Jump to content

Υδρόφιλα (και όχι υδρόβια) φυτά.


theodor72

Recommended Posts

Δυστυχώς ανάμεσα στα πραγματικά υδρόβια φυτά, που είναι κατάλληλα για τα ενυδρεία μας, πωλούνται και άλλα φυτά τα οποία δεν μπορούν και δε θα προσαρμοστούν στην πλήρη υποβρύχια ζωή. Τα φυτά αυτά ονομάζονται υδρόφιλα ή υδροχαρή. Στη φύση φυτρώνουν σε περιοχές που πλημμυρίζουν περιοδικά ή σε μόνιμα έλη και έτσι έχουν προσαρμοστεί να ζουν κάτω από το νερό για μεγάλες περιόδους. Στο ενυδρείο μας θα επιβιώσουν και ίσως και να αναπτυχθούν για αρκετούς μήνες ίσως και περισσότερο αλλά τελικά θα πεθάνουν και θα σαπίσουν, προκαλώντας απογοήτευση και μια ακόμη σπατάλη χρημάτων. Τα περισσότερα είναι σκληροτράχηλα φυτά και αντέχουν στις επιθέσεις διαφόρων barbs, κιχλίδων και loaches.

Επειδή κατά καιρούς πολλοί φίλοι έχουν αγοράσει χωρίς να το ξέρουν τέτοια φυτά (όπως και εγώ παλιότερα), έψαξα στο νετ και βρήκα το παρακάτω υλικό. Παρακαλώ πολύ αν κάποιος φίλος έχει να προσθέσει ή να διορθώσει κάτι, να το κάνει ώστε να ξέρουμε τι αγοράζουμε. Θα ήθελα επίσης να σήμειωσω ότι όλα αυτά τα φυτά τα έχω δει κατά καιρούς να πωλούνται σε κάποια μαγαζιά της πόλης μου. Σε κάποια ξέρουν τι πουλάνε και σε ενημερώνουν κατάλληλα ενώ σε άλλα όχι.

Τα είδη που βρήκα είναι τα εξής :

Acorus gramineus

Japanesesweetflag, Japaneserush, grassy-leavedsweetflag, dwarfsweetflag

Μέγιστο ύψος : 10 ως 35 cm ανάλογα με την ποικιλία

Είναι ένα ψηλό φυτό σε μορφή γρασιδιού, και παράγει πολλά, μακριά και δύσκαμπτα φύλλα τα οποία έχουν κατά μήκος τους δύο ή τρεις λευκές ή κίτρινες ρίγες. Επίσης υπάρχει και ένα είδος με σκούρο πράσινο χρώμα. Αν τοποθετηθεί μισό μέσα στο νερό και μισό έξω θα εξαπλωθεί και θα ευημερήσει. Κάτω από το νερό όμως τα παλιότερα φύλα σαπίζουν και πρέπει να απομακρύνονται. Πλήρως βυθισμένο θα επιζήσει αρκετούς μήνες και δεν είναι απαιτητικό ως προς τον φωτισμό.

acorusgramineus1or5.th.jpg - acorusgramineus2lp1.th.jpg - acorusgramineus5ix0.th.jpg - acorusgramineusvariegatit7.th.jpg

Chlorophytum laxum ‘Bichetii’

Pongol swordplant, spider plant

Μέγιστο ύψος 15cm.

Αυτό το μικρό φυτό παράγει μικρά καμπύλα φύλλα με άσπρες ή κίτρινες άκρες. Αν τοποθετηθεί σε terrarium είναι πολύ ανθεκτικό και χρειάζεται μέτριο φωτισμό. Κάτω από το νερό δεν τα καταφέρνει καλά, χρειάζεται δυνατό φωτισμό αλλά δεν θα ζήσει παραπάνω από δύο τρεις εβδομάδες.

chlorophytumlaxum1uz5.th.jpg chlorophylumlaxum2be0.th.jpg chlorophytumlaxum3vq8.th.jpg

