Jump to content

Ο κηπος μου με τα Sps.


bill28

Recommended Posts

Επι της ευκαριας να βαλω καποιες φωτο απο το καινουργιο σκιμμερ(που ελεγα σε αλλο θεμα)

Και μερικες απο τα κοραλια μου. :thumbup:

post-3986-1229878786_thumb.jpg

post-3986-1229878803_thumb.jpg

post-3986-1229878822_thumb.jpg

post-3986-1229878851_thumb.jpg

post-3986-1229878885_thumb.jpg

post-3986-1229878906_thumb.jpg

post-3986-1229878927_thumb.jpg

post-3986-1229878956_thumb.jpg

post-3986-1229878980_thumb.jpg

post-3986-1229879005_thumb.jpg

post-3986-1229879042_thumb.jpg

post-3986-1229879061_thumb.jpg

post-3986-1229879093_thumb.jpg

post-3986-1229879168_thumb.jpg

post-3986-1229879204_thumb.jpg

post-3986-1229879230_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ υγιές,να τα χαιρεσε....

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

το σκιμμερ κανει πολυ θορυβο?

Link to comment
Share on other sites

το σκιμμερ κανει πολυ θορυβο?

Καθολου!!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο, βαλε κ μια γενικη του ενυδρειου :thumbup:

Ευχαριστω!

Η γενικη δεν θα σου αρεσει γιατι το ενυδρειο αυτη την στιγμη ειναι κατι σαν φραγκοφαρμα ας πουμε,με πολλα κιλα βραχου οχι ιδιαιτερα τακτοποιημενου.Συλλεγω καποια ειδη γιατι θα στησω πιο μεγαλο ενυδρειο σε λιγο καιρο,οποτε δες τοπικα τα κοραλια και μην δινεις σημασια στο γενικο πλανο(οπως δεν δινω εγω που το εχω φατσα καρτα στο σαλονι μου) :thumbup:

Λιγο υπομονη και μολις ετοιμασω το αλλο οπως πρεπει τοτε θα γινει και η καταλληλη παρουσιαση.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε ρωτήσω κάτι άσχετο με το σκίμμερ. Τι φωτισμό έχεις;

Έτσι όπως έχεις τραβήξει τη πρώτη φωτογραφία φαίνεται ελλιπής αλλά από την άλλη τα κοράλλια σου είναι πανέμορφα.

Λύσε μου σε παρακαλώ αυτό τον γρίφο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα σε ρωτήσω κάτι άσχετο με το σκίμμερ. Τι φωτισμό έχεις;

Έτσι όπως έχεις τραβήξει τη πρώτη φωτογραφία φαίνεται ελλιπής αλλά από την άλλη τα κοράλλια σου είναι πανέμορφα.

Λύσε μου σε παρακαλώ αυτό τον γρίφο. :thumbup:

Απλα στις πρωτες φωτο που ειναι το σκιμμερ εχουν αναψει 2 Τ5 54w και μετα στα κοραλια ειναι αναμενες ολες δηλαδη 4 Τ5 54w :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με 4 Τ5 τα συντηρείς; Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου;

Τα sps τα έχεις καιρό ή απλά τα πήρες πρόσφατα και τα έχεις προσωρινά σε αυτό το ενυδρείο μέχρι να ετοιμαστεί κάποιο καλύτερο όπως έγραψες.

Τι άλλο εξοπλισμό έχεις σε λειτουργία sump, CR ?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με 4 Τ5 τα συντηρείς; Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου;

Τα sps τα έχεις καιρό ή απλά τα πήρες πρόσφατα και τα έχεις προσωρινά σε αυτό το ενυδρείο μέχρι να ετοιμαστεί κάποιο καλύτερο όπως έγραψες.

Τι άλλο εξοπλισμό έχεις σε λειτουργία sump, CR ?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Ναι με 4 Τ5.Το ενυδρειο ειναι το rio240.

