Jump to content

Recommended Posts

Μίλησα σήμερα με ΠΡΟΝΟΙΑ για μπουκάλα CO2. Τιμές:

2kg -> 35 euro

5kg -> 47,5 euro

Καλή τιμή? Και ποια είναι η αναλογία κιλών/λιτρων?

Πόσο θα περνάω στο 120 lt μου με την μικρή?

Έχει κανείς φωτό από μπουκάλα της ΠΡΟΝΟΙΑΣ για να την δω πριν αγοράσω?

Συγνώμη για τον βομβαρδισμό ερωτήσεων :rockon:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι τιμές είναι πολύ καλές. Όπως καταλαβαίνεις η 5κιλη συμφέρει πολύ περισσότερο.

Σε 100 λίτρα γνωστός μου με full planted πέρασε σχεδόν ένα χρόνο χωρίς γέμισμα με 3κιλη, με σταθερή παροχή. Το μόνο που χρειάζεται είναι σωστή ρύθμιση και να μην υπάρχουν διαρροές.

Αν κάνεις υπομονή μέχρι το βράδυ θα ανεβάσω φωτογραφία της 2λιτρης και διαστάσεις.

:rockon:

Link to comment
Share on other sites

Μπουκάλα 2 λίτρων:

Ύψος ~46 εκατοστά, διάμετρος ~13 εκατοστά.

post-23-1142277854_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Μιχάλη.

Αν κατάλαβα σωστά αυτή είναι που πουλάει η ΠΡΟΝΟΙΑ? Σωστά? Μοιάζει με πυροσβεστήρα. Πάντως κομψή :rockon:

Τα μανόμετρα από που τα πήρες?

Ελεγα να πάρω την 5κιλη αλλά φοβάμαι ότι θα είναι τεράστια :welcome:

Ξέρει κανείς διαστάσεις?

Link to comment
Share on other sites

H μπουκάλα είναι η 2 λίτρων από την ΠΡΟΝΟΙΑ. Είναι βιοτεχνία που φτιάχνει πυροσβεστήρες και τις ίδιες μπουκάλες χρησιμοποιεί και για παροχή CO2.

Τα μανόμετρα είναι από το aquaristik.net http://www.aquaristic.net/AQdfbda02678e298...50,0,0,id891,,0,

Link to comment
Share on other sites

Μπουκάλα 2 λίτρων:

Ύψος ~46 εκατοστά, διάμετρος ~13 εκατοστά.

post-23-1142277854_thumb.jpg

14632[/snapback]

Ρε συ, τι δικη μου εκλεψες.... :hysterical::hysterical: ακριβως το ιδιο συστημα εχουμε... :rockon::welcome:

Μιας και προσφατα ασχοληθηκα με το θεμα θα σου προτεινω το εξης ..απο aquaristic.net παιρνεις κοπλε το σετακι με τα μανομετρα και βαλβιδες, σωληνα και αντεπιστροφη με 51ε + 20 ε τα εξοδα αποστολης, και μετα πας στην Προνοια και παιρνεις την 2λιτρη ετοιμη με 35ε συνολικο κοστος 106ε και εισαι αρχηγουλης :hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, τι δικη μου εκλεψες....  ακριβως το ιδιο συστημα εχουμε... 

Ναι εμείς και η άλλη μισή ενυδρειακή Αθήνα... :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και προσφατα ασχοληθηκα με το θεμα θα σου προτεινω το εξης ..απο  aquaristic.net  παιρνεις κοπλε το σετακι με τα μανομετρα και βαλβιδες, σωληνα και αντεπιστροφη με 51ε + 20 ε τα εξοδα αποστολης, και μετα  πας στην Προνοια και παιρνεις την 2λιτρη ετοιμη με 35ε συνολικο κοστος 106ε και εισαι αρχηγουλης :welcome:  :hysterical:  :hysterical:  :hysterical:

14685[/snapback]

Γιώργο,

μήπως μπορείς να βάλεις το σύνδεσμο για το σετάκι, γιατί έψαξα στο aquaristic.net και δεν το βρήκα. :rockon:

Τί εστί ΠΡΟΝΟΙΑ; Πώς επικοινωνούμε;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

O συνδεσμος δεν μπαινει κατευθειαν αλλα κανε τις παρακατω επιλογες...

