Jump to content

SERAFIL 900 H EHEIM 2213


christipan

Recommended Posts

Καλησπέρα. αποφάσισα να αντικαταστήσω το εσωτερικό φίλτρο που έχω στο ένα ενυδρείο μου με ένα εξωτερικό και θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για τα φίλτρα: serafil 900 & eheim 2213.

Στο άλλο μου ενυδρείο έχω το sera και είμαι ικανοποιημένος από την απόδοση του

Έχω ακούσει & διαβάσει όμως πολύ καλά λόγια και για το eheim, το οποίο το έχουν δυο γνωστοί μου και σε μια σύγκριση που κάναμε το sera είχε αρκετά μεγαλύτερη ροή από το eheim.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Tο serafil 900 δεν το έχω δουλέψει και δεν το ξέρω.

Για το Eheim 2213 που τυγχάνει να το έχω κιόλας, είμαι πολύ ευχαριστημένος. Στα 5 χρόνια που το έχω δεν έχει βγάλει πρόβλημα και η ροή του είναι ικανοποιητική για το 120άρι που είχα. Η αντλία του γυρίζει 440 λτ/ώρα.

Ίσως να μην πρέπει να συγκρίνεις παρόλα αυτά τα δύο συγκεκριμένα φίλτρα αφού βάση προδιαγραφών το serafil λέει ότι βγάζει ακριβώς τα διπλάσια λίτρα την ώρα. Ίσως να έπρεπε να κοιτάξεις κάποια σύγκριση μεταξύ serafil 900 και Eheim 2217.

Link to comment
Share on other sites

Istellas ευχαριστώ για την ανταπόκριση σου!!

Συγκρίνω αυτά τα δυο γιατί η τιμές τους είναι πολύ κοντά 67€ το 2213 και 62€ το sera ( από water inn ) και γι αυτό το λόγω δεν ξερώ αν τελικά πρέπει να προτιμήσω το sera που αποδίδει περσότερο με σχεδόν τα ιδία χρήματα η το 2213 που ακούγονται τόσο καλά λόγια. Σαν απόδοση με καλύπτουν και τα δυο στα λίτρα μου, αλλά δεν ξερώ αν τελικά παίζει μεγάλο ρολό η διαφορά ροής για τα λίτρα που έχω.

Το ενυδρείο είναι 100Χ40Χ30 καρφουρ.

Link to comment
Share on other sites

Θα δω στο μελλον αν πραγματι το Eheim ειναι καλο απο ποιοτητα.

Απο ροη νερου παντως δεν ειμαι ευχαριστημενος στο ιδιο ενυδρειο με το δικο σου.

Αν αγοραζα σημερα, θα επαιρνα κατι μεγαλυτερο, καλη ωρα , σαν το sera.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω αγορασα το serafil 900 για το θαλασσινο μου ...το δουλευω καμμια 10 μερες τωρα ...

Παρατηρησεις :

1) το παιρνεις κομπλε (62 ευρω) με σφουγγαρια/βανες/σωληνες κλπ κλπ

2) βγαζει 900 λ/ω σε μηδεν υψος και εχει μεγιστο υψος λειτουργιας 1,5 μετρο

3) οσο το εχω δουλεψει ειναι αθορυβο ...για να δω οτι δουλευει πρεπει να προσεξω το strainer :rockon:

4) εχει σκουροδιαφανη strainers/spraybars και οχι πρασινα σαν του eheim κατι που με ενοιαζε εμενα, τουλαχιστον για το θαλασσινο ...το χρωμα των eheim δεν μου καθεται καλα

5)εγω το εχω να σηκωνει νερο περιπου 1 μετρο και πρεπει να βγαζει καμμια 600-700 λιτρα ...σκοπευω να το ανεβασω ουτως η αλλιως στο επιπεδο του ενυδρειου (περιμενω το επιπλο)

6)εχει δυο καδους απο 1,5 λιτρο εκαστος για υλικα .Θα ηθελα περισσοτερο.

7)η αντλια για την αρχικη εκκινηση του φιλτρου ειναι λιγο της πλακας .Μετα ομως no problem.Αλλωστε αφου εχει βανες , μετα δεν ειναι προβλημα αυτο .

Δεν ξερω ποσο θα αντεξει αλλα με 62 ευρω και δυο χρονια εγγυηση καλα φαινονται τα πραγματα.Σε συγκριση με 900αρια-1000αρια της eheim δεν πιστευω ομως πως υπαρχει συγκριση. Η κατασκευη του sera παραπεμπει σε fluval οποτε εαν μοιραζονται μηχανικα μερη , πιστευω πως θα αντεξει αρκετο χρονο.Το 2213 θα αντεξει σιγουρα αρκετο χρονο , γιαυτο και εχουν την ιδια τιμη με τα μισα λιτρα αποδοσης ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...