζόμαστε.

Και δεύτερον ιδιαίτερα ο μονομάχος και αν το ενυδρείο μας είναι μικρό δεν θέλει έντονη ροή. Σκέψου ότι στην φύση ζει σε στάσιμα νερά. Αν μπορείς λοιπόν να έχεις μεγάλο κάδο αλλά μικρή ανακύκλωση του νερού τότε είσαι οκ. Αν όμως έχεις με το μεγάλο φίλτρο μεγάλη ροή δεν θα το προτιμούσα δεν θα αισθάνονταν καλά το ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο αρνητικό που έχει είναι σε περίπτωση που έχουμε πλούσιο φυτεμένο ενυδρείο και με απαιτητικά φυτά να επηρεάσει το μεγάλο φίλτρο την δοσολογία των λιπασμάτων (αυξάνεται). Όσο αυξάνεται η ανακύκλωση τόσο πιο πολύ λίπασμα χρειαζόμαστε.

-Χρηστο μας το εξηγεις λιγο ?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοεί ότι σε κάθε "κύκλο" του νερού από το φίλτρο μεταβολίζονται εκεί οι ουσίες που περιέχουν τα λιπάσματα, αντί να μένουν στο νερό για να τις πάρουν τα φυτά. Κάτι τέτοιο υποψιαζόμουν, γι' αυτό άνοιξα το thread.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Χρήστο το 2034 που ανακυκλώνει 600l/h είναι υπερβολικό για 55lt, αλλά και το αμέσως μικρότερο 2032 με 500l/h πάλι πολύ είναι. Το μεγάλο έχει 2lt κάδο, ενώ το 2032 έχει 1,2lt. Σκοπός μου είναι το ενυδρείο να γίνει φουλ φυτεμένο. Τελικά τι με συμβουλεύετε;

Link to comment
Share on other sites

Και να σημειώσω ότι το 2032 έχει μόνο ένα "κεσεδάκι" για υλικά, ενώ το 2034 έχει 2, οπότε δεν βολεύει για να βάλεις και βιολογικό και μακαρόνι. :rolleyes: Άρα αναγκαστικά θα πρέπει να πάω στο μεγαλύτερο, με την μεγαλύτερη ροή, που μάλλον δεν βολεύει.

Μήπως να πάω σε κάποιο πιο παλιό φίλτρο πχ το 2213 που έχει μεγάλο κάδο και μικρότερη ροή. Τελικά παίζουν πολλοί παράγοντες ρε παιδιά για την επιλογή του σωστού φίλτρου.. Έχω μπλεχτεί τελείως.. :rolleyes::rolleyes:

Βοηθήστε γιατί με βλέπω να ξενυχτάω και άλλα βράδια...ευτυχώς έχει κατάληψη αύριο! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι και ο ποιο έμπειρος, γνώμη μου είναι πως αν πρόκειται να γίνει πλήρως φυτεμένο, χωρίς ζωντανά (τουλάχιστον όχι απαιτητικά), και με έναν απλό κυκλοφορητή νερού (χωρίς φίλτρο) είσαι ok. Αν τώρα έχεις σκοπό να βάλεις και ψαράκια (όπως λες guppies και γαρίδες), ανάλογα με την ιχθυοφόρτωση, θα πρέπει να κινηθείς σε ένα φίλτρο με τα ανάλογα λίτρα βιολογικού υλικού. Το θέμα της κυκλοφορίας του νερού μη σε απασχολεί, καθότι αυτό είτε ρυθμίζεται από μερικά φίλτρα, είτε με κάποιον δικό σου τρόπο μπορείς να μειώσεις την κυκλοφορία.