CO2 Equipment-CO2 components- και βρες το προιον με items 190.012 κοστιζει 47,67ε.

Προνοια ΟΕ ειναι μια εταιρεια που πουλα φυαλες και αναγομωνει κιολας..εξυπηρετικοτατη και καλες τιμες ,βρισκετε στο Περιστερι,Λυσία 48 τηλ.5720762.

Link to comment
Share on other sites

CO2 Equipment-CO2 components- και βρες το προιον με items 190.012 κοστιζει 47,67ε.

14698[/snapback]

To item 190.012 είναι το 2πλό μανόμετρο με την βαλβίδα.

Υποθέτω ότι επιπλέον πήρες την αντεπίστροφη και το σωλήνα με item No 190.040 & 190.080, σωστά;

Απ' ό,τι είδα η αντεπίστροφη που έχει είναι πλαστική της TETRA, κάνει ή χρειάζεται μεταλλική;

Link to comment
Share on other sites

To item 190.012 είναι το 2πλό μανόμετρο με την βαλβίδα.

Υποθέτω ότι επιπλέον πήρες την αντεπίστροφη και το σωλήνα με item No 190.040 & 190.080, σωστά;

Απ' ό,τι είδα η αντεπίστροφη που έχει είναι πλαστική της TETRA, κάνει ή χρειάζεται μεταλλική;

14701[/snapback]

:rockon::welcome::hysterical: Aυτα και θα εισαι μια χαρα.... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ζήλεψα και εγω! :rockon:

Qty. Art.Nr. Price Total Product

-------------------------------------------------------------------------

1 051.000 44.98 € 44.98 € TetraTest Analy Set

3 190.080 0.98 € 2.94 € CO2 hose 1 Meter

2 190.040 2.69 € 5.38 € CO2 Check Valve ( Tetra )

1 190.012 47.58 € 47.58 € CO2 Pressure reducer with 2 Manometer + dosage valve

1 261.000 36.98 € 36.98 € Eheim food timer 3581

Total order amount: 137.86 EUR

==========================================

Περιμένω τώρα να έρθουν τα πράγματα. Την αλλη εβδομαδα θα παω στην ΠΡΟΝΟΙΑ να πάρω μπουκάλα.

Λέω για την 5λιτρη μια που συμφέρει περισσότερο, αν και πιάνει μεγαλύτερο χώρο.

Το ενυδρείο μου ειναι το 120λιτρο του Carrefure.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε andreasp πριν πας από την ΠΡΟΝΟΙΑ πάρτους τηλέφωνο για να σου την ετοιμάσουν δηλαδη να βάλουν κατάλληλο κλείστρο.

Και αν τελικά πάρεις την 5κιλη σε παρακαλώ να μας πεις τις ακριβείς διαστάσεις για να δω και εγώ ποια θα πάρω :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε andreasp πριν πας από την ΠΡΟΝΟΙΑ πάρτους τηλέφωνο για να σου την ετοιμάσουν δηλαδη να βάλουν κατάλληλο κλείστρο.

Το ξερω! Εχω τηλεφωνησει ηδη, και με ενημερωσε ο κυριος που σηκωσε το τηλεφωνο, οτι καλο ειναι να τον παρω απο την προηγουμενη για να προλαβει να την φτιαξει.

Και αν τελικά πάρεις την 5κιλη σε παρακαλώ να μας πεις τις ακριβείς διαστάσεις για να δω και εγώ ποια θα πάρω :rockon:

Θα σου πω, αν και ειναι πολυ ευκολο να το μαθεις. Αρκει να τους παρεις ενα τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Πήγα και εγώ στο συγκεκριμένο site, μιας και ενδιαφέρομαι για σύστημα CO2.

Οι επιλογές που έκανα είναι οι εξής:

Pappillon Ceramic reactor Alife CO2 2550 198.070

Bubble Counter pressure resist 190.051

CO2 bottle filled 2,0 kg - SPECIAL PRICE INSTEAD 190.004

CO2 Pressure reducer with 2 Manometer + dosage valve 190.012

Δεν νομίζω να τα έχει ήδη δοκιμάσει κάποιος, αλλά θα ήθελα περισσότερο να μάθω αν κάποιος έχει κάνει παραγγελία, και αν το site είναι αρκετά αξιόπιστο και χωρίς προβλήματα.

