Jump to content

Φορολογική Συνείδηση


Recommended Posts

@ Χρήστο

Δεν είμαι άγιος όπως κανένας από εμάς! Δεν υπάρχουν άγιοι και άψογοι! Το μόνο που μας έχει μείνει είναι η αξιόπρεπειά μας, την οποία εμείς οι ίδιοι δεχόμαστε να καταπατήσουν. Με ποιον τρόπο? Όταν λες εσύ και πολλοί άλλοι ότι εμείς κλέβουμε φοροδιαφεύγοντας, υποτιμάς τον εαυτό σου. Χαρακτηρίζεις τον εαυτό σου κλέφτη, απατεώνα, λωποδύτη! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ!!! Δεν δέχομαι να με χαρακτηρίζουν έτσι και πολύ περισσότερο να χαρακτηρίζω, εγώ τον ίδιο μου τον εαυτό έτσι! Θεωρώ πως έχω την κριτική γνώση! Θεωρώ πως καλώς πράττω που δεν ψηφίζω! Θεωρώ πως καλώς κάνω που αντίδραω! Θεωρώ πως ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ όταν θα προσπαθήσω να σώσω έστω και 0,1 ευρώ από της ληστεία του κράτους!

Και αυτό μπορεί να αλλάξει μόνο αν αλλάξουν ριζικά τα πράγματα! Είδες κανέναν Κόκκαλη να μπαίνει φυλακή ενώ έχει αποδειχτεί να έχει κάνει καταχρήσεις, προδωσία στο κράτος, παράγγες? Είδες κανέναν να τιμωρείται με το σκάνδαλο του χρηματηστηρίου? Είδες κάποιον πολιτικό που έχει κάνει κατάχρηση να φυλακίζεται, ενώ έχουν αποδειχτεί τόσα και τόσα? Ξέρεις τους ΝΟΜΙΜΟΥΣ μισθούς των βουλευτών? Πιστεύεις ότι θα τιμωρηθούν οι χούλιγκαν που πιάστηκαν και έσπαγαν τις περιουσίες των ανθρώπων? Πιστεύεις ότι θα τιμωρηθεί ο αστυνομικός που σκότωσε? Θυμάσαι να τιμωρήθηκαν ποτέ τέτοιου είδους περιστατικά? Πιστεύεις, έστω και στο ελάχιστο, πως θα υπάρξουν κυρώσεις και τιμωρίες στο σκάνδαλο του Βατοπεδίου?

Μπορώ να σκεφτώ χιλιάδες παραδείγματα και γεγονότα που απλά η ιστορία έχει δείξει ότι ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΜΟΥΡΗ ΜΑΣ!!!!

Συνεχίστε να ψηφίζετε μπλε, πράσινους, κόκκινους... Συνεχίστε να νοιώθετε ενοχές που "κλέβετε" αλλά δεν νιώθετε ενοχές για την παιδεία και την μόρφωση των παιδιών σας που ΕΣΕΙΣ τους προσφέρετε με τις ψήφους σας! Συνεχίστε να παρακολουθείτε τα "γεγονότα" από τον καναπέ!

Προσωπικά υπόσχομαι στον εαυτό μου αλλαγή στάσης ζωής!!!

Link to comment
Share on other sites

[...] Θεωρώ πως καλώς πράττω που δεν ψηφίζω! [...]

Φίλε Νίκο αυτό είναι το έγκλημα κατά τη γνώμη μου του ελληνικού λαού και περισσότερο των νέων, αν δεν εκμεταλλευτείς το μοναδικό ίσως ακέραιο και ανεπηρέαστο δικαίωμά σου, τότε τι κάνεις σε αυτή τη χώρα?

