Jump to content

Ενυδρείο με διαστάσεις 120x30x55


Nikpet

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα...

Εδώ και λίγο καιρό αποφάσισα να αποκτήσω και εγώ ενυδρείο...

Λόγω έλλειψης χρόνου αλλά και εμπειρίας, μόλις νιώσω έτοιμος ότι μπορώ να αντεπεξέλθω στις απαιτήσεις του συγκεκριμένου hobby, θα πάω σε κάποιον ειδικό, να μου φτιάξει ένα ενυδρείο διαστάσεων 120 μήκος x 30 πλάτος x 55 ύψος, ώστε να το τοποθετήσω σε ένα ήδη διαμορφωμένο χώρο στο σαλόνι.

Όμως, οσο και αν έψαξα για την καταλληλότητα των διαστάσεων, δεν βρήκα πουθενά κάτι έτοιμο με πλάτος 30 εκατοστά...

Αυτό με έβαλε σε σκέψεις, αν όντως ένα ενυδρείο με τις παραπάνω διαστάσεις είναι κατάλληλο να φιλοξενήσει ψάρια γλυκού νερού...

Θα ήθελα τις απόψεις σας για το παραπάνω θέμα που με απασχολεί, όπως και ένα εκτιμώμενο κόστος (πολύ γενικά)...

Link to comment
Share on other sites

μικρό πλάτος δεν βολεύει.. δεν δίνει βάθος στο ενυδρείο. Αργότερα κιόλας θα έχεις πρόβλημα με τόσο μεγάλο ύψος αν βάλλεις κάποιο φυτό δεν θα φτάνει το φως χαμηλά. Αν δεν μπορείς να το μεγαλώσεις λίγο στο πλάτος, τουλάχιστον μην το κάνεις τόσο ψηλό. Τώρα αυτή είναι η δική μου γνώμη..

Link to comment
Share on other sites

-Μια χαρα ειναι το υψος,οσο για το πλατος αν μπορεις-σε παιρνει σε διασταση- καντο τουλαχιστον 40 εκ. :huh:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα...

Εδώ και λίγο καιρό αποφάσισα να αποκτήσω και εγώ ενυδρείο...

Λόγω έλλειψης χρόνου αλλά και εμπειρίας, μόλις νιώσω έτοιμος ότι μπορώ να αντεπεξέλθω στις απαιτήσεις του συγκεκριμένου hobby, θα πάω σε κάποιον ειδικό, να μου φτιάξει ένα ενυδρείο διαστάσεων 120 μήκος x 30 πλάτος x 55 ύψος, ώστε να το τοποθετήσω σε ένα ήδη διαμορφωμένο χώρο στο σαλόνι.

Όμως, οσο και αν έψαξα για την καταλληλότητα των διαστάσεων, δεν βρήκα πουθενά κάτι έτοιμο με πλάτος 30 εκατοστά...

Αυτό με έβαλε σε σκέψεις, αν όντως ένα ενυδρείο με τις παραπάνω διαστάσεις είναι κατάλληλο να φιλοξενήσει ψάρια γλυκού νερού...

Θα ήθελα τις απόψεις σας για το παραπάνω θέμα που με απασχολεί, όπως και ένα εκτιμώμενο κόστος (πολύ γενικά)...

Ama pas gia discus xehaseto me 30platos :huh:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να βάλω δισκους (με όσα έχω διαβασει ως τώρα το ενυδρείο που σκέφτομαι είιναι λίγο μικρό για δίσκους συν του οτι δεν έχω ακόμα την απαιτουμενη εμπειρία).

Απ' ότι κατάλαβα μάλλον πρέπει να φτιάξω ένα ενυδρείο με πλάτος τουλάχιστον 35 εκατοστά...

Στο υψος, τα 55 εκατοστά μου φαίνεται καλό νουμερο...

Link to comment
Share on other sites

Απο 40cm και πανω να σκεφτεσαι. Να μπορουν να στριβουν τα ψαρια που θα βαλεις. Οτιδηποτε κατω απο 40cm ειναι λιγο. Και εφοσον τα λιτρα ειναι αρκετα θα χρειαστεις και το πλατος γιατι φανταζομαι δεν θα βαλεις guppy, θα ειναι πιο μεγαλωσωμα τα ψαρια που θα μπουν και καπως θα πρεπει να στριβουν.

Ενα ενυδρειο με διαστασεις 120x40 κατοψη και 50-55cm υψος ειναι τελειο για κιχλιδες απο τη λιμνη malawi. Ψαξε το κι αν σε ενδιαφερει πες μου να σου δωσω οτι πληροφοριες χρειαστεις.

Έγινε επεξεργασία - Stelios_Rjk
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...