Dracaena sanderiana

sandriana, green dragon plant, stripped dragon plant

Μέγιστο ύψος 50 cm

Είναι πιθανόν το πιο διαδεδομένο υδρόφιλο φυτό. Αποτελείται από έναν χαρακτηριστικό άκαμπτο μίσχο, από τον οποίο βγαίνουν τα μακριά και όμορφα πράσινα φύλλα του φυτού που χαρακτηρίζονται από λευκές ή κίτρινες λωρίδες και άκρες και από την σαρκώδη υφή τους. Είναι ανθεκτικό φυτό και πλήρως βυθισμένο θα επιζήσει για αρκετούς μήνες. Απαιτεί έντονο φωτισμό.

dracaenasanderiana1il9.th.jpg dracaenasanderiana3jk7.th.jpg

Ophiopogon japonicus O. j. var.giganteum, O. j. ‘Variegatus’

mondo grass, fountain plant,Kyoto Dwarf

Μέγιστο ύψος : 20 ως 35 cm ανάλογα με την ποικιλία

Είναι ένα πολύ όμορφο φυτό με λεπτά και μακριά φύλλα, από τα οποία πήρε και το κοινό του όνομα (fountainplant) καθώς τείνουν να καμπυλώνουν προς τα έξω και προς τα πίσω, κάνοντας το για να μοιάζει με πηγή που αναβλύζει. Ανάλογα με την ποικιλία του φυτού τα φύλλα είναι λιγότερο ή περισσότερο άκαμπτα. Γενικά θα μπορούσε να επιβιώσει αρκετούς μήνες κάτω από το νερό, χωρίς έντονο φωτισμό, αλλά μόλις τα φύλλα του αρχίζουν να λιώνουν, θα πρέπει να φυτευτεί εκτός ενυδρείου.

ophiopogonjaponicus2lk8.th.jpg ophiopogonjaponicus4zu1.th.jpg ophiopogonjaponicus5ct7.th.jpg

Hemigraphiscolorata

Crimson ivy

Μέγιστο ύψος : 20 cm

Ένα ιδιαίτερο και εντυπωσιακό φυτό με οδοντωτά και τσαλακωμένα φύλλα, τα οποία έχουν σκούρο πράσινο χρώμα από πάνω και έντονο πορφυρό κόκκινο χρώμα από κάτω. Πήρε το όνομα του από το γεγονός ότι βοηθά στη γρήγορη επούλωση των φρέσκων κοψιμάτων και πληγών. Κάτω από το νερό θέλει έντονο φωτισμό και θα καταφέρει να επιβιώσει μέχρι και ένα χρόνο.

hemigraphiscolorata2uh7.th.jpg hemigraphiscolorata3xi7.th.jpg

Syngonium podophyllum

Stardust ivy, lily leaf plant

Μέγιστο ύψος : 25 cm

Αυτό το αναρριχητικό φυτό είναι ιδανικό για να τοποθετηθεί στα βραχάκια ενός terrarium. Υπάρχουν αρκετές λευκές και κόκκινες ποικιλίες. Ωστόσο δεν είναι κατάλληλο για το ενυδρείο μας, καθώς αν μείνει βυθισμένο, πολύ σύντομα θα λιώσει και θα πεθάνει.

syngoniumpondophyllum1al5.th.jpg syngoniumpondophyllun3wa6.th.jpg syngoniumpondophyllum2ib3.th.jpg

Spathiphyllum wallisii

Umbrella plant, Brazilian sword

Μέγιστο ύψος : 30 cm

Άλλο ένα υδρόφιλο φυτό που πολλές φορές χρησιμοποιείται στα ενυδρεία με χρυσόψαρα καθώς δεν μπορούν να το φάνε. Βυθισμένο μέσα στο νερό αναπτύσσεται πολύ αργά και θα επιζήσει μόνο λίγους μήνες. Εκτός ενυδρείου είναι πανέμορφο μέσα σε γλάστρες που όλοι έχουμε δει σε ανθοπωλεία.

spathiphyllumwallisii1dy2.th.jpg spathiphyllumwallisii2ot6.th.jpg spathiphyllumwallisii3mf2.th.jpg spathiphyllumwallisii4mr6.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο άρθρο!!! :thumbup::huh:

Να φανταστείς ότι στην περιοχή μου,το μόνο φυτό που φέρνουν συνήθως είναι η δράκενα!!! :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο! Καλα εκανες γιατι και εγω την ειχα πατησει με μια Dracaena sanderiana, τωρα ειναι σε γλαστρα και μεγαλωνει μια χαρουλα :huh:

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον πληροφορίες κάτι θα κάνουμε για να μην χαθεί το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Το φαινόμενο με αυτά τα φυτά δεν είναι καινούργιο. Πριν από αρκετά χρόνια, τουλάχιστον 8, καθώς ήμουν άσχετος και δεν είχα επαφή με ενυδρειόφιλους και καμιά αλλη ενημέρωση εκτός από τα πετ σοπ, είχα βάλει στο ενυδρείο μου κάποια από τα φυτά αυτά. Συγκεκριμένα είχα Dracaena sanderiana και Ophiopogon japonicus. Και τα δύο είναι πανέμορφα φυτά και πολύ ξεχωριστά και ελκυστικά. Αποτελούν πραγματικό πειρασμό, ιδιαίτερα το Ophiopogon japonicus.

Τα Acorus gramineus, Hemigraphis colorata και Syngonium podophyllum τα έχω δει πολύ πρόσφατα σε μαγαζιά της Θεσσαλονίκης. Να σημειώσω και πάλι, ότι κάποιοι καταστηματάρχες σέβονται τον πελάτη αλλά και τον ρόλο τους και ενημερώνουν τον πελάτη.

Επίσης να διορθώσω στο αρχικό ποστ ότι τα άλλα δύο φυτά δεν τα έχω δει σε καταστήματα (μπορεί και να διέφυγαν της προσοχής μου) και την ύπαρξη τους την πληροφορήθηκα από διαφορα sites και fora στο ιντερνετ αλλά και από βιβλιογραφία.

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας το προσθέσει.

Τέλος, αν οι mods κρίνουν ότι μπορούν να χρησιμοποιήσουν με οποιονδήποτε τρόπο τις πληροφορίες αυτές μπορούν να ελεύθερα να το τροποποιήσουν και να το φέρουν στην μορφή που θέλουν.

Να σας ευχαριστήσω όλους για τα σχόλια σας.

Δυστυχώς όμως, πολλοί από εμάς, και κυρίως οι νέοι στο χόμπυ, συνηθίζουμε πρώτα να αγοράζουμε και μετά να ψάχνουμε τι είναι αυτό που πηραμε και τι συνθήκες θέλει. :thumbup: Λίγη προσοχή λοιπόν και καλή χρονιά σε όλους... :huh:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη δουλεια,σε ευχαριστουμε για τις πολυτιμες πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές πληροφορίες φίλε...!!! :huh: Ευχαριστούμε που τις μοιράστηκες μαζί μας...!!! :thumbup:

Κι εγώ έχω βάλει δράκαινα παλιότερα στο ενυδρείο μου και φυσικά μετά από λίγους μήνες χάλασε... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γνωριζουμε αλλα υδροφιλα φυτα σαν αυτα, που να βρισκονται σχετικα ευκολα στη χωρα μας????

Ολα οσα υπαρχουν ειναι αυτα στην παραπανω λιστα?

;)

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλός, προτείνω να γίνει pinned! ;)

+1 :D

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι πολύ ενδιαφέρουσα και χρήσιμη η παρουσίαση που κάνεις

;):D

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα μπραβο! Εχω δει σε πολλα μαγαζια να πουλανε τετοια φυτα αλλα κανενας δεν μου ειπε οτι ειναι υδροφιλα. Μας ανοιξες τα ματια! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τα σχόλια σας. Πραγματικά με μερικά από αυτά τα φυτά έχει παραγίνει το κακό...

Γνωριζουμε αλλα υδροφιλα φυτα σαν αυτα, που να βρισκονται σχετικα ευκολα στη χωρα μας????

Ολα οσα υπαρχουν ειναι αυτα στην παραπανω λιστα?

:D

Φίλε Κώστά, σίγουρα υπάρχουν και άλλα φυτά που θα μπορούσαν να μπούν στην παραπάνω λίστα. Το θέμα είναι ότι αυτά πέσαν στην αντίληψη μου εδώ στην Θεσσαλονίκη. Ίσως θα μπορούσα να συμπληρώσω κανένα φυτό ακόμα. Λογικά στην Αθήνα, που είναι και πολύ μεγαλύτερη αγορά, μπορεί να φέρνουν και άλλα ακατάλληλα φυτά.

