Jump to content

Diy Δοχειο ψυξης....


sarevock

Recommended Posts

Συνεχεια απο το θεμα αυτο

Μου ηρθε ενα γρηγορο σχεδιο τωρα... :thumbup:

Ισως βοηθησει καποιον να "ξεκλειδωσει" στο μυαλο του κατι αλλο πιο απλο... :thumbup:

post-9275-1231761569_thumb.jpg

Το σκεπτικο στα γρηγορα ειναι να πεφτει αργα το νερο μεσα στο "δοχειο" για να προλαβαινει να ψυχεται οσο μπορει...

Αντλια 2= Μια αντλια μεσα στο ενυδρειο η οποια θα στελνει νερο στο "δοχειο".

Αντλια 1= Μεσα στο "δοχειο" για να στελνει το νερο παλι μεσα στο ενυδρειο.

Φλοτερ ηλεκτρικα 2=

1 θα σταματαει την αντλια 2

και 1 θα ξεκιναει την αντλια 1

Υπαρχει χωρισμα με plexy glass ετσι ωστε το "καθαρο" νερο του ενυδρειου να μην ερχεται σε επαφη με το σπυρωμα του χαλκου... μια λεπτη φετα plexy glass ελπιζω να κανει δουλεια...

Δεν ξερω αν το plexy glass ειναι καλος ή κακος αγωγος της θερμοτητας... ελπιζω να ειναι καλος!!! :huh:

Βεβαια ελπιζω και η σκαλα επιβραδυνσης να κανει δουλεια (βεβαια αυτα θα εξαρτηθει απο τα εκατοστα κολλησης...).

Τεσπα ειναι λιγο μπερδεμενο το σχεδιο αλλα... περιμενω γνωμες

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το plexy glass ειναι κακος αγωγος θερμοκρασιας.... Το σχεδιο δεν το καταλαβα, θα κατσσω να το δω το βραδυ που θα εχω χρονο :huh:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν γινεται να "ντυσω" τον χαλκο με καποιο λαστιχακι....ιδιου διαμετριματος...

Οντως το σχεδιο ειναι λιγο.... κωδικας νταβιντσι... :huh:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις ξανά το ποστ του kanentidis στο link που έδωσα, θα δεις οτι αυτό ακριβώς έκανε, έντυσε τον χαλκοσωλήνα με λαστιχάκι αεραντλίας και δούλευε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις ξανά το ποστ του kanentidis στο link που έδωσα, θα δεις οτι αυτό ακριβώς έκανε, έντυσε τον χαλκοσωλήνα με λαστιχάκι αεραντλίας και δούλευε καλά.

Χμμμ ωραια... αυτο καταλαβα και εγω... :huh:

Τωρα, δεν μου ειπες, πιστευεις οτι θα δουλεψει το παραπανω σχεδιο...? ή να την παρατησω την ιδεα?

..τι λετε ρε παιδες? πολλα τα 800 για τσιλερ... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Στην σελίδα του τσάμη δίνει τύπο υπολογισμού της ισχύος του μηχανήματος οπότε υπολογίζεις και βγαίνεις στη γύρα για τιμές και μάστορα.

Δοκίμασε εδώ:

ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ-FRIGO-KLIMA AEBE

ΛΕΝΟΡΜΑΝ 64

ΤΗΛ: 513 3859 - 514 2102

FAX: 514 2426

Μου τον είχαν προτείνει όταν έψαχνα για κάτι αντίστιχο παλιότερα.

Link to comment
Share on other sites

Μου τον είχαν προτείνει όταν έψαχνα για κάτι αντίστιχο παλιότερα.

Και τελικα που κατεληξες?

Link to comment
Share on other sites

Να χαλάσω το ψυγείο του υπογείου μου :huh: ...

Βασικά πιστεύω οτι θα είνα αποδοτικός και πρακτικός τρόπος ειδικά αν βρεις σχετικά αθόρυβο μοτέρ, δεν το δοκίμασα τότε καθαρά για οικονομικούς λόγους αλλά ίσως μου τη βαρέσει και το κάνω στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο συζητηση με φιλο, λεω απλα να ντυσω το σπιρωμα με λαστιχακι και να το βυθισω οπως ειναι στο ενυδρειο...

χωρις να γινει η παραπανω κατασκευη... τι λετε θα υπαρξει προβλημα μελλοντικα στην υγεια του ενυδρειου?