Για να καταλάβεις:

Εγώ έχω ένα 75L πλήρως φυτεμένο με έναν μονομάχο και ένα Ancistrus sp.3. Το συγκεκριμένο ενυδρείο έχει τρέξει (χωρίς τον μονομάχο τότε) μόνο με ένα κυκλοφορητή νερού, χωρίς φίλτρο (αλλαγές νερού ανά εβδομάδα). Τώρα τρέχει με ένα Eheim 2224 το οποίο θεωρητικά κάνει για 250L. Έχω να κάνω αλλαγή νερού ένα μήνα και όλα είναι καλά από τιμές! Έχω να ρίξω λίπασμα 7-8 μήνες και όμως τα φυτά μου (εύκολα φυτάκια) έχουν γίνει δάσος. Σκέψου πως ο μονομάχος με δυσκολία κολυμπάει μέσα σε 75L!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Άρα αυτό που λες, Νίκο, καταρρίπτει την θεωρία της "υπερφίλτρανσης". Ο σκοπός μου είναι να τελειοποιήσω το aquascape και να γίνει φουλ φυτεμένο. Τώρα από φυτά μάλλον θα βάλλω και κάποια πιο δύσκολα. Μέχρι τότε μόνο γαριδούλες. Με βλέπω να καταλήγω στο 2213. Λιγότερα λεφτά από τα ecco και μεγαλύτεροι κάδοι. Αυτές τις μέρες έχω πέσει σε ένα loop και δεν μπορώ να αποφασίσω.

Μεταξύ aquaristic.net και aquaristikshop ποιο να προτιμήσω; Για το aquaristikshop διάβασα πολλά καλά σχόλια, αλλά για το aquaristic.net δεν βρήκα πολλά εκτός από το ότι παραδίδει πιο γρήγορα. Δεν βρίσκω τη σειρά της seachem στο aquaristikshop. Τι λέτε;

Έγινε επεξεργασία - akkornteon
Link to comment
Share on other sites

Άρα αυτό που λες, Νίκο, καταρρίπτει την θεωρία της "υπερφίλτρανσης".

Αυτό δεν το κατάλαβα! Εννοείς αυτό που υποστηρίζω, πως όση περισσότερη βιολογία, τόσο το καλύτερο?

Και τα 2 online καταστήματα είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ! Διάλεξε τις καλύτερες τιμές :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα αυτό που είπε ο Χρήστος, ότι με πολύ φίλτρανση ίσως δυσκολεύονται τα φυτά. Αλήθεια τι φυτά έχεις στο 75; Εγώ σκοπεύω να το γεμίσω με hemianthus micranthemoides, κάτω cuba, ανούμπιες και java σε ξύλα. Εκτός από τα 2 πρώτα τα άλλα είναι ψιλοεύκολα.

Με κόβω για το aquaristic.net ειδικά αν ισχύει αυτό που διάβασα για 7 μέρες παράδοση.

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα αυτό που είπε ο Χρήστος, ότι με πολύ φίλτρανση ίσως δυσκολεύονται τα φυτά. Αλήθεια τι φυτά έχεις στο 75; Εγώ σκοπεύω να το γεμίσω με hemianthus micranthemoides, κάτω cuba, ανούμπιες και java σε ξύλα. Εκτός από τα 2 πρώτα τα άλλα είναι ψιλοεύκολα.

Με κόβω για το aquaristic.net ειδικά αν ισχύει αυτό που διάβασα για 7 μέρες παράδοση.

Εγώ έχω Cryptocoryne balansae, lucens και wendtii, Microsorum pteropus, Echinodorus Nr.9 "Getupfelte Harbich", Java Moss, Anubia, Vallisneria nano και 2-3 άλλα είδη που μου τα έχουν δώσει ή έχω χάσει τα ταμπελάκια τους και δεν έχω τις ονομασίες τους. Κανένα από τα φυτά που έχουν μπει δεν έχει κουρευτεί εκτός από τις βαλισνέριες.

Εγώ περιμένω τώρα μία παραγγελία από aquaristic, εδώ και μία εβδομάδα, αλλά καθυστερεί επειδή παρείγγειλα (εις γνώσης μου) 1-2 προϊόντα που δεν τα είχε στοκ, οπότε περιμένω να τα φέρει για να γίνει η αποστολή!

Link to comment
Share on other sites

σωστός! στο aquaristikshop λέει πουθενά αν αυτό που παραγγέλνεις είναι διαθέσιμο ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

σωστός! στο aquaristikshop λέει πουθενά αν αυτό που παραγγέλνεις είναι διαθέσιμο ή όχι;

Αν δεν κάνω λάθος (βαριέμαι να το ψάξω τώρα :thumbup: ) όχι! Αλλά σίγουρα επικοινωνούνε μαζί σου μέσω mail για το οποιοδήποτε πρόβλημα κι αν δημιουργηθεί!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ήρθε στα χέρια μου το 2213 και έχω 2 απορίες.

