Jump to content

Rio 400


Νίκος_Κρικ

Recommended Posts

Γεια σας παίδες. Γράφω εκ μέρους ενός φίλου μου. Μόλις σήμερα έκανε την αγορά ενός RIO 400. Από το προηγούμενο ενυδρείο που είχε, είχε κρατήσει τα 2 του φίλτρα. Το ένα είναι το 2213 και το άλλο το 2215. Στο νέο ενυδρείο δεν θα είναι ούτε δίσκοι ούτε reef. Θέλει να μάθει αν κάνουν τα 2 φίλτρα αυτά που έχει και το εσωτερικό για το RIO 400.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παίδες. Γράφω εκ μέρους ενός φίλου μου. Μόλις σήμερα έκανε την αγορά ενός RIO 400. Από το προηγούμενο ενυδρείο που είχε, είχε κρατήσει τα 2 του φίλτρα. Το ένα είναι το 2213 και το άλλο το 2215. Στο νέο ενυδρείο δεν θα είναι ούτε δίσκοι ούτε reef. Θέλει να μάθει αν κάνουν τα 2 φίλτρα αυτά που έχει και το εσωτερικό για το RIO 400.

Θεωρητικά είναι υπερπλήρης.... Πρακτικά εξαρτάται από το τί (και κυρίως ΠΟΣΑ) θα βάλει μέσα!

Να φροντίσει φυσικά να μην χάσει την ήδη υπάρχουσα βιολογία. Να βάλει τα φίλτρα να δουλεύουν μέσα σε κουβάδες με νερό ενυδρείου!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα βαλει γεοφαγους μπραζιλιενσις και τετοια.

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλει μονο το 2215 θα ειναι και παλι οκ???γιατι απο την μια μερια εχει το 2215 απο την αλλη το εσωτερικο και δεν ξερει αν μπορει να βαλει το 2213.

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλει μονο το 2215 θα ειναι και παλι οκ???γιατι απο την μια μερια εχει το 2215 απο την αλλη το εσωτερικο και δεν ξερει αν μπορει να βαλει το 2213.

Αν βάλει μέσα στο εσωτερικό φίλτρο αρκετό και καλό βιολογικό υλικό τότε και μόνο με το 2215 (+το εσωτερικό) είναι ok. Όλα είναι θέμα και ιχθυφόρτωσης φυσικά! Αλλά αφού έχει το 2213, νομίζω πως καλύτερα θα ήταν να το χρησιμοποιήσει, έστω κι αν το βάλει στη σειρά μαζί με το 2215!

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ σκεφτομασταν να αφησει το εσωτερικο με σφουγγαρια και το 2215 μακαρονι και substrat.τωρα για το 2213 θα δειξει.

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ σκεφτομασταν να αφησει το εσωτερικο με σφουγγαρια και το 2215 μακαρονι και substrat.τωρα για το 2213 θα δειξει.

Τί να τα κάνει τόσα σφουγγάρια μέσα στο εσωτερικό???? Αφού έχει ήδη βιολογικό υλικό μέσα στο 2213... Ας βάλει τουλάχιστον αυτό ανάμεσα σε σφουγγάρια!

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να χρησιμοποίησει και τα 2,να έχει άφθονο χώρο για βιολογία ,αλλά και για αντιφωσφορικά και αντινιτρικά υλικά.Αφού τα έχει,γιατί να μην τα εκμεταλευτεί;H πληρότητα σε φίλτρα μόνο πλεονεκτήματα προσφέρει.Ας τα βάλει στη σειρά,δε νομίζω να έχει πρόβλημα ως προς την τοποθέτηση.

Link to comment
Share on other sites

-Γνωμη μου ειναι ή να βαλει τα εξωτερικα σε σειρα και ταυτοχρονα το εσωτερικο ή να βαλει το 2215 μονο του και την εισαγωγη του 2213 στο εσωτερικο του juwel :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - lmaikl
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...