Jump to content

Ανεμιστηρακια αξιζει το κοπο??


piranxobios

Recommended Posts

Παιδια γεια σας.Ηθελα να ρωτησω επειδη φτιαχνω το καπακι σε ενα 2μετρο γυρω στα 700λιτρα,σκεφτομουν να

του βαλω κανα ανεμιστηρα για ψυξη θα δω αποτελεσμα η λογω των λιτρων δεν αξιζει το κοπο και εαν τελικα

αξιζει τι προτεινετε? :huh:

Link to comment
Share on other sites

για τα λιτρα σου την βλεπω μαλλον κακη σαν ιδεα....

πολυυυυυυ εξατμιση,πολυυυυυυυ νερο χαμενο και πολυυυυυς θορυβος.

στα ''κυβικα'' σου νομιζω οτι το τσιλερ ειναι μονοδρομος.

Link to comment
Share on other sites

για τα λιτρα σου την βλεπω μαλλον κακη σαν ιδεα....

πολυυυυυυ εξατμιση,πολυυυυυυυ νερο χαμενο και πολυυυυυς θορυβος.

στα ''κυβικα'' σου νομιζω οτι το τσιλερ ειναι μονοδρομος.

:huh:

Link to comment
Share on other sites

για τα λιτρα σου την βλεπω μαλλον κακη σαν ιδεα....

πολυυυυυυ εξατμιση,πολυυυυυυυ νερο χαμενο και πολυυυυυς θορυβος.

στα ''κυβικα'' σου νομιζω οτι το τσιλερ ειναι μονοδρομος.

που αυτο μεταφραζεται σε μια καλη καταθεση σε καποιο pet shop...τουλαχιστον υπαρχει κανα chiler για να δουλεψει 2 700αρια ενυδρεια? :huh:

Link to comment
Share on other sites

που αυτο μεταφραζεται σε μια καλη καταθεση σε καποιο pet shop...τουλαχιστον υπαρχει κανα chiler για να δουλεψει 2 700αρια ενυδρεια? :thumbup:

Να πω μία ιδέα?

Αν είχα 2 700άρια και ήταν σχετικά κοντά μεταξύ τους θα προτιμούσα να κάνω μία κατάθεση για ένα μικρό ψυγειάκι και με μία DIY κατασκευή θα έφτιαχνα το δικό μου chiller που θα μπορούσε να σηκώσει ίσως και περισσότερα ενυδρεία (+μερικές μπύρες :huh: )

Αν δεν κάνω λάθος ένα καλό Chiller έρχεται περίπου στα 500-600 ευρώ και πάνω. Με 100 ευρώ περίπου για ένα μίνι ψυγεικάκι συν άλλα 50 ευρώ για το υπόλοιπο εξοπλισμό (σωλήνες, κυκλοφορητές και κάποιο σύστημα αυτοματισμού) πιστεύω πως μπορεί να γίνει δουλειά.

Τί λέτε και οι υπόλοιποι?

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι τι θερμοκρασια αντεχουν τα ψαρια που θα ειναι μεσα?

Ποσους βαθμους θες να κατεβαζεις την θερμοκρασια μαξιμουμ?

Το καλοκαιρι ανεβαινει η θερμοκρασια μεχρι 31-32 βαθμους,επιθυμητη θερμοκρασια για τα ψαρια μου(pygocentrous nattereri, serasalmus manueli & rhombeus), ειναι γυρω στους 27 -27.5 βαθμους

αλλα και μεχρι 29+βαθμους δεν εχουν προβλημα απο εκει και πανω εχω καταλαβει οτι ζοριζονται...

τι προτεινεις?

Τωρα οσον αφορα τη προταση του stormtrooper για ψυγειακι δεν καταλαβα πως μπορει να δουλεψει το ολο συστημα... για εξηγηστε μου :huh:

Link to comment
Share on other sites

Η ιδέα με το ψυγείο είναι η εξής:

Βάζεις μια αντλία να παίρνει νερό από το ενυδρείο, να το στέλνει σε κατάλληλο σωλήνα με κάποιο κατάλληλο μήκος, τμήμα του οποίου θα βρίσκεται μέσα στο ψυγείο, και να το ξαναρίχνει στο ενυδρείο. Σαν να έχεις εξωτερικό θερμοστάτη σε σειρά με το εξωτερικό σου φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Η ιδέα με το ψυγείο είναι η εξής:

Βάζεις μια αντλία να παίρνει νερό από το ενυδρείο, να το στέλνει σε κατάλληλο σωλήνα με κάποιο κατάλληλο μήκος, τμήμα του οποίου θα βρίσκεται μέσα στο ψυγείο, και να το ξαναρίχνει στο ενυδρείο. Σαν να έχεις εξωτερικό θερμοστάτη σε σειρά με το εξωτερικό σου φίλτρο.