Πως μπορείς να έχεις απαιτήσεις από μια κυβέρνηση??? από τη στιγμή που όταν σου ζητήθηκε να διαλέξεις ποιός είναι πιο κοντά στα πιστεύω σου, απάντησες: "ότι θέλετε παιδιά, εγώ μαζί σας είμαι" ή "όλοι τα ίδια %$@#@ είναι, βγάλ' τε όποιον θέλετε"

Και δεν σου λέω να ψηφίσεις όποιον σε πείθει περισσότερο για το κοινό καλό και μετά τέρμα, αλλά όταν βγεί, να συνεχίσεις να τον πιέζεις να γίνει ακόμα καλύτερος από όσο υποσχέθηκε! Αλλιώς ας άνοιγε νηπιαγωγείο, όχι κυβέρνηση!

Πραγματικά, θα ήθελα μια απάντηση σε αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο αυτό είναι το έγκλημα κατά τη γνώμη μου του ελληνικού λαού και περισσότερο των νέων, αν δεν εκμεταλλευτείς το μοναδικό ίσως ακέραιο και ανεπηρέαστο δικαίωμά σου, τότε τι κάνεις σε αυτή τη χώρα?

Πως μπορείς να έχεις απαιτήσεις από μια κυβέρνηση??? από τη στιγμή που όταν σου ζητήθηκε να διαλέξεις ποιός είναι πιο κοντά στα πιστεύω σου, απάντησες: "ότι θέλετε παιδιά, εγώ μαζί σας είμαι" ή "όλοι τα ίδια %$@#@ είναι, βγάλ' τε όποιον θέλετε"

Και δεν σου λέω να ψηφίσεις όποιον σε πείθει περισσότερο για το κοινό καλό και μετά τέρμα, αλλά όταν βγεί, να συνεχίσεις να τον πιέζεις να γίνει ακόμα καλύτερος από όσο υποσχέθηκε! Αλλιώς ας άνοιγε νηπιαγωγείο, όχι κυβέρνηση!

Πραγματικά, θα ήθελα μια απάντηση σε αυτό...

@Γιώργο

Προσωπικά δεν ψηφίζω γιατί είμαι εναντίον στην διαδικασία που ακολουθείται κατά την διάρκεια της ψηφοφορίας. Δεν θεωρώ πως είναι υποχρέωση μου να ψηφίζω. Πιστεύω ότι κάνοντάς το συμμετέχω στην όλη διαδικασία που ΑΥΤΟΙ με έχουν βάλει. Γιατί συνεχώς μας παραπέμπουν (ακόμα και με ψέματα) να ψηφίζουμε? Γιατί δεν μας λένε ότι δεν είναι υποχρεωτικό, αλλά αντίθετα υπάρχουν αστικοί μύθοι που λένε ότι είναι υποχρεωτικό? Γιατί να θέλουν να τους κρίνουμε? Η απάντηση που έχω δώσει εγώ είναι πως αυτό είναι ακόμα "υπνωτικό" που μας προσφέρουν ώστε να δεχτούμε το χειρότερο μέλλον που ΑΥΤΟΙ επέλεξαν για εμάς! "Εσείς τους/μας ψηφίσατε, οπότε ΣΚΑΣΤΕ και κοιμηθείτε όπως στρώσατε". ΟΧΙ!!! Εγώ δεν το δέχομαι να είμαι γρανάζι αυτής της μηχανής.

Να το θέσω αλλιώς (αν και το έχω ξαναγράψει κάπου):

Είμαι ενάντια στην δημοκρατία! Είμαι υπέρ της αξιοκρατίας. Δεν θεωρώ πως είμαστε όλοι ίδιοι. Θεωρώ όμως πως όλοι πρέπει να έχουν τις ίδιες ευκαιρίες και αξιοκρατικά ο καθένας να βρει τον δρόμο του.

Δεν δέχομαι να είναι η ψήφος μου ίση με αυτή της γιαγιούλας που τα έχει χαμένα και της έδωσαν το φακελάκι από το σπίτι για να πάει να ψηφίσει! Δεν είναι ίδια η αξία της δικής μου ψήφου με αυτή! Δεν μπορεί και δεν γίνεται να είναι ίδια! Με τρελαίνει και μόνο η ιδέα!!!