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο συζητηση με φιλο, λεω απλα να ντυσω το σπιρωμα με λαστιχακι και να το βυθισω οπως ειναι στο ενυδρειο...

χωρις να γινει η παραπανω κατασκευη... τι λετε θα υπαρξει προβλημα μελλοντικα στην υγεια του ενυδρειου?

Το λάστιχο νομίζω πως είναι κακός αγωγός.... Πέραν αυτού εγώ δεν θα ρίσκαρα να βάλω χαλκό μέσα στο ενυδρείο... Δεν ξέρω μπορεί να είναι και να δουλέψει μία χαρά! Με το αισθητικό του θέματος τί θα κάνεις? Επίσης κάποια στιγμή τα λάστιχα μπορεί να χρειαστούν αλλαγή. Θα πρέπει να προβλεφτεί κάτι τέτοιο!

Πάντως θα σου έλεγα να μην κάνεις ακόμα τίποτα. Έχουμε αρκετούς μήνες μπροστά μας μέχρι τις ζέστες. Κάτσε να το ψάξουμε....

Link to comment
Share on other sites

Αν βρούμε κάποιο καλό πλαστικό σε μπογιάγια να μονώσουμε τον χαλκό?... τι λέτε? :huh:

Άγνωστη λέξη!!!! :thumbup:

*edit* ok, "σε μπογιά για"... τώρα το έπιασα.... Έκαψα τον εγκέφαλό μου με τα παιχνίδια του Πάνου!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Αλείψτε τον χαλκοσωλήνα με ενυδρειακή σιλικόνη ή με εποξηκή ρητίνη αλλά και τα δυο είναι κακή αγωγή της θερμότητας. Ιδανικά είναι να βρείτε τρόπο να χρώμιοσεται τον χαλκοσωλήνα.

Link to comment
Share on other sites

Ιδανικά είναι να βρείτε τρόπο να χρώμιοσεται τον χαλκοσωλήνα.

Πολύ σωστό! Ο χαλκός είναι το τέλειο υλικό για επιχρωμίωση! Το μόνο πρόβλημα που έχει είναι ότι μπορεί να σπάσει η "βαφή", αλλά αυτό θα συμβεί μόνο στην περίπτωση που τσακίσουμε τον επιχρωμιωμένο χαλκό!

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι οτι πολλοί ενδιαφέρονται για κάποιον τρόπο ψύξης χωρίς το τρέξιμο της εξάτμισης και το κόστος ενός chiller.

Δεν χρειαζόμαστε επίσημο έγγραφο για να προχωρήσουμε, πάμε και βλέπουμε στη πορεία πόσοι ενδιαφέρονται και πόσοι θα συμμετάσχουν. :huh:

GO AZ DIY TEAM!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ωραια!

Λοιπον σπειρωμα:

Βρηκα σωληνα χαλκου ευκαμπτη (ρολο) (τιμη δεν βρηκα ομως) :huh:

1/4''

4χ2

5χ3

6χ4

8χ6

κτλ κτλ

Οποτε μας δεινετε η δυνατοτητα να το "φτιαξουμε" οπως εμεις θελουμε, ετσι? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα κάνουμε επιχρωμίωση? Για να δούμε τρόπους να μην κάμπτεται και "σπάσει" η επίστρωση.

Μπορούμε για σταθερότητα να του δώσουμε σχήμα μαιάνδρου και να το κολλήσουμε σε πλάκα είτε από πρίν σε μέταλλο και να απιχρωμιωθεί όλο ή μετά την επιχρωμίωση και να σταθεροποιηθεί σε πλαστική σχάρα-πλάκα με τάιρ απ.

Δηλ. έτσι:

post-3972-1231871674_thumb.jpg

ή έτσι:

post-3972-1231871708_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

H σχαρα νομιζω ειναι καλυτερη... γιατι μπορουμε να την "ντυσουμε" κι ολας...

ετσι ωστε να μη φαινεται το σπειρωμα και πολυ... (μιλωντας αισθητικα παντα)...

τι λετε?

Οσο για την επιχρωμίωση, υπαρχει κατι σαν "μπογια" στο εμποριο?

Link to comment
Share on other sites

Σκοπός είναι η όλοι κατασκευή να βγει τουλάχιστον 50% πιο φτηνή από το έτυμο τσιλερ αλλιώς δεν συμφέρει.

