Jump to content

Επεξεργασια Plexiglass


Zorba_The_Freak

Recommended Posts

Θελω να φτιαξω μια μικρη βαση/stand για το netbook που αγόρασα γιατι οταν ειμαι ξαπλα στον καναπε και το εχω μαζι μου, δεν ειναι αρκετα υπερυψωμμενο και κλεινουν οι τρυπες εξαερισμου που βρισκονται στο κατω μερος.

Σκεφτομαι να χρησιμοποιησω PlexiGlass, πιθανον μαυρο για να ταιρειαζει με το μωρό μου :thumbup: και δεν ξερω αν το πλεξυ μπορει να κουρμπαριστει με καποιο τροπο ωστε να του δωσω το σχημα που θέλω.

Για τα κοψημματα θα χρησιμοποιησω το dremel και για τα κολληματα χλωροφορμιο (αν βρω βεβαια).

Καμια ακρη για να βρω το πλέξυ? Χρειαζομαι ελαχιστο αλλωστε....

Ξερει κανεις ή κανενα σχετικό λίνκ? (κυριως για την επεξεργασια)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα σε τζαμαδες θα βρεις σιγουρα... σε διαφορα χρωματα...

μπορεις να βρεις και μαγαζια με Η/Υ αλλα εκει οι τιμες ειναι πολυ φουσκωμενες.... modding fashion γαρ!!!

Αφου εχεις dremel μπορεις ανετα με ειδικο σβουρακι να του δωσεις οτι σχημα θελεις... εγω δουλευω ενα σβουρακι για τρυψιμο και δινω οτι σχημα θελω (καμπυλες, γωνιες τα παντα).

Εδω ολα τα κομματια πλεξυ δουλευτικαν με dremel

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showth...ght=plexy+glass

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

ναι γινεται να το λυγισεις με πιστολακι μαλλιων

πολυ φοβαμαι οτι οι τζαμαδες βαρανε οσο θελουν τις τιμες και θα σε γδαρουν ζωντανο

επισης θα ταλαιπωρηθεις αρκετα με την κατασκευη

θα προτεινα αυτο εδω, οχι απαραιτητα το ιδιο αλλα κατι παρομοιο που να σου αρεσει

PER.805797.jpg

εαν το φορητο ηταν δικο μου ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΤΙΠΟΤΑ

αυτο που ΠΡΕΠΕΙ να μενει ανοιχτο παντα ειναι η εξοδος απο το ανεμηστηρακι του η οποια ειναι ειτε δεξια ειτε αριστερα, εαν διαβασα καλα και προκειται για netbook τοτε να σου πω οτι ο atom δεν καταναλωνει πολυ για να ζεσταθει και πολυ

το προβλημα ειναι μονο εαν δεν μπορεις να ακουμπησεις το πλαστικο με το χερι σου απο την θερμοκρασια, οχι να το αισθανεσαι απλα ζεστο

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως τα αγοραζα απο τζαμαδες σε εξευτελιστικες τιμες σε σχεση με το e-shop που ειχε κατι φετες 30χ30 σε τιμες ....στο θεο!!!

Ωραια...

Κουρμπαρισμα/λυγισμα παιρνει το πλεξυ?

Μπορει να γινει με ζεσταμα πχ?

χμμμμ... περνει αλλα οχι υπερβολες, απλα θελει πολυ προσοχη...

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Επισης το πλεξι δεν ειναι και ο καλυτερος αγωγος της θερμοκρασιας..

Και προσεχε το χλωροφορμιο... :thumbup::thumbup:

http://en.wikipedia.org/wiki/Chloroform#Anesthetic

Παραναμο να το αγορασεις χωρις αδεια...

Απο την αλλη μπορεις να μου πεις να στο φτιαξω.. :thumbup::thumbup:

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Plexy θα βρεις στο Περιστέρι. Ο τύπος έχει βιομηχανία και μπορεί να σου κάνει αρχιμανδρίτες. Επίσης είναι και φτηνός. Δεν είναι τζαμάς. Ασχολείται με καρβονικά προϊόντα και έχει μεγάλη ποικιλία από υλικά και χρώματα! Μπορεί να βρεις και κάτι που να σου αρέσει περισσότερο.

Δεν θυμάμαι την ακριβή του διέυθυνση, αλλά θυμάμαι τον δρόμο του (Τεγέας). Στον χάρτι σου δείχνω με μπλε το σημείο που ΜΑΛΛΟΝ είναι. Αν δεν είναι εκεί είναι λίγο πιο πάνω, λίγο πιο κάτω. Αποκλείται να μη το δεις γιατί όπως είπα είναι ολόκληρο εργαστήριο και μάλιστα έχει μαγαζί και εργαστήριο στα αντίθετα πεζοδρόμια.

Αν πας, πες του ότι έρχεσαι από τον Stormtrooper :thumbup:

.....πλάκα κάνω... :thumbup:

post-6647-1233673826_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Α, επίσης για το κόλλημα των plexy υπάρχει ειδική κόλλα 2 συστατικών. Αν πας στο Περιστέρι θα σου δώσουν πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...