Διαφωνώ με το πολιτικό σύστημα αλλά κυρίως διαφωνώ με τους ανθρώπους που το εκφράζουν και το αντιπροσωπεύουν.

Η ψήφος δεν είναι το μοναδικό ακέραιο και ανεπηρέαστο δικαίωμά μας! Η παιδεία, η μόρφωση, η ψυχική και σωματική υγεία, η ελευθερία είναι ακέραια δικαιώματά μας! Όμως δίνοντάς μας το δικαίωμα της ψήφου ξεχνάμε τα παραπάνω και τους δίνουμε το δικαίωμα να τα καταπατήσουν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιστεύω οτι η αποχή εξυπηρετεί περισσότερο τα συμφέροντα των "μεγάλων" οι οποίοι ακριβώς επειδή είναι σίγουροι οτι δεν κινδυνεύουν από κάποιον (κάποιον τρίτο για τα ελληνικά δεδομένα) κάνουν αυθαιρεσίες με φοβερό θράσος αλλά και ένα ρίσκο λιγότερο.

Άσε που το βλέπω και αλλιώς, αν δεν τιμάς τις ελευθερίες που έχεις και για τις οποίες κάποιοι αγωνίστηκαν, αυξάνονται οι πιθανότητες να θεωρηθούν υποτιμημένες και να τις χάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Δεν μου αρεσει να μηδενιζω τα παντα.Υπαρχουν πολλες αδικιες, λαθη κακιες στην κοινωνια μας.Ομως η κοινωνια ειμαστε ολοι εμεις.Εγω, εσυ, ο παραδιπλα.

Τι θα πει, λοιπον, δεν πληρωνω φορους, δεν ψηφιζω, δε με νοιαζει για τον διπλανο μου ή για το περιβαλλον;Με αυτη τη λογικη εχουμε καταντησει ετσι οπως ειμαστε, θα γινουμε χειροτεροι και θα τη νομιμοποιησουμε αυτη την αθλια κατασταση που βρισκεται η Ελλαδα!

Τι θα πει φταιει το κρατος, ο δημος, η νομαρχια κλπ;Εμεις τους ψηφιζουμε και την επομενη τους βριζουμε!

Ειναι διευθαρμενη η κοινωνια μας γιατι ειμαστε διευθαρμενοι εμεις οι ιδιοι.Δεν εχουμε αρχες, αξιες, παιδεια...

Νομιζω οτι για να αλλαξει αυτη η κατασταση πρεπει να αλλαξει ο καθενας τον εαυτο του πρωτα.Θα μου πεις, και τι θα γινω εγω ο χαζος και οι αλλοι οι εξυπνοι;Σωστο, εν μερη, και αυτο.

Ας μη γελιομαστε το μεγαλυτερο ποσοστο απο ολους εμας (να μη σας πω ολοι) αν ειχαμε την ευκαιρια να παρουμε την θεση "αυτων" που τωρα βριζουμε, θα το καναμε και θα πρατταμε ακριβως αυτα που πραττουν αυτοι!

Νομιζω, λοιπον, οτι βαθυτερα δεν ειναι η κατασταση που μας ενοχλει περισσοτερο, αλλα οτι δεν ειμαστε εμεις οι δημιουργοι της, οι πρωτεργατες της!

Link to comment
Share on other sites

Άσε που το βλέπω και αλλιώς, αν δεν τιμάς τις ελευθερίες που έχεις και για τις οποίες κάποιοι αγωνίστηκαν, αυξάνονται οι πιθανότητες να θεωρηθούν υποτιμημένες και να τις χάσεις.