3 κοραλια ειναι μιας εβδομαδας ολα τα υπολοιπα τα εχουν μπει κατα διαστηματα εδω και πολλους μηνες,επισεις να σημειωσω οτι το μισο ενυδρειο και παραπανω ειναι φραγγακια απο φιλους(που τους ευχαριστω θερμα)που μου εμπιστευτηκαν ενα κομματι απο τον υφαλο τους.Ελπιζω να τους αποζημειωνει το αποτελεσμα.

Sub θα εχει το καινουργιο που ετοιμαζω.

CR δεν εχω,ολη η συντηρηση γινετε με συμπληρωματα και να πω την αληθεια ειμαι ικανοποιημενος απο τα αποτελεσματα,χωρις να αναιρω τον CR που σκεφτομαι για το καινουργιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Να το χαιρεσε και με το καλο το μεγαλυτερο. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σας ευχαριστω πολυ παιδια για ατα καλα σας λογια.

Δυστηχως επαθα ζημια στο συστημα και δεν υπαρχουν πολλα απο αυτα τωρα :D

Προσπαθω να το επαναφερω στην κατασταση που ηταν,ωστε να μπορεσω να ξαναβαλω τα αγαπημενα μου ζωντανα παλι μεσα και δειχνει πως παει καλα :wootwoot:

Και παλι ευχαριστω :P

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Σας ευχαριστω πολυ παιδια για ατα καλα σας λογια.

Δυστηχως επαθα ζημια στο συστημα και δεν υπαρχουν πολλα απο αυτα τωρα :D

Προσπαθω να το επαναφερω στην κατασταση που ηταν,ωστε να μπορεσω να ξαναβαλω τα αγαπημενα μου ζωντανα παλι μεσα και δειχνει πως παει καλα :wootwoot:

Και παλι ευχαριστω :wootwoot:

Λυπάμαι φίλε μου! Σε κάθε ζημιά που έχει σαν αποτέλεσμα απώλειες ζωντανών λυπάμαι... :P

Σου εύχομαι ταχεία επάνοδο. :wootwoot:

Δώσε μας λεπτόμέρειες για τη ζημιά, αν θέλεις...

Link to comment
Share on other sites

Λογω φορτου δουλειας και τρελων ωραριων δυστηχως παραμελησα τις στοιχειωδεις συντηρησεις απεναντι στο reefακι μου και πανω απο ολα την αλλαγη στις λαμπες (να το προσεχετε αυτο) με αποτελεσμα να το χτυπησει derbesia sp (αλγη).Δυστηχως γεμισε ολο το ενυδρειο πνιγωντας τα κοραλια και παρολες τις προσπαθειες που εκανα ηταν αργα.Πρωτα εφυγαν ολες οι ακρο και νεκρωσαν ελαφρως οι χυστριξ (λογω μορφολογιας ηταν δυσκολος ο καθαρισμος τους).Οπως επισης και το αγαπημενο μου clam που το ειχα 1,5 χρονο :D

Πηρα δραστικα μετρα βαζοντας σε λειτουργια ενα 80λιτρο σαμπ με chaeto αλλαχτηκαν οι λαμπες και οτι αλλο χρειαζοταν με αποτελεσμα να υποχωρει σιγα σιγα.

Tα αλλα κοραλια ευτυχως αντεξαν τον πολεμο και συνεχιζουν ακαθεκτα :P

Αυτα μεχρι στιγμης.

Υ.Σ: Μην παραμελειτε τα ενυδρεια σας γιατι αν παρουν την κατω βολτα ειναι πιο δυσκολο να επανελθουν σε σχεση με την απλη συντηρηση.

Link to comment
Share on other sites

:D

ευχομαι τα καλυτερα και παλι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μετα απο την καταστροφη ερχετε η αναγεννηση :blink:

Μαζι και ενα hailea 60 το οποιο θα γινει φραγγιερα.

Και η αρχη εγινε :mrgreen:

Εκανα αλλαγη στο μεγαλο και με το παλιο νερο γεμισα την φραγγιερα.

