Jump to content

Διαρροή!!!


Thodwrhs

Recommended Posts

Παιδιά θέλω την βοήθεια σας!!! :thumbup:

Χθες βγήκε το λάστιχο από το εξωτερικό φίλτρο και το βανάκι πετούσε νερό όπου να ναι,ευτυχώς ήμουν εκεί και ήταν μέρα... :D

Έβαλα εξωτερικό φίλτρο 2224 για καλύτερη φίλτρανση,για να κερδίσω χώρο,για περισσότερο βιολογικό υλικό και για να κοιμάμαι ήσυχα αλλά τελικά μόνο ήσυχα δεν κοιμάμαι... :D

Τι μου προτείνετε για προσωρινή λύση τουλάχιστον, γιατί εδώ δεν μπορώ να βρω τίποτα από ανταλακτικά... :thumbup:

Το ξανά έβαλα όσο πιο μέσα γίνετε το λάστιχο αλλά και πάλι βγαίνει εύκολα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Θοδωρη και λυπαμαι πολυ για το συμβαν!Αν συνδεσεις εναν κυκλοφορητη με το 2224 στην εξοδο του χωρις να δουλευει το εξωτερικο?αυτο στο λεω για την βιολογια σου!απο κει και περα σημερα τα μαγαζια ειναι ανοιχτα δεν κανεις καμια βολτα να δεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε!!!

Το φίλτρο δουλεύει κανονικά,ήταν κλειστό για κανένα 10λεπτο το πολύ!!!

Το θέμα είναι ότι φοβάμαι μην ξανά γίνει το ίδιο και δεν είμαι και σπίτι...

Τα μαγαζιά μπορεί να είναι ανοιχτά,αλλά εδώ στην περιοχή που μένω δεν υπάρχει περίπτωση να βρω ανταλακτικά κλπ.

Να φανταστείς τα πάντα για το ενυδρείο τα πέρνω ή από Γερμανία ή από Θεσ/νίκη!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εννοουσα για να το δουλεψεις για λιγο αν εχεις περισσιο κυκλοφορητη μεχρι να βρεις μια λυση με κλειστο το φιλτρο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κυκλοφοριτή με αυτήν την δυνατότητα και τόσο δυνατό!!!

Έχω βάλει ένα πιαστράκι αλλά και πάλι δεν νομίζω να κάνει και πολλά,ελπίζω να πάνε όλα καλά μέχρι να πάρω άλλο λάστιχο!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα κάτι τέτοια που βρήκα...

Θα βάλω δύο εάν είναι, για περισσότερη ασφάλια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάλασε κάτι από αυτά που μου έδειξες, απλά ο σωλήνας δεν εφαρμόζει με το βανάκι "καλά"...Είναι κάπως χαλαρό,εάν μετακινήσω το φίλτρο και τεντωθέι λίγο,τότε θα βγει ο σωλήνας!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια ιδεα ειναι κοψε το μερος του σωληνα που εχει ξεχιλωσει και συνδεσε το στο υπολοιπο που θα ειναι κανονικο.. Αν γινεται φυσικα αυτο..

Link to comment
Share on other sites

-Καποτε σε προσπαθεια μου να βγαλω τους πρασινους σωληνες και καθως τους τραβουσα με μια "ατσαλη" κινηση ραγισα το λαιμο απο τα βανακια με αποτελεσμα να χανει και να μη βρισκω απο που για αρκετη ωρα νομιζα πως ηταν απο το σωληνα.Μιλαμε δε φαινοταν καθολου...μονο αν πιεζες το λαιμο προς τα κατω εμφανιζοταν το ραγισμα....

Αναγκαστηκα να αλλαξω ολο τον adapter

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε και αν ειναι καθαρος ο σωληνας εξαγωγης, μηπως εχει βουλωσει και "αναγκαζει" το σωληνα να βγει απο το βανακι λογω πιεσης.

Το κοψιμο του χαλαρου σημειου του λαστιχου οπως ειπωθηκε ακουγεται καλη περιπτωση και τα δεματικα μια επιπλεον "ασφαλεια".

Link to comment
Share on other sites

οπότε τον σωλήνα εξαγωγής του νερού απο το ενυδρείο

πάντα μα πάντα τοποθετημένο μακρυά απο τον πάτο του ενυδρείου

σε ύψος τέτοιο που αν συμβεί κάτι παρόμοιο(και δεν είμαστε σπίτι)

να μείνει και λίγο νερό μέσα για τα ψάρια μας

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκοψα λίγο από το λάστιχο και έβαλα ακόμα ένα πάρα πολύ δυνατό και καλό μεταλλικό σφυκτιράκη...

Τώρα και να το τραβάω δεν βγαίνει :thumbup: !!!

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους παιδιά!!! :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν παρατηρεις και στις αλλες ενωσεις των σωληνωσεων χαλαρωση, ενισχυσε τες και αυτες με κοψιμο της ακρης και σφηκτηρα.

Ποσο καιρο "τρεχουν" οι σωληνες?

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα δεν τρέχει πολύ καιρό(3μήνες σχεδόν),αλλά το φίλτρο είναι μεταχειρισμένο...Οπότε δεν ξέρω ακριβώς πόσο καιρό!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...