Αν θεωρείται ελευθερία και αν εξυπηρετεί τα συμφέροντά τους η αποχή, τότε γιατί δεν λένε ξεκάθαρα ότι ΔΕΝ είναι υποχρεωτική η διαδικασία? Ξέρεις πό΄σοι πάνε καταναγκαστικά για να μην έχουν κυρώσεις, οι οποίες στη ουσία δεν υπάρχουν?

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 29 και 51 αναφέρει το δικαίωμα και όχι την υποχρέωση?

Αλήθεια... Πόσοι Έλληνες έχουν διαβάσει το Σύνταγμα??????

syntagma.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Δεν μου αρεσει να μηδενιζω τα παντα.Υπαρχουν πολλες αδικιες, λαθη κακιες στην κοινωνια μας.Ομως η κοινωνια ειμαστε ολοι εμεις.Εγω, εσυ, ο παραδιπλα.

Τι θα πει, λοιπον, δεν πληρωνω φορους, δεν ψηφιζω, δε με νοιαζει για τον διπλανο μου ή για το περιβαλλον;Με αυτη τη λογικη εχουμε καταντησει ετσι οπως ειμαστε, θα γινουμε χειροτεροι και θα τη νομιμοποιησουμε αυτη την αθλια κατασταση που βρισκεται η Ελλαδα!

Τι θα πει φταιει το κρατος, ο δημος, η νομαρχια κλπ;Εμεις τους ψηφιζουμε και την επομενη τους βριζουμε!

Ειναι διευθαρμενη η κοινωνια μας γιατι ειμαστε διευθαρμενοι εμεις οι ιδιοι.Δεν εχουμε αρχες, αξιες, παιδεια...

Νομιζω οτι για να αλλαξει αυτη η κατασταση πρεπει να αλλαξει ο καθενας τον εαυτο του πρωτα.Θα μου πεις, και τι θα γινω εγω ο χαζος και οι αλλοι οι εξυπνοι;Σωστο, εν μερη, και αυτο.

Ας μη γελιομαστε το μεγαλυτερο ποσοστο απο ολους εμας (να μη σας πω ολοι) αν ειχαμε την ευκαιρια να παρουμε την θεση "αυτων" που τωρα βριζουμε, θα το καναμε και θα πρατταμε ακριβως αυτα που πραττουν αυτοι!

Νομιζω, λοιπον, οτι βαθυτερα δεν ειναι η κατασταση που μας ενοχλει περισσοτερο, αλλα οτι δεν ειμαστε εμεις οι δημιουργοι της, οι πρωτεργατες της!

Συμφωνώ απόλυτα στο οτι αν δεν αλλάξει ο καθ' ένας ξεχωριστά, οι όποιες αλλαγές είναι ψιλοκοροϊδία, αλλά όπως λές, οι περισσότεροι προτιμάμε να είμαστε οι "έξυπνοι" παρά οι συνειδητοί...

Αν θεωρείται ελευθερία και αν εξυπηρετεί τα συμφέροντά τους η αποχή, τότε γιατί δεν λένε ξεκάθαρα ότι ΔΕΝ είναι υποχρεωτική η διαδικασία? Ξέρεις πό΄σοι πάνε καταναγκαστικά για να μην έχουν κυρώσεις, οι οποίες στη ουσία δεν υπάρχουν?

Ποιοί είναι αυτοί οι αστικοί μύθοι?