Για ενημερώστε και εσείς από την Αθήνα ;)

Link to comment
Share on other sites

vicious μας τη λέει... ούτε γεωπόνος να ήταν :);)

πολύ ωραίο το κείμενο ;):D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τα σχόλια σας. Πραγματικά με μερικά από αυτά τα φυτά έχει παραγίνει το κακό...

Φίλε Κώστά, σίγουρα υπάρχουν και άλλα φυτά που θα μπορούσαν να μπούν στην παραπάνω λίστα. Το θέμα είναι ότι αυτά πέσαν στην αντίληψη μου εδώ στην Θεσσαλονίκη. Ίσως θα μπορούσα να συμπληρώσω κανένα φυτό ακόμα. Λογικά στην Αθήνα, που είναι και πολύ μεγαλύτερη αγορά, μπορεί να φέρνουν και άλλα ακατάλληλα φυτά.

Για ενημερώστε και εσείς από την Αθήνα :D

Αν μπορουσες να προσθεσεις και αλλα στη λιστα μελλοντικα θα ηταν πολυ καλο!

Και επιτελους....ας καρφιτσωθει το θεμα...στα αζητητα το ξεθαψα! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Φυτά ακατάλληλα για τα ενυδρεία μας

Δυστυχώς ανάμεσα στα πραγματικά υδρόβια φυτά, που είναι κατάλληλα για τα ενυδρεία μας, πωλούνται και άλλα φυτά τα οποία δεν μπορούν και δε θα προσαρμοστούν στην πλήρη υποβρύχια ζωή. Τα φυτά αυτά ονομάζονται υδρόφιλα ή υδροχαρή. Στη φύση φυτρώνουν σε περιοχές που πλημμυρίζουν περιοδικά ή σε μόνιμα έλη και έτσι έχουν προσαρμοστεί να ζουν κάτω από το νερό για μεγάλες περιόδους. Στο ενυδρείο μας θα επιβιώσουν και ίσως και να αναπτυχθούν για αρκετούς μήνες, αλλά τελικά θα πεθάνουν και θα σαπίσουν, προκαλώντας απογοήτευση και μια ακόμη σπατάλη χρημάτων. Τα περισσότερα είναι σκληροτράχηλα φυτά και αντέχουν στις επιθέσεις διαφόρων barbs, κιχλίδων και loaches.

Επειδή οι περισσότεροι από εμάς έχουν αγοράσει χωρίς να το ξέρουν τέτοια φυτά (όπως και εγώ παλιότερα), έψαξα στο νετ και βρήκα το παρακάτω υλικό. Παρακαλώ πολύ αν κάποιος φίλος έχει να προσθέσει ή να διορθώσει κάτι, να το κάνει ώστε να ξέρουμε τι αγοράζουμε.

Τα είδη που κατά καιρούς έχω δει να πωλούνται σε κάποια μαγαζιά της πόλης μου, είναι τα εξής :

Acorus sp. (gramineus, pusillus, variegata)

Japanesesweetflag, Japaneserush, grassy-leavedsweetflag, dwarfsweetflag

Μέγιστο ύψος : 10 ως 45 εκ. ανάλογα με την ποικιλία

Προέλευση : Ανατολική Ασία (Κίνα, Ιαπωνία)

Θερμοκρασία : 15 ° C ως 23 ° C

Είναι ένα ψηλό και ανθεκτικό φυτό σε μορφή γρασιδιού, και παράγει στενά, μακριά, δύσκαμπτα και χωρίς νεύρα φύλλα σε σχήμα ξίφους. Ανάλογα με την ποικιλία έχουν κατά μήκος τους δύο ή τρεις λευκές ή κίτρινες ρίγες. Επίσης υπάρχει και ,ια ποικιλία νάνος (var. pusillus) με φύλλα από 5 ως 10 εκ. μήκος και 0,3 εκ. πλάτος. Αν τοποθετηθεί μισό μέσα στο νερό και μισό έξω θα εξαπλωθεί και θα ευημερήσει. Κάτω από το νερό όμως τα παλιότερα φύλα σαπίζουν και πρέπει να απομακρύνονται. Πλήρως βυθισμένο θα επιζήσει αρκετούς μήνες και δεν είναι απαιτητικό ως προς τον φωτισμό.

acorussp.jpgacorus_variegatus.jpg

acorus_gramineus_1.jpgacorus_gramineus_2.jpg

acorus_pusillus_1.jpgacorus_pusillus_2.jpg

Dracaena sp ( sanderiana, marginata, deremensi )

sandriana, green dragon plant, stripped dragon plant

Μέγιστο ύψος 20 ως 150 εκ.