Τώρα που το καλοσκέφτηκα ίσως το αρχικό σχέδιο με κάποιες τροποποιήσεις να είναι το καλλίτερο. Πχ το τελευταίο σχέδιο του Γιώργου σε συνδυασμό με το αρχικό σχέδιο μόνο που το χώρισμα αντί να είναι με πλέξη κλας και στο τοίχωμα να είναι τοποθετημένο στην μέση ενός σαπ το οποίο θα εσωκλείνεται με δυο φύλα ευγενούς μετάλλου που είναι και ανοξείδωτο και πολλή καλός αγωγός θερμότητας. Επίσης έχω κάνει και δυο τρύπες για μετάβαση του νερού από το ένα τμήμα στο άλλο

post-2663-1231885880_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να θέσω τις δικές μου σκέψεις:

1) Η κατασκευή πρέπει να έχει κόστος που να συμφέρει κατά πολύ και ως κατασκευή αλλά και στην κατανάλωση και συντήρησή του.

2) Η κατασκευή θα εφαρμόζεται κυρίως σε μεγάλα ενυδρεία όπου η λειτουργία των ανεμιστήρων είναι ασύμφορη και ίσως μη λειτουργική. Αυτό σημαίνει πως ο όγκος της εξωτερικής μονάδας ψύξης δεν είναι ανάγκη να είναι πολύ μικρός αλλά θα πρέπει να χωράει σε κάποιο ντουλάπι του ενυδρείου. Βέβαια αν μπορέσουμε να ξεκινήσουμε την σκέψη της κατασκευής με βάση ένα μικρό ενυδρείο θα ήταν ιδανικό.

3) Ο θόρυβος της κεντρικής μονάδας ψύξης θα πρέπει είναι ελάχιστος έως και μηδαμινός. Αυτό αφορά ενυδρεία που βρίσκονται σε χώρους σπιτιού και όχι ενυδρεία που βρίσκονται σε χώρους ειδικά διαμορφωμένους για το χόμπι μας, πχ ένα υπόγειο.

4) Το αισθητικό κομμάτι του όλου θέματος δεν είναι κύριο θέμα, αλλά είναι ένα θέμα. Δεν εννοώ να φτιάξουμε μία κατασκευή "κάδρο" για το σαλόνι μας, αλλά σε ένα άγριο βιοτοπικό τοπίο είναι αρκετά "βιομηχανικό" να φαίνονται σωληνώσεις

5) Η κατασκευή θα είναι μόνιμη ή πτυσσόμενη? Η απάντηση σε αυτό θα δώσει διαφορετικό τρόπο σκέψης προς την υλοποίηση της κατασκευής.

6) Η κατασκευή θα είναι ανεξάρτητη ως χρήση και λειτουργία ή θα προσπαθήσουμε να την εντάξουμε σε κάποιο ήδη υπάρχον στοιχείο του ενυδρείου μας.

Πέρα των παραπάνω θεμάτων θα πρέπει να δούμε τις ξεχωριστές και ιδιαίτερες ανάγκες που έχει το κάθε ενυδρείο. Δηλαδή, είναι διαφορετικό να μιλάμε για κάποιο ενυδρείο με sump, διαφορετικό για κάποιο που έχει εσωτερική φίλτρανση και διαφορετικό για κάποιο που έχει εξωτερικό κλειστό φίλτρο. Αν μπορέσουμε να βρούμε μία λύση η οποία θα καλύπτει όλα τα παραπάνω θα ήταν επίσης ιδανικό!

Θεωρώ πως η μόνη λύση που μπορεί να καλύψει τις περισσότερες των παραπάνω περιπτώσεων είναι η χρήση ψυγείου όπως ΕΔΩ, όπου πρόκειται για μία πλήρως ανεξάρτητη κατασκευή, οποία είμαι πλήρως υπέρ της ανεξαρτητοποίησης για πρακτικούς λόγους και μόνο. Σημαντικό μειονέκτημα αυτής της κατασκευής είναι ο όγκος του ψυγείου όπου μπορεί να προσαρμοστεί εύκολα και χωρίς αισθητικά προβλήματα ΜΟΝΟ σε μεγάλα ενυδρεία όπου μπορούν να φιλοξενήσουν το ψυγείο σε κάποιο ντουλάπι.