Επίσης σκέψου και το εξής, οι άνθρωποι που ψηφίζουν μόνο για να αποφύγουν της "κυρώσεις", έχουν πολύ ηλίθια κίνητρα και το αποτέλεσμα θα είναι ότι νά 'ναι, αυτοί συμφωνώ οτι καλύτερα για εμένα να μην ψηφίζουν... κάποιος άλλος όμως πιό συνειδητοποιημένος που θα ψηφίσει κάποιον που του δίνει μια ελπίδα παραπάνω, γιατί να μην ψηφίσει? εσύ είπες οτι δεν είναι όλοι σε ένα τσουβάλι, γιατί τότε τους βάζεις όλους πακέτο σε αυτό το θέμα? Στην τελική, λίγοι αρχίζουν την επανάσταση και ακολουθεί και η μάζα όταν είναι έτοιμη.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Επίσης σκέψου και το εξής, οι άνθρωποι που ψηφίζουν μόνο για να αποφύγουν της "κυρώσεις", έχουν πολύ ηλίθια κίνητρα και το αποτέλεσμα θα είναι ότι νά 'ναι, αυτοί συμφωνώ οτι καλύτερα για εμένα να μην ψηφίζουν... κάποιος άλλος όμως πιό συνειδητοποιημένος που θα ψηφίσει κάποιον που του δίνει μια ελπίδα παραπάνω, γιατί να μην ψηφίσει? εσύ είπες οτι δεν είναι όλοι σε ένα τσουβάλι, γιατί τότε τους βάζεις όλους πακέτο σε αυτό το θέμα? Στην τελική, λίγοι αρχίζουν την επανάσταση και ακολουθεί και η μάζα όταν είναι έτοιμη.

Πότε έβαλα τους πάντες σε ένα τσουβάλι???

Και αυτό το θέμα με την ψήφο... Δηλαδή αυτός που θα παέι και θα ψηφίσει Βεργή για την πλάκα του έχει την ίδια εκλογική αξία με την ψήφο ενός που συνειδητοποιημένα πάει να ψηφίσει κάποιο κόμμα????

Άσε που δεν βλέπω και πολλούς συνειδητοποιημένους! Μπλε και Πράσινοι το έχουν μονοπώλειο το μαγαζάκι της χώρας που ζούμε!!! Και όχι τίποτα άλλο, αλλά συνεχίζουμε να ψηφίζουμε παρ'όλα τα χάλια μας! Και τί θα γίνει στις επόμενες εκλογές??? Θα βγει ο Γιωργάκης (αααααααααπαααααπαααπ), θα ανέβει το ΛΑΟΣ, ο Σύριζα και το ΚΚΕ.... ε, και? Μία από τα ίδια!

Με την αποχή όμως είναι αλλιώς τα πράγματα! Δεν εννοώ αποχή και άραγμα στον καναπέ! Εννοώ αποχή από την ψηφοφορία και πορεία προς τα σπίτια τους για κράξιμο!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο διαβασα με πολυ προσοχη τα γραφομενα σου και ειμαι ετοιμος να κανω μια σημαντικη δηλωση

ΕΓΩ ευθυνομαι για το Βατοπεδιο, εγω και για την Siemens, εγω πηρα τα λεφτα, εγω εφτιαξα off-shore εταιρια για να μην αποδοσω φορους, εγω πηρα και κοτερο. εγω εφτιαξα και βιλα με κηπο

για ολα φταιω ΕΓΩ (και υποψην, ειμαι και γιος ναυτικου οχι ταχυδρομου)

στο παιδι μου θα του πω οτι για οσο καιρο οι αρχηγοι του κρατους μας κλεβουν ετσι με τοσο θρασος να κανει το παν να μην πληρωνει τους φορους τους