Προέλευση : Τροπική κεντρική Αφρική (Καμερούν)

Θερμοκρασία : 20 ° C ως 28 ° C

Είναι πιθανόν το πιο διαδεδομένο υδρόφιλο φυτό. Αποτελείται από έναν χαρακτηριστικό άκαμπτο μίσχο πάχους σχεδόν 1 εκ., από τον οποίο βγαίνουν τα μακριά και όμορφα πράσινα φύλλα του φυτού, μήκους ως και 15 εκ, που χαρακτηρίζονται από λευκές ή κίτρινες λωρίδες και άκρες και από την σαρκώδη υφή τους. Είναι ανθεκτικό φυτό και πλήρως βυθισμένο μπορεί να επιζήσει ως και δύο μήνες πριν αρχίσει να αποσυντίθεται.

Dracaena_1.jpgDracaena_2.jpg

Dracaena_3.jpgDracaena_deremensi.jpg

Ophiopogon sp. (japonicus, giganteum, variegatus)

mondo grass, fountain plant,Kyoto Dwarf

Μέγιστο ύψος : 10 ως 35 εκ. ανάλογα με την ποικιλία

Προέλευση : Τροπική Ασία (Ιαπωνία)

Θερμοκρασία : 20 ° C ως 28 ° C

Είναι ένα πολύ όμορφο φυτό με λεπτά και μακριά φύλλα, από τα οποία πήρε και το κοινό του όνομα (fountainplant) καθώς τείνουν να καμπυλώνουν προς τα έξω και προς τα πίσω, κάνοντας το για να μοιάζει με πηγή που αναβλύζει. Ανάλογα με την ποικιλία του φυτού τα φύλλα είναι λιγότερο ή περισσότερο άκαμπτα. Γενικά θα μπορούσε να επιβιώσει αρκετούς μήνες κάτω από το νερό, χωρίς έντονο φωτισμό, αλλά μόλις τα φύλλα του αρχίζουν να λιώνουν, θα πρέπει να φυτευτεί εκτός ενυδρείου.

Ophiopogon_japonicus_1.jpgOphiopogon_japonicus_2.jpgOphiopogon_japonicus_3.jpg

Hemigraphis sp. (colorata, exotica, repanda)

Crimson ivy, dragon's tongue, dragon’s flame, purple ruffle

Μέγιστο ύψος : 20 εκ.

Προέλευση : Νοτιοανατολική Ασία (Ιάβα)

Θερμοκρασία : 20 ° C ως 26 ° C

Ένα ιδιαίτερο και εντυπωσιακό φυτό με οδοντωτά και τσαλακωμένα φύλλα, τα οποία έχουν σκούρο πράσινο χρώμα από πάνω και έντονο πορφυρό κόκκινο χρώμα από κάτω. Πήρε το όνομα του από το γεγονός ότι βοηθά στη γρήγορη επούλωση των φρέσκων κοψιμάτων και πληγών. Κάτω από το νερό θέλει έντονο φωτισμό και θα καταφέρει να επιβιώσει 2 με 4 μήνες.

Hemigraphis_colorata_1.jpgHemigraphis_colorata_6.jpg

Hemigraphis_colorata_4.jpgHemigraphis_colorata_5.jpg

...Hemigraphis_colorata_2.jpgHemigraphis_colorata_3.jpg

Fittonia argyronanta

nerve plant, silverplace plant

Μέγιστο ύψος : 15 εκ.

Προέλευση : Νότια Αμερική (Κολομβία, Βολιβία)

Θερμοκρασία : 21 ° C ως 30 ° C

Το φυτό αυτό αναπτύσσεται οριζόντια παράλληλα με την επιφάνεια του εδάφους. Τα φύλλα του έχουν οβάλ σχήμα και ανάλογα με το είδος είναι καφετί με κόκκινα νεύρα ή ανοιχτό πράσινο με ασημί- άσπρα νεύρα. Το κάθε κλαδάκι του έχει μήκος 15 – 10 εκ και πλάτος 10 – 5 εκ. Η υποβρύχια ζωή του κυμαίνεται από καθόλου ως λίγες εβδομάδες.