α) το παλιό μου fluval έχει μέσα 2 μεγάλα σφουγγαράκια προφανώς με έτοιμη βιολογία. Θα υπάρξει πρόβλημα αν βάλλω τα σφουγγαράκια μέσα στο 2213 και το βάλλω κατευθείαν σε λειτουργία; Θεωρώ ότι με αυτή την κίνηση όπως και πριν το νερό θα διέρχεται από τα ίδια βακτηριάκια, οπότε το μόνο που αλλάζει είναι ο κυκλοφορητής. Η λογική μου λέει όχι, αλλά δεν είμαι τόσο έμπειρος σε αυτά, οπότε είπα να ρωτήσω καλύτερα.

β) το spraybar μπαίνει κατακόρυφα; Είναι στενό το ενυδρείο (70μ*25π*35υ) και αν κόψω την μπάρα εξόδου τόσο κοντή θα βγάζει το νερό με μεγαλύτερη πίεση. Εδώ σκέφτομαι να ανοίξω και άλλες τρύπες για να μην γίνεται μύλος, αν την κοντύνω δεν με σώζει τίποτα.

Αυτά τα λίγα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ήρθε στα χέρια μου το 2213 και έχω 2 απορίες.

α) το παλιό μου fluval έχει μέσα 2 μεγάλα σφουγγαράκια προφανώς με έτοιμη βιολογία. Θα υπάρξει πρόβλημα αν βάλλω τα σφουγγαράκια μέσα στο 2213 και το βάλλω κατευθείαν σε λειτουργία; Θεωρώ ότι με αυτή την κίνηση όπως και πριν το νερό θα διέρχεται από τα ίδια βακτηριάκια, οπότε το μόνο που αλλάζει είναι ο κυκλοφορητής. Η λογική μου λέει όχι, αλλά δεν είμαι τόσο έμπειρος σε αυτά, οπότε είπα να ρωτήσω καλύτερα.

β) το spraybar μπαίνει κατακόρυφα; Είναι στενό το ενυδρείο (70μ*25π*35υ) και αν κόψω την μπάρα εξόδου τόσο κοντή θα βγάζει το νερό με μεγαλύτερη πίεση. Εδώ σκέφτομαι να ανοίξω και άλλες τρύπες για να μην γίνεται μύλος, αν την κοντύνω δεν με σώζει τίποτα.

Αυτά τα λίγα...

α) Αν μπορείς να προσαρμώσεις τα σφουγγάρια του fluval στο 2213 είναι ότι καλύτερο. Τί βιολογικό υλικό θα βάλεις μέσα στο 2213?

β) Το spraybar κατά την προσωπική μου άποψη είναι ο καλύτερος τρόπος για να έχεις την καλύτερη δυνατή κυκλοφορία. Από την άλλη σε ένα μικρό ενυδρείο μπορείς να συμπεριφερθείς "έξυπνα" και να μην το χρησιμοποιήσεις! Δηλαδή μπορείς να έχεις σκέτο σωλήνα στην έξοδο! Πως? Πάρε ένα μπουκάλι, γέμισέ το νερό και γύρνατο ανάποδα να αδειάσει. Παρατήρησε την δίνη που δημιουργείται αν είναι αιστερόστροφη ή δεξιόστροφη. Αυτό εξαρτάται από το ημισφαίριο που βρισκόμαστε. Δηλαδή στο βόρειο ημισφαίριο είναι δεξιόστροφη και στο νότιο αριστερόστροφη ή αντίθετα..... δεν το θυμάμαι τώρα, γι'αυτό σου λέω να δοκιμάσεις με το μπουκάλι νερό. Ας υποθέσουμε ότι η δίνη είναι δεξιόστροφη. Βάζεις αριστερά του ενυδρείου σου την είσοδο του φίλτρου και δεξιά την έξοδο. Οπότε, εφόσον το ενυδρείο αρχικά "αδειάζει" νερό μέσα στο φίλτρο, η δεξιόστροφη δίνη θα δημιουργεί σωστή κυκλοφορία. Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός.....