Ωραια αλλα δεν υπαρχει προβλημα με αλλοιωση του νερου καθως θα περναει μεσα απο το ψυγειο?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια αλλα δεν υπαρχει προβλημα με αλλοιωση του νερου καθως θα περναει μεσα απο το ψυγειο?

Το νερό δεν θα περνάει μέσα από το ψυγείο χύμα. Θα "τρέχει" μέσα σε έναν σωλήνα.

Για να το καταλάβεις... Θα υπάρχει κυκλοφορητής μέσα στο ενυδρείο που θα στέλνει το νερό εκτός ενυδρείου μέσω σωλήνα. Αυτός ο σωλήνας θα διέρχεται μέσα από το ψυγειάκι. Πως? Θα πρέπει να ανοιχτούν τρύπες στη διάμετρο του σωλήνα στις 2 πλευρές του ψυγείου. Ο σωλήνας δεν θα περνάει από την μία άκρη στην άλλη σε μία ευθεία γραμμή, αλλά θα πρέπει να κάνει ζικ-ζακ μέσα στο ψυγείο, ούτως ώστε να μένει το νερό περισσότερη ώρα μέσα σε αυτό. από κει θα βγαίνει και θα ξανακαταλήγει μέσα στο ενυδρείο. Ο κυκλοφορητής θα μπορούσε να είναι συνδεδεμένος και με έναν ελεγκτή Eliwell, ούτως ώστε να κάνει αυτή τη διαδικασία μόνο όταν ανέβει η θερμοκρασία.

Αυτά στη θεωρεία.... Στην πράξη τώρα υπάρχουν κάποια τεχνικά θέματα με κυριότερο το ότι ανοίγοντας τρύπες στις πλευρές του ψυγείου, του καταστρέφεις την μόνωση. Αυτό είναι ένα πολύ σοβαρό πρακτικό θέμα το οποίο δεν έχω αυτή τη στιγμή λύση, αλλά σίγουρα υπάρχει. Ο λόγος που δεν έχω την λύση είναι ότι αυτή τη διαδικασία δεν την έχω κάνει (ακόμα). Λύση στο συγκεκριμένο θέμα θα μπορούσα να βρω και να σκεφτώ μόνο εφόσον ανοίχτούν αυτές οι τρύπες και δω τί δυνατότητες έχω.......

Link to comment
Share on other sites

για τα λιτρα σου την βλεπω μαλλον κακη σαν ιδεα....

πολυυυυυυ εξατμιση,πολυυυυυυυ νερο χαμενο και πολυυυυυς θορυβος.

στα ''κυβικα'' σου νομιζω οτι το τσιλερ ειναι μονοδρομος.

Τετοια να ακουω κωστη να με κανεις την ψυχη μαυρη... :huh:

Το τσιλερ καλη φαση δεν λεω... αλλα "καει" πολυυυυυυυυυ :thumbup:

Αν μπουνε μεγαλα ανεμηστηρια 14'' για παραδειγμα δεν μπορει να γινει κατι με εμας τους 700αριδες? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν μπουνε μεγαλα ανεμηστηρια 14'' για παραδειγμα δεν μπορει να γινει κατι με εμας τους 700αριδες? :huh:

Τα ανεμιστηράκια προσφέρουν ψύξη μέσω της εξάτμισης! Σίγουρα ένα μεγάλο ενυδρείο θέλει μεγάλου διαμετρήματος ανεμιστήρες, αλλά όπως και να έχει η εξάτμιση που θα έχεις σε τόσα λίτρα θα είναι τεράστια.......

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορει να γινει κατι με εμας τους 700αριδες? :thumbup:

Να δώσετε τα ενυδρεία σας σε μας τους 300άριδες :huh:

Link to comment
Share on other sites

αλλά όπως και να έχει η εξάτμιση που θα έχεις σε τόσα λίτρα θα είναι τεράστια.......

