Jump to content

Fluval 404


Giwrgos

Recommended Posts

Μια ερωτηση.

Το 404 το εχω ακριβως διπλα στο ενυδρειο στο ιδιο υψος. Ωρες ωρες απο μαζι με το νερο που πεταει μεσα βγαζει και αρκετες φυσαλιδες...

Εχει συμβει σε αλλον?

Και κατι αλλο...

Αν το φιλτρο το μετακινησω σε μια αποσταση 2m μακρια απο το ενυδρειο και παραμεινει και στο ιδιο υψος παιζει να εχει προβλημα στην αποδοση του??????

Link to comment
Share on other sites

ακομα βγαζει τον αερα του.

καποια στιγμη θα σταματησει.

σιγουρα αν ειναι μακρια θα επιρρεαστει η αποδοση του.

το ποσο θα φανει στην πραξη...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να επηρεαστει η αποδοση του???

Θα δυσκολευεται να τραβηξει το αερα μεσα εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

αν διαβασεις στις οδηγιες θα γραφει σε τι υψος/αποσταση μπορει να στειλει νερο το μοτερ του.

ο αερας δεν παιζει ρολο.

θα φθγει απλα καποια στιγμη κ δεν θα βγαζει φυσαλιδες

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Δεν τις εχω τις οδηγιες φιλαρακι.

Το εχει κανεις απο εδω μεσα αυτο ωστε να ξερει σιγουρα???

Link to comment
Share on other sites

-Καλο ειναι το φιλτρο να ειναι σε κατωτερο σημειο απο αυτο του ενυδρειου κι αυτο γιατι η πληρωση του γινετε λογω της υψομετρικης διαφορας και η κυκλοφορια απο το φιλτρο προς το ενυδρειο γινετε απο το impeler-φτερωτη.

-Το οτι το εχεις στο ιδιο υψος μαλλον το ζοριζει(εως ενα βαθμο) αφου πλεον αναγκαζεται να τραβαει το νερο απο χαμηλα(εισαγωγη φιλτρου) στα ψηλα( χειλος ενυδρειου-->εισαγωγη φιλτρου) και ισως εκει να παιζει και να τραβαει αερα (ισως και οχι ομως)απο καμια τσιμουχα, με αποτελεσμα και τον ηχο που σου κανει...

Γνωμη μου αν μπορεις βαλτο καπου χαμηλοτερα απο το ενυδρειο να δεις πως θα παει. :(

Link to comment
Share on other sites

- Φίλε Tiburon καλό θα είναι όπως είπαν και οι υπόλοιποι, το φίλτρο να το έχεις κάτω από το ενυδρείο έτσι ώστε να υπάρχει υψομετρική διαφορά μεταξύ εξόδου (καταράκτης ή δεν ξέρω τι άλλο) και εισόδου του νερού στο φίλτρο. Το συγκεκριμένο υποθέτω ότι θα μπορεί να επιστρέφει το νερό σε 1.50 m υψομετρική απόσταση.

- Για τον αέρα, κούνα το πέρα δώθε για να φύγουν τα κενά αέρα που έχουν σχηματισθεί μέσα στα υλικά. Αν έχεις αεραντλία checkαρε αν η έξοδος της (εντός ενυδρείου φυσικά) είναι στο σημείο που τραβάει το φίλτρο το νερό. Αν είναι εκεί φυσικό είναι οι δημιθουργούμενες φυσαλίδες να μπαίνουν στο κύκλωμα του φίλτρου.

- Όσο μικρότερο είναι το μήκος των σωλήνων που χρησιμοποιείς τόσο καλύτερη είναι η απόδοση του φίλτρου. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα ανεβάσεις το φίλτρο υψηλά γιανα μειώσεις το μήκος των σωλήνων. Η υψομετρική διαφορά είναι απαραίτητη.

- Δες στο internet για κανένα manual του φίλτρου. Μερικές φορές οι εταιρείες τα έχουν διαθέσιμα.

Κάνε τις δοκιμές σου και πες.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το φιλτρο δεν μπορει να κατεβει κατω απο το ενυδρειο.

Αναγκαστικα μενει στην ιδια ευθεια και σε μια αποσταση 1,80m απο το ενυδρειο...

Οταν ξεκινησω για να α το φτιαξω ετσι και εχω τα αποτελεσματα θα ενημερωσω.

Thanks και παλι....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...