Jump to content

Recommended Posts

Εδώ και 4-5 μέρες παρατηρώ ένα παπαγαλόψαρο που έχω στο ενυδρείο μου να έχει ελαφρά περίεργη συμπεριφορά ...

Που και που έριχνε κανένα ξύσιμο στα διακοσμητικά του ενυδρείου . Σήμερα παρατήρησα ότι έχει 3-4 μικρά άσπρα στιγματάκια , δύο στην ουρά και τα άλλα δύο στο ένα πτερύγιο και χτύπησε συναγερμός ... :rockon:

Το Internet βοήθησε πολύ στη διαδικασία αναγνώρισης της ασθένειας , και κατά 99% πιστεύω ότι είναι Ick. Αφού μελέτησα λοιπόν , αποφάσισα να ακολουθήσω τη μέθοδο με το αλάτι .Το ενυδρείο είναι 60 lt ( υπολόγισα καθαρά , χωρίς διακοσμητικά , χαλίκι κτλ ~50 lt )

Τι έκανα μέχρι στιγμής :

α) Μετρήσεις , όλα φυσιολογικά ( αμμωνία κ νιτρώδη μηδέν , νιτρικά ~40)

β) Αλλαγή 50% του νερού

γ) Άρχισα σταδιακή αύξηση της θερμοκρασίας , από 26oC -> 29οC

δ) Πρόσθεσα 3 γρ αλάτι / λίτρο ( ~150 γρ , μετρημένα με κουταλάκι του γλυκού , ~30 κουταλάκια )

ε) περιμένω ...

Τα ψάρια που υπάρχουν αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο είναι το παπαγαλόψαρο , 1 Rosy Barb και 3 Albino Tiger Barb .

Μέχρι στιγμής πάντως τα υπόλοιπα δείχνουν οκ και όλα ( και το παπαγαλόψαρο ) τρώνε κανονικά ...

Είναι σωστά τα βήματά μου ; Πόσο να περιμένω για να δω βελτίωση ή να αναζητήσω άλλη θεραπεία ; ( φοβάμαι μην περιμένω πολύ και είναι αργά μετα :welcome: )

Φιλικά,

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

Τα βηματα σου σωστα ειναι και το μονο που εχεις να κανεις ειναι να περιμενεις,υπομονη.

Αν δεις τα ασπρα στιγματα να πολλαπλασιαζονται αλλαξε θεραπεια.

Ανεβασε και καμια φοτο να δουμε με σιγουρια.

Link to comment
Share on other sites

Φώτο αυτή τι στιγμή λίγο δύσκολο γιατί πρέπει να ξαναδανειστώ ψηφιακή (με τη δικιά μου εμφανίζονται θολές ) ...

Πάντως περισσότερα σίγουρα δεν εμφανίστηκαν , ούτε στα άλλα ψάρια είδα κάτι ... να μειώθηκαν μπορεί αλλά δεν μπορώ να πω με σιγουριά γιατί δεν κάθετε το σκασμένο να το παρατηρήσω , όλο βόλτες κάνει :rockon:

Πάντως είναι καλύτερα σαν συμπεριφορά ... δεν κάθεται στον πάτο όπως χτες και συνεχίζει να τρώει με όρεξη ...

Ελπίζω να εξελιχθεί καλα...

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που εχεις να κανεις ειναι μια στενη παρακολουθηση.

Κρατα μας ενημερους για την πορεια του.

Link to comment
Share on other sites

Η θεραπεία και η παρακολούθηση συνεχίζεται και όλα δείχνουν εντάξει μέχρι στιγμής ...

Έχω όμως μερικές απορίες :

α) Οι 29 οC που θα κρατήσω για καμιά 10αριά μέρες υπάρχει περίπτωση να βλάψουν τα ψάρια ; ( πριν ήμουνα στους 26 οC )

β) Με την αεραντλία να δουλεύει υπερωρίες , στην επιφάνεια του νερού γέμισα "μπουρμπουλήθρες" . Αυτό οφείλεται στο αλάτι ; ( και πριν είχα αλλά τώρα παραγέμισα :rockon: )

[ψιλό άσχετο mode]

by the way ... Ο θερμοστάτης μου , γυρνώντας το κουμπί δεν κάνει αυτό το χαρακτηριστικό "κλικ" για να μετράω με ακρίβεια την αυξομείωση στη θερμοκρασία με αποτέλεσμα να είμαι κάθε τρεις και λίγο στο θερμόμετρο για να δω τι γίνεται... Επίσης η διαβάθμισή του είναι ολίγον τι "yatabaza" ... έχει απόκλιση 2 oC με 2,5 οC. Το διαπίστωσα εξ αρχής αλλά νόμισα ότι έφταιγε το θερμόμετρο , όμως το έβαλα δίπλα δίπλα με ένα ψηφιακό ακριβείας ( τσεκαρισμένο ότι λέει σωστά ) και η απόκλισή του ήταν αμελητέα ( περίπου + 0,2 oC ) ...

Και ερωτώ ... ποιος να είναι ο επόμενος αξιόπιστος θερμοστάτης μου ; Αυτόν λέω να τον κρατήσω για backup ...

[/ψιλό άσχετο mode]

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Φιλικά,

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

Για λίγες μέρες δεν θα πάθουν τίποτα. Αν πας τη θερμοκρασία στους 30-31 για 4-5 μέρες θα έχεις γρηγορότερα αποτελέσματα στη θεραπεία. Σταδιακά θα τη επαναφέρεις μόλις εξαφανιστούν τα σημάδια. Αν ενδιάμεσα κάνεις αλλαγή νερού, συμπλήρωσε το αλάτι αναλογικά στην ποσότητα που αφαίρεσες.

Δοκίμασε έναν θερμαντήρα jager. Θεωρούνται από τους πιο αξιόπιστους.

:rockon:

Link to comment
Share on other sites

Από την Κυριακή τα στίγματα έφυγαν τελείως από το παπαγαλόψαρο , κανένα άλλο ψάρι δεν εμφάνισε τίποτα και έτσι λέω ότι ξεμπέρδεψα με το παλιο ich .

Αύριο η μεθαύριο θα κάνω μια αλλαγή ~40% , και μετά θα συνεχίσω κανονικά το πρόγραμμα των αλλαγών για να αφαιρεθεί σιγά σιγά και το αλάτι...

Ευχαριστώ για την βοήθεια :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...