Μπορεις να υπολογισεις στο περιπου για ποσα λιτρα μιλαμε και σε ποση διαρκεια?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να υπολογισεις στο περιπου για ποσα λιτρα μιλαμε και σε ποση διαρκεια?

Στο δικό μου ενυδρείο με επιφάνεια νερού 110x60 και ανεμιστηράκια 8cm είχα ημερησίως περίπου στα 4-6 λίτρα απώλειες νερού ΜΕ aircondition κάποιες ώρες. Χωρίς aircondition μπορούσε να φτάσει και στα 10 λίτρα ημερησίως. Φυσικά η όποια συμπλήρωση νερού πρέπει να γίνεται με νερό από ΑΟ ή αποσταγμένο!

Link to comment
Share on other sites

....μαυρα καραβια τα ονειρα μου....

δε με παιρνει για τσιλερ.... να μην τρηπησω τα καπακια ?

να περασω καμια 6 αδα (+) 14 αρια ανεμηστηρια? κατι πρεπει να κανω με την ζεστη το καλοκαιρι και πρεπει να το ετοιμασω απο τωρα...

τι λες?

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Απο την μικρη μου εμπειρια η εξατμιση θα σε "σκισει", συν την ταλαιπωρεια του συμπληρωνε συνεχως.. Μεγαλα καράβια μεγαλες φουρτούνες.. (πολλα τα λεφτα)

Link to comment
Share on other sites

τι λες?

Μακάρι να είχα να σου δώσω μία εμπεριστατωμένη απάντηση. Θα σου πω ότι είπα και στον piranxobio... δηλαδή ψυγειάκι! Δεν το έχω δοκιμάσει και δεν το έχω δει καν αλλού. Είμαι βέβαιος όμως πως μπορεί να δουλέψει. Ίσως όχι με την πρώτη αλλά με πειραματισμούς θα βγει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Εγώ πάντως θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή κι ας αποτύχει (που το αποκλείω). Και όπως είπα και πιο πάνω, μπορείς να τιγκάρεις το ψυγείο στις μπύρες και το καλοκαιράκι όλοι θα δροσίζονται... και εσύ και τα ψάρια. Κάποιοι βέβαια, λιγότερο πρακτικοί από μένα, θα πουν πως μέσα στο ψυγείο μπορείς να βάλεις και κατεψυγμένες ψαροτροφές και άλλα άχρηστα πράγματα, αλλά μην τους δώσεις σημασία...........

Αυτό που μπορώ να σου πω τώρα είναι να μην τρυπήσεις καπάκια και το μετανιώσεις μετά. Πήγαινε πάρε κόντρα πλακέ ή κάποιο άλλο υλικό που να παίξει προσωρινό ρόλο ως καπάκι και βάλε εκεί τα ανεμιστηράκια. Κάνε κανονικά τις συνδεσμολογίες σου και όταν με το καλό έρθουν οι ζέστες, τοποθετείς αυτή τη κατασκευή και βλέπεις πως πάει το πράγμα. Αν και πιστεύω πως με την εξάτμιση που θα έχεις μπορεί να φέρεις ακόμα και βροχή μέσα στο σαλόνι... Έτσι θα φτιάξεις τον κύκλο του νερού μέσα στο ίδιο σου το σπίτι.... Τί βιοτοπικά και λαλακίες μου λες μετά!!!

Link to comment
Share on other sites

.....Ο σωλήνας δεν θα περνάει από την μία άκρη στην άλλη σε μία ευθεία γραμμή, αλλά θα πρέπει να κάνει ζικ-ζακ μέσα στο ψυγείο,.....

DSC00936.jpg

Μπορεις να υπολογισεις στο περιπου για ποσα λιτρα μιλαμε και σε ποση διαρκεια?

Το τσιλερ βγαζει ζεστη θα πρεπει να ειναι εκτος χωρου.

Για τα ανεμιστηρακια αναλογα ποσους βαθμους θες να κατεβασεις απο την θερμοκρασια του δωματιου θα εχεις και εξατμιση.

Αν ο χωρος κλιματιζεται θα εισαι πιο ανετος και θα εχεις "προβλημα" μονο τις ωρες που ειναι αναμμενες οι Τ5 (αν ειναι Τ8 ειναι πολυ πιο χαλαρα).

Καλο ειναι να μη το παρακανουμε με την ψυξη και να εχουμε χειμωνα-καλοκαιρι την ιδια θερμοκρασια στα ψαρια.