Εστησα την βαση για τα κοραλια και πηρα μερικα βραχακια απο το σαμπ του μεγαλου ενυδρειου,ο οποιος με τιμησε με αρκετα κοπιποδα ηδη!

Οπως βλεπετε η βαση μπηκε σε 15cm πλαστικα ποδια ωστε να ειμαι οσο πιο κοντα στον φωτισμο,μπας και γλυτωσω την extra λαμπα.

Απο κυκλοφορια εχει τον μαμα κυκλοφορητη και μια koralia nano.Στην πλατη μπηκαν αντιφως και ανθρακας.

Ερωτησεις:

1)Κανοντας αυτες τις διαδικασιες θα ξεκινησει κυκλο το ενυδρειο η θεωρητε στρωμενο;

2)Με τον φωτισμο πως πρεπει να κινηθω(ωρες λειτουργιας κτλ)

3)Σκεφτομαι να μπολιασω τον αραγωνιτη με λιγο απο το μεγαλο,να το κανω;

Με την ευκαιρια αλλαγης νερου και το κλεισιμο των κυκλοφορητων στο μεγαλο ειπα να τραβηξω μερικες φωτο απο τα κοραλια,απο τα οποια μερικα απο αυτα θα φραγγαριστουν και θα μπουν στο μικρο για μεγαλωμα.

post-3986-1255122648_thumb.jpg

post-3986-1255122669_thumb.jpg

post-3986-1255122693_thumb.jpg

post-3986-1255122711_thumb.jpg

post-3986-1255122726_thumb.jpg

post-3986-1255122744_thumb.jpg

post-3986-1255122761_thumb.jpg

post-3986-1255122782_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ναι το ενυδρείο θεωρείτε στρωμένο.Απλά μην βάλεις κατευθείαν φραγκάκια περίμενε λίγο γιατί όπως και να έχει το ενυδρείο θα κάνει ένα μικρό κύκλο.Τώρα από την στιγμή που θες να φιλοξενήσει φραγκ που θα βγάζεις από το κυρίως ενυδρείο φρόντισε ο φωτισμός σου(και γενικά η συνθήκες) να είναι ίδιες η παραπλήσιες για να έχεις όσο το δυνατό λιγότερες απώλειες κύριος από τα σκληρά κοράλια που είναι περίεργα σε τέτοια.

Ναι μπόλιασε με λίγο ζωντανό από το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ παιδια για ατα καλα σας λογια.

Δυστηχως επαθα ζημια στο συστημα και δεν υπαρχουν πολλα απο αυτα τωρα :blink:

Προσπαθω να το επαναφερω στην κατασταση που ηταν,ωστε να μπορεσω να ξαναβαλω τα αγαπημενα μου ζωντανα παλι μεσα και δειχνει πως παει καλα :(

Και παλι ευχαριστω ;)

Δεν εχω καταλαβει καλα.Μετεφερες στο μικρο ενυδρειακι νερο και λιγα κοραλια απο το παλιο μονο.Οχι αμμο ή καθολου βραχο (μεσα στο φιλτρο πχ)?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καταλαβει καλα.Μετεφερες στο μικρο ενυδρειακι νερο και λιγα κοραλια απο το παλιο μονο.Οχι αμμο ή καθολου βραχο (μεσα στο φιλτρο πχ)?

To μεγαλο ενυδρειο εχει σχεδον συνελθει απο το προβλημα που ειχε,οποτε συνεχιζει κανονικα την πορεια του.

Η φραγγιερα ειναι καινουργιο ενυδρειο, το οποιο γεμισε με νερο οπως και λιγο βραχο απο το μεγαλο για να φιλοξενησει φραγγακια απο το μεγαλο.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μαλιστα...

Τι ενυδρειάκι σου θα κάνει ένα μικρό κύκλο λόγο αναδιαταξης του βράχου. Θα ναι σύντομος όμως...λιγη υπομονη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...