Fittonia_argyronanta_3.jpgFittonia_argyronanta_2.jpgFittonia_argyronanta_1.jpg

Spathiphyllum wallisii

Umbrella plant, Brazilian sword

Μέγιστο ύψος : 30 εκ.

Προέλευση : Νότια Αμερική

Θερμοκρασία : 22 ° C ως 25 ° C

Άλλο ένα υδρόφιλο φυτό που πολλές φορές χρησιμοποιείται στα ενυδρεία με χρυσόψαρα καθώς δεν μπορούν να το φάνε. Βυθισμένο μέσα στο νερό αναπτύσσεται πολύ αργά και θα επιζήσει μόνο λίγους μήνες. Εκτός ενυδρείου είναι πανέμορφο μέσα σε γλάστρες που όλοι έχουμε δει σε ανθοπωλεία.

Spathiphyllumwallisii1.jpgSpathiphyllumwallisii2.jpgSpathiphyllumwallisii3.jpg

Syngonium podophyllum

Stardust ivy, lily leaf plant, arrowhead

Μέγιστο ύψος : 25 εκ.

Προέλευση : Κεντρική Αμερική (Τζαμάικα, Ονδούρα)

Θερμοκρασία : 18 ° C ως 28 ° C

Αυτό το αναρριχητικό φυτό είναι ιδανικό για να τοποθετηθεί στα βραχάκια ενός terrarium. Υπάρχουν αρκετές λευκές και κόκκινες ποικιλίες. Ωστόσο δεν είναι κατάλληλο για το ενυδρείο μας, καθώς αν μείνει βυθισμένο, πολύ σύντομα θα λιώσει και θα πεθάνει.

Syngonium1.jpgSyngonium3.jpgSyngonium2.jpg

Chamaedorea elegans

palm tree

Προέλευση : Κεντρική Αμερική (Μεξικό, Γουατεμάλα)

Θερμοκρασία : 22 ° C ως 28 ° C

Συνήθως πωλούνται νεαρά φυτά ύψους 20 ως 30 εκ. Μπορεί να επιβιώσει σε υγρό αλλά όχι πλημμυρισμένο έδαφος. Τα φύλλα του έχουν ένα απλό βελονοειδές σχήμα. Είναι αρκετά ανθεκτικό φυτό και κάτω από το νερό θα αντέξει για μερικές εβδομάδες πριν χαλάσει.

Chamaedoreaelegans2.jpgChamaedoreaelegans1.jpg

Chlorophytum laxum ‘Bichetii’

Pongol swordplant, spider plant

Μέγιστο ύψος 15 εκ.

Προέλευση : Μαλαισία

Θερμοκρασία : -

Αυτό το μικρό φυτό παράγει μικρά καμπύλα φύλλα με άσπρες ή κίτρινες άκρες. Αν τοποθετηθεί σε terrarium είναι πολύ ανθεκτικό και χρειάζεται μέτριο φωτισμό. Κάτω από το νερό δεν τα καταφέρνει καλά, χρειάζεται δυνατό φωτισμό αλλά δεν θα ζήσει παραπάνω από δύο τρεις εβδομάδες.

chlorophytumbichetii2.jpgchlorophytumbichetii1.jpg

Ωστόσο ψάχνοντας στο δίκτυο βρήκα και κάποια ακόμα φυτά που πιθανώς να πωλούνται και ως υδρόβια, τα οποία όμως δεν έτυχε ποτέ να δω σε κάποιο pet shop. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο θα είναι χρήσιμο να ανεβάσω φωτογραφίες και από αυτά

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Δωσε δωσε! :)

Καταρχην μπραβο, πολυ καλη δουλεια!

Στο θεμα αυτο μπορει αυτα τα φυτα να ειναι ακαταλληλα για ενυδρειο λογο του οτι δεν επιζουν βυθισμενα, αλλα μην ξεχνας οτι υπαρχουνε και.....λιμνες! :D

Μας ενδιαφερει να ξερουμε ποια φυτα μπορουμε να επιλεξουμε που να θελουνε μονο οι ριζες τους φυτεμα εντος νερου!