Αν δεις ότι αυτό δεν σου δουλέψει (εξάρταται και από την διακόσμηση του ενυδρείου) τότε μπορείς να βάλεις το spraybar κάθετα ή οριζόντια. Αν θες να το βάλεις οριζόντια και να μην το κόψεις, βάλτο στην πλάτη (70cm) και όχι στο πλάτος (25cm)....

Link to comment
Share on other sites

.....Παρατήρησε την δίνη που δημιουργείται αν είναι αιστερόστροφη ή δεξιόστροφη...

Δεν καταλαβα το ρολο παιζει αυτο.

Αν βαλει αναποδα την εισοδο και εξοδα (δεξια εισοδο και αριστερα εξοδο), οπως και να γυρναει η δινη το νερο, παλι θα περναει απο την εισοδο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς παιδιά φχαριστώ για τις συμβουλές, delta και εγώ την ίδια απορία έχω :thumbup:

β) Καλά Νίκο μας έστειλες τώρα με τις δίνες :thumbup: Μάλλον κάτι τέτοιο θα κάνω με ή αλλιώς το spraybar κατακόρυφα, γιατί στην πλάτη θα φαίνεται πολύ, δεν βολεύει. (Λείπει και ο πατέρας στη disneyland και δεν μπορώ να σας ανεβάσω καμιά φωτό. Από αύριο.)

α) Ναι μπορώ να προσαρμόσω τα σφουγγαράκια του fluval στο 2213 γιατί είναι σχετικά μεγάλα. Απλά θα κοιτάξω να τα βάλλω έτσι ώστε να καλύψουν ένα οριζόντιο στρώμα ολόκληρο για να καλύπτουν όλη την ροή.

Έβαλα siporax 4cm, από πάνω μπλε σφουγγαράκι του 2213, substrat pro 8cm, άσπρο σφουγγαράκι και τέλος το μαύρο σφουγγαράκι. Λέω να βάλλω τα παλιά μπλε μεταξύ των νέων μπλε και του substrat.

Υ.Γ.

Το μαύρο θα το βγάλω εννοείται γιατί δεν ρίχνω περίεργα χημικά, αλλά ούτε έχει κάποια αξία στο φυτεμένο με τια γαρίδες. Απλά οι οδηγίες λένε για 2 βδομάδες είναι καλό να το αφήσεις να απορροφήσει τυχόν βλαβερές ουσίες που θα βγάλει το φίλτρο επειδή είναι καινούργιο.. δεν ξέρω αν ισχύει, αλλά καλού κακού..

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πειραματιστεις με τη μεθοδο του Νικου (storm), μπορεις για να καλυπτεται ολο το ενυδρειο με τη ροη απο "πριονισμενο" spraybar και χωρις να γινεται πληντυριο, να μοιρασεις τη ροη ανοιγοντας κι αλλες τρυπες πανω του σε γωνια 45 μοιρες με τις μαμισιες και με φορα προς τα κατω.

Καπως ετσι.

http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...e/bP7110036.jpg

ΥΓ στο σχεδιο δεν φαινεται οτι εχω ανοιξει τρυπες σε ολο το μηκος του spraybar μεχρι εκει που φτανει στο τζαμι.

Δηλαδη ανοιξα και στο κομματι λαστιχο που ενωνει spraybar και μπαστουνι εξαγωγης, οπως στο ιδιο το μπαστουνι εξαγωγης, απο μια τρυπα.

Και αυτο γιατι μου εκανε "νεκρο σημειο" απο ροη κατω δεξια κατω απο τους αισθητηρες και τα θερμομετρα.

Τωρα δεν μενει τπτ στασιμο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Φίλε φχαριστώ για την ιδέα, έχω ξαναδει αυτήν σου τη φωτό σε κάποια παρουσίασή σου, και έτσι θα κάνω τις τρυπούλες και κατακόρυφα αν το βάλλω. Υπάρχει όμως 1 πρόβλημα: tο ενυδρείο είναι diy 10 χρονών, τότε είχα βάλλει το γνωστό ραφάκι για λάμπα στην πλάτη. Τώρα η λάμπα έχει φύγει, έχω βάλλει φωτιστικό της hagen και έχω ανεβάσει τη στάθμη ψηλά, όμως το ραφάκι υπάρχει. Τέλος πάντων το θέμα είναι ότι θα κοπεί γύρω στα 16cm και θα είναι πολύ κοντό..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...