Γενικά για το στήσιμο θα χρειαστώ και κάτι ακόμα ή με αυτά είναι κομπλέ;

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω (αν και δεν είμαι στη σωστή κατηγορία, αλλά μιας και πρόκειται για το ίδιο site), για δυο λάμπες που ενδιαφέρομαι, και από ότι έχω καταλάβει οι καλύτερες είναι οι Τ5.

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάτι συγκεκριμένο από εκεί, μιας και δεν έχω ιδέα και δεν είμαι σε θέση να κάνω την καλύτερη επιλογή;

Θα με βόλευε να κάνω μια παραγγελία και για τα δυο συστήματα, και να ξεμπερδεύω.

Κάθε πρόταση θα ήταν μεγάλη βοήθεια , αν και καταλαβαίνω πως χρειάζεται αρκετό ξόδεμα χρόνου για μια τέτοια έρευνα.

Link to comment
Share on other sites

CO2 bottle filled 2,0 kg - SPECIAL PRICE INSTEAD 190.004

Αφου μπορεις να παρεις την μπουκαλα με 35ευρω απο Αθηνα, γιατι θελεις να την πληρωσεις 70ευρω?

Δεν νομίζω να τα έχει ήδη δοκιμάσει κάποιος, αλλά θα ήθελα περισσότερο να μάθω αν κάποιος έχει κάνει παραγγελία, και αν το site είναι αρκετά αξιόπιστο και χωρίς προβλήματα.

Συμφωνα με οτι ειχα διαβασει εδω, ειναι αξιοπιστο το site.

Εγω περιμενω ακομα παντως να μου στειλουν tracking number απο την ups, οπως οτι και στο email που τους εστειλα, δεν εχω παρει απαντηση.

Ελπιζω να μην κατσει καμια στραβη!

Έγινε επεξεργασία - andreasp
Link to comment
Share on other sites

Φίλε andreasp, μάλλον με μπέρδεψες με κάποιον άλλο.

Το λέω γιατί κομματάκι δύσκολο για μένα να κατέβω Αθήνα(τουλάχιστον για φέτος), μιας και μένω Βρυξέλλες. :rockon:

Εδώ σε κάτι μαγαζιά για ενυδρεία που κοίταξα για τιμές, τα κιτ που δίνουν περνάνε τα 200 ευρώ με φιάλες των 0,5 λίτρων, οπότε μάλλον καλά μου βγαίνει η δίκιλη με 70 + τα υπόλοιπα.

Για μαγαζιά που πουλάνε φιάλες μόνο δεν γνωρίζω, οπότε θα αρκεστώ σε αυτή τη λύση.

Πάντως αν δεν σου είναι κόπο μόλις έχεις νεότερα από την παραγγελία σου (πότε ακριβώς την έκανες; ), γράψε για το πώς εξελίχτηκε, για να έχουμε όλοι μας μια ιδέα :welcome: .

Link to comment
Share on other sites

14-3 ΣΤΙΣ 22.00.

Εκανα online την παραγγελια.

Εβαλα την πιστωτικη μου.

Και μου ηρθε το email με το order number μου.

Τους εστειλα και ενα email , να ρωτησω ποτε θα τα στειλουν και δεν μου απαντησε κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν δεν σου είναι κόπο μόλις έχεις νεότερα από την παραγγελία σου (πότε ακριβώς την έκανες; ), γράψε για το πώς εξελίχτηκε, για να έχουμε όλοι μας μια ιδέα :rockon: .

15281[/snapback]

Για μία παραγγελία που είχα κάνει και εγώ στο πρόσφατο παρελθόν, με ειδοποιούσαν σχεδόν καθημερινά με e-mail για την κατάσταση της παραγγελίας και σε ποιό σημείο βρισκόταν. Μάλιστα είχα πέσει σε περίοδο απεργίας των ναυτεργατών και μου στέλναν e-mail κάθε μέρα πως η παραγγελία βρισκόταν στο λιμάνι του Μπάρι λόγω δυσκολιών!!! :welcome:

Αυτό που θέλω να σημειώσω, χωρίς ιδιαίτερη πείρα σε online αγορές, είναι το προσεγμένο πακετάρισμα λόγω fragile!

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, ενθαρρυντική η περίπτωση του φίλου Νεκτάριου, και το ευχαριστώ και αυτόν για το χρόνο του.