Γραψε αν μπορεις λιγα πραγματα για τον παπυρο!! :closedeyes::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

προτείνω να καρφιτσωθεί, ή να μαζευτούν όλες οι πληροφορίες σε 1 ωραίο άρθρο με το όνομα του φίλου μας theodor72 :)

Link to comment
Share on other sites

Φυτά ακατάλληλα για τα ενυδρεία μας

Syngonium podophyllum

Stardust ivy, lily leaf plant

Μέγιστο ύψος : 25 cm

Αυτό το αναρριχητικό φυτό είναι ιδανικό για να τοποθετηθεί στα βραχάκια ενός terrarium. Υπάρχουν αρκετές λευκές και κόκκινες ποικιλίες. Ωστόσο δεν είναι κατάλληλο για το ενυδρείο μας, καθώς αν μείνει βυθισμένο, πολύ σύντομα θα λιώσει και θα πεθάνει.

syngoniumpodophyllum1.jpgsyngoniumpodophyllum3.jpgsyngoniumpodophyllum4.jpg

Καλησπέρα, δεν ξέρω αν πρέπει να ανοίξω καινούριο θέμα για να μην το χαλάσω αυτό αλλά ήθελα να κάνω μια παρατήρηση σχετικά με το συγκεκριμένο φυτό. Το βλέπω σε βάζο στο σπίτι μου εδώ και περίπου 5 χρόνια γεμάτο με νερό και χωρίς καθόλου χώμα. Οι αλλαγές που έκανε η μητέρα μου ήταν περίπου κάθε μήνα... Παρατήρησα πως το φυτό αναπτυσσόταν και έβγαινε εκτός του νερού αλλά παρόλα αυτά νέα φύλλα εμφανίζονταν μέσα στο νερό και ζούσαν τουλάχιστον 1 μήνα μέχρι να αναδυθούν. Σπάνια έβλεπα σημάδια σαπίσματος και αυτά τα απέδιδα στις αραιές αλλαγές νερού. φυσικά το νερό ήταν βρύσης χωρίς καμία επεξεργασία και βρισκόταν σε κλειστό χώρο με λίγο φυσικό φωτισμό. Αποφάσισα λοιπόν να πειραματιστώ... Το έβαλα σε μικρό ενυδρείο 40λτ, μαζί με λίγα ακόμα φυτά (κερατόφυλλο), με θερμοκρασία 25, φίλτρο εσωτερικό στρωμένο με μπόλι, και αλλαγές νερού κάθε εβδαμάδα 30%. Την βιολογία την διατηρώ με τροφή ψαριών και φωτοπερίοδο 8-10 ώρες. Τις ρίζες δεν τις έχω θάψει (μοιάζει με αυτή της ανούμπιας) και το φυτό αναπτύσεται χωρίς κανένα σημάδι σήψης - άλγης ή οτιδήποτε άλλο. Μετρήσεις που κάνω είναι αμμωνία - νιτρικά νιτρώδη - ph - kh - gh και δεν έχω παρατηρήσει καμία διαφοροποίηση,εκτός από μικρές στα νιτρικά. Επιπλέον δεν έχει παρατηρηθεί καμία διαφοροποίηση στο χρώμα του νερού. Το συγκεκριμένο εγχείρημα τρέχει 2 μήνες!!! Αναρωτιέμαι λοιπόν

1) πόσος είναι ο χρόνος που μπορεί ένα τέτοιο φυτό να αντέξει εξολοκλήρου μέσα στο νερό

2)Αν το αφήσω να βγει στην επιφάνεια θα παραταθεί ο χρόνος ζωής του και μήπως με αυτόν τον τρόπο ζει χωρίς κανένα πρόβλημα (υπενθυμίζω την παρατήρηση του βάζου - 5 χρόνια)

3)υπάρχουν κάποιες άλλες μετρήσεις που θα μπορούσα να κάνω για να δούμε την ποιότητα του νερού και την ασφάλεια για ζωντανα;

έχω κάποιες ρίζες αν θέλει κάποιος έμπειρος να του δώσω για να πειραματιστεί και να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα...

Έγινε επεξεργασία - vagelisoscar
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω σύντομα να ανεβάσω και μερικές ακόμα φωτογραφίες από φυτά που μπορεί να τα βρουμε κατάλληλα για ενυδρείο ενώ δεν είναι. Απλά τα επιπλέον φυτά δεν τα έχω δει ποτέ είτε από κοντά είτε μεσω κάποιου φόρουμ στην Ελλάδα. Μετά θα μπορούν οι mods να χειριστούν όπως επιθυμούν το συγκεκριμένο θέμα.

