Jump to content

EHEIM PRO3 2080


Husky_Jim

Recommended Posts

Μόνο έτσι θα μπορούσα να χαρακτηρίσω τον νέο γίγαντα της σειράς Profesional της EHEIM!!!

Το νέο φίλτρο-τέρας έχει πολλά καλά χαρακτηριστικά τα οποία θα σας τα περιγράψω στην συνέχεια,που το κάνουν το ιδανικό για τους λεγόμενους 'monsterfishkeepers' (που λένε και στην αλλοδαπή :rockon: ), δηλαδή αυτούς που έχουν μεγάλα ψάρια και μεγάλα ενυδρεία!!!

Για να τα δούμε ένα ένα....

1. Το κουτί του είναι άκρως επιβλητικό μιάς και το μέγεθος του είναι κάτι μεγαλύτερο από 60άρι ενυδρείο!!!!

EHEIM_2080_BOX.jpg

2. Εδώ βλέπουμε σε σειρά τα χαρακτηριστικά του:

- Προτεινώμενος μέγιστος όγκος ενυδρείου 1200 λίτρα

- Μέγιστη ροή 1700 λίτρα την ώρα

- Συνολικός όγκος 25 λίτρα

EHEIM_2080_SPECS_a.jpg

- Συνολικός όγκος υλικών 13,5 λίτρα.12 Βιολογικό και 1,5 προφίλτρο σφουγγαριού.

- 2 εισαγωγές και μία εξαγωγή για μεγιστη φίλτρανση όλου του ενυδρείου.

- Τρόμπα νερού για αυτόματες αναροφήσεις.

EHEIM_2080_SPECS_b.jpg

- Κατανάλωση ρεύματος μόνο 30Watt.

- Κατάλληλο για ενυδρεία Γλυκού νερού.

- Κατάλληλο για ενυδρεία Θαλασσινού.

EHEIM_2080_SPECS_c.jpg

3. Εκτός από όλα τα τα γνωστά (εισαγωγές,εξαγωγές,σωλήνες,στηρίγματα) υπάρχει και EHEIM λεκανάκι για την στιγμή του καθαρισμού για να μήν στάξει στο χαλί (και ποιός την ακούει μετά.... :welcome: )

EHEIM_2080_PARTS.jpg

4. Και εδώ ας δούμετα υλικά σύμφωνα με το προτεινόμενο setup της EHEIM.

- 4 Λίτρα μακαρόνι

EHEIM_2080_MEDIA_a.jpg

- 4 Λίτρα Substrat Pro

EHEIM_2080_MEDIA_b.jpg

- Ακόμα 4 Λίτρα Substrat Pro για μέγιστη βιολογία.

EHEIM_2080_MEDIA_c.jpg

- Τέλος το προφίλτρο το οποίο είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε να βγαίνει χωρίς να πειράζονται τα υπόλοιπα υλικά!

EHEIM_2080_MEDIA_d.jpg

5. Εδώ βλέπετε με λεπτομέριες την κεφαλή.Διακόπτης ροής,διακόπτης ασφαλείας,δείκτης ροής και η τρόμπα αναρόφησης.

EHEIM_2080_HEAD.jpg

6. Αν έχει ροή ρωτήσατε?Ε ναι λοιπόν.Τουλάχιστον 50 εκατοστά σε ευθεία γραμμή!!!!

EHEIM_2080_FLOW.jpg

Link to comment
Share on other sites

To φιλτρακι πρέπει να πετάει!!!!!

Μπράβο Μήτσο !!!!

Link to comment
Share on other sites

Οσοι αποφασίσουν να το αποκτήσουν θα πρέπει να αγοράσουν και ένα καροτσάκι με ροδάκια για να το μεταφέρουν, όταν χρειάζεται καθάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Άσε Νίκο έχει ροδάκια από κάτω... δεν χρειάζεται να αγοράσεις extra :rockon:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

φίλε husky_jim από πλευράς θορύβου πως σου φαίνεται το 2080 . Κάνει φασαρία ή όχι. Η ροή του μπορεί να μειωθεί ? Σε τι ενυδρείο το χρησιμοποιείς ?

Ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Παιδια μολις αποκτησα το εν λογο φιλτρακι και το εβαλα σε λητουργεια :D:)

Προς το παρον ολα ειναι τελεια :D

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ 3ΜΗΝΟ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ...ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΤΕΛΕΙΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΑΚΕΤΟ ΠΟΥ ΤΡΩΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΒΑΡΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΕΥΓΕΙ Η ΨΥΧΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΣΤΗΝ ΜΠΑΝΙΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΡΟΣΘΕΤΑ...... :):D:D:P;)

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ 3ΜΗΝΟ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ...ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΤΕΛΕΙΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΑΚΕΤΟ ΠΟΥ ΤΡΩΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΒΑΡΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΕΥΓΕΙ Η ΨΥΧΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΣΤΗΝ ΜΠΑΝΙΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΡΟΣΘΕΤΑ...... :):D:D:P;)

Έλα μωρέ για 40-50 κιλά κάνεις έτσι :rasp::rasp::blink:

Μπρός στα κάλη τι είναι ο πόνος ^_^:thumbup::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακό Δημήτρη! Νομίζω πολύ καλή επιλογή. Είναι το μοναδικό φίλτρο στο ενυδρείο;;;

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε...

Μετά από σχεδόν 10 μήνες χρήσης έχω να πώ ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος τόσο με την ικανότητα του εν λόγο φίλτρου στην διάσπαση της αμμωνίας αλλά και χρηστικότητας του.

Προσωπικά δέν με κουράζει καθόλου άν και βαρύ γιατί απλούστατα δεν το μετακινώ.Γιαυτό άλλωστε παρέχετε στην συσκευασία δοχείο συλλογής των κάδων των υλικών.

Επίσης το φίλτρο είναι αθόρυβο και στο προφίλτρο του εκτός από σφουγγάρι έχει και υαλοβάμβακα.

Στα ενυδρεία μου ποτέ δέν έχω μόνο ένα φίλτρο και πάντοτε συμπληρώνω την φίλτρανση με ένα εσωτερικό φίλτρο αντίστοιχων λίτρων! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

To 2078 ανηκει στη σειρα 3 elecronic(e) και ειναι ο επικεφαλης της σειρας e, με ολα τα "ηλεκτρονικα καλουδια" που προσφερει,το δε 2080 ειναι ο "γιγαντας" της eheim χωρις ομως να εχει τα παραπανω ηλεκτρονικα πλεονεκτηματα,αλλα προσφεροντας μεγαλυτερο καδο.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ένα χρόνο

ΕΡΓΑΛΕΙΟ

Κλείστε τα μάτια και στάξτε τα, όποιος το σκέφτεται

Αξίζει το κάθε ευρώ του

Άτιμοι *@#$*&%$ Γερμαναράδες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...