δυστηχως εγω ειμαι μισθωτος οποτε δεν μπορω να κανω και πολλα

αλλα σε οσα καταστηματα ψωνιζω δεν ζηταω ΠΟΤΕ αποδειξη, ας γλιτωσουν αλλοι

ΔΟΞΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΣΤΟΥΣ ΦΟΡΟΦΥΓΑΔΕΣ

ΑΡΚΕΤΑ

@ Χρήστο

Δεν είμαι άγιος όπως κανένας από εμάς! Δεν υπάρχουν άγιοι και άψογοι! Το μόνο που μας έχει μείνει είναι η αξιόπρεπειά μας, την οποία εμείς οι ίδιοι δεχόμαστε να καταπατήσουν. Με ποιον τρόπο? Όταν λες εσύ και πολλοί άλλοι ότι εμείς κλέβουμε φοροδιαφεύγοντας, υποτιμάς τον εαυτό σου. Χαρακτηρίζεις τον εαυτό σου κλέφτη, απατεώνα, λωποδύτη! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ!!! Δεν δέχομαι να με χαρακτηρίζουν έτσι και πολύ περισσότερο να χαρακτηρίζω, εγώ τον ίδιο μου τον εαυτό έτσι! Θεωρώ πως έχω την κριτική γνώση! Θεωρώ πως καλώς πράττω που δεν ψηφίζω! Θεωρώ πως καλώς κάνω που αντίδραω! Θεωρώ πως ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ όταν θα προσπαθήσω να σώσω έστω και 0,1 ευρώ από της ληστεία του κράτους!

Και αυτό μπορεί να αλλάξει μόνο αν αλλάξουν ριζικά τα πράγματα! Είδες κανέναν Κόκκαλη να μπαίνει φυλακή ενώ έχει αποδειχτεί να έχει κάνει καταχρήσεις, προδωσία στο κράτος, παράγγες? Είδες κανέναν να τιμωρείται με το σκάνδαλο του χρηματηστηρίου? Είδες κάποιον πολιτικό που έχει κάνει κατάχρηση να φυλακίζεται, ενώ έχουν αποδειχτεί τόσα και τόσα? Ξέρεις τους ΝΟΜΙΜΟΥΣ μισθούς των βουλευτών? Πιστεύεις ότι θα τιμωρηθούν οι χούλιγκαν που πιάστηκαν και έσπαγαν τις περιουσίες των ανθρώπων? Πιστεύεις ότι θα τιμωρηθεί ο αστυνομικός που σκότωσε? Θυμάσαι να τιμωρήθηκαν ποτέ τέτοιου είδους περιστατικά? Πιστεύεις, έστω και στο ελάχιστο, πως θα υπάρξουν κυρώσεις και τιμωρίες στο σκάνδαλο του Βατοπεδίου?

Μπορώ να σκεφτώ χιλιάδες παραδείγματα και γεγονότα που απλά η ιστορία έχει δείξει ότι ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΜΟΥΡΗ ΜΑΣ!!!!

Συνεχίστε να ψηφίζετε μπλε, πράσινους, κόκκινους... Συνεχίστε να νοιώθετε ενοχές που "κλέβετε" αλλά δεν νιώθετε ενοχές για την παιδεία και την μόρφωση των παιδιών σας που ΕΣΕΙΣ τους προσφέρετε με τις ψήφους σας! Συνεχίστε να παρακολουθείτε τα "γεγονότα" από τον καναπέ!

Προσωπικά υπόσχομαι στον εαυτό μου αλλαγή στάσης ζωής!!!

Δεν με καταλάβατε και ούτε λέω ότι είναι εύκολο να αλλάξουμε.

Θα το πω μαθηματικά.

Ο άνθρωπος γενάει άνθρωπο και συνήθως το παιδί γίνεται πιο ‘’έξυπνο’’ από τον γονιό. Έτσι προχώρησε ο κόσμος και έγιναν ένα σορό ανακαλύψεις. Αν το παιδί γεννιόταν κουτότερο θα είχε χαθεί ο άνθρωπος.

Το ίδιο ισχύει και για το κακό και γενικά για το κάθε τη αρνητικό.

Υποθετικά λοιπόν αν έχουμε μια πονηριά 5% και διδάσκουμε στα παιδιά μας αυτήν την πονηριά στο μέλλον το παιδί μας θα καλιεργήση αυτήν την πονηριά και θα την αυξήση θα την κάνει πχ 6% κοκ.

Αν κάποτε το παιδί μας γίνει πολιτικός τότε του ανοίγονται ξαφνικά ορίζοντες εκμετάλλευσης και θα βγάλει προς τα έξω αυτά που έμαθε από εμάς και γενικά από την κοινωνία.