Ελπίζω και ο andreasp να έχει τουλάχιστον καλά νέα, εάν δεν έχει πάρει ακόμα την παραγγελία.

Λέω να το κάνω και εγώ το βήμα.

Σκέφτομαι να παραγγείλω όλο τον εξοπλισμό για το CO2 που αναφέρω και παραπάνω, συν δύο λάμπες Τ5 μαζί με τα παρελκόμενα τους, για να μπορέσω επιτέλους να προχωρήσω με τα φυτά και κατά συνέπεια και με τα ψαράκια.

Αν κάποιος άλλο φίλος έχει προσωπική εμπειρία στο συγκεκριμένο site θα μπορούσε να πει και αυτός τη γνώμη του.

Ίσως να άνοιγα και μια νέα θεματική ενότητα με τη ερώτηση αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Guest theokyr

Γιάννη είχα πάρει και εγώ κάποια πράγματα κυρίως αναλώσιμα και δεν είχα πρόβλημα.

Θ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει παραγγελιες αρκετες φορες, χωρις κανενα προβλημα.

Ειναι γρηγοροι και αξιοπιστοι. :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Το site είναι υπερ-αξιόπιστο. Ψωνίζω από κει, όπως και πολλοί άλλοι φίλοι εδώ και 2 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα.

Συχνά παρατηρούνται καθυστερήσεις όταν δεν υπάρχει στοκ, όταν υπάρχει φόρτος εργασίας ή σε περιόδους διακοπών. Σκεφτείτε απλά, πόση δουλειά έχουν με δεδομένο ότι μόνο από την Ελλάδα υπάρχουν με πρόχειρους υπολογισμούς ~300-400 πελάτες.

Από τη στιγμή που θα έρθει η ειδοποίηση από τη ups, σε 4-5 εργάσιμες τα προϊοντα έχουν φτάσει στο σπίτι, εκτός και αν τύχουν λιμοί, καταποντισμοί ή απεργίες όπως στην περίπτωση του Νεκτάριου.

Έχω μία επιφύλαξη φίλε Γιάννη για το αν παραγγείλεις λάμπες (αναλόγως του μήκους) , μήπως χρεωθείς με επιπλέον έξοδα, λόγω ειδικής συσκευασίας. Μπορείς να μάθεις ρωτώντας τους με ένα email.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία.

Αφού δεν υπάρχουν σοβαρά παράπονα, παρά μόνο καλά λόγια θα την κάνω την παραγγελιά.

Μιχάλη, για τις λάμπες ο φόβος που εγώ έχω, είναι περισσότερο να μην σπάσουν στη μεταφορά συν βέβαια το ότι αυτό που λες μάλλον ισχύει.

Τώρα για συνεννόηση μέσω email λίγο δύσκολο το βλέπω(είπαμε από αγγλικά και γερμανικά ντεν καταλαβενει…)

Αλλά προφανώς η τιμή θα εμφανίζεται αυτόματα πριν την πληρωμή, συμπεριλαμβανομένων και των συγκεκριμένων εξόδων(αν τελικά υπάρχουν, άλλωστε η παραγγελία μου είναι μεγαλούτσικη και ίσως δεν χρεώσουν έξτρα) :rockon:

Ίδωμεν

Για λάμπες να πάρω 2 Τ5 39 watt(μέγιστο μήκος 105 cm λόγω φίλτρου);

Θα είναι αναγκαστικά κολλημένες μεταξύ τους; Γιατί θέλω να βάλω τη μια από τη μια μεριά, και την άλλη από την άλλη πλευρά.

Και τις δυο δεν τις χωράει σε μια μεριά.

Και πρέπει να πάρω μια άσπρη και μια ροζ;

Σαν κερασάκι, και αφού η παραγγελία θα γίνει που θα γίνει, λέω να βάλω και μια λάμπα από αυτές που έχουν στο site ,για φεγγαρίσιο φως.

Λέτε να βλάψει σε τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εφυγαν τα πραγματα, και μου εστειλαν το tracking number.

Πηρα τηλεφωνο στην UPS.

Μου τα στελνουν οδικως. Μεχρι τις 27 του μηνα θα εχω παραλαβει μου ειπαν.

Για καλο και για κακο, μου ειπαν να τους παρω τηλεφωνο και την Παρασκευη το πρωι, μηπως παραλαβω και την Παρασκευη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...