Μία τέτοιου είδους κατασκευή υπολογίζω πως θα στοιχίσει περίπου στα 150 ευρώ μαζί με όλο τον υπόλοιπο εξοπλισμό, πλην του Controller Eliwell που το θεωρώ δεδομένο σε όλες τις περιπτώσεις που θα κοιτάξουμε.

Αν πάμε στην λύση που προτείνεται με την σωλήνωση, θα πρέπει να δούμε την κατασκευή σε 2 σκέλη:

α) Την κατασκευή εντός του ενυδρείου και

β) Το τρόπο ψύξεις του υγρού εντός των σωλήνων ο οποίος θα βρίσκεται εκτός ενυδρείου.

Πριν ξεκινήσουμε από το (α) θα ήθελα να συζητήσουμε το (β) καθότι το θεωρώ πιο κύριο θέμα. Ότι και να είναι το (α), το (β) θα είναι όπως η κατασκευή του κου Τσάμη ΕΔΩ στην εικόνα 3. Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλη εύκολη και οικονομική λύση πέραν της χρήσης τρόμπας ψυγείου. Σημειωτέο πως για μεγάλα ενυδρεία αυτή η τρόμπα θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα ισχυρή και δυστυχώς, αυτομάτως θα είναι και ιδιαίτερα θορυβώδης. Αυτό αποκλείει την περίπτωση του να βάλουμε την ψυκτική μονάδα μέσα σε ντουλάπι, καθότι θα δημιουργεί ηχείο και θα μεγαλώνει τον θόρυβο στα δικά μας αυτιά, αλλά κυρίως θα πολλαπλασιάζει τον θόρυβο μέσα στο ενυδρείο και δεν μπορώ να φανταστώ τις αντιδράσεις των ψαριών! Οπότε πάνω σε αυτό θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας.

Το (α) το θεωρώ εύκολο και ως κατασκευή αλλά και ως εφαρμογή μέσα σε ενυδρείο ή sump. Ο χαλκοσωλήνας νομίζω πως είναι μονόδρομος, όπως επίσης και η επιχρωμίωσή του. Σίγουρα θα πρέπει να στηριχτεί πάνω σε μία σταθερή πλάτη (και όχι κάποιο ασταθές πλέγμα) καθότι η παραμικρή κίνηση/τσάκισμα των σωλήνων θα δημιουργούσε ρωγμή στην επιχρωμίωση (η οποία γίνεται από ειδικούς και όχι με απλή βαφή από εμάς) και αυτομάτως θα έφερνε σε επαφή τον χαλκό με το νερό του ενυδρείου. Εδώ βέβαια τίθεται ένα θέμα με τις συστολοδιαστολές του χαλκού οι οποίες είναι έντονες. Θεωρητικά η θερμοκρασία που θα δέχεται ο χαλκός μέσα στο νερό θα είναι σταθερή... άλλωστε αυτός είναι και ο λόγος που το συζητάμε, αλλά το στιγμιαίο πάγωμα που θα δέχεται όταν θα τίθεται σε λειτουργία το ψυκτικό υγρό, δεν ξέρω τί αποτελέσματα θα έχει. Αυτός είναι ένας σημαντικός λόγος που θα ήθελα οι χαλκοσωλήνες να ΜΗΝ έρχονται σε καμία περίπτωση σε επαφή με το νερό του ενυδρείου.

Έχω πολλά ακόμα, αλλά ήδη έγραψα πολλά και θα ήθελα να δω και τις δικές σας απόψεις!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέπτομαι ανάποδα

Λέω να δημιουργηθεί μόνο στα χαρτιά ένα αυτοσχέδιο ψυκτικό και μετά πάνω σε αυτό πετάμε ιδέες και τροποποιούμε.

Σκοπός είναι μπας και βρούμε μια άλλη ιδέα και όχι να καρπονάρουμε αλλονων καλές ιδέες.

Πάντοτε η δύναμη των πολλών επιφέρει καρπούς όταν υπάρχει συνοχή. Στην προκειμένη περίπτωση η ιδέες των πολλών θα επιφέρουν καρπούς.

Ας πετάξει ο κάθε ένας από μια ιδέα όσο και χαζή να του φαίνεται μπορεί να εμπνεύσει κάποιον άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...