Αν εμείς δεν κάνουμε έστω και ένα βήμα πίσω, δεν κάνουμε μεγάλες θυσίες τότε ας με απαντήσει κάποιος υπεύθυνα πως και με ποιον τρόπο θα πάμε μπροστά πως θα βγάλεις από το μυαλό μια ιδέα που έχει ριζώσει;

Αναφέρεται ότι θα διδάξετε στα παιδιά σας το πώς να διαφέγγουν να πληρώνουν κτλ. Να μην ψηφίζουν κτλ.

Στο μέλλον τα ίδια αυτά παιδιά θα μάθουν και στα δικά τους παιδιά τα ίδια και ένα από τα πολλά θα γίνει πρωθυπουργός υπουργός κτλ. Και ρωτώ γιατί τότε να μην κλέψει !!! αφού αυτό έμαθε.

Η μήπως τα λέτε κλέβε το κράτος αλλά αν γίνεις υπουργός τότε δεν θα κλέβεις.

Τουλάχιστον εγώ ξέρω το καλό και τολμώ να πω ότι προς το παρόν δεν μπορώ να το πράξω.

Αλλά ποτέ δεν θα μάθω στα παιδιά μου να κάνουν ότι κάνω και ευελπιστώ να γίνουν καλλίτερη άνθρωποι από εμένα και όχι σαν τα μούτρα μου.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάποιο μέλος του ανθρώπινου σώματος έχει γακρενα τότε προσπαθούμε να γιατρέψουμε το συγκεκριμενο μέλος ενώ το υπόλοιπο σώμα το υποστηρίζουμε , αν αυτό δεν γιάνει τότε το κόβουμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Πολύ ωράιο θέμα, και μπράβο στον stormtrooper που το "ξύπνησε".

Η συζήτηση έχει επικεντρωθεί σε 2 επιχειρήματα:

1. Η δημοκρατία εξισώνει "άνισους" ψηφοφόρους.

Ναι, ακριβώς αυτό κάνει. Ευτυχώς.

Αλλιώς ποιος εμποδίζει να βγουν από την μέση όλο και περισσότεροι ψηφοφόροι;

Που ξέρεις οτι και εμάς δεν θα μας βγάλουν από την μέση κάποια μεγαλύτερα ψάρια;

Η ελευθερία και η δημοκρατία δεν είναι τσάμπα.

Αυτοί που πλήρωσαν γι'αυτή το ξέρουν.

Εμεις τις πήραμε έτοιμες και το ξεχάσαμε.

Δείτε τι γίνεται τώρα στο Ιράν και ρωτήστε μεγαλύτερους για αγώνες.

"Λαός που δεν μαθαίνει από τα λάθη του, είναι υποχρεωμένος να τα ξανακάνει"

2. Ενας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη.

Αλήθεια.

Ενας σωστός όμως δίνει το παράδειγμα και σε άλλον.

Πιο σωστά το έδειξε ο Χρήστος.

Απο την άλλη μεριά, ίσως δεν φαίνεται,

αλλά είναι το ίδιο επιχείρημα με το 1.

Με ξεκάθαρα λόγια θα λέγαμε:

"Εγώ είμαι πιο έξυπνος από τον διπλανό, άστον αυτόν να αγωνίζεται κι εγώ θα τρώω"

Η απάντηση είναι η ίδια:

Φάε όσο θες.

Η θεία στην διπλανή παράγκα έχει την ίδια ψήφο με σένα.

Όσο την εξαθλιώνεις, τόσο θα υποστηρίζει μεγαλύτερα ψάρια απο σένα, γιατί μιλάνε δυνατότερα.

Δεν είναι καλύτερα να κάνουμε κάτι σωστό για όλους μας,

ώστε να έχουμε όλοι την άνεση να ψηφίζουμε κατα συνείδηση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...