Να καταλαβαινουν και την αλλαγη των εποχων.

Αν κατεβαζεις 2 βαθμους την θερμοκρασια θα εχεις (βαση των δικων μου υπολογισμων) εξατμιση 10-12 λιτρα την ημερα.

Συμπληρωνεις απο την ΑΟ (60€ απο ebay, σε ενα μηνα εχεις κανει αποσβεση αν αγοραζες μπετονακια)

Το προβλημα ειναι αλλο.

Να μην πεσει πολυ η σταθμη σε πολυημερη απουσια σου.

Αλλα αν παει με 12 λιτρα την ημερα σε μια εβδομαδα ειναι 84 λιτρα (θα πεσει 8 ποντους περιπου η σταθμη σε ενα διμετρο)

Ασε που οταν ελειπα το καλοκαιρι μειωσα σταδιακα τη φωτοπεριοδο, για να πεσει και ο μεταβολισμος (δεν εβαλα ταιστρα και δεν λιπαινα τα φυτα) και γλυτωσα πολυ εξατμιση.

....μαυρα καραβια τα ονειρα μου....

δε με παιρνει για τσιλερ.... να μην τρηπησω τα καπακια ?

να περασω καμια 6 αδα (+) 14 αρια ανεμηστηρια? κατι πρεπει να κανω με την ζεστη το καλοκαιρι και πρεπει να το ετοιμασω απο τωρα...

τι λες?

Πιστευω και με 12αρια αλλα με πολλες στροφες και οσο χαληλοτερο θορυβο (dB) θα κανεις τη δουλεια σου.

δες και αυτα http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.808014

Οσο για το τρυπημα στα καπακια, ειτε αγοραζεις ενα ανταλλακτικο φλαπ μαμισιο για να το εχεις ατρυπητο για το χειμωνα, ειτε φτιαχνεις ενα πλαστικο ή πλεξι. (με φλαπ δεν ειναι σε στυλ juwel?)

Αλλα αν τοποθοτησεις τα ανεμιστηρακια ομορφα απο κατω (αν χωρανε) απο το καπακι και με φιλτρα σκονης, δεν θα θελεις να τα βγαλεις ουτε το χειμωνα.

Ασε που θα ειναι μια ακομα "ελεγχομενη" εισοδος αερα στο ενυδρειο :huh:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18537

aRIO180060.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και μία ακόμη φωτογραφία από την ίδια κατασκευή που έβαλε ο Σπύρος πιο πάνω....

DSC00937.jpg

Δεν συμφωνώ βέβαια ακριβώς με αυτόν τον τρόπο γιατί περιορίζει τον χώρο για τος μπύρες......

Link to comment
Share on other sites

Ααααααπαππαπαππππαππππ (όπως θα έλεγε και ο Γιωργάκης)...

Τον "τσάκωσα" τον τύπο.... LINK

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις τώρα που πωρώθηκα.... Με ένα search στο google για DYI Chiller θα δείτε αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα.

Τελικά λέω να το γυρίσω από τροπικό σε πολικό το ενυδρείο μου :huh:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,

το καπακι ειναι χειροποιητο και πανω σε αυτο ειναι πιασμενα ολα, λαμπες δηλαδη, οποτε 2ο ειναι λιγο δυσκολο εως απιθανο να φτιαξω... :thumbup:

παραθετω 3 σχεδια για να δουμε τι μπορουμε να κανουμε (αποκλειουμε το τσιλερ προς το παρον)...

Σχεδιο 1ο ειναι το πως φαινονται τα καπακια απο πανω:

post-9275-1231745178_thumb.jpg

Σχεδιο 2ο ειναι τα 3 συρωμενα τζαμια απο κατω:

post-9275-1231745202_thumb.jpg

Σχεδιο 3ο ειναι το πως σκεφτομαι να μπουνε τα ανεμηστηρακια πανω στα καπακια:

post-9275-1231745231_thumb.jpg

Σκεπτομενοι πως τα συρωμενα τζαμια θα ανοιγουν καπως ετσι:

post-9275-1231745411_thumb.jpg

Το ΚΕΝΟ που μενει ειναι ΜΟΝΟ αυτο.... :huh:

Εσεις τι θα κανατε? (αποκλειουμε το τσιλερ προς το παρον)..?!?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...