Φίλε kwstas_original, δεν έχω την παραμικρή ιδέα από φυτά για λίμνες, και πιστεύω πως το αντικείμενο είναι πολύύύύ ευρύ. Απλά τα λίγα φυτά που αναφέρω παραπάνω είναι ίσως ένα απειροελάχιστος μέρος αυτών που μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε λίμνη ή ακόμα καλύτερα σε paludarium.

Φίλε akkornteon, ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου. Να είσαι σίγουρος οτι οι mods κάνουν καλά την δουλειά τους. Έχουν ήδη επικοινωνήσει μαζί μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε vagelisoscar, πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που δίνεις. Το φυτό αυτό αν και το έχω δει σε pet shop, δεν το είχα ποτέ στην κατοχή μου. Φυτά αυτού του είδους έχω διαβάσει ότι μπορεί να απελευθερώσουν δηλητηριώδεις ουσίες, για τα ψάρια, στο νερό. Βέβαια δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω.

Δεν μπορώ να σκεφτώ για πιο λόγο θα μπορούσαν να αλλάξουν οι τιμές που μετράς, από την στιγμή που το φυτό δεν έχει αρχίσει να σαπίζει.

Το φυτό σου είναι πλήρως βυθισμένο κατά τους δύο αυτούς μήνες; Συνεχίζει να αναπτύσσεται;

Ίσως τελικά να είναι πιο ανθεκτικό από όσο νόμιζα. Να σημειώσω επίσης, ότι οι πληροφορίες είναι από το διαδίκτυο και από βιβλιογραφία και όχι από προσωπική παρατήρηση σε ενυδρείο. Αποφεύγω να πειραματιστώ με αυτά τα φυτά στο μοναδικό ενυδρείο που έχω :)

Link to comment
Share on other sites

Μετά θα μπορούν οι mods να χειριστούν όπως επιθυμούν το συγκεκριμένο θέμα.

Φίλε akkornteon, ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου. Να είσαι σίγουρος οτι οι mods κάνουν καλά την δουλειά τους. Έχουν ήδη επικοινωνήσει μαζί μου. :closedeyes:

δεν με εκπλήσσει! οι mods μας κάνουν την καλύτερη δουλειά!

:):D

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και γω δεν θα πειραματιζόμουν σε ενυδρείο με ζωντανα!!! Το φυτό είναι πλήρως βυθισμένο και αναπτύσσεται ταχύτερα από το άλλο που συνεχίζει να είναι στο βάζο... Έχει πετάξει 2 νέα φύλλα(δεν χρησιμοποιώ λιπασματα ούτε co2). Αναρωτιέμαι αν υπάρχουν μετρήσεις που θα μπορούσαμε να κάνουμε για να διαπιστώσουμε πιθανές βλαβερές ουσίες. Έκανα αυτές τις μετρήσεις που είπα γιατί αφενός αυτές είχα αφετέρου ήθελα να δω αν επηρεάζουν την βιολογία.

Link to comment
Share on other sites

.. Παρατήρησα πως το φυτό αναπτυσσόταν και έβγαινε εκτός του νερού αλλά παρόλα αυτά νέα φύλλα εμφανίζονταν μέσα στο νερό και ζούσαν τουλάχιστον 1 μήνα μέχρι να αναδυθούν. ...

.....1) πόσος είναι ο χρόνος που μπορεί ένα τέτοιο φυτό να αντέξει εξολοκλήρου μέσα στο νερό

2)Αν το αφήσω να βγει στην επιφάνεια θα παραταθεί ο χρόνος ζωής του και μήπως με αυτόν τον τρόπο ζει χωρίς κανένα πρόβλημα (υπενθυμίζω την παρατήρηση του βάζου - 5 χρόνια)

... Στο ενυδρείο μας θα επιβιώσουν και ίσως και να αναπτυχθούν για αρκετούς μήνες ίσως και περισσότερο αλλά τελικά θα πεθάνουν και θα σαπίσουν...

:D:)

Αν βγαινει εκτος νερου θα ειναι ΟΚ